Domů     Děsivé přízraky mrtvých na hradě Svojanov
Děsivé přízraky mrtvých na hradě Svojanov

Ve zdech Svojanova byla nalezena řada koster, které patřily zazděným lidem. Možná i jejich děsivé osudy se podílejí na podivných jevech, které se na hradě odehrávají. Na zdech se objevují tajemné krvavé skvrny, zjevuje se duch malé dívenky i přízrak bílé paní.

Mohutný hrad Svojanov, zvaný dříve Fürstenberg, se nachází na Svitavsku nedaleko stejnojmenného městečka. Byl vystavěn, jako jeden z prvních královských hradů už kolem roku 1265 králem Přemyslem Otakarem II. k tomu, aby strážil obchodní cestu do Brna.

Jeho nedobytnost pak měly zajistit zdi silné až osm metrů. Strašlivé události, které se pak na hradě odehrávaly během dějin, podle mnohých zanechaly mezi jeho zdmi silnou negativní energii, kterou zde pociťuje řada návštěvníků.

Někteří z nich pak cítí třeba nepříjemné mrazení či návaly strachu. Díky tomu, že Svojanov nabízí ubytování v hradních pokojích, lze o nadpřirozených jevech najít řadu svědectví od hostů, kteří zde přespávali.

Bílá paní Svojanovská

Je zajímavé, že většina přízraků, zjevujících se na Svojanov,ě jsou ženy a navíc je spojuje jméno Kateřina. Jedním z nich je i duch bývalé hradní paní Kateřiny Zárubové. Její tragický příběh se odehrál v dobách třicetileté války.

Tehdejší majitel hradu Karel Záruba z Hustířan si našel milenku a jeho žena Kateřina mu samozřejmě překážela. Rozhodl se proto, že se jí zbaví a připravil jí úděsný osud. Uvěznil ji v podzemní kobce, kde pomalu umírala hladem a žízní.

Strážní i sluhové pak slýchávali z žaláře častý pláč, ale pán hradu zůstal neoblomný. Až po řadě dnů, kdy Kateřina v temném podzemí trpěla, se na ni šel podívat a zjistil, že je mrtvá. Ve tváři měla výraz šílené hrůzy, který Karel nevydržel a z vězení prchl.

Nevypravil pro ni ani křesťanský pohřeb a nechal ji raději v podzemí hradu zazdít, aby ji již nikdy nespatřil. Zkazky tvrdí, že její přízrak jej pak dohnal k šílenství a nakonec k smrti.

Právě duch umučené Kateřiny se prý zjevuje v podobě bílé paní v podzemí hradu, někdy i na jeho nádvoří.

Další zazděná Kateřina

Nebohá Kateřina nebyla ale jedinou hradní paní, kterou čekal podobný děsivý osud. Jedním z dalších majitelů hradu byl totiž kolem roku 1557 jistý Hertvík Žehušický z Nestajova.

Jeho žena, Kateřina Rabenhauptová z Lichtenburka, byla zbožná a často přispívala církvi. Možná proto, že chtěla vykoupit hřích nevěry. Už před svatbou se totiž zamilovala do kováře a jejich láska přetrvávala i po té, co se provdala.

Tajní milenci se scházeli v lese nedaleko hradu až do doby, než je hradní pán odhalil. Rozzuřený Hertvík nechal kováři nejprve useknout obě ruce a pak jej popravit.

Jeho smrt však byla poměrně rychlá, na rozdíl od nevěrné paní Kateřiny, kterou čekal mnohem krutější osud. Hertvík ji nechal zaživa zazdít do hradeb.

Tam byla také její kostra objevena při přestavbě hradu v roce 1805. Také přízrak této hradní paní má dodnes bloudit po chodbách hradu.

Neklidný duch malé dívenky

Na hradě však později došlo k další tragické události, ve které opět figurovalo jméno Kateřina. V roce 1800 totiž umírá dcera majitele hradu Jiřího Heisslera po pádu stavebního lešení, které se na ni zřítilo.

Těžce zraněná dívka se ještě stačí doplazit do pánského pokoje, tam ale vydechne naposledy. Cestou za sebou zanechává na podlaze i na stěnách otisky krvavých dlaní. Tyto otisky se na zdech hradu prý objevují dodnes.

Najít důkazy pro tuto legendu se nedávno vypravila skupina paranormálních vyšetřovatelů, která zůstala v noci v pokoji, kde dívka zemřela. Podle jejich svědectví tam skutečně zažili několik nevysvětlitelných událostí.

Slyšeli třeba podivné kroky, viděli míhající se stín malé postavy a dokonce se jim prý podařilo s duchem malé Kateřiny navázat kontakt. Sám kastelán hradu, Miloš Dempír, by se prý v onom pokoji přespat neodvážil. Sám má odtud mrazivý zážitek.

Za jedné silvestrovské noci tady s přáteli zaslechli kroky a bouchání dveří doléhající sem z přízemní. Na místě však nikoho nenašli.

Přízraky krvavých událostí

Krvavou minulost hradu Svojanov dokládá například i kostra neznámého obrovského muže zazděná v kuchyni. Na jiném místě, přímo u vstupní brány, byly zase nalezeny ostatky jedenácti zazděných dětí.

V hradních prostorách se našly při rekonstrukčních pracích i desítky koster dělníků. Ti prý budovali tajnou podzemní chodbu pro tehdejšího majitele hradu, aby neprozradili její tajemství, nechal je po skončení prací pozabíjet.

Smrt však zanechala stopy i v okolí hradu. Na počátku třicetileté války, v roce 1621 přitáhla do Svojanova polská jízda, která po cestě vypalovala a drancovala hospodářské usedlosti v okolí.

Hospodář na místním Skalském dvoře Martin Doležal se snažil zachránit svoji rodinu a poslal je ukrýt na hrad. Vojáci je však dostihli a všechny povraždili.

Na tom místě pak nechal Doležal postavit dřevěný kříž a sám se pak nedaleko hradu v lese oběsil. Zůstal po něm malý synek, který prý nejspíše zemřel opuštěný hlady. Od té doby se v okolí hradu ozývá za temných nocí podivný dětský pláč.

Přízračné kočáry

O děsivém svojanovském prokletí pak vypráví legenda z 15. století. Tehdy prý chtěli při přestavbě hradu páni z Boskovic vybudovat také novou velkou zbrojnici.

Správcem hradu i celého panství byl tehdy rytíř Rašín, známý kvůli své bezcitnosti a krutosti k podaným. Dělníky, kteří pracovali na stavbě budovy, také krutě trýznil a nutil je pracovat do úmoru.

Jeden z dělníků jej tehdy proklel a kletba se projevila až po smrti. Rytíř byl pohřben v kostele v nedaleké Rohožné a o půlnoci se jeho hrobka otevřela, aby k hradu vyrazil průvod jedenácti černých kočárů.

Sám Rašín celý v černém seděl v průvodu zády na ohnivém býku a v rukou držel místo uzdy jeho oháňku. Ohnivý býk se prý zjevuje v podhradí dodnes.

Proměna starého portrétu

K hradním záhadám patří i portrét Slepé stařeny v jednom z pokojů. Ta měla na obraze původně oči otevřené, ale v roce 2009 se obraz změnil a stařena oči zavřela. Kastelán hradu Dempír prozrazuje, že se tehdy považoval za blázna.

Když mu to zavolala kolegyně, měl to nejprve za vtip. Teprve když se sám podíval na obraz, viděl na vlastní oči, jaká změna se s ním stala.

Tento podivný úkaz prý může doložit, protože má k dispozici ofotografovaný původní portrét, kde má žena na obraze oči otevřené. Co měla tato proměna znamenat, nikdo neví.

Někteří badatelé, zkoumající zdejší nadpřirozené jevy, jsou přesvědčení, že jde o varování. Stařena podle nich zavřela oči, aby neviděla další krvavé události, které se mají v budoucnu odehrát.

Foto: Wikipedia
Štítky:
Související články
Je to jeden z nejvyšších vrcholů Českomoravské vrchoviny, turistický cíl a poutní místo. Vypravte se na Křemešník za zázračnou studánkou, která má prý řadu výjimečných vlastností. Kousek od Pelhřimova se tyčí vrch Křemešník, který je významným poutním místem. Stojí zde kostel Nejsvětější Trojice, konají se sem náboženské poutě a turisty sem přitahuje Zázračná studánka. [caption id="attachme
Asi kilometr od státního zámku Lemberk se nachází Zdislavina studánka pojmenovaná podle zdejší šlechtičny, která prý měla zázračné nadání uzdravovat nemocné. Voda prý pomáhá dodnes. Česká šlechtična svatá Zdislava (1220–1252) má podivuhodné schopnosti už jako dítě. Stále se prý modlí a chce se stát poustevnicí. Rodiče ji nicméně provdají za Havla z Lemberka (asi 1210–1254) a stává se z ní paní n
Na samém pomezí Českého království, na východním úbočí šumavské hory Strážný, stála od 14. století mohutná pevnost zvaná Kunžvart. V současnosti zbývá z hradu, který patří mezi nejtajemnější místa v oblasti, prakticky jen torzo čtyřhranné věže. Už výstup ke zřícenině (výlet začnete v nedalekém městysi Strážný) je jako z pohádky – cesta se vine lesem lemovaným mechem porostlými balvany, kapradí
Po staletí se lidé v určený čas vydávají na cesty, aby vyjádřili svou víru, modlili se či prosili Boha o odpuštění. Čekají na ně posvátná poutní místa, na nichž stojí slavné kaple, kláštery nebo kostely. Tak jako na Chlumu Svaté Maří na Sokolovsku. Bylo nebylo, kdysi dávno putoval krajem řeznický tovaryš. Únava ho zmohla tak, že na úpatí kopce Chlumu usnul. Když se probudil, našel vedle sebe v lí
Jen o pár kilometrů od Krašova nás uprostřed lesů zaujme vypínající se věž zříceniny hradu Libštejn. Byl založen ve 14. století a svého času býval také proslulým vězením. Pro obléhání však neměl ideální umístění, protože sice stál na vysokém kopci, ale několik ještě vyšších bylo poblíž, takže odtud mohlo nepřátelské dělostřelectvo pálit ostošest. V období vrcholného středověku se hrad skládal z 
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
epochaplus.cz
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
V obchodě si ho kupujeme v podobě nenápadných suchých listů, které přidáváme při vaření do různých jídel. Samotná dřevina má přitom vznešenost nejen v názvu, ale také ve své historii. Uctívají ji panovníci i umělci, neobejdou se bez ní dokonce ani ve slavné delfské věštírně. A může podpořit zdraví! Vavřínové věnce známe jako poctu pro
Konec zápachu v bytě
panidomu.cz
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových
Originální stavba navzdory velké vodě
rezidenceonline.cz
Originální stavba navzdory velké vodě
Okouzlující dům, postavený v povodňovém pásmu na předměstí Byron Bay v oblasti Queensland na východě Austrálie, musel vyhovět přísným stavebním regulím, aby jej nezničily v těchto končinách celkem běžné povodně. Příjemné subtropické klima v pobřežní oblasti australského Queenslandu spolu s nekonečnými písečnými plážemi a národními parky učarovaly také majitelům Northern Rivers Beach House, kteří se obrátili na známé architektonické
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
nejsemsama.cz
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
V horkém počasí začnou otékat nohy i zdravým lidem. Pocity těžkých nohou jsou nepříjemné a mohou pokazit celý den a místo toho, abyste si teplé dny užívala, trpíte. Vše se dá ale napravit! I když je většina lidí přesvědčena o opaku, nejsou oteklé nohy ani zdaleka problémem pouze starších nebo obézních lidí. Nepříjemně otéct mohou nohy komukoli. Zvlášť rizikové je dlouhé
Ze šperkovnice vycházely zvuky
skutecnepribehy.cz
Ze šperkovnice vycházely zvuky
S manželem jsme zakoupili starou šperkovnici, a pak ji vystavili v obývacím pokoji na komodě. Od té doby se doma začaly dít podivné věci. Když jsme si s manželem pořídili malý byt, nijak jsme s jeho zařizováním nepospíchali. Nechtěli jsme nic uspěchat. Společně s manželem Pavlem jsme přemýšleli, jaké doplňky by byly do obýváku nejvhodnější. Toulali jsme se tehdy na výletě v Kroměříži, když jsme v zapadlé
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
enigmaplus.cz
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
V roce 1974 proběhla invaze turecké armády na ostrov Kypr. Vyvrcholilo tím problematické soužití mezi kyperskými Řeky a kyperskými Turky. Ostrov je stále rozdělen. Část ostrova nyní zahrnuje území Kyp
Vodnice je poklad v domácí apotéce
epochalnisvet.cz
Vodnice je poklad v domácí apotéce
Její druhý název je brukev řepák, ale také se jí lidově říkalo kvaka nebo rabská řepa, to prý podle uherského města Rábu, protože prý snáší podobné vlhké podnebí, jako je tam.   Určitě jste se s ní už setkali, třeba na trzích, někdy i v obchodech. Její bulvy jsou bílé, nahoře někdy fialové a chutí
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
nasehvezdy.cz
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
Když si herečka Jana Švandová (77) brala movitého developera Pavla Satorieho (75), šla hlavně po jistotě. Jenže co když o jejího muže teď usiluje jiná žena se stejným záměrem? Herečka Jana Švandová
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
tisicereceptu.cz
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
Nikdy není na škodu zkombinovat více druhů masa. Ingredience 4 ks kuřecích prsou 15 plátků slaniny 1 vejce 100 g strouhanky 100 g nastrouhaného sýru sůl a pepř Postup Nejprve si tři p
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
historyplus.cz
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
Je neděle pozdě odpoledne, 30. května 1434. Kolem táhlého hřbetu Lipské hory u vesnice Lipany se zvedá prach. Jízdní oddíly umírněných husitů pronikají otevřenou vozovou hradbou táboritů a sirotků a převrátí osm dalších bojových vozů. Za nimi se hrnou pěší, kteří kolem sebe mávají meči a cepy… Právě v těchto rozhodujících okamžicích, kdy proti sobě bojují
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
21stoleti.cz
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spáne
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
iluxus.cz
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
Letní filmovou sezónu oživuje snímek Džob, závěrečný díl trilogie, kterou režisér Tomáš Vorel započal Gymplem a pokračoval Vejškou. Hrdinové Kolman (Jiří Mádl) a Kocourek (Tomáš Vorel ml.) dospěli – j
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz