Upoutávka ×
Domů     Mrazivá tajemství žaláře na Křivoklátu. Mučen tu byl i alchymista Kelley
Mrazivá tajemství žaláře na Křivoklátu. Mučen tu byl i alchymista Kelley

Na královském hradu Křivoklát byl uvězněn třeba Karel IV. či královský alchymista Edward Kelley a právě podzemní žalář je opředen zkazkami o nevysvětlitelných jevech, které se tu dodnes odehrávají. Jaká tajemství skrývá jeden z nejstarších českých hradů?

K nejtajemnějším místům Křivoklátu patří jeho podzemí, které sloužilo jako žalář, nebo hradní kaple. Zjevují se tu přízraky mrtvých, kteří zde zahynuli a pro citlivé lidi je to místo, které na ně působí doslova tíživě.

Na Křivoklátě se však má také skrývat velký poklad císaře Zikmunda, který jej zde prý nechal v roce 1438 zakopat pod nádvořím.

Záhad a tajemství je tu celá řada, vždyť první zmínky o hradu pocházejí už z 12. století. Původní lovecký hrádek nechal na velkolepé sídlo českých králů přestavět Přemysl Otakar II. Hrad sice postihlo několik ničivých požárů, ale vždy byl obnoven.

Svoji gotickou podobu pak získal za vlády Vladislava II. Jagellonského na počátku 16. století. Nevysvětlitelné jevy se tu ale děly i v celkem nedávné minulosti.

Podivné hradní přízraky

Jeden z nejpodivnějších příběhů se tu odehrál ve 30. letech minulého století. Tehdejší průvodkyně Barbora Petrlová prochází hradní chodbou, když tu náhle zahlédne téměř průsvitnou lidskou postavu na balkóně u hradní kaple.

Průvodkyně si zprvu myslela, že jde o nějakého návštěvníka, ale když se k postavě rozeběhla, náhle zmizela. Balkon byl zcela prázdný. Navíc, dveře na balkon byly zamčené. Pro jeho tajemné zmizení nenašla vysvětlení.

Existuje však řada dalších svědectví o přízracích, bloudících po chodbách hradu.

Bývalý archivář hradu, Tomáš Bednařík uvádí jinou mrazivou příhodu, která se odehrála v roce 1992.

„Úplně zřetelně jsem slyšel, jak se cosi, nebo kdosi prochází po půdě hradu. Zároveň se ozývalo podivné řinčení, jakoby dotyčný za sebou vláčel železné okovy, nebo řetěz. Spolu se mnou byli i další tři svědkové, kteří to slyšeli také.

Mysleli jsme si, že nám někdo nepovolaný vlezl na půdu, ale nikoho jsme tam nenašli.

Navíc byla podlaha pokryta silnou vrstvou prachu, ve které nebyly žádné stopy. Asi po hodině se to opakovalo, ale znovu jsme nikoho nenašli“, tvrdí.

Tajemství podzemního žaláře

Co se to děje ve zdech starobylého hradu? Bloudí zde opravdu přízraky mrtvých, nebo šlo jen o nějaký klam či žert? Podle mnohých se však na Křivoklátě děje opravdu něco podivného. Záhadnými jevy proslulo i bývalé hradní vězení v jižní části hradu.

Podle psychotroniků zde působní velmi silná negativní energie, kterou pociťují i mnozí návštěvníci. Často líčí své nepříjemné pocity a mrazení v zádech při procházení těmito prostorami.

Mrazivý zážitek, který se odehrál v roce 1996, popsala také jedna z hradních uklízeček, paní Jiřina.

V prostorách jedné z vězeňských kobek ji přepadl podivný pocit. Zdálo se jí, že náhle není sama, zatočila se jí hlava a měla pocit, že jí cosi mocného sevřelo hrudník. Začala se dusit a jen s vypětím všech sil se doplazila k východu.

V tu chvíli, jak když utne, všechny nepříjemné pocity zmizely. Mají snad na svědomí její nepříjemný zážitek duše obětí krutého hradního vězení?

Vězení pro mocné

Do kobek hradního vězení byly vsazeny mnohé významné osobnosti. Podle Kosmovy kroniky zde kníže Vladislav I. dal uvěznit svého bratrance, olomouckého knížete Ottu II. Téměř jako vězeň zde pobýval v letech 1319–1323 i budoucí král Karel IV.

Nechal jej tam převézt jeho otec, Jan Lucemburský, aby neohrozil jeho královskou korunu. Byli zde vězněni i biskup jednoty bratrské Jan Augusta či bývalý komorník Rudolfa II Jeroným Makovský.

Pověst vypráví, že zde byl uvězněn i známý lotr Babinský, který prý v křivoklátských lesích ukryl své poklady.

Křivoklátské posádce se podařilo Babinského zajmout a v hladomorně byl podroben mučení, aby prozradil, kam svůj poklad ukryl.

Babinský je poslal na falešnou stopu, využil nepozornosti strážného a podařilo se mu uprchnout. Mnozí vězňové však utrpení v křivoklátském žaláři nepřežili. Mohlo jejich utrpení zanechat stopy, které se tu projevují do dnes?

Utrpení magistra Kelleyho

Asi nejznámějším a také nejtajemnějším hradním vězněm byl ale dvorní alchymista císaře Rudolfa II, magistr Edward Kelley. Ten upadl v nemilost, když císaři nevydal žádné ze slibovaných alchymistických tajemství.

Pohár přetekl, když Kelley zabil během zakázaného souboje jistého Jiřího Hunklera.

Rudolf jej nechal v roce 1591 uvěznit na Křivoklátě s tím, že na svobodu se dostane jen v tom případě, že mu dá návod na výrobu zlata. Kelley prý musel za téměř tři roky věznění na Křivoklátě podstoupit mnohá krutá mučení a jedno dobu jej dokonce zazdili.

Jeho mučitelem měl být i proslulý kat Mydlář. Alchymista se proto rozhodl k riskantnímu útěku z vězení.

Jedné tmavé noci se spustil po laně z okna kobky, provaz ale zátěž nevydržel a Kelley si při pádu do hradního příkopu zlomil nohu. Ta mu nakonec byla amputována a alchymistu převezli do žaláře na mostecký hrad Hněvín. I tam se pokusil o útěk.

Císař mu sice poté udělil milost, ale Kelley se z ní dlouho netěšil, 1. listopadu 1597 se totiž na Hněvíně otrávil.

Pomsta duchů kastelánovi

Mnohé tajemné jevy se odehrávají i v gotické hradní kapli Korunování panny Marie, která sousedí s rytířským sálem. Mnohé z nich jsou přitom poměrně podrobně zdokumentovány.

Jeden z případů se odehrál v roce 1980 a jeho přímým účastníkem byl tehdejší kastelán hradu Lubomír Junek.

Ten prováděl v noci skupinu patnácti odborníků po hradě a v hradní kapli jim podrobně popisoval oltář s vyobrazením Panny Marie z 15. století. Přitom žertem prohodil, že Panna Marie vypadá jako těhotná. Neznámá síla jej v tu chvíli zdvihla ze země a přehodila přes oltář.

Zajímavé je, že svědkem příhody byl i známý český spisovatel Miroslav Ivanov, autor řady knih žánru literatury faktu. Vzbudila kastelánova poznámka hněv nějakého přízraku?

Jaká síla zaútočila na kastelána, si dodnes nedokáže nikdo vysvětlit. To, že na spirituální energii reagují více zvířata než lidé, na Křivoklátě potvrzoval podle svědectví i kastelánův pes.

Ten prý odmítal vstoupit do některých částí hradu a nikdo by jej nedostal například na schody k velké věži.

Foto: Wikipedia
Štítky:
Související články
Přes třicet let pátral hrabě Chamaré ve zřícenině opuštěného hradu na východě Čech po bájném bohatství. Jeho hledání provázely tajemné symboly a nápisy na stěnách opevnění a zavedly jej až do podzemních chodeb. Jaká tajemství se tam dodnes skrývají? Čekají tam přeplněné truhly stále na svého nálezce? Starý kostelník se dožaduje mluvit s mladým zámeckým pánem. Stalo se mu prý cosi podivného, co
Už jste byli v Kamenném lese pod Špičákem? A že nevíte, jak se k němu dostat a co vás tam vůbec čeká? Na to a mnoho dalšího odpoví následující řádky...  Na samé hranici středočeského a ústeckého kraje, mezi obcemi Kounov a Pnětluky leží hned při silnici lesní parkoviště a přístřešek s bodem záchrany LN 023. Právě tady začíná poměrně novodobá Stezka po menhirech. Trasa zpočátku vede přes silnici
Nedobytnost měla hradu Sitno zaručit dívka zazděná do věže, možná proto byl tolikrát v moci loupeživých rytířů. Ani ti ale svým řáděním nedokázali probudit tajemné vojsko, které tu kvůli prokletí čeká, až vyjede své zemi na pomoc. Podobně jako na našem Blaníku i na Sitně má být ukryto dávné vojsko, které zasáhne, až bude zemi nejhůře. Rytíři však byli k této službě povoláni za trest kletbou moc
Nádherná příroda a unikátní atmosféra jednoho z největších skalních měst v Evropě přímo vybízí k jedinečným výletům, procházkám či jen k zastavení a odpočinku. Byly však i časy, kdy Adršpašsko-teplickými skalami procházela historie, neméně dramatická jako zdejší prostředí skalních masivů. Za druhé světové války zde pracovali váleční zajatci, řada z nich zadržených německou armádou během slavné bit
Profesor novojičínského gymnázia Karel Jaroslav Maška, nadšený amatérský archeolog, byl přesvědčen, že ve skalách na severním úbočí vrchu Kotouč nedaleko Štramberka na něj jednou čeká zázračný nález. A věřil tomu tak, že se ten zázrak opravdu stal. Už rok pan profesor s najatými dělníky prolézal jeskyni zvanou Šipka 130 metrů nad říčkou Sedlničkou, do té doby plnou usazených hornin. Už věděl, ž
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
Jaro přináší nejen probouzející se život do přírody, ale i do kuchyně restaurace The Artisan v pražském hotelu Marriott. Pro letošní Velikonoce připravil šéfkuchař David Rejhon speciální menu, které s
Všechno jsme spolu zvládli
nejsemsama.cz
Všechno jsme spolu zvládli
Když už jsem myslela, že se budu soustředit na sebe a budu si užívat klidný život po všech trápeních, syn mi zaklepal na dveře s tím, že se dostal do obrovských potíží a jde mu o život. Celý život jsem si přála jen to, aby se moje děti měly dobře. Po dramatickém rozvodu s manželem, který nás
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
enigmaplus.cz
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
Když byl v roce 1974 v Číně objeven soubor osmi tisíc keramických soch, zpráva o tomto neuvěřitelném nálezu se rozletěla do světa. Dnes tuto unikátní kolekci známe pod označením Terakotová armáda. Byl
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
skutecnepribehy.cz
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
Kolegyni jsem považovala za svůj vzor. Nakonec jsem zjistila, že za líbivou fasádou se skrývá zlá a zákeřná osoba, která se ničeho neštítí. Anna byla sociální pracovnice, stejně jako já. Pracovaly jsme společně na oddělení péče o seniory. Na začátku naší spolupráce jsme si rozuměly skvěle. Byla vnímavá, empatie z ní přímo sršela, a především měla vždy dobré rady, jak se postarat o pacienty.
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
historyplus.cz
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
„Čajovník je zřejmě nejstarší kulturní rostlinou světa. Pochází z Číny, kde se pěstuje asi 2500 let,“ uvádí současná autorka Viola von Wachendorfová. I další knihy, popisující dějiny pěstování čaje, začínají podobnými příběhy. Bylo to ale tak doopravdy?   Některé legendy kladou počátky pěstování čaje dokonce ještě mnohem dál do minulosti. „Louis Lewin (německý farmakolog, žijící
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
rezidenceonline.cz
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
Když tato zajímavá rezidence získala celosvětové prvenství ve světové soutěži International Architecture Award 2008, bylo to pro její tvůrce velké překvapení. Návrh totiž vznikl v nevytápěném suterénním ateliéru, kde tehdy tříčlenný tým dnes slavného architekta Roberta Konieczného skončil po své nepříliš úspěšné předchozí kariéře. Měl za sebou osm let chudoby, spaní v autě na staveništích, pouze
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
epochaplus.cz
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu. Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
21stoleti.cz
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
Při pohledu na Grand Canyon v Arizoně si snadno představíme, jak jej po miliony let vyřezávala voda, pomalu formující tuto dechberoucí krajinu. Ale co kdyby podobné kaňony vznikly během několika minut
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
nasehvezdy.cz
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
Sotva skončilo patnáctileté manželství herečky Jany Bernáškové (44) ze seriálu ZOO Nové začátky, už začínají vyplouvat na povrch pikantní detaily. A povídá se, že režiséra a scenáristu Rudolfa Merkn
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
epochalnisvet.cz
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
Kostel Nejsvětější Trojice najdeme v podhůří Orlických hor, v obci Klášterec nad Orlicí. Historie tohoto původně gotického kostela sahá hluboko do minulosti. Uvnitř kostela, v oblouku mezi kněžištěm a chrámovou lodí, nacházejí restaurátoři nápis: ,,Chrám tento Nejsv. a nerozdílné Trojice Boží vystavěn jest v Létu 453 od Narození Božího“. Je tedy možné, že se může jednat o
Kroupové rizoto s houbami
tisicereceptu.cz
Kroupové rizoto s houbami
Pokud chcete použít sušené hříbky, namočte je asi hodinu předem. Suroviny 300 g čerstvých hub 300 g ječných krup 2 stroužky česneku 2 lžíce másla 2 lžíce olivového oleje 50 ml bílého vína
Pomocníci pro teplou snídani
panidomu.cz
Pomocníci pro teplou snídani
Zvláště teď v zimě přijde teplé sousto po ránu vhod. Velmi snadno se o takovou snídani postarají vaflovače nebo topinkovače. Jen si musíte koupit ten správný přístroj. Především je třeba zvážit, pro kolik porcí teplou snídani připravovat. I mezi obyčejnými topinkovači a vaflovači je rozdíl v tom, kolik kousků umí najednou připravit. Pro pohodlí a
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz