Domů     Děsivé přízraky mrtvých na hradě Svojanov
Děsivé přízraky mrtvých na hradě Svojanov

Ve zdech Svojanova byla nalezena řada koster, které patřily zazděným lidem. Možná i jejich děsivé osudy se podílejí na podivných jevech, které se na hradě odehrávají. Na zdech se objevují tajemné krvavé skvrny, zjevuje se duch malé dívenky i přízrak bílé paní.

Mohutný hrad Svojanov, zvaný dříve Fürstenberg, se nachází na Svitavsku nedaleko stejnojmenného městečka. Byl vystavěn, jako jeden z prvních královských hradů už kolem roku 1265 králem Přemyslem Otakarem II. k tomu, aby strážil obchodní cestu do Brna.

Jeho nedobytnost pak měly zajistit zdi silné až osm metrů. Strašlivé události, které se pak na hradě odehrávaly během dějin, podle mnohých zanechaly mezi jeho zdmi silnou negativní energii, kterou zde pociťuje řada návštěvníků.

Někteří z nich pak cítí třeba nepříjemné mrazení či návaly strachu. Díky tomu, že Svojanov nabízí ubytování v hradních pokojích, lze o nadpřirozených jevech najít řadu svědectví od hostů, kteří zde přespávali.

Bílá paní Svojanovská

Je zajímavé, že většina přízraků, zjevujících se na Svojanov,ě jsou ženy a navíc je spojuje jméno Kateřina. Jedním z nich je i duch bývalé hradní paní Kateřiny Zárubové. Její tragický příběh se odehrál v dobách třicetileté války.

Tehdejší majitel hradu Karel Záruba z Hustířan si našel milenku a jeho žena Kateřina mu samozřejmě překážela. Rozhodl se proto, že se jí zbaví a připravil jí úděsný osud. Uvěznil ji v podzemní kobce, kde pomalu umírala hladem a žízní.

Strážní i sluhové pak slýchávali z žaláře častý pláč, ale pán hradu zůstal neoblomný. Až po řadě dnů, kdy Kateřina v temném podzemí trpěla, se na ni šel podívat a zjistil, že je mrtvá. Ve tváři měla výraz šílené hrůzy, který Karel nevydržel a z vězení prchl.

Nevypravil pro ni ani křesťanský pohřeb a nechal ji raději v podzemí hradu zazdít, aby ji již nikdy nespatřil. Zkazky tvrdí, že její přízrak jej pak dohnal k šílenství a nakonec k smrti.

Právě duch umučené Kateřiny se prý zjevuje v podobě bílé paní v podzemí hradu, někdy i na jeho nádvoří.

Další zazděná Kateřina

Nebohá Kateřina nebyla ale jedinou hradní paní, kterou čekal podobný děsivý osud. Jedním z dalších majitelů hradu byl totiž kolem roku 1557 jistý Hertvík Žehušický z Nestajova.

Jeho žena, Kateřina Rabenhauptová z Lichtenburka, byla zbožná a často přispívala církvi. Možná proto, že chtěla vykoupit hřích nevěry. Už před svatbou se totiž zamilovala do kováře a jejich láska přetrvávala i po té, co se provdala.

Tajní milenci se scházeli v lese nedaleko hradu až do doby, než je hradní pán odhalil. Rozzuřený Hertvík nechal kováři nejprve useknout obě ruce a pak jej popravit.

Jeho smrt však byla poměrně rychlá, na rozdíl od nevěrné paní Kateřiny, kterou čekal mnohem krutější osud. Hertvík ji nechal zaživa zazdít do hradeb.

Tam byla také její kostra objevena při přestavbě hradu v roce 1805. Také přízrak této hradní paní má dodnes bloudit po chodbách hradu.

Neklidný duch malé dívenky

Na hradě však později došlo k další tragické události, ve které opět figurovalo jméno Kateřina. V roce 1800 totiž umírá dcera majitele hradu Jiřího Heisslera po pádu stavebního lešení, které se na ni zřítilo.

Těžce zraněná dívka se ještě stačí doplazit do pánského pokoje, tam ale vydechne naposledy. Cestou za sebou zanechává na podlaze i na stěnách otisky krvavých dlaní. Tyto otisky se na zdech hradu prý objevují dodnes.

Najít důkazy pro tuto legendu se nedávno vypravila skupina paranormálních vyšetřovatelů, která zůstala v noci v pokoji, kde dívka zemřela. Podle jejich svědectví tam skutečně zažili několik nevysvětlitelných událostí.

Slyšeli třeba podivné kroky, viděli míhající se stín malé postavy a dokonce se jim prý podařilo s duchem malé Kateřiny navázat kontakt. Sám kastelán hradu, Miloš Dempír, by se prý v onom pokoji přespat neodvážil. Sám má odtud mrazivý zážitek.

Za jedné silvestrovské noci tady s přáteli zaslechli kroky a bouchání dveří doléhající sem z přízemní. Na místě však nikoho nenašli.

Přízraky krvavých událostí

Krvavou minulost hradu Svojanov dokládá například i kostra neznámého obrovského muže zazděná v kuchyni. Na jiném místě, přímo u vstupní brány, byly zase nalezeny ostatky jedenácti zazděných dětí.

V hradních prostorách se našly při rekonstrukčních pracích i desítky koster dělníků. Ti prý budovali tajnou podzemní chodbu pro tehdejšího majitele hradu, aby neprozradili její tajemství, nechal je po skončení prací pozabíjet.

Smrt však zanechala stopy i v okolí hradu. Na počátku třicetileté války, v roce 1621 přitáhla do Svojanova polská jízda, která po cestě vypalovala a drancovala hospodářské usedlosti v okolí.

Hospodář na místním Skalském dvoře Martin Doležal se snažil zachránit svoji rodinu a poslal je ukrýt na hrad. Vojáci je však dostihli a všechny povraždili.

Na tom místě pak nechal Doležal postavit dřevěný kříž a sám se pak nedaleko hradu v lese oběsil. Zůstal po něm malý synek, který prý nejspíše zemřel opuštěný hlady. Od té doby se v okolí hradu ozývá za temných nocí podivný dětský pláč.

Přízračné kočáry

O děsivém svojanovském prokletí pak vypráví legenda z 15. století. Tehdy prý chtěli při přestavbě hradu páni z Boskovic vybudovat také novou velkou zbrojnici.

Správcem hradu i celého panství byl tehdy rytíř Rašín, známý kvůli své bezcitnosti a krutosti k podaným. Dělníky, kteří pracovali na stavbě budovy, také krutě trýznil a nutil je pracovat do úmoru.

Jeden z dělníků jej tehdy proklel a kletba se projevila až po smrti. Rytíř byl pohřben v kostele v nedaleké Rohožné a o půlnoci se jeho hrobka otevřela, aby k hradu vyrazil průvod jedenácti černých kočárů.

Sám Rašín celý v černém seděl v průvodu zády na ohnivém býku a v rukou držel místo uzdy jeho oháňku. Ohnivý býk se prý zjevuje v podhradí dodnes.

Proměna starého portrétu

K hradním záhadám patří i portrét Slepé stařeny v jednom z pokojů. Ta měla na obraze původně oči otevřené, ale v roce 2009 se obraz změnil a stařena oči zavřela. Kastelán hradu Dempír prozrazuje, že se tehdy považoval za blázna.

Když mu to zavolala kolegyně, měl to nejprve za vtip. Teprve když se sám podíval na obraz, viděl na vlastní oči, jaká změna se s ním stala.

Tento podivný úkaz prý může doložit, protože má k dispozici ofotografovaný původní portrét, kde má žena na obraze oči otevřené. Co měla tato proměna znamenat, nikdo neví.

Někteří badatelé, zkoumající zdejší nadpřirozené jevy, jsou přesvědčení, že jde o varování. Stařena podle nich zavřela oči, aby neviděla další krvavé události, které se mají v budoucnu odehrát.

Foto: Wikipedia
Štítky:
Související články
Profesor novojičínského gymnázia Karel Jaroslav Maška, nadšený amatérský archeolog, byl přesvědčen, že ve skalách na severním úbočí vrchu Kotouč nedaleko Štramberka na něj jednou čeká zázračný nález. A věřil tomu tak, že se ten zázrak opravdu stal. Už rok pan profesor s najatými dělníky prolézal jeskyni zvanou Šipka 130 metrů nad říčkou Sedlničkou, do té doby plnou usazených hornin. Už věděl, ž
Je to záhada, která stále nemá uspokojivé vysvětlení. Féničané před 5000 lety dokázali nejen opracovat, ale hlavně vylomit a přemístit obří kameny o hmotnosti stovek tun. Záhada je o to větší, že ani s dnešní moderní technikou by se nám to nepodařilo. Doslova monumentální je fénická výstavba v Baalbeku, historickém městě ležícím ve východním Libanonu, asi 60 km od Bejrútu. Obrovské základy jsou
Calzada de los Muertos, Cesta mrtvých, protíná Teotihuacán. Středem města míří 2,5 kilometru dlouhá ulice přímo k posvátné hoře Cerro Gordo. Čtyřicet metrů širokou hlavní třídu lemují významné budovy až k Pyramidě Měsíce, která kopíruje tvar masivu za sebou. Kolem Měsíční pyramidy se nachází dvanáct menších pyramid. Nejspíše sloužily pro praktikování lidských a zvířecích obětí. Na náměstí Měsíce
Jakmile se v kalendáři objeví datum 21. červen, ze Salisburské pláně v jižní Anglii se stane velkoměsto. Právě zde, 130 kilometrů jihovýchodně od Londýna, stojí kamenný monument Stonehenge, který každoročně láká tisíců stoupenců alternativního myšlení, samozvaných kouzelníků a čarodějnic i obyčejných zvědavců. Proč právě o slunovratu? Právě v ten okamžik probíhá osa podkovy uvnitř stonehengeského
Tajemná Incká říše byla nejmocnějším státem celé Jižní Ameriky. V době své největší slávy, tedy v 15. a 16. století, ovládala rozsáhlou oblast od And až k pobřeží oceánu – dnešní Kolumbii, Chile, Bolívii, Ekvádor, Argentinu a Peru. Tato území byla propojená důmyslným systémem silnic, který bychom mohli srovnat třeba s tím starořímským. Dnes je symbolem Incké říše pro mnoho lidí především Machu
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Manžel dělá Pauhofové naschvály?
nasehvezdy.cz
Manžel dělá Pauhofové naschvály?
Tohle si za rámeček nedá! Táňa Pauhofová (41) nedorazila na premiéru filmu V dobrém i zlém, kde má jednu z hlavních rolí. Vyvolalo to řadu negativních reakcí. „To by si Menšík, Zázvorková a jiní v
Tajemné rituály starověku: Obskurní zákazy i sex
epochaplus.cz
Tajemné rituály starověku: Obskurní zákazy i sex
„Nepovolaným vstup zakázán.“ Nebo „Zákaz parkování, skládka zakázána, zákaz kouření“. Podobné cedule jsme zvyklí potkávat každý den. Ale co takhle cedule říkající: „Vaření hlav zakázáno!“? Právě takovou, ovšem vytesanou do kamene, objeví roku 2019 se svým týmem profesor z UAB (Alabamské univerzity v Birminghamu) Joan Oller Guzmán při vykopávkách v egyptském přístavu Bereníké. Jde o
Osm očí, osm nohou, smrt za chvilku pouhou
21stoleti.cz
Osm očí, osm nohou, smrt za chvilku pouhou
Australští vědci nedávno popsali nový druh sklípkance, který se řadí mezi největší a nejjedovatější pavouky na světě. Tento druh, pojmenovaný Atrax christenseni na počest jeho objevitele Kanea Christe
Hodinářská značka Rado oznámila spolupráci s Barborou Krejčíkovou
iluxus.cz
Hodinářská značka Rado oznámila spolupráci s Barborou Krejčíkovou
Česká tenistka Barbora Krejčíková, která patří mezi světovou tenisovou elitu, se stala novou ambasadorkou švýcarské značky Rado. Toto partnerství podtrhuje spojení sportovní dokonalosti a precizního h
Stále na ně myslím
skutecnepribehy.cz
Stále na ně myslím
Dlouho jsem se rozhodovala, jestli o tom, co se stalo, vůbec někdy promluvím. Ale jak člověk stárne, přemýšlí jinak. Některé vzpomínky už nejsou tak bolestivé. Což je logické. Přesto mne překvapí, že ten stesk může být silný, jako když mi bylo těch 12 let. Dnes je mi 80 let. Tenkrát bylo jaro. Vše bylo krásné. Začalo
Inkoust: Co je psáno…
epochalnisvet.cz
Inkoust: Co je psáno…
Lidé v paleolitu ho používají k vytváření jeskynních maleb, starověcí mudrci jím zaznamenávají na pergamenové svitky své poznatky a myšlenky, a svým způsobem ho využívají i současné elektronické knihy. Inkoust není jen jeden, neboť každá doba i kout světa má svůj, odpovídající jeho potřebám.   V Egyptě se prokazatelně používá už 3000 let př. n.
Záhady křesťanských maleb: Dokazují existenci mimozemšťanů?
enigmaplus.cz
Záhady křesťanských maleb: Dokazují existenci mimozemšťanů?
Na mnoha starých malbách s křesťanskými motivy se údajně objevují záhadné objekty, které dle některých ufologů připomínají mimozemské talíře. Dokazují, že dávní mistři věděli o existenci mimozemšťanů?
Opulentní rezidence Ivany Trumpové
rezidenceonline.cz
Opulentní rezidence Ivany Trumpové
Království, plné detailů z plátkového zlata, křišťálových lustrů, růžového mramoru a stěn se zvířecími vzory, dokonale odráží poněkud výstřední styl a vášeň pro nevšední design své dlouholeté majitelky. Rodačka ze Zlína, bývalá manželka Donalda Trumpa, v něm bydlela až do své smrti v roce 2022. Úspěšná podnikatelka a neúnavná milovnice luxusu a mladších mužů svým
Udělal si Ladislav Neapolský z papežů loutky?
historyplus.cz
Udělal si Ladislav Neapolský z papežů loutky?
Neváhal se postavit králům i papežům a dokázal dobýt samotný Řím. Měl ale tolik mocných nepřátel, že svůj sen, sjednotit pod svou vládou celou Itálii, nakonec uskutečnit nedokázal. Neapolský kníže Karel III. z Durazza (1345–1386) může slavit. Na svět přichází jeho syn Ladislav (1376–1414). Až si Karel o šest let později vybojuje trůn, neapolské království tak
Co nyní žádá vaše pokožka?
nejsemsama.cz
Co nyní žádá vaše pokožka?
Hodí se Aloe vera, která má skvělé hydratační účinky. Stejně tak pokožka v zimě ocení šnečí extrakt, který ji vyživuje, regeneruje a vyhlazuje. Aloe přitom pokožku hydratuje, aniž byste měla pocit mastnoty. Šnečí sliz je přírodní antibiotikum s výjimečnými regeneračními a antioxidačními účinky. Výběr nejlepšího Nejvíc přínosů z aloe pro pokožku zajistí čistý gel. Při nákupu se nenechte ošálit
V kuchyni na vysoké noze
panidomu.cz
V kuchyni na vysoké noze
Máte-li v bytě – a v kuchyni zvlášť – málo prostoru, přemýšlíte, jak ho využít. Problém by možná vyřešil barový pult a k tomu šikovné židle na vysoké noze. Je to nejen praktické, ale dokonce i trendové. Kam si barový pult umístíte, záleží hlavně na tom, jaké dispozice má vaše kuchyně. Můžete si jej nechat
Rebarborový koláč
tisicereceptu.cz
Rebarborový koláč
Suroviny 230g studeného másla 260g hladké mouky 15g cukru krupice čtvrt lžičky soli 120g velmi studené vody 500g rebarbory 3 lžíce kukuřičného škrobu 1/3 hrnku cukru špetka soli lžička záz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz