Domů     Mrazivá tajemství žaláře na Křivoklátu. Mučen tu byl i alchymista Kelley
Mrazivá tajemství žaláře na Křivoklátu. Mučen tu byl i alchymista Kelley

Na královském hradu Křivoklát byl uvězněn třeba Karel IV. či královský alchymista Edward Kelley a právě podzemní žalář je opředen zkazkami o nevysvětlitelných jevech, které se tu dodnes odehrávají. Jaká tajemství skrývá jeden z nejstarších českých hradů?

K nejtajemnějším místům Křivoklátu patří jeho podzemí, které sloužilo jako žalář, nebo hradní kaple. Zjevují se tu přízraky mrtvých, kteří zde zahynuli a pro citlivé lidi je to místo, které na ně působí doslova tíživě.

Na Křivoklátě se však má také skrývat velký poklad císaře Zikmunda, který jej zde prý nechal v roce 1438 zakopat pod nádvořím.

Záhad a tajemství je tu celá řada, vždyť první zmínky o hradu pocházejí už z 12. století. Původní lovecký hrádek nechal na velkolepé sídlo českých králů přestavět Přemysl Otakar II. Hrad sice postihlo několik ničivých požárů, ale vždy byl obnoven.

Svoji gotickou podobu pak získal za vlády Vladislava II. Jagellonského na počátku 16. století. Nevysvětlitelné jevy se tu ale děly i v celkem nedávné minulosti.

Podivné hradní přízraky

Jeden z nejpodivnějších příběhů se tu odehrál ve 30. letech minulého století. Tehdejší průvodkyně Barbora Petrlová prochází hradní chodbou, když tu náhle zahlédne téměř průsvitnou lidskou postavu na balkóně u hradní kaple.

Průvodkyně si zprvu myslela, že jde o nějakého návštěvníka, ale když se k postavě rozeběhla, náhle zmizela. Balkon byl zcela prázdný. Navíc, dveře na balkon byly zamčené. Pro jeho tajemné zmizení nenašla vysvětlení.

Existuje však řada dalších svědectví o přízracích, bloudících po chodbách hradu.

Bývalý archivář hradu, Tomáš Bednařík uvádí jinou mrazivou příhodu, která se odehrála v roce 1992.

„Úplně zřetelně jsem slyšel, jak se cosi, nebo kdosi prochází po půdě hradu. Zároveň se ozývalo podivné řinčení, jakoby dotyčný za sebou vláčel železné okovy, nebo řetěz. Spolu se mnou byli i další tři svědkové, kteří to slyšeli také.

Mysleli jsme si, že nám někdo nepovolaný vlezl na půdu, ale nikoho jsme tam nenašli.

Navíc byla podlaha pokryta silnou vrstvou prachu, ve které nebyly žádné stopy. Asi po hodině se to opakovalo, ale znovu jsme nikoho nenašli“, tvrdí.

Tajemství podzemního žaláře

Co se to děje ve zdech starobylého hradu? Bloudí zde opravdu přízraky mrtvých, nebo šlo jen o nějaký klam či žert? Podle mnohých se však na Křivoklátě děje opravdu něco podivného. Záhadnými jevy proslulo i bývalé hradní vězení v jižní části hradu.

Podle psychotroniků zde působní velmi silná negativní energie, kterou pociťují i mnozí návštěvníci. Často líčí své nepříjemné pocity a mrazení v zádech při procházení těmito prostorami.

Mrazivý zážitek, který se odehrál v roce 1996, popsala také jedna z hradních uklízeček, paní Jiřina.

V prostorách jedné z vězeňských kobek ji přepadl podivný pocit. Zdálo se jí, že náhle není sama, zatočila se jí hlava a měla pocit, že jí cosi mocného sevřelo hrudník. Začala se dusit a jen s vypětím všech sil se doplazila k východu.

V tu chvíli, jak když utne, všechny nepříjemné pocity zmizely. Mají snad na svědomí její nepříjemný zážitek duše obětí krutého hradního vězení?

Vězení pro mocné

Do kobek hradního vězení byly vsazeny mnohé významné osobnosti. Podle Kosmovy kroniky zde kníže Vladislav I. dal uvěznit svého bratrance, olomouckého knížete Ottu II. Téměř jako vězeň zde pobýval v letech 1319–1323 i budoucí král Karel IV.

Nechal jej tam převézt jeho otec, Jan Lucemburský, aby neohrozil jeho královskou korunu. Byli zde vězněni i biskup jednoty bratrské Jan Augusta či bývalý komorník Rudolfa II Jeroným Makovský.

Pověst vypráví, že zde byl uvězněn i známý lotr Babinský, který prý v křivoklátských lesích ukryl své poklady.

Křivoklátské posádce se podařilo Babinského zajmout a v hladomorně byl podroben mučení, aby prozradil, kam svůj poklad ukryl.

Babinský je poslal na falešnou stopu, využil nepozornosti strážného a podařilo se mu uprchnout. Mnozí vězňové však utrpení v křivoklátském žaláři nepřežili. Mohlo jejich utrpení zanechat stopy, které se tu projevují do dnes?

Utrpení magistra Kelleyho

Asi nejznámějším a také nejtajemnějším hradním vězněm byl ale dvorní alchymista císaře Rudolfa II, magistr Edward Kelley. Ten upadl v nemilost, když císaři nevydal žádné ze slibovaných alchymistických tajemství.

Pohár přetekl, když Kelley zabil během zakázaného souboje jistého Jiřího Hunklera.

Rudolf jej nechal v roce 1591 uvěznit na Křivoklátě s tím, že na svobodu se dostane jen v tom případě, že mu dá návod na výrobu zlata. Kelley prý musel za téměř tři roky věznění na Křivoklátě podstoupit mnohá krutá mučení a jedno dobu jej dokonce zazdili.

Jeho mučitelem měl být i proslulý kat Mydlář. Alchymista se proto rozhodl k riskantnímu útěku z vězení.

Jedné tmavé noci se spustil po laně z okna kobky, provaz ale zátěž nevydržel a Kelley si při pádu do hradního příkopu zlomil nohu. Ta mu nakonec byla amputována a alchymistu převezli do žaláře na mostecký hrad Hněvín. I tam se pokusil o útěk.

Císař mu sice poté udělil milost, ale Kelley se z ní dlouho netěšil, 1. listopadu 1597 se totiž na Hněvíně otrávil.

Pomsta duchů kastelánovi

Mnohé tajemné jevy se odehrávají i v gotické hradní kapli Korunování panny Marie, která sousedí s rytířským sálem. Mnohé z nich jsou přitom poměrně podrobně zdokumentovány.

Jeden z případů se odehrál v roce 1980 a jeho přímým účastníkem byl tehdejší kastelán hradu Lubomír Junek.

Ten prováděl v noci skupinu patnácti odborníků po hradě a v hradní kapli jim podrobně popisoval oltář s vyobrazením Panny Marie z 15. století. Přitom žertem prohodil, že Panna Marie vypadá jako těhotná. Neznámá síla jej v tu chvíli zdvihla ze země a přehodila přes oltář.

Zajímavé je, že svědkem příhody byl i známý český spisovatel Miroslav Ivanov, autor řady knih žánru literatury faktu. Vzbudila kastelánova poznámka hněv nějakého přízraku?

Jaká síla zaútočila na kastelána, si dodnes nedokáže nikdo vysvětlit. To, že na spirituální energii reagují více zvířata než lidé, na Křivoklátě potvrzoval podle svědectví i kastelánův pes.

Ten prý odmítal vstoupit do některých částí hradu a nikdo by jej nedostal například na schody k velké věži.

Foto: Wikipedia
Štítky:
Související články
Hostýn je 735 metrů vysoký kopec, na kterém se nachází významné poutní místo. Podle pověsti se zde ve 13. století ukrývali lidé při velkém nájezdu Tatarů. Scházela jim prý ale voda. Proto se modlili k Panně Marii a nebeská pomoc údajně skutečně přišla. V roce 1241 se Evropa brání nájezdům Mongolů z východu. Jedna část – Tataři – táhnou i skrze Moravu a vojsko se dostává až pod vrch Hostýn, na kt
Hluboko v Pacifiku leží ostrov proslulý svou tajemnou prastarou civilizací. Zdobí jej nejen kouzelná příroda, ale i 300 soch moai. Každá z těchto soch je vytesána z jednoho kamene a má typickou protáhlou tvář. V současnosti se zdá, že řada tajemství Velikonočního ostrova se již dočkala svého rozluštění. Víme, proč tyto sochy vznikly a jakým způsobem se po ostrově dopravovaly. Přesto toto místo
Na Bacíně se v minulosti zřejmě odehrávaly obřady plné krve a utrpení. Dodnes zde mají návštěvníci zvláštní pocit, jako by je někdo sledoval… Bacín je jeden z nejtajemnějších vrchů Česka. Nachází se nad Vinařicemi (12 kilometrů od Berouna) a různé hypotézy uvádějí, že mohl být starobylou svatyní, rituálním obětištěm, či sídlem démonů. Z jakého důvodu? Berounsko je kdysi údajně kolébkou Keltů. Ti
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako zázračná voda. Před několika staletími
Přes třicet let pátral hrabě Chamaré ve zřícenině opuštěného hradu na východě Čech po bájném bohatství. Jeho hledání provázely tajemné symboly a nápisy na stěnách opevnění a zavedly jej až do podzemních chodeb. Jaká tajemství se tam dodnes skrývají? Čekají tam přeplněné truhly stále na svého nálezce? Starý kostelník se dožaduje mluvit s mladým zámeckým pánem. Stalo se mu prý cosi podivného, co
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
iluxus.cz
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
Hodinářská značka Luminox, které důvěřují příslušníci Navy SEALs i dobrodruzi, oznámila své oficiální partnerství s FORCE BLUE, jedinou neziskovou organizací na světě, která přeškoluje a nasazuje býva
To je přece úplně normální
skutecnepribehy.cz
To je přece úplně normální
Někdy mi přijde, že jsme se narodili s úkolem stát se rodiči svých rodičů. Vždyť život je takový smutný, nevyhnutelný cyklus. Když jsem byla mladší, nikdy jsem si neuměla představit, že se jednou budeme muset postarat o rodiče, kteří nám celý život dávali vše. Teď se situace obrátila a je na nás, postarat se o ně. Spolehlivá rodina Moje sestra
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
epochalnisvet.cz
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme
Je rozchod s Tunou na spadnutí?
nasehvezdy.cz
Je rozchod s Tunou na spadnutí?
Milostné začátky mezi herečkou Nelou Boudovou (57) a moderátorem Janem Tunou (52) byly vášnivé a romantické. Tohle krátké období už ale dávno odnesl čas. Po čtyřech letech se bohužel ukazuje, že nep
NASA poprvé zachytila viditelnou polární záři na Marsu
21stoleti.cz
NASA poprvé zachytila viditelnou polární záři na Marsu
Byl to záblesk zeleného světla, který nad rudými horami Marsu rozzářil nebe a s ním i oči vědců. Poprvé v historii se totiž podařilo spatřit viditelnou polární záři na rudé planetě. Nečekaný výsledek
Magie včel: Kulturní význam a jak jim pomoci
epochaplus.cz
Magie včel: Kulturní význam a jak jim pomoci
Včely fascinovaly lidi od starověku, kdy byly považovány za posly bohů. Jejich složitá komunikace a nenahraditelná role v přírodě z nich činí zázrak přírody. Jak včely komunikují a co můžeme udělat pro jejich záchranu? Božské včely Ve starověkém Egyptě, Řecku a Římě, v šamanských kulturách v Africe a Jižní Americe byly včely považovány za posly
Kam zmizelo nakradené bohatství piráta Černovouse?
enigmaplus.cz
Kam zmizelo nakradené bohatství piráta Černovouse?
Má pověst postrachu moří. Ale teď by se měl o kořist podělit. Něco takového nehodlá však nikdy připustit! [gallery ids="153766,153767,153768"] „Dobře jste činili, když jste blokovali jiho-karoli
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč
Chvilka jen pro vás: Tipy pro příjemný život v domácnosti a malé radosti
panidomu.cz
Chvilka jen pro vás: Tipy pro příjemný život v domácnosti a malé radosti
Bojíte se mikrovlnky? Pro jedny je to nepostradatelný domácí spotřebič, pro druhé riziko pro zdraví. Přitom technicky vzato používá stejný zdroj pro svoje fungování jako rádia, televizory, mobilní telefony, přístroje GPS nebo třeba hřejivé infralampy a dotaženo do detailů i náš zrak – elektromagnetické vlny delšího rozsahu. Elektromagnetické záření může být skutečně nebezpečné, ale až
Básník pro smích: Zakázal Machar vojákům nemravné pohlednice?
historyplus.cz
Básník pro smích: Zakázal Machar vojákům nemravné pohlednice?
Skupinka vojáků vzrušeně diskutuje o novince, kterou jeden z nich zaslechl. Nechtějí věřit vlastním uším. „Víte, kdo se má stát generálním inspektorem armády? Ten básník!“ Když v roce 1887 vychází sbírka básní nazvaná Confiteor, kritika si ji nemůže vynachválit. Kdo je ten autor, který tak dokonale využívá možnosti běžného českého jazyka, a přitom vůbec nepotřebuje berličky patosu,
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
rezidenceonline.cz
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
V srdci lyžařského města Aspenu v americkém Coloradu stojí dům, na jehož střeše se nachází rozlehlý luxusní byt, poskytující svým obyvatelům dokonalé místo k životu. Čistý a vzdušný interiér, plynule navazující na terasu, září teplem a třpytivým horským sluncem. Aspen, dnes velmi známé lyžařské středisko obklopené pohořím Rocky Mountains, vznikl původně jako místo těžby stříbra. Během devatenáctého století
Přelstěte cukrovku a jezte jen to, co jí nezachutná!
nejsemsama.cz
Přelstěte cukrovku a jezte jen to, co jí nezachutná!
V posledních letech je cukrovka neboli diabetes velmi rozšířenou chorobou. Naštěstí existuje mnoho potravin, které dokážou snižovat zvýšenou hladinu cukru v krvi. Cukrovka je porucha metabolismu, při které organismus není schopen využívat cukry a další sacharidy. Vážné zdravotní problémy jsou toho nepříjemným důsledkem. Regulujte cukr stravou Proti cukrovce pomáhá černý bez. Upravit jej lze na mnoho způsobů –
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz