Domů     Jeden z fascinujících přírodních divů světa: Poznejte Grand Canyon!
Jeden z fascinujících přírodních divů světa: Poznejte Grand Canyon!

Je to neobyčejný pohled. Člověk stojící na okraji kamenné stěny, jen krůček od propasti miliardkrát větší, než je on sám.

Jeden z fascinujících přírodních divů světa je pozůstatkem ničivé síly valící se řeky Colorado, která takto před miliony lety vymodelovala arizonskou krajinu….

Jako cíl své cesty, ležící v severní Arizoně v USA, si ho každý rok vybírá asi pět milionů návštěvníků z celého světa. V jeho velikosti se ale lidská přítomnost rychle rozplyne.

Žádné místo naší planety snad není pojmenováno příhodněji než Grand Canyon – Velký kaňon. Přesně takový je.

Grand Canyon je nejnavštěvovanějším přírodním divem Ameriky.
Grand Canyon je nejnavštěvovanějším přírodním divem Ameriky.

Bezedná páteř světa

Podle prastaré legendy obří potopa zaplavila svět a Stvořitel přikázal vykopat obrovskou jámu, která by vysušila Zemi. Poté, co vody opadly, zůstala páteř světa – Grand Canyon. Skutečnost je však daleko pragmatičtější.

Zhruba před dvěma miliardami let vznikají magmatickou činností horniny, které tvoří základ dnešního kaňonu. Před několika miliony lety se tudy začne drát, prorážet a hloubit cestu řeka Colorado. Přitom s sebou bere roztroušenou horninu.

Kaňon se postupně zvětšuje a pod úrovní okolní krajiny vznikají vlivem eroze celá skaliska. Až dodnes.

Obrovská masa vyprahlých skal je 446 kilometrů dlouhá, široká až 29 kilometrů (nejužší místo má 500 metrů) a některé stěny padají kolmo dolů více než kilometr a půl.

Při své velikosti by mohl pojmout veškerou vodu řek z celé planety, a přesto by zůstal poloprázdný. Je také jedním z mála přírodních divů na planetě, který je viditelný z vesmíru.

Do jeho útrob by se v klidu nasoukalo deset Mount Everestů.
Do jeho útrob by se v klidu nasoukalo deset Mount Everestů.

Lidský otisk kočovných lovců

Grand Canyon, to však není jen písek, voda a skály, ale také lidé. Ti první, pravěcí kočovní lovci, se po jeho kamenitém povrchu prošli zhruba před 11 000 lety – na konci doby ledové.

Za léta své existence byl kaňon tichým svědkem příchodu, prosperity i zmizení řady starobylých kultur Ameriky.

Jednou z nich byl indiánský kmen Anasaziů, předků současných obyvatel Ameriky, kteří kamenitá místa obývali kolem roku 500. Tyto rudé tváře se živily pěstováním kukuřice, dýní a fazolí a pod skalními převisy si stavěly kamenná obydlí, spojená do celků, připomínající puebla.

Díra místo zlata

V polovině 16. století se Grand Canyon v celé své kamenné nahotě poprvé odhaluje i Evropanům. Konkrétně očím chlapíka jménem García López de Cárdenas.

Tento španělský conquistador (dobyvatel) tu v září 1540 s pomocí místních indiánů pátrá po bájném zlatě ze Ciboly. Místo třpytivého štěstí však u jižního okraje kaňonu nachází jen díru v zemi. Marně hledá cestu na druhou stranu.

Nakonec své úsilí vzdává a vrací se, odkud přišel. Podle některých domněnek indiánští průvodci správnou trasu dobře znali, touha ochránit jeden z nedotčených půvabů přírody však byla silnější než španělská měna.

Na další dlouhá léta se zde opět rozhostí relativní klid. Kaňon stále zůstává bílým místem na mapách. Čeká na někoho, kdo je ochotný postavit se neznámému. Čeká na Johna Wesleyho Powella (1834–1902)…

Nemá pravou ruku, přesto John Wesley Powell v květnu 1869 vydává na dobrodružnou a nebezpečnou výpravu.
Nemá pravou ruku, přesto John Wesley Powell v květnu 1869 vydává na dobrodružnou a nebezpečnou výpravu.

Jednoruký hrdina

Na pozdrav podává vždy pouze levou ruku, pravačka mu totiž z dob války Severu proti Jihu chybí. V květnu 1869 nasedá krvavými boji ošlehaný veterán ve Wyomingu spolu s dalšími muži do čtyř dřevěných člunů a vydávají se dolů po řece Colorado.

Podnikají výpravu, o kterou se nikdo před nimi nepokusil. V průběhu plavby čelí skupina odvážlivců mnoha úskalím. Od divokostí peřejí, ve kterých přicházejí o dva čluny, až po ztrátu tří členů týmu, které už nikdy nikdo nespatří.

Po třech měsících útrap si však Powell může hrdě říct: „Dokázal jsem to.

Pokořil jsem 217 mil (necelých 350 kilometrů) dosud neprozkoumaného kaňonu!“ V roce 1919 je pak kaňon ústy prezidenta USA Woodrowa Wilsona (1856–1924) prohlášen národním parkem.

Americký akrobat Nik Wallenda přejde v roce 2013 po laně nad Grand Canyonem.
Americký akrobat Nik Wallenda přejde v roce 2013 po laně nad Grand Canyonem.

Dno pokryté krví

V průběhu dějin se kaňon stává nejen ostrůvkem nekonečného prostoru, ale také smutným dějištěm posledních životních chvilek. Podle černých statistik zahynulo od 70. let 19. století v kaňonu okolo 600 lidí.

Příčinou úmrtí byly pády (ať už chtěné, či nechtěné), podcenění přírodních podmínek (infarkty, přehřátí) nebo utonutí.

Jednou z největších katastrof, která se odehrála v Grand Canyonu, či přesněji nad ním, je srážka dvou dopravních letadel, která 30. června 1956 dopadnou na jeho dno poblíž soutoku řek Little Colorado a Colorado. V jeho troskách najde smrt 128 cestujících.

Jednou z obětí Velkého kaňonu se v roce 2013 může stát i americký akrobat Nik Wallenda (*1979), který vymyslí bláznivý nápad, že přejde propast bez jištění na čtyřsetmetrovém laně. Risk života pro slávu se však nakonec vyplácí.

Foto: Shutterstock, Archiv
Štítky:
Lokalita:
Související články
Rodné město Mozarta ležící uprostřed krásné přírody vám nabízí nejen silné kulturní zážitky, ale také skvělý relax uprostřed krásné přírody. Město bylo založeno v roce 696 jako sídlo biskupa. V historickém centru najdete četné kostely, klášter Sankt Peter s kostelem Sankt Peter, Benediktýnský ženský klášter Nonnberg s klášterním kostelem Nonnberg nebo třeba Kollegienkirche. Nejznámější sakrá
Když navštívíte hlavní město Thajska, zjistíte, že připomíná plovoucí leknín. Bangkok totiž vyrostl na soutoku mnoha řek, říček a kanálů a tam, kde u nás jezdí auta a taxíky, tam všude plují lodi. Ale nebojte se, najde se tu i pevná zem. Vždyť někde museli postavit vyhlášenou thajskou dominantu, královský palác. Thajci jsou na svého panovníka Rámu IX. velmi hrdí a královský rod většinu tohoto
Máte-li možnost nebo chuť navštívit vyhlášenou metropoli na řece Visle, neváhejte. Vyplatí se zajet si sem třeba na víkend. Krakov je metropolí se vším všudy. Budete si tu připadat třeba jako v Praze, ale i ve Vídni či ve Florencii a určitě se vám bude líbit, že se snadno domluvíte. A proč právě Krakov? Kráčela tudy historie, dá se tady báječně nakupovat, zajít na koncert nebo do některého z mnoh
Dalo by se skoro začít: za devatero horami a devatero řekami… Je jeden kus země, z jejíž vůně se vám zatočí hlava. Romantická krajina bílých skal, bylinkových polí, starých hradů a skvělého jídla, která malebně sbíhá k moři do říše slunce a tepla. To je jižní Francie neboli Provence. Nádherné panorama cisterciáckého kláštera 11. stol
Vítejte ve světě švýcarských sýrů, vín a pálenek. Víte, kolik druhů sýra vás ve Švýcarsku čeká k objevování? Kolik procent produkce vína si Švýcaři sami vypijí? Nebo věděli jste, že bylo možné si nechat vypálit vlastní ovoce v pojízdné švýcarské palírně v Československu? Ponořte se do chutí švýcarské kuchyně a nechte se inspirovat k objevování během vaší další dovolené ve Švýcarsku. Švýcars
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Terazzo dózička zkrášlí váš pokoj
panidomu.cz
Terazzo dózička zkrášlí váš pokoj
Vyrobíte ji z ekologické pryskyřice jesmonite, která byla sice původně používána ve stavebnictví, ale před pár lety se stala hitem tvořivých videí. Určitě si ji oblíbíte, protože práci s ní zvládne každý. Budete potřebovat: silikonovou formu na odlévání, suchou a tekutou směs na míchání pryskyřice, barevné pigmenty, brusnou houbičku, několik menších a větších kelímků, míchátko,
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz