Domů     5 nejkrásnějších kamenných rozhleden Liberecka
5 nejkrásnějších kamenných rozhleden Liberecka

Jizerské hory jsou každoročně cílem desetitisíců turistů. Ti netouží jen po procházkách nebo běžkařských výletech, ale chtějí se také náležitě pokochat nádherou zdejší přírody. A odkud by to mohlo být lepší než z ptačí perspektivy? A tak na zdejších vrcholech začala vznikat jedna rozhledna za druhou.

1. Bramberk – Věž, která už se nepřízně počasí bát nemusí

Otevření zbrusu nové dřevěné rozhledny na jizerském vrchu Bramberk měla být v červenci roku 1889 velká sláva. Už tenkrát ale jako by osud dával najevo, že rozhledně nepřeje.

Silný vítr s deštěm strhal radostné transparenty a poničil dokonce i tribunu, a tak se slavnost musela odložit. A ani v dalších letech to nebylo o moc lepší.

Rozhledna nebyla příliš odolná počasí, nebylo dost peněz na údržbu, a tak byla věčně zavřená a ani vyhlášená restaurace v přilehlé chatě proto nelákala dostatek turistů. Všechno to změnilo až vybudování její náhradnice z masivních žulových kvádrů.

Kamenná věž se dočkala otevření v roce 1912 a výškou jednadvaceti metrů svou předchůdkyni o pět metrů překonala.

Rozhledna poprvé, podruhé a potřetí

Rozhledna byla celá desetiletí velkým lákadlem pro turisty, restaurace stále skvěle vařila, ale v roce 2008 se zdálo, že Bramberk je v ohrožení. Opět se na ní ocitla cedulka ZAVŘENO a znovuotevření by si vyžádalo značné náklady.

Zejména schodiště bylo v havarijním stavu a ostatně ani turistické cesty v okolí nikdo dlouho neudržoval.

Po dlouhém jednání s majitelem ji ale město Lučany nad Nisou nakonec v dražbě v soupeření s devíti dalšími zájemci získalo a podařily se i další opravy včetně střechy, mimo jiné díky výnosu z veřejné sbírky.

A před čtyřmi lety se rozhledna dočkala i zapsání mezi kulturní památky. Po vyšlápnutí 96 schodů můžeme z ochozu ve výšce 18,5 metru spatřit nejen Jizerské hory a Krkonoše včetně Sněžky, ale také třeba Jablonec nad Nisou a za dobrého počasí i hrad Bezděz.

Nejjednodušší cesta k rozhledně vede po červené značce z Lučan, zkusit můžeme třeba i modrou z Jablonce nebo Smržovky. Pohodlnější turisté se až pod rozhlednu dostanou autem z horního Maxova.

2. Frýdlantská rozhledna: Věž, pod kterou se tančilo

Čedičový vrch s nadmořskou výškou 399 metrů se vypíná nad městem Frýdlant, a proto se mu také říká Frýdlantská výšina.

Psal se rok 1889, když byl založen Okrašlovací a zvelebovací spolek pro město Frýdlant, který si za jeden z hlavních cílů uložil vybudování rozhledny. Tu také hned po roce opravdu postavil.

Bohužel jen dřevěnou, což při zdejší povětrnosti nemohlo znamenat dlouhou životnost.

Rozhledna se dožila jen 15 let, její místo ale hned zaujala bytelnější věž vysoká 20,8 metru s kamennými základy a stěnami z dvakrát pálených cihel, z níž se dalo dohlédnout až do Německa i Polska. K návštěvě lákala i přilehlá restaurace s dřevěnou verandou.

Rozhledna, která řídí letadla

Turisté si zvykli na rozhlednu chodit a činili tak i po druhé světové válce. Ne však dlouho. Věž chátrala a chátrala a nakonec byla v roce 1958 pro turisty uzavřena.

Jen při květnových slavnostech se tu kolem betonového tanečního parketu scházeli lidé, zatímco z vrcholku rozhledny se rozhlížel už jen radiomaják k řízení letového provozu. I ten ale nakonec dostal svou vlastní konstrukci opodál.

A pak už bylo rozhodnutí snadné. Rozhledna se buď musí opravit, nebo odstřelit. Po generální rekonstrukci se tak věž dočkala znovuotevření roku 1982.

3. Štěpánka: Dárek pro vzácného hosta dnes potěší všechny

Když na vrch Hvězda nad Kořenovem v roce 1847 zavítal sám zemský správce arcivévoda Štěpán, napadlo zdejšího knížete Kamila Rohana trochu se zavděčit mocné Vídni a rozhodl se na počest vzácné návštěvy postavit kamennou rozhlednu.

A opravdu s tím začal. Jenže Štěpán pak zase odjel a Rohana nadšení zase přešlo. Rozhledna zůstala jen čtyři metry vysoká. Možná ale byla důvodem ochladnutí Rohanova zájmu také věštba, podle níž po dokončení stavby kníže zemře.

Tak jako tak, se stavbou se pokračovalo až po čtyřiceti letech, kdy byla na hotovou širokou základnu přistavěna štíhlá věž až do výšky 24 metrů.

Hotovo bylo roku 1892 a věštba vlastně vůbec nelhala, protože kníže Rohan, tou dobou už v úctyhodném věku let, měsíc poté opravdu zemřel.

Největší kříž pod nejstarší věží

Nejstarší rozhledna Jizerských hor stojí a slouží dodnes. Při její návštěvě se můžeme kochat krásou Jizerských hor i Krkonoš, ale spatřit můžeme i Lužické hory nebo Bezděz.

Před vchodem můžeme posedět u kamenného stolu s lavicí anebo si prohlédnout rekonstruovaný maltézský kříž, architektonický unikát největší svého druhu na našem území, který tu v roce 1944 vztyčili němečtí obyvatelé k uctění památky padlých ve válce.

K rozhledně se dostaneme pohodlně autem nebo se k ní můžeme vydat po značených turistických trasách z Tanvaldu, Kořenova nebo Příchovic.

4. Královka: Starobylá horská krasavice v novém kabátě

Také na místě dnešní kamenné rozhledny na hoře Nekras nad Bedřichovem s nadmořskou výškou 859 metrů stávala kdysi jen chatrná dřevěná konstrukce, která sotva převyšovala okolní stromy a jednoho dne neodolala vichřici.

Solidní věž vysoká 23,5 metru tu vznikla až v roce 1907. Dokončena byla za rekordní čtyři měsíce a název získala překladem jména punčocháře Josefa Königa, který si na tomto místě sto let předtím postavil dům a jeho synové ho vzápětí následovali, takže se tu zrodila malá osada řečená Königshohe.

Ostatně rozhledně se také dlouho říkalo Königova vyhlídka. Dnešní podobu rozhledny ovšem dotvořila až rozlehlá horská chata přistavená v roce 1934, která nahradila původní vyhořelou dřevěnou restauraci.

I v dalších letech se kolem hodně budovalo, ale novodobé přístavby byly spíš nevzhledné a areál už zdaleka nebyl tak krásný jako dřív. To se změnilo až v posledních letech.

Po roce 2013 se naopak začalo bourat, historická chata se vyloupla v původní kráse a také věž dostala nový kabát včetně rekonstrukce neobvykle tvarované střechy, nového schodiště, dětského hřiště a také ochozu nově spojujícího tři původně oddělené vyhlídkové balkonky.

Stačí jen sundat lyže a jste tam

Rozhledna s vyhlídkovou plošinou ve výšce 20,5 metru, na niž vede 102 schodů, je přístupná každý den v roce a za každého ročního období nabízí nádherné výhledy na Jizerské hory, Ještěd i Krkonoše, do Německa stejně jako do Polska.

Vyjet se k ní dá z Bedřichova pohodlně autem a možná to budeme v dalších letech činit ještě raději. Majitelé mají totiž velkorysé plány.

Po kompletní rekonstrukci rozhledny plánují také stavbu nového hotelu, lesoparku s volnočasovými prvky nebo přírodního amfiteátru. Pro lyžaře a cyklisty je tu ovšem slavná Jizerská magistrála, která vede doslova na dohled od rozhledny.

5. Černá studnice: Vyhlídka z rozhledny i pod ní

Na počátku 20. století jablonečtí turisté zatoužili zanechat po sobě něco mimořádného. Jejich liberečtí kolegové měli tenkrát plnou hlavu stavby vyhlídky na Ještědu, a tak se Jablonečtí odtrhli, založili si vlastní organizaci a hned se pustili do akce.

Jako první vyhlásili soutěž o architektonický návrh na novou rozhlednu na vrchu Černá studnice. Stavba pak byla hotová zhruba za rok a stavitelé to neměli vůbec jednoduché. Na zdi silné 1,6 metru používali až třítunové kamenné bloky.

Slavnostního otevření rozhledny s horskou chatou se pak v srpnu 1905 zúčastnilo na šest tisíc lidí. A ten zájem turistům vydržel, takže se chata v průběhu let ještě několikrát přestavovala, aby všechny zájemce pojala.

Čtyři ochozy pro kruhový výhled

Zájem o 26 metrů vysokou věž s 91 schody vedoucími na vyhlídkový ochoz trvá dodnes. Ostatně je nepřehlédnutelná takřka z každého místa Jizerských hor, čemuž odpovídá i překrásný výhled ze čtveřice ochozů.

Hora Černá studnice je s nadmořskou výškou 869 metrů k rozhledu přímo předurčena.

Přesvědčit se o tom můžeme, když i bez výstupu na rozhlednu můžeme krásu okolních hor obdivovat z vyhlídky na skále vzdálené sotva padesát metrů a upravené pro tento účel už v roce 1885. Autem z obce Dolní Černá studnice vyjedeme nahoru snadno a složitá není ani pěší cesta třeba z Lučan nad Nisou po červené turistické značce.

Foto: Shutterstock, Wikimedia, Explorio.cz
Štítky:
Související články
Kam to bude? No přece za hračkami. Ty milují všechny děti i ty, které se skrývají v naší dospělé duši. Takže výlet pro celou rodinu jako dělaný. Panenkárium – Muzeum panenek v Hradci Králové Stálou výstavu panenek od roku 1900 až do současnosti najdeme je v Úzké ulici v Hradci Králové. A bude se na co koukat. Uvidíte celou škálu typů historických panenek z porcelánu, celuloidu, textilu a panenky
Zahrada, která vás vtáhne do světa zvířat a přírody – Zoo Jihlava je ideálním místem pro všechny, kteří hledají zážitky plné dobrodružství, poznání a zábavy. V srdci Vysočiny na necelých 10 hektarech se vydáte na expedici takřka celým světem. Více než 250 druhů zvířat a přes 1500 jedinců vytváří unikátní svět, kde si na své přijdou malí i velcí. Každá část zoo nabízí jedinečný zážitek a to po 365
Velmi dlouhou historii má za sebou stále populárnější zoologická zahrada v Hluboké nad Vltavou. Poprvé byla pro veřejnost otevřena už v květnu roku 1939 jako součást muzea v sousedním loveckém zámku Ohrada. Postupně si prošla sérií vzestupů i pádů až se z ní nakonec stala samostatná instituce. V současnosti jde o skutečně krásný areál, který leží v přírodním prostředí na břehu velkého rybníka.
Pohodová, plná zážitků, relaxující a zkrátka skvělá. Taková je dovolená v údolí naší největší vodní nádrže. Lipenský areál nabízí rok od roku čím dál širší paletu možností, jak trávit vaše volné dny. A abyste si onu paletu vychutnali vrchovatými doušky, nemusíte čekat do léta. Naopak! Přiznejme si, že zima je už za dveřmi... Nechte se tedy brzy unášet upravenými a kvalitními sjezdovkami, popul
Hory mnoha českých NEJ, to jsou Krkonoše. Nejvyšší, nejnavštěvovanější, s nejpestřejší přírodou a nejstarším národním parkem České republiky v čele s královnou českých hor, Sněžkou. V Krkonoších se snoubí tradiční malebná údolíčka lemovaná roubenými domky s luxusními horskými středisky, které nabízejí mnoho druhů zábavy a sportovního vyžití jak pro zkušené horské matadory, tak pro děti a začáteční
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bagetka s plátky hovězí svíčkové
tisicereceptu.cz
Bagetka s plátky hovězí svíčkové
Hovězí svíčkovou známe jako klasický steak, ale věděli jste, že výborně chutná i studená? Třeba v sedviči? Suroviny 250 g hovězí svíčkové 3 lžíce majonézy čerstvá citronová šťáva sůl, pepř 1
Guacamole
nejsemsama.cz
Guacamole
Tradiční pokrm (vyslovuje se waka-moleę) je oblíbený po celém světě. Chutná i jako lehká svačinka. Ingredience na 4 porce: ● 2 avokáda ● 1 lžíce šťávy z citronu ● 1 cibule šalotka ● 1 jalapeňo paprička ● 3 cherry rajčátka ● 1 stroužek česneku ● 1 lžička sušeného koriandru ● sůl Nachos: ● 1 tortilla ● olivový olej ● pečicí papír Postup: Zralá avokáda zbavte slupky a pecky a v
5 objevitelů Austrálie: Snílci, dobrodruzi a vyznavači metody pokus-omyl
historyplus.cz
5 objevitelů Austrálie: Snílci, dobrodruzi a vyznavači metody pokus-omyl
Čluny dorazí na místo. „Isaacu vyskoč,“ vyzve 18letého Isaaca Smitha velitel výpravy. Stopa mladíka je 29. dubna 1770 v zátoce Botany Bay první evropskou, která se otiskla do povrchu nové země. V tomto momentu začíná objevování dosud nepoznaného kontinentu.   Pět mužů, pět cest. Každá jiná, každá nebezpečná a plná dobrodružství. Takové je objevování světa u protinožců.
Jak se mění výroba knih: Od řemesla k průmyslu
epochaplus.cz
Jak se mění výroba knih: Od řemesla k průmyslu
„Kniha je živý tvor,“ říká starý knihař a jemně přejíždí rukou po hřbetu vázané bichle. Ještě v 18. století by měl naprostou pravdu. Každá kniha je tehdy jedinečný originál, vzniká pomalu a s pečlivostí – list po listu, steh po stehu. Knižní blok a desky se vyrábějí společně, vše drží pohromadě jako celek. Až potom
Baroni omezili práva nehodného krále
epochalnisvet.cz
Baroni omezili práva nehodného krále
Král se tváří vznešeně, ale potají skřípe zuby. Historický dokument, jehož platnost právě stvrzuje přiložením své pečeti, mu nadiktovali vzbouřenci z řad vysoké šlechty, kteří o pár dní dříve obsadili Londýn.   Anglie v roce 1199 truchlí i oslavuje současně. Tento svět právě opustil chrabrý král Richard Lví srdce (*1157), ale země vzápětí získává nového panovníka. Stává
Zbrusu nová kolekce hodinek XIIVI v nabídce ateliéru Chronoshop
iluxus.cz
Zbrusu nová kolekce hodinek XIIVI v nabídce ateliéru Chronoshop
Pražský hodinář vystupující pod přezdívkou Beeman udělal ve světě nezávislého hodinářství před několika lety pořádnou paseku. Po dlouhé kariéře v IT  – původně pracoval jako programátor a analytik – s
Asteroid, který vyhubil dinosaury, měl překvapivý vliv na život mlžů
21stoleti.cz
Asteroid, který vyhubil dinosaury, měl překvapivý vliv na život mlžů
Když před 66 miliony let narazil do naší planety asteroid, došlo k vyhynutí asi 70 % živočišných druhů, včetně slavných dinosaurů. Vyhubeni byli i páni druhohorních oceánů, tedy mosasauři, stejně jako
Manželova lest nám zachránila vztah
skutecnepribehy.cz
Manželova lest nám zachránila vztah
Myslela jsem si, že mám svého muže jistého. To já měla vždycky ve vztahu navrch. Byl to šok, když jsem ho viděla s jinou. Musela jsem zasáhnout! Pravdou je, že jsem to přeháněla, nechovala jsem se ke svému muži nejlépe. Láska už vyprchala, občas jsem na svého Jardu zavrčela a občas měl studenou večeři. Byl to tichý
Niccolò Paganini: Ďáblem nadaný bohém?
enigmaplus.cz
Niccolò Paganini: Ďáblem nadaný bohém?
Houslista a skladatel Niccolò Paganini je mnohými považován za největšího houslového virtuosa všech dob. Podle mnohých dodnes nemá konkurenci. Hře na housle se Paganini pod dohledem svého přísného otc
Freddie Mercury dlouhé roky skrýval nemanželskou dceru
nasehvezdy.cz
Freddie Mercury dlouhé roky skrýval nemanželskou dceru
Šokující odhalení otřásá světem fanoušků legendárního zpěváka Freddieho Mercuryho (†45)! Nová biografie s názvem Love, Freddie přináší tvrzení, že se frontmanovi skupiny Queen v roce 1976 narodila n
Luxusní život mezi skalami a mořem
rezidenceonline.cz
Luxusní život mezi skalami a mořem
Pobřeží Indického oceánu bylo výzvou pro architekty ze studia SAOTA, aby projekt luxusní rezidence přizpůsobili okolní dramatické přírodě. Rezidence s přístupem v nejvyšším patře se v pohledu od příjezdové komunikace jeví jako nenápadná stavba. Její tři patra terasovitě klesají směrem k pláži v souladu se svahem obráceným k jihovýchodu. Architekti vyšli vstříc majitelům, kteří si přáli jeden otevřený obývací prostor,
Máte rádi hořčici?
panidomu.cz
Máte rádi hořčici?
Kdo by neměl! Dobrý párek se bez ní vůbec nedá vychutnat. Nejen proto je ale hořčice je v různých obměnách doma prakticky po celém světě. Výchozími surovinami pro výrobu hořčice jsou hořčičné semínko, ocet a sůl. Ovšem není hořčice jako hořčice. Už v základu se hořčice odlišuje podle toho, jaký druh hořčičného semínka se používá. *
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz