1. Legendami opředený Loket
Na nádvoří tohoto středověkého hradu, ležícího kousek na jihozápad od Karlových Varů, se roku 1422 objevil meteorit, do nějž byl podle pověsti zaklet zdejší zlý purkrabí. Další známá pověst se váže ke Gottsteinovi, jehož bronzová soška zdobí loketské nádvoří.
To byl údajně vládce okolních lesů a skal. Raději nebudeme sahat na jeho kyj, to prý přináší smůlu… Na rozdíl od dotyku jeho vousů, který má zcela opačný efekt.
Při prohlídce hradu, výrazně přestavěného za Václava IV., se vyplatí věnovat dostatek času zdejšímu muzeu věznictví, které přináší celou řadu zajímavých informací o děsivých mučicích nástrojích, používaných v minulosti.
Vstupné: 90 Kč, děti 75 Kč
2. Zkamenělá svatba ve Svatošských skalách
Na konci kaňonu, který Ohře vyryla mezi Loktem a Karlovými Vary, se kamenné divadlo uzavírá dramatickými Svatošskými skalami. Ty dosahují místy výšky 50 metrů a jsou rozpukány v mohutné skalní pilíře a jehlany.
Je to složitý systém trhlin a puklin, v nichž lidská obrazotvornost spatřuje svatební průvod. Není divu, že kolem skal vznikla v minulosti řada bájí a pověstí o Janu Svatošovi (Hans Heiling) a zkamenělé svatbě.
Řeku Ohři a okolní přírodu si můžeme rovněž užít z lodě, je totiž lemována několika vodáckými půjčovnami. Pro začátek můžeme zvolit například asi sedmadvacetikilometrový jednodenní úsek z Kynšperka do Lokte.
3. Andělská hora
Vesnička se zříceninou gotického hradu Andělská Hora poblíž Karlových Varů proslula mimořádně silným nábojem pozitivní energie. Podle senzibilů se zde dá s pomocí dechových cvičení načerpat kladná síla ze zdejšího výjimečného energetického pole.
Hrad založili ve 14. století tehdejší bečovští páni Hrabišici z Rýzmburka.
Toto místo patřilo už od konce 18. století k oblíbeným výletním místům lázeňských hostů, navštívil ho například Friedrich Schiller či Johannes Wolfgang Goethe, který zde oslavil 37. narozeniny.
4. Kostel sv. Linharta
Seznamům tajemných míst Karlovarska vévodí i opuštěný a polorozbořený kostel sv. Linharta. Když podnikneme z Karlových Varů zhruba čtyřkilometrovou procházku do jihozápadně položených lesů, narazíme na jeho ruiny.
Ne nadarmo je tento románský kostelík uprostřed lesa zasvěcen právě sv. Linhartovi – patronovi lesní zvěře. Původně ležel v centru vesničky, která se na konci 15. století záhadně vylidnila (náhlý odchod obyvatel lze možná spojovat se založením Karlových Varů).
5. Ornamentální aleje
V údolí mezi Hůrkou a Dřevařským vrchem se nacházejí dvě záhadně tvarovaná lipová stromořadí – jedno z nich tvoří písmeno M, zatímco druhé připomíná tvar kříže. Jejich původ je dodnes obestřen tajemstvím, i když existuje několik potenciálních vysvětlení.
Podle jednoho z nich byly aleje založeny na připomínku smrti sestřenice bečovského zámeckého pána, která zahynula po nehodě kočáru. Podle dalšího by se mohlo jednat o upomínku na zemřelou snoubenku lesního správce panství.
Další legenda hovoří o tom, že lípy byly vysazeny na počest panovnice Marie Terezie, tomu však jejich stáří neodpovídá.
6. Proboštství Chlum Svaté Máří
V 18. století patřil mezi naše nejnavštěvovanější poutní místa. Jeho vznik je spjat s legendou o gotické sošce sedící Panny Marie s Ježíškem, která byla objevena mladým tovaryšem. A ač byla stále odnášena, vracela se na stejné místo.
Nálezce proto nad ní vystavěl dřevěnou stříšku. Postupně místo ní vzniklo několik staveb chránících sošku, až byl kolem roku 1400 vybudován poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie a Maří Magdalény.