Domů     5 nejkrásnějších kamenných rozhleden Liberecka
5 nejkrásnějších kamenných rozhleden Liberecka
od 4.6.2020
1

Jizerské hory jsou každoročně cílem desetitisíců turistů. Ti netouží jen po procházkách nebo běžkařských výletech, ale chtějí se také náležitě pokochat nádherou zdejší přírody. A odkud by to mohlo být lepší než z ptačí perspektivy? A tak na zdejších vrcholech začala vznikat jedna rozhledna za druhou.

1. Bramberk – Věž, která už se nepřízně počasí bát nemusí

Otevření zbrusu nové dřevěné rozhledny na jizerském vrchu Bramberk měla být v červenci roku 1889 velká sláva. Už tenkrát ale jako by osud dával najevo, že rozhledně nepřeje.

Silný vítr s deštěm strhal radostné transparenty a poničil dokonce i tribunu, a tak se slavnost musela odložit. A ani v dalších letech to nebylo o moc lepší.

Rozhledna nebyla příliš odolná počasí, nebylo dost peněz na údržbu, a tak byla věčně zavřená a ani vyhlášená restaurace v přilehlé chatě proto nelákala dostatek turistů. Všechno to změnilo až vybudování její náhradnice z masivních žulových kvádrů.

Kamenná věž se dočkala otevření v roce 1912 a výškou jednadvaceti metrů svou předchůdkyni o pět metrů překonala.

Rozhledna poprvé, podruhé a potřetí

Rozhledna byla celá desetiletí velkým lákadlem pro turisty, restaurace stále skvěle vařila, ale v roce 2008 se zdálo, že Bramberk je v ohrožení. Opět se na ní ocitla cedulka ZAVŘENO a znovuotevření by si vyžádalo značné náklady.

Zejména schodiště bylo v havarijním stavu a ostatně ani turistické cesty v okolí nikdo dlouho neudržoval.

Po dlouhém jednání s majitelem ji ale město Lučany nad Nisou nakonec v dražbě v soupeření s devíti dalšími zájemci získalo a podařily se i další opravy včetně střechy, mimo jiné díky výnosu z veřejné sbírky.

A před čtyřmi lety se rozhledna dočkala i zapsání mezi kulturní památky. Po vyšlápnutí 96 schodů můžeme z ochozu ve výšce 18,5 metru spatřit nejen Jizerské hory a Krkonoše včetně Sněžky, ale také třeba Jablonec nad Nisou a za dobrého počasí i hrad Bezděz.

Nejjednodušší cesta k rozhledně vede po červené značce z Lučan, zkusit můžeme třeba i modrou z Jablonce nebo Smržovky. Pohodlnější turisté se až pod rozhlednu dostanou autem z horního Maxova.

2. Frýdlantská rozhledna: Věž, pod kterou se tančilo

Čedičový vrch s nadmořskou výškou 399 metrů se vypíná nad městem Frýdlant, a proto se mu také říká Frýdlantská výšina.

Psal se rok 1889, když byl založen Okrašlovací a zvelebovací spolek pro město Frýdlant, který si za jeden z hlavních cílů uložil vybudování rozhledny. Tu také hned po roce opravdu postavil.

Bohužel jen dřevěnou, což při zdejší povětrnosti nemohlo znamenat dlouhou životnost.

Rozhledna se dožila jen 15 let, její místo ale hned zaujala bytelnější věž vysoká 20,8 metru s kamennými základy a stěnami z dvakrát pálených cihel, z níž se dalo dohlédnout až do Německa i Polska. K návštěvě lákala i přilehlá restaurace s dřevěnou verandou.

Rozhledna, která řídí letadla

Turisté si zvykli na rozhlednu chodit a činili tak i po druhé světové válce. Ne však dlouho. Věž chátrala a chátrala a nakonec byla v roce 1958 pro turisty uzavřena.

Jen při květnových slavnostech se tu kolem betonového tanečního parketu scházeli lidé, zatímco z vrcholku rozhledny se rozhlížel už jen radiomaják k řízení letového provozu. I ten ale nakonec dostal svou vlastní konstrukci opodál.

A pak už bylo rozhodnutí snadné. Rozhledna se buď musí opravit, nebo odstřelit. Po generální rekonstrukci se tak věž dočkala znovuotevření roku 1982.

3. Štěpánka: Dárek pro vzácného hosta dnes potěší všechny

Když na vrch Hvězda nad Kořenovem v roce 1847 zavítal sám zemský správce arcivévoda Štěpán, napadlo zdejšího knížete Kamila Rohana trochu se zavděčit mocné Vídni a rozhodl se na počest vzácné návštěvy postavit kamennou rozhlednu.

A opravdu s tím začal. Jenže Štěpán pak zase odjel a Rohana nadšení zase přešlo. Rozhledna zůstala jen čtyři metry vysoká. Možná ale byla důvodem ochladnutí Rohanova zájmu také věštba, podle níž po dokončení stavby kníže zemře.

Tak jako tak, se stavbou se pokračovalo až po čtyřiceti letech, kdy byla na hotovou širokou základnu přistavěna štíhlá věž až do výšky 24 metrů.

Hotovo bylo roku 1892 a věštba vlastně vůbec nelhala, protože kníže Rohan, tou dobou už v úctyhodném věku let, měsíc poté opravdu zemřel.

Největší kříž pod nejstarší věží

Nejstarší rozhledna Jizerských hor stojí a slouží dodnes. Při její návštěvě se můžeme kochat krásou Jizerských hor i Krkonoš, ale spatřit můžeme i Lužické hory nebo Bezděz.

Před vchodem můžeme posedět u kamenného stolu s lavicí anebo si prohlédnout rekonstruovaný maltézský kříž, architektonický unikát největší svého druhu na našem území, který tu v roce 1944 vztyčili němečtí obyvatelé k uctění památky padlých ve válce.

K rozhledně se dostaneme pohodlně autem nebo se k ní můžeme vydat po značených turistických trasách z Tanvaldu, Kořenova nebo Příchovic.

4. Královka: Starobylá horská krasavice v novém kabátě

Také na místě dnešní kamenné rozhledny na hoře Nekras nad Bedřichovem s nadmořskou výškou 859 metrů stávala kdysi jen chatrná dřevěná konstrukce, která sotva převyšovala okolní stromy a jednoho dne neodolala vichřici.

Solidní věž vysoká 23,5 metru tu vznikla až v roce 1907. Dokončena byla za rekordní čtyři měsíce a název získala překladem jména punčocháře Josefa Königa, který si na tomto místě sto let předtím postavil dům a jeho synové ho vzápětí následovali, takže se tu zrodila malá osada řečená Königshohe.

Ostatně rozhledně se také dlouho říkalo Königova vyhlídka. Dnešní podobu rozhledny ovšem dotvořila až rozlehlá horská chata přistavená v roce 1934, která nahradila původní vyhořelou dřevěnou restauraci.

I v dalších letech se kolem hodně budovalo, ale novodobé přístavby byly spíš nevzhledné a areál už zdaleka nebyl tak krásný jako dřív. To se změnilo až v posledních letech.

Po roce 2013 se naopak začalo bourat, historická chata se vyloupla v původní kráse a také věž dostala nový kabát včetně rekonstrukce neobvykle tvarované střechy, nového schodiště, dětského hřiště a také ochozu nově spojujícího tři původně oddělené vyhlídkové balkonky.

Stačí jen sundat lyže a jste tam

Rozhledna s vyhlídkovou plošinou ve výšce 20,5 metru, na niž vede 102 schodů, je přístupná každý den v roce a za každého ročního období nabízí nádherné výhledy na Jizerské hory, Ještěd i Krkonoše, do Německa stejně jako do Polska.

Vyjet se k ní dá z Bedřichova pohodlně autem a možná to budeme v dalších letech činit ještě raději. Majitelé mají totiž velkorysé plány.

Po kompletní rekonstrukci rozhledny plánují také stavbu nového hotelu, lesoparku s volnočasovými prvky nebo přírodního amfiteátru. Pro lyžaře a cyklisty je tu ovšem slavná Jizerská magistrála, která vede doslova na dohled od rozhledny.

5. Černá studnice: Vyhlídka z rozhledny i pod ní

Na počátku 20. století jablonečtí turisté zatoužili zanechat po sobě něco mimořádného. Jejich liberečtí kolegové měli tenkrát plnou hlavu stavby vyhlídky na Ještědu, a tak se Jablonečtí odtrhli, založili si vlastní organizaci a hned se pustili do akce.

Jako první vyhlásili soutěž o architektonický návrh na novou rozhlednu na vrchu Černá studnice. Stavba pak byla hotová zhruba za rok a stavitelé to neměli vůbec jednoduché. Na zdi silné 1,6 metru používali až třítunové kamenné bloky.

Slavnostního otevření rozhledny s horskou chatou se pak v srpnu 1905 zúčastnilo na šest tisíc lidí. A ten zájem turistům vydržel, takže se chata v průběhu let ještě několikrát přestavovala, aby všechny zájemce pojala.

Čtyři ochozy pro kruhový výhled

Zájem o 26 metrů vysokou věž s 91 schody vedoucími na vyhlídkový ochoz trvá dodnes. Ostatně je nepřehlédnutelná takřka z každého místa Jizerských hor, čemuž odpovídá i překrásný výhled ze čtveřice ochozů.

Hora Černá studnice je s nadmořskou výškou 869 metrů k rozhledu přímo předurčena.

Přesvědčit se o tom můžeme, když i bez výstupu na rozhlednu můžeme krásu okolních hor obdivovat z vyhlídky na skále vzdálené sotva padesát metrů a upravené pro tento účel už v roce 1885. Autem z obce Dolní Černá studnice vyjedeme nahoru snadno a složitá není ani pěší cesta třeba z Lučan nad Nisou po červené turistické značce.

Foto: Shutterstock, Wikimedia, Explorio.cz
Štítky:
reklama
Související články
2.7.2024
Pokud vaše děti nebaví prohlídky běžných muzeí a na zámek je nedostanete, vydejte se s nimi do pravěku, po stopách dinosaurů, prehistorických zvířat a fosilií. To určitě zabere. A kam za nimi vyrazit? Dinosauria muzeum Praha Ojedinělou cestu do pravěku si na vás vymysleli v Tuchoměřicích nedaleko ruzyňského letiště. V „dinosvětě“ je tento park novinkou, své brány totiž otevřelo teprve před půl
28.5.2024
Chutná po chřestu, šustí papírem a mystika jí také nechybí… Taková je Vysočina, pomyslná křižovatka rozbíhající se k branám Čech nebo Moravy. Má všechno, co by měla správná dovolenková destinace mít. Například ideální podmínky pro turistiku nebo adrenalin. Papírová krása Třebíčsko, to není jen architektura, ale také betlémy, z nichž nejstarší se pojí s polovinou 19. století a jménem Pavla Papír
23.5.2024
Zoologická zahrada nebo přesněji Zoopark Chomutov se mezi českými zoo může pochlubit jedním prvenstvím. Je totiž sice jednou z nejmladších, ale současně svou rozlohou 112 hektarů největší českou zoo, téměř dvakrát tak velkou, než je ta pražská. Zakladatel a jeho velký sen Přitom tradice chovu zvířat na stejném místě pochází už z předválečného období. Ve zdejším městském parku bylo totiž již v ro
14.5.2024
Při návštěvě zoo v Ústí nad Labem se musíme připravit na to, že procházka tu bude trochu fyzicky náročná. Zahrada se totiž rozkládá na svahu Mariánské skály východně od městského centra. Tuhle nevýhodu ale můžeme snadno proměnit v plus, když si pro vstup nevybereme dolní vchod v Drážďanské ulici, ale převýšení 96 metrů za sebe necháme zdolat autobus číslo 5 a do zahrady se vydáme horním vchodem
7.5.2024
Oblast Sudet měla po druhé světové válce tu smůlu, že odtud většina původních obyvatel se vztahem k regionu musela odejít. Nepříznivě se to projevilo na stavu krajiny i na architektonických památkách. Najednou se o ty po staletí opečovávané skvosty neměl kdo starat a nikomu na nich nezáleželo. Lidové stavby začaly chátrat, ale staleté dědictví naštěstí nezmizelo v nenávratnu. Také obec Zubrnice
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
enigmaplus.cz
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
Tajemný bílý dým se pomalu valí z úst ženy sedící v čele kulatého stolu. Médium má oči v sloup a pro mocnější efekt vydává dávivé zvuky. Osazenstvo účastnící se spirituální seance šílí a lapá po dechu
Taburet jako praktický doplněk
panidomu.cz
Taburet jako praktický doplněk
Není nic příjemnějšího, než se po náročném dni uvelebit do sedačky a natáhnout si nohy. K tomu nám skvěle poslouží taburet, tedy stolička bez opěradla. Pro své malé rozměry a variabilní využití taburety doplňují lidská obydlí od nepaměti. Charakteristické především pro styl Ludvíka XIV. , dokonce i samotné slovo taburet má kořeny ve Francii. Dnes
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
21stoleti.cz
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
Žáby po celém světě ohrožuje houba Batrachochytrium dendrobatidis. Způsobuje jim vysoce nakažlivé infekční onemocnění, kterému tyto snadno podléhají. Ochranu a čas na zotavení poskytují žábám tak zvan
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
epochalnisvet.cz
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci.   Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
historyplus.cz
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
Horolezec se ve stanu klepe zimou a přerývaně kašle. „Nikdy jsem nemyslel, že někdo může být tak nemocný a stále naživu,“ vzpomíná na chvíle hrůzy při zdolávání druhé nejvyšší hory světa K2 jeden z účastníků expedice. Dopadne ještě dobře. Z vánice, která kolem něj zuří, se nevrátí čtyři jeho kamarádi…   Je jich 14. Hor,
Sleďový salát
tisicereceptu.cz
Sleďový salát
Pro nás trochu nezvyklé, ale oběd ve Švédsku někdy zahrnuje i nakládané sledě. Například v podobě salátu. Potřebujete 4 filety naloženého sledě 4 vejce 2–4 kyselé okurky 1 jablko 2 cibule 1
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
rezidenceonline.cz
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
Rodinná vila ze šedesátých let minulého století dostala díky velkorysému přístupu současného architekta Massima Iosy Ghiniho nejen moderní kvality a soudobé parametry. Odborný zásah jí přinesl i racionální strukturu a dokonalou rovnováhu v rámci přírodního okolí. Při rekonstrukci se soustředil především na hledání nové koncepce souznění celé nemovitosti se zahradou, jež ji obklopuje. „Většinou šlo
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
skutecnepribehy.cz
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
Je těžké zbavit se nenávisti. Zvlášť, když bylo člověku prokazatelně ublíženo. Myslela jsem, že budeme s bývalým mužem kvůli jeho zradě nepřátelé do konce života. Nenáviděla jsem ho. Byla jsem přesvědčena, že s tou nenávistí i umřu, že si ji vezmu s sebou do hrobu, v němž budu tiše a zarputile ležet a nenávidět do skonání světa. Bylo to vysilující, protože nenávist
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
nasehvezdy.cz
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
Není žádné tajemství, že má hvězda seriálu Jedna rodina Chantal Poullain (67) francouzský původ. V České republice žije ale už mnoho let, a dokonce v ní prožila i svou doposud nejsilnější lásku. Pa
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
epochaplus.cz
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
iluxus.cz
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
Parfémy poutají naši pozornost již po staletí a fascinují nás rozmanitými vůněmi květin, ovoce, zelených tónů, koření, sladkých akcentů, dřeva a mechu. Často, když saháme po vysněném flakonu, si v
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
nejsemsama.cz
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
Léto nepřináší jen radovánky, ale také spoustu patálií v podobě hmyzích štípanců. Kdy je nutné volat lékaře? Komáry láká oxid uhličitý, který vydechujeme, pach našeho potu, piva, silné vůně a také třeba tmavé barvy. Jestli se chcete jejich štípnutí vyhnout, oblečte se do světlých barev, použijte antiperspirant bez parfemace, nastříkejte se repelentem a vezměte si dlouhé rukávy