Domů     Tajemný zvon na hradě Kost odbíjí jen půlnoc
Tajemný zvon na hradě Kost odbíjí jen půlnoc
od 10.6.2019
1

Odbíjí tu půlnoc tajemný zvon bez srdce, zjevuje se podivný trpaslík a řádí zde duchové s neobyčejnou silou. Proč se tak děje, ale zůstává záhadou.

Pomůže nám najít odpověď pátrání v bohaté historii hradu Kost, nebo příčiny nadpřirozených úkazů je třeba hledat jinde?

Hrad je zvláštní už jen tím, že jej jeho první majitel Beneš z Vartemberka nechal postavit v údolí a ne na kopci, jak byla tehdy budována většina hradů.

Hrad z poloviny 14. století prošel rukama celé řady majitelů a jeho konečnou podobu tak, jak jej známe dnes, mu dali Lobkovicové, kteří jej vlastnili od roku 1556 do roku 1637. Je však zajímavé, že v historických záznamech se o podivných přízracích a nadpřirozených jevech na hradě Kost kroniky nezmiňují a svědectví o nich se začaly objevovat až ve 20. století.

Tajemné zvonění

Svědků tohoto podivného úkazu je celá řada a mnohokrát jej zaslechl i kastelán hradu Karel Knop. Starý zvon či spíše cimbál je pozůstatkem věžních hodin, které již dávno neexistují, a je umístěn v Bílé věži hradu.

Poprvé slyšel kastelán jeho vyzvánění o jedné letní půlnoci, kdy seděl u otevřeného okna. Od té doby jej slyšel už sedmkrát. Zvon se rozezní vždy přesně o půlnoci, ale podle astronomického času. Nebere tak ohled na změny letního a zimního času.

Co, nebo kdo má na svědomí podivné zvonění? Hlas zvonu slyšelo už více svědků a všichni se dušují, že ve věži nikdo živý v té době nemohl být. Vchod do věže má navíc samostatné dveře, které jsou stále zamčeny.

Sám kastelán tvrdí, že bez jeho vědomí nemohl do hradu nikdo proniknout a navíc se několikrát šel do věže přesvědčit, že se opravdu do věže nikdo nevloupal. Ještě podivnější ale je, že zařízení je zcela nefunkční.

Tajemný návštěvník by jej musel tedy rozeznít jedině úderem nějakého kovového předmětu a pak nepozorovaně zmizet.

Případ mizejícího trpaslíka

Na hradě se navíc prý zjevují zvláštní astrální bytosti a v některých místnostech se ozývá přesouvání nábytku či tajemné kroky. Jedním z podivných zjevení, objevujících se tu a tam na hradě, je i tajemný trpaslík.

Ten vystrašil v roce 1990 i hradního kastelána, který svůj zážitek popsal i týmu lovců duchů při jejich návštěvě. Přišel prý tehdy do svého pokoje, a když rozsvítil, uviděl uprostřed místnosti stát skutečného skřítka.

Vysoký byl pouze asi 10 centimetrů, oblečený byl v zelenkavém oděvu. Trpaslík se nejspíše vyděsil více než kastelán a dal se na rychlý útěk. Zmizel pod jednou ze skříní v pokoji.

Kastelán a jeho družka jej marně pod skříní hledali, nenašli ani žádný otvor, jímž by mohlo podivné stvoření z místnosti uniknout. O trpaslíkovi se ostatně zmiňovali i další zaměstnanci hradu, kteří se s ním prý také setkali.

Řadu doslova hrůzostrašných zážitků popisuje i zástupce současných majitelů hradu, jimiž je rod Kinských a zároveň kustod historických památek Jiří Brandýský. Ten tvrdí, že se mnohokrát setkal na hradě s řadou nevysvětlitelných jevů.

Návštěvy nočních přízraků

Jednou jej v noci probudil silný hřmot a bouchání. Zjistil, že tyto hlasité zvuky vycházejí ze staré truhly pod oknem. Rány byl tak silné, že se na jednom místě okraj truhly dokonce odštípl.

Protože se podle zvuků obával, že by v truhle mohlo být nějaké divoké zvíře, vyzbrojil se starým mečem a truhlu otevřel. Bouchání rázem ustalo a on s překvapením zjistil, že je úplně prázdná. Sám pak tvrdil, že si možná nějaká síla nepřeje, aby na hradě byl.

Jednou totiž našel své věci rozházené po celé místnosti. Ze skříní byly vytahány zásuvky a všechny věci byly na podlaze. Pokoj přitom zůstal zamčený. Podivný přízrak jej pak několikrát navštívil i v noci.

Vždy měl pocit, že jej cosi dusí a cítil podivné strnutí, které mu znemožňovalo pohyb. Když se mu s velkým úsilím podařilo ochrnutí překonat a rozsvítit, nepříjemný pocit náhle zmizel.

Jednou dokonce pozoroval jakýsi tmavý přízračný stín, který se skláněl nad jeho postelí. Když natáhl ruku a chtěl se ho dotknout, pocítil odpor, jakoby jeho ruka narazila na pružnou želatinu. Snažil se jej nějaký přízrak vystrnadit z panství?

Kdo se v noci prochází po hradě?

Odhalit tajemství přízračných obyvatel hradu chtěla i skupina průvodců, kteří se rozhodli přenocovat v hradní věži, kde se odehrála v minulosti celá řada podivných jevů.

Jak se blížila půlnoc, zaslechli na vrzajících dřevených schodech věže kroky, které se pomalu blížily k nim. Zapnuli svítilny, ale na schodišti nikdo nebyl.

V tu chvíli je polila hrůza, protože kroky neviditelného vetřelce se podle vrzání schodů stále přibližovaly. Poté utichly a více se už nic neozvalo. Podobné kroky slýchali zaměstnanci i v jiných částech hradu.

Jejich výpovědi se shodují v tom, že zněly jakoby od dřeváků, šoupajících se po podlaze. Kroky většinou zakončil zvuk otevíraných a poté zavíraných dveří.

Pro tyto podivné jevy nemá nikdo zatím vysvětlení, i když někteří odborníci, kteří hrad navštívili, tvrdí, že jde o prosté změny vlhkosti a teploty, které mohou způsobovat praskání podlahy a připomínat kroky.

Sám kastelán tomu ale příliš nevěří, podivné zvuky se totiž ozývaly i z pokojů, které mají podlahy kamenné.

Veselá noční společnost

Nejde ale jen o kroky a vrzání, zaměstnanci hradu byli prý svědky i daleko hlasitějších a zvláštnějších projevů tajemných sil. V noci se rozléhají zvuky kopyt a hluk přijíždějících kočárů.

Pak se ozvou veselé hlasy a kroky velké společnosti stoupající po schodech do hradního sálu, který se pak rozezní bujarým smíchem, cinkáním sklenic, hudbou, tancem a dalšími zvuky, značícími, že se zde baví veselá společnost.

Vždy, když některý ze zaměstnanců našel odvahu a otevřel dveře sálu, vše rázem utichlo a sál byl naprosto prázdný.

Na hradbách hradu se prý také objevuje modravé světlo, pohybující se sem a tam. Jeho původ se dosud také nepodařilo vysvětlit.

Duch zavražděného dítěte

Záhadné jevy se neomezují jen na samotný hrad. Pověstné je například údolí Plakánek pod pevností, ve kterém se za temných nocí ozývá dětský pláč. Podle pověsti zde jedna místní žena zaživa pohřbila své nechtěné dítě.

Druhý den však z hrobu slyšela zoufalý dětský pláč, který se pak ozýval noc co noc. Zoufalá žena přišla o rozum a brzy nato zemřela. Místní lidé tak čas od času vídají v okolí hradu bloudit přízrak naříkající ženy s plačícím dítětem v náručí.

Tento tragický příběh připomíná i reliéf ženy s dítětem, vytesaný do skály v malé komůrce, poblíž místní studánky a také název celého údolí, Plakánek.

Foto: Wikipedia
Štítky:
reklama
Související články
4.5.2023
Nejen ty známé a honosné zámky, a kdysi mohutné hrady, mají své „bílé paní“ či jiné všeobecně známé duchy. Takovou bílou paní může mít i skromný zámeček. Pro příklad se podíváme do malé obce Kaštice. Obec leží jedenáct kilometrů jihozápadně od města Žatce a šest kilometrů severně od Podbořan. Ves je připomínaná v listinách již v roce 1348 a od patnáctého století zde stávala tvrz spolu s hospod
8.2.2023
Jsou místa, která vyzařují energii. A lidé je vyhledávají, aby jim pomohla ulevit od bolestí těla a někdy i duše. Pojďme se na některá podívat. Panenský Týnec Během 13. století tu založili Žerotínové klášter klarisek a začali stavět gotický chrám, který ovšem nebyl nikdy dokončen. Prý stojí v místě, kde se protínají dvě zóny pozitivní energie, což násobí její sílu. Energie chrámu prý pomáhá při
9.12.2022
Zachovalý hrad na vysokém ostrohu nad Sázavou skrývá podle pověstí hned tři pohádkové poklady. A to není všechno. Má tu dokonce být brána do jiných světů! Vede k ní prý tajemná podzemní chodba, kterou lze projít jen se znalostí správné šifry. Cinkot dukátů se rozléhá hradní komnatou. V mihotavé záři louče se rýsuje postava muže, shrbeného nad truhlou s penězi. Občas se bázlivě ohlédne za sebe.
18.11.2022
V jejím nitru prý odpočívá bájné vojsko rytířů vedené sv. Václavem, které vyrazí na pomoc ohrožené vlasti ve chvíli nejkritičtější a nastolí věčný klid a mír. Pověst vznikla patrně v 15. století, kdy bylo na úpatí hory za tajemných okolností poraženo nepřátelské vojsko. Na horu se můžeme vydat například cestou z Louňovic pod Blaníkem, která vede kolem pověstmi opředené Veřejovy skály. Právě tad
Poustevnická jeskyně byla prý původně obývaná zlými duchy, které se snažil vypudit tajemný poustevník známý jako sv. Ivan. Nakonec se mu povedlo nad temnými silami zvítězit s pomocí dřevěného kříže, který mu věnoval sv. Křtitel, jenž se náhle zjevil v jeskyni. Podle pověsti z 9. století se měl na tomto místě navíc objevit i přemyslovský kníže Bořivoj, jehož sem dovedla zázračná laň. Každopádně
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tají herečka Anežka Rusevová partnera?
nasehvezdy.cz
Tají herečka Anežka Rusevová partnera?
Proslýchá se, že se ANEŽKA RUSEVOVÁ (36) bláznivě zamilovala. Jejím vyvoleným má být ale ženáč! Není žádným tajemstvím, že Anežka Rusevová (36) před časem opravdu rapidně zhubla. Sama herečka se pak
Pečené plněné brambory s brynzou
tisicereceptu.cz
Pečené plněné brambory s brynzou
Jednoduchý recept si vás získá kombinací chutí brambor, brynzy nebo tvarohu a vypečené slaniny. Potřebujete 1 kg velkých brambor 200 g brynzy 100 g slaniny 100 g bílého jogurtu 50 g tvrdého
Strašidelný osud Marie Bartošové: Spolkly ji tunely pod Brnem?
epochalnisvet.cz
Strašidelný osud Marie Bartošové: Spolkly ji tunely pod Brnem?
Brno jako druhé největší české město ukrývá samozřejmě spoustu pozoruhodných a tajemných míst. Mnoho z nich souvisí s údajnou spletí podzemních chodeb a starých katakomb, které se pod povrchem mají na
Biosenzory jako nástroj veřejného zdraví?
21stoleti.cz
Biosenzory jako nástroj veřejného zdraví?
Tým vědců z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR zveřejnil výsledky rozsáhlého výzkumu v oblasti veřejného zdraví – jeho cílem bylo mapování výskytu viru SARS-CoV-2 v prostředcích pražské hromadné dopra
Jako mravenci! Nejrušnější křižovatku světa najdeme v tokijské čtvrti Šibuja
epochaplus.cz
Jako mravenci! Nejrušnější křižovatku světa najdeme v tokijské čtvrti Šibuja
Lidé netrpělivě čekají a hypnotizují červeného panáčka. Najednou cvakne zelená a široké prostranství se zaplní. Nikdo do sebe nenaráží, všichni si uctivě uhýbají a působí to jako organizovaný chaos. P
Roman Vojtek (51): Jeho život jsou vzlety a pády
nasehvezdy.cz
Roman Vojtek (51): Jeho život jsou vzlety a pády
Lámal ženám srdce. Daniela Šinkorová (50) se po rozchodu s ním oblékala jen do černé a pila, v šoku byla i první manželka, tu opustil ze dne na den krátce před porodem. Cesta vsetínského rodáka k d
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Digestoř vyčistí vzduch
panidomu.cz
Digestoř vyčistí vzduch
Dnes už se staly nepostradatelnou součástí domácnosti, zejména v městských bytech, ale službu udělají i v domech a na chalupách. Odsají páru, ale i vůni různých jídel, která by se jinak šířila po celém bytě. A vyrábějí se stále nové a dokonalejší. Jenže na trhu je jich tolik, že není snadné se v nabídce zorientovat. Takže pokud
Dvě nové vůně u Issey Miyake
iluxus.cz
Dvě nové vůně u Issey Miyake
L'Eau d'Issey Pivoine a l'Eau d'Issey pour Homme Vétiver vyprávějí příběh této vonné legendy s lyričností, která je pro Issey Miyakeho typická. Příběh o tom, co se stane, když se voda, čistá a ryzí es
Záhada Ostrova prince Edvarda: Kde měla kotviště fantomová plachetnice?
enigmaplus.cz
Záhada Ostrova prince Edvarda: Kde měla kotviště fantomová plachetnice?
Hlavním městem kanadského Ostrova prince Edvarda je Charlottetown. Právě jeho obyvatelé poprvé spatřili na oceánu přízračnou loď s hořícími plachtami a stěžni. Fantomová loď se zjevovala znovu a znovu
Co jsem si navařila, to si musím sníst!
skutecnepribehy.cz
Co jsem si navařila, to si musím sníst!
Své děti jsem vychovala dobře, byly to hodné a slušné dcery. Nevím, po kom se nevydařil můj jediný vnuk? Asi jsem ho rozmazlila! Když chodil vnuk Pepíček na základní školu, dostala se dcera do problémů. S manželem se doma hádali a vypadalo to na rozvod. Nechtěla jsem, aby v tom můj vnuk vyrůstal, a tak jsem si ho vzala k sobě.
FESTIVAL NÁRODŮ PODYJÍ.
epochanacestach.cz
FESTIVAL NÁRODŮ PODYJÍ.
Pilířem sobotního programu je prezentace až dvaceti národních kuchyní etnik dosídlených v oblasti Podyjí, provázená celodenním programem, na kterém se vystřídá kolem tuctu hudebních a tanečních skupin a to nejlepší ze současné české indies produkce. Nedílnou součástí sobotního programu je také položení věnců obětem národnostní nesnášenlivosti v Pohořelicích, Drasenhofenu a Poysdorfu za účasti zástupců města,