Domů     Turecko ze všech stran
Turecko ze všech stran

komerční sdělení

Z téhle země uvidíte za hranicemi letovisek vždy jen kousek. Přitom krás je tu habaděj! Kdo přijede „jen“ za odpočinkem na slunci a neuvidí přírodu a antické památky, ten prohloupí. Turecko je krásná, mnohotvárná země, kterou moře omývá hned ze tří stran.

Amasra

Letovisko na severu Turecka u Černého moře má několik výhod: především klid, žádný nával lidí, a lépe se tu snášejí letní vedra, protože tu na rozdíl od vyprahlého jihu občas sprchne.

Malebné městečko se rozkládá na dvou poloostrovech Büyük Ada a Tavsan Adasi a nabízí báječné podmínky ke koupání.

Büyük spojuje s pevninou prastarý most a místní muzeum Müze ukáže sbírku antických artefaktů. K vidění je i raně křesťanská bazilika Kilise a půvabně zpustlý hrad.

Zdejší taverny nabízejí zejména za soumraku romantické posezení a zvědavcům lze doporučit návštěvu horského parku Küre Daglari s lesy evropského typu a trčícími skalními homolemi. Dá se tu houbařit!

Kusadasi

Město pozdvihl turistický ruch za posledních dvacet let ze 4 tisíc až k 60 tisícům obyvatel, žije to tu jako v Saint-Tropez!

Zdejší proslulé pláže Ladies Beach a Tusan Beach poskytují maximální pohodlí, mají jemný písek, pozvolný vstup do moře a jakmile přejdete pobřežní silničku, můžete si vybrat jednu z desítek restaurací k občerstvení.

Sto metrů od břehu leží dva ostrůvky spojené uzounkou šíjí, na jednom z nich je malá kamenná pevnost. Kousek od letoviska zaplesají milovníci památek:

leží tu antické ruiny slavného Efesu, komplex velebných rozvalin měšťanských domů, amfiteátr a jediný zbylý sloup divu starověkého světa, chrámu bohyně Artemis.

Bodrum

Největší letovisko Egejské riviéry má vše: vyhlášené pláže, perfektní servis, zachovalé památky, slušný noční život a dobře dostupnou, čistou přírodu.

Město kdysi neslo název Halikarnassos a stál zde jeden z divů světa, mauzoleum krále Mausolea, jehož ruiny lze navštívit. Krásný je pohled na křižácký Hrad sv. Petra, který je z částí mauzolea, jež se zřítilo při zemětřesení, postaven.

K vidění je tu sbírka lodních vraků a rozsáhlé podzemí, zatímco pod hradem kotví tradiční plachetnice. U hlavní silnice D 330, procházející středem města, je vidět kamenný řecký amfiteátr.

Sportovci a děti se mohou vyvztekat v místním ohromném aquaparku s neskutečným výběrem tobogánů.

Kemer

Toto letovisko na Turecké riviéře je pro ty, kteří chtějí všechno pustit z hlavy, neřešit služby (ty jsou tu perfektní) ani peníze (je tu dráž, jezdí sem Němci).

Dělí se na severní a jižní část, které rozděluje vádí s potokem, a mondénní hotely tu od pláží většinou dělí příjemné parčíky. Najdete tu spoustu restaurací s výhledem na moře.

Hned za městem se tyčí pohoří Taurus, porostlé lesy, ideální pro výlety. Za Kemerem pár kilometrů na jih na vás čekají rozvaliny starověkého města Olimpos a za soumraku musíte vidět unikát:

ohňovou stráň Chimera, kde ze země šlehají věčné Hefaistovy plameny – vývěry plynu, zapalované žhavým magmatem.

Side

Na východ od Antalye, centra Turecké rivéry, leží letovisko Side, jež vám kromě pláží vyrazí dech krásným římským amfiteátrem a ruinami řeckých chrámů Apollóna a Athény.

Proslulá jsou místní granátová jablka, ostatně jméno městečka znamená ve staré turečtině právě to.

Ze čtvrti novodobých hotelů se turisté vydávají do starého Side, čtvrti malých domečků s průchody, zahradami a obchůdky.

Pěkné je sednout si do některé z restaurací v přístavišti jachet a vychutnávat kolorit za vůně rybích specialit, které tu umějí výborně připravit. Na pláži východně od Side se můžete koupat téměř o samotě na pozadí antických ruin!

Alanya

Kdysi město pirátů, dnes druhé největší letovisko v oblasti. Dominantou města je pevnost sultána Kejkubata ze 13. století s šestikilometrovou spletí hradeb, a červená osmihranná věž Kizil Kule, kde je muzeum zbraní. Pod hradem se dá doplavat do malých jeskyní.

Před vedrem se můžete ukrýt v jeskyni Damlatas, známé léčivými účinky pro astmatiky.

Pro turisty je výhoda, že letovisko má i tureckou klientelu, což místní ceny např. v restauracích drží dole. Dlouhou východní pláží ústí do moře několik řek a je docela příjemné okusit pro změnu koupačku v chladné sladké vodě, třeba místo sprchy. Kousek od západní pláže je v centru docela příjemný aquapark.

Více zajímavostí o Turecku se dozvíte v tomto článku na Mensikova.com.

Foto: Shutterstock, wikipedia, archiv
Lokalita:
Související články
Dolomity umí být dramatické, ale málokde je jejich krása tak snadno dostupná jako v oblasti Madonna di Campiglio. Stačí pár minut v lanovce a ocitnete se mezi skalními věžemi, horskými jezery a nekonečnými výhledy. Přinášíme tipy na osm zážitků, kvůli kterým stojí za to naplánovat si letní dovolenou právě sem. Madonna di Campiglio uhrane každé ráno, kdy první paprsky kreslí na vrcholcích Brenty
Jen málokterá via ferrata dokáže nabídnout tak dokonalou kombinaci dramatických výhledů, historického významu a technické přístupnosti jako Via Ferrata Sosat. V srdci Brentských Dolomit představuje vstupní bránu do legendárního systému Via delle Bocchette, který je mezi milovníky ferrat považován za jednu z nejkrásnějších vysokohorských tras na světě. Přestože samotná ferrata nepatří mezi techn
Hornorakouský region Donau představuje dovolenou, která zpomaluje tempo a zanechává trvalý dojem. Mezi řekami, zvlněnou krajinou a mírnými rovinami se zde propojují pohyb, příroda, gastronomie a kultura v zážitky, které mají skutečnou hodnotu. Nejde tu o to být stále výš, rychleji a dál, ale o výjimečné okamžiky – při cyklistických výletech podél řek, pěších túrách s dalekými výhledy, rodinnýc
Není daleko a nabízí nevšední zážitek. Bad Schandau není jen půvabné lázeňské město, ale i místo překvapení. V místním bazénu si totiž můžete vychutnat koncert přímo ve vodě. Nádherně osvěžující místo leží jen 8 kilometrů od Hřenska a například z Prahy se tam dostanete vlakem za pouhé dvě hodiny. I proto je pravděpodobné, že v jeho bazénech
Existují místa, kde čas plyne jinak. Serengeti je jedním z nich. S příchodem jara se zde rozlehlé pláně probouzejí do rytmu, který je starší než lidstvo samo. Vzduch je těžký, tráva svěží a horizont nekonečný. A právě v těchto týdnech se odehrává jedno z nejintenzivnějších přírodních divadel na světě. Na jihu Serengeti se každoročně shromažďují statisíce zvířat. Více než 1,5 milionu pakoňů, dop
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Železný zázrak z Indie: Proč tento sloup už 1 600 let nezná rez?
enigmaplus.cz
Železný zázrak z Indie: Proč tento sloup už 1 600 let nezná rez?
Představa, že železo musí na dešti během několika let zrezivět, bere v Dillí za své. Uprostřed komplexu Qutb stojí více než sedm metrů vysoký železný sloup, který už přibližně 1 600 let odolává počasí
Emirates a South African Airways rozšiřují partnerství. Cestujícím nově zpřístupní dalších devět destinací v jižní a střední Africe
iluxus.cz
Emirates a South African Airways rozšiřují partnerství. Cestujícím nově zpřístupní dalších devět destinací v jižní a střední Africe
Společnosti Emirates a South African Airways (SAA) rozšiřují svou dlouholetou codesharovou spolupráci. Nová reciproční dohoda zpřístupní cestujícím devět dalších destinací v jižní a střední Africe a u
Nejodvážnější zvíře podle Guinnessovy knihy rekordů? Šelmička s pruhem na hřbetě!
21stoleti.cz
Nejodvážnější zvíře podle Guinnessovy knihy rekordů? Šelmička s pruhem na hřbetě!
Medojed kapský je lasicovitá šelma, kterou bychom velikostí mohli přirovnat k českému jezevci. Je extrémně nebojácná, ostatně bývá označována za nejodvážnější zvíře vůbec. V této souvislosti je dokonc
Kde se v čínské poušti vzali modroocí blonďáci?
historyplus.cz
Kde se v čínské poušti vzali modroocí blonďáci?
V poušti Taklamakan byla koncem minulého století objevena stovka hrobů s téměř netknutými mumiemi. Všichni mrtví byli pohřbeni s úctou a četnými milodary. Asi nejvíc přitom vědce zaujal hrob tříměsíčního chlapečka s modrou filcovou čapkou, z níž se draly blonďaté vlásky. Fakt, že jsou těla dávných lidí nesmírně dobře zachovalá, přičítají odborníci zdejším klimatickým podmínkám. Sucho, prosolené písky a extrémně
Prostor, který roste s dítětem
rezidenceonline.cz
Prostor, který roste s dítětem
Je to svět, který se vyvíjí a proměňuje od prvních dětských krůčků až po dospívání. Správně navržený pokoj podporuje bezpečí, kreativitu, soustředění i odpočinek a reaguje na každou etapu života a specifické potřeby dítěte. Pro nejmenší je klíčová jednoduchost, měkkost a bezpečí, proto by pokoj miminka měl působit především klidně a útulně. Předškolní věk je
Návrat domů po osmdesáti letech
epochalnisvet.cz
Návrat domů po osmdesáti letech
Do Brna se letos vrátí potomci rodin, které pomáhaly utvářet podobu města, ale jejichž osudy dramaticky přerušila druhá světová válka. Příběhy rodů Placzek, Löw-Beer, Fuhrmann, Kohn a Stiassni se stanou jednou z hlavních dramaturgických linií festivalu židovské kultury ŠTETL FEST 2026. Některé návraty nejsou jednoduché. Místa, která si člověk pamatuje z rodinných vyprávění, už dávno
Sůl nad zlato, ale přiměřeně
panidomu.cz
Sůl nad zlato, ale přiměřeně
Většina lidí po celém světě jí soli až moc. Často i nevědomky, protože netuší, jak velké množství se jí skrývá v průmyslově vyráběných potravinách, dokonce i těch sladkých.     Sůl je zdravá Ale v ani ne třetinovém množství, než je pro většinu populace běžné. Její základní složky– sodík a chlór – jsou zásadní pro správné hospodaření
Odpustit je úleva, ale bývá to nesmírně těžké
skutecnepribehy.cz
Odpustit je úleva, ale bývá to nesmírně těžké
Když se ukázalo, že si manžel našel milenku, rozhodla jsem se trpělivě vyčkávat, přesvědčena, že se dříve či později vrátí k rodině. Možná je to jedna z nejtěžších věcí na světě. Ale každý, kdo s tím má nějaké zkušenosti, se zapřísahá, že pokud odpustíte, znatelně se vám uleví. Když se ke mně doneslo, že si manžel pořídil milenku,
Vyměnil Batulkovou přítel za mladší exemplář?
nasehvezdy.cz
Vyměnil Batulkovou přítel za mladší exemplář?
Už nějaký čas se lidé ptali, jestli jsou herečka ze seriálu Slunečná Dana Batulková (68) a její partner, režisér Ondřej Zajíc (56), ještě vůbec spolu. Herečka od sebe přítele od samého začátku odhán
Jahodovo-melounová polévka
tisicereceptu.cz
Jahodovo-melounová polévka
Studené ovocné polévky jsou ideálním osvěžením pro horké dny. Potřebujete 200 g jahod 600 g žlutého melounu 100 ml sladkého dezertního vína 50 g cukru krystal 1 lžíci medu 200 g zakysané sm
Rákos: Nenápadný poklad z mokřadů
epochaplus.cz
Rákos: Nenápadný poklad z mokřadů
Šumí ve větru na březích rybníků, ukrývá vodní ptáky a mnozí kolem něj procházejí bez povšimnutí. Přesto právě rákos pomáhal stavět domy, vyrábět lodě, zapisovat první texty a inspiroval řadu pověstí. Tato skromná, ale užitečná rostlina provází člověka už tisíce let. Většina lidí vnímá rákos jen jako obyčejnou kulisu letního koupání. Stačí se však podívat
Vrstvený salát do skla
nejsemsama.cz
Vrstvený salát do skla
Salát na cesty i do práce můžete různě obměňovat podle toho, co máte doma. Zálivkou ho zalijte až těsně před podáváním, aby zeleninu nerozmočila. Na 2 porce potřebujete: ✿ 1/4 ledového nebo jiného salátu (římský salát, polníček…) ✿ 1 malá konzerva kukuřice ✿ ½ okurky ✿ 2 rajčata Zálivka: ✿ 4 lžíce olivového oleje ✿ 1 lžíci citronové šťávy ✿ ½ stroužku
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz