6 Lezeckých stěn a lanových center v Česku
6 Lezeckých stěn a lanových center v Česku

Pro ty z vás, kteří preferují aktivní trávení volného času a rádi zažívají adrenalin, jsou zajímavou variantou lanová centra a lezecké stěny. Kde v Česku najdete ty nejlepší?

Pokud se chcete spíše pobavit, nejste bůhvíjací sportovci, ale toužíte po zážitku, ze kterého tuhne krev v žilách, vyberte si lanové centrum. Návštěvu si užijí i amatéři nebo rodiny s dětmi. Jestliže naopak hledáte sport, ve kterém budete neustále překonávat sami sebe a zlepšíte si kondici, budou lezecké stěny to pravé pro vás.

1. Fun Island s výhledem na Vyšehrad

Pražské lezecké centrum na Císařské louce skýtá perfektní výhled na řeku a Vyšehrad. Nabízí poměrně náročnou trasu ve výšce osmi metrů, na jejímž konci čeká odvážlivce, kteří se dokážou dostat skrze všechny překážky, dlouhá provazová lanovka.

Nemusíte mít strach. Instruktoři vás pečlivě proškolí a zapůjčí vám veškeré vybavení. Pokud byste po zdolání dráhy chtěli ve sportu pokračovat, můžete si vyzkoušet lukostřelbu, vzduchovkovou střelnici nebo zahrát volejbal.

2. Dřina na třech kilometrech čtverečních v Praze

Hledáte-li v Praze skutečně adrenalinové vyžití nebo pravidelný pohyb, rozhodně nejvíce ho zažijete ve vysočanském areálu lezeckých stěn BigWall. Nejvyšší stěna měří majestátních 20 metrů a celkově se veškeré plochy, po kterých můžete šplhat a sápat se na ně, celé tři kilometry čtvereční.

To už je pořádné množství úchytek! Kromě klasického lezení s jištěním si můžete vyzkoušet také boulder, což je lezení krátkých tratí bez jištění. Bát se nemusíte, výška těchto tratí nepřesáhne tři metry, a kdybyste náhodou spadli, přistanete v měkkých matracích.

3. Zažijte volný pád v Tarzanii

V moravskoslezských Trojanovicích se nachází patrně největší české lanové centrum. Nabízí čtyři stupně obtížnosti trasy, z nichž nejjednodušší je určena dětem již od čtyř let věku. Vaše ratolest tak bude překonávat různé překážky zavěšené mezi stromy, zatímco vy můžete ve výšce čtrnácti metrů používat kladky a přejíždět z jednotlivých teras, šplhat ve výšce a nakonec se projet provazovou lanovkou nad řekou.

A pokud jste opravdu odvážní, rozhodně nevynechte atrakci jménem powerfan. Na speciálních lanech můžete skočit z výšky třinácti metrů. Zhruba dvě třetiny pádu jsou v podstatě volné, takže skokan zažívá stejné pocity adrenalinu a vzrušení jako při pádu.

Dopadne však zlehka na nohy, a to díky speciálnímu samobrzdicímu systému, který zajistí vaše bezpečí.

4. Na Šutr do Liberce

V Liberci nezapomeňte navštívit lezecké centrum Šutr. Kromě mnoha tras obvyklých lezeckých stěn zde totiž v přidružené Horolezecké aréně můžete vyzkoušet, jak se leze s cepíny a mačkami opravdovým horolezcům.

Zatímco přes léto si to vyzkoušíte na skutečné skále, v zimě vás totéž čeká na ledové stěně. A takový zážitek hned tak nezískáte. Jste-li tedy alespoň trochu zkušení lezci, určitě si takovou výzvu nenechte ujít.

5. Vydejte se do džungle do Brna

U brněnského koupaliště Riviéra se nachází jeden z nejzajímavějších českých lanových parků, Jungle Park. Celý je inspirován Knihami džunglí, a proto jsou jednotlivé trasy pojmenovány po postavách z této klasické knihy.

Čeká vás několik přejezdů mezi stromy, speciální umělé liány, ručkování ve výšce, chůze po laně a mnoho jiných adrenalinových aktivit. Na děti se myslelo také, takže jsou připraveny speciální tratě pro nejmenší nebo dráha, po které se mohou vydat celé rodiny.

Kromě toho můžete vyzkoušet také bungee trampolíny, skákací boty nebo chůzi na chůdách.

6. Nejvyšší česká stěna se ukrývá v Brně

Zvládli jste všechny lezecké stěny v okolí a toužíte po stále vyšších? Pak se vydejte rovnou do Brna, kde je nejvyšší česká stěna. Areál se jmenuje Duro Salewa a šplhat v něm budete do výšky téměř dvaceti čtyř metrů.

To už může nahnat hrůzu nejednomu odvážlivci! Umístěna je v prostorách bývalé cementárny. Pokud byste to rádi zkusili, ale nejste dost zkušení, ochotní instruktoři vám neváhají poradit. Zaplatit si můžete také celý lezecký kurz.

reklama

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Významná centra Krkonoš

Významná centra Krkonoš

Ašský výběžek: Kraj rozhleden

Ašský výběžek: Kraj rozhleden

Advent ťuká na dveře. Střední Čechy ovládne vánoční atmosféra.

Advent ťuká na dveře. Střední Čechy ovládne vánoční atmosféra.

Zlín má zámek a zoo v jednom

Zlín má zámek a zoo v jednom

Botanicus: Ostrá s vůní bylinek

Botanicus: Ostrá s vůní bylinek

Nenáročná cyklotrasa: Palackého stezka

Nenáročná cyklotrasa: Palackého stezka

Nenechte si ujít další zajímavé články