Domů     Tajemný zvon na hradě Kost odbíjí jen půlnoc
Tajemný zvon na hradě Kost odbíjí jen půlnoc

Odbíjí tu půlnoc tajemný zvon bez srdce, zjevuje se podivný trpaslík a řádí zde duchové s neobyčejnou silou. Proč se tak děje, ale zůstává záhadou.

Pomůže nám najít odpověď pátrání v bohaté historii hradu Kost, nebo příčiny nadpřirozených úkazů je třeba hledat jinde?

Hrad je zvláštní už jen tím, že jej jeho první majitel Beneš z Vartemberka nechal postavit v údolí a ne na kopci, jak byla tehdy budována většina hradů.

Hrad z poloviny 14. století prošel rukama celé řady majitelů a jeho konečnou podobu tak, jak jej známe dnes, mu dali Lobkovicové, kteří jej vlastnili od roku 1556 do roku 1637. Je však zajímavé, že v historických záznamech se o podivných přízracích a nadpřirozených jevech na hradě Kost kroniky nezmiňují a svědectví o nich se začaly objevovat až ve 20. století.

Tajemné zvonění

Svědků tohoto podivného úkazu je celá řada a mnohokrát jej zaslechl i kastelán hradu Karel Knop. Starý zvon či spíše cimbál je pozůstatkem věžních hodin, které již dávno neexistují, a je umístěn v Bílé věži hradu.

Poprvé slyšel kastelán jeho vyzvánění o jedné letní půlnoci, kdy seděl u otevřeného okna. Od té doby jej slyšel už sedmkrát. Zvon se rozezní vždy přesně o půlnoci, ale podle astronomického času. Nebere tak ohled na změny letního a zimního času.

Co, nebo kdo má na svědomí podivné zvonění? Hlas zvonu slyšelo už více svědků a všichni se dušují, že ve věži nikdo živý v té době nemohl být. Vchod do věže má navíc samostatné dveře, které jsou stále zamčeny.

Sám kastelán tvrdí, že bez jeho vědomí nemohl do hradu nikdo proniknout a navíc se několikrát šel do věže přesvědčit, že se opravdu do věže nikdo nevloupal. Ještě podivnější ale je, že zařízení je zcela nefunkční.

Tajemný návštěvník by jej musel tedy rozeznít jedině úderem nějakého kovového předmětu a pak nepozorovaně zmizet.

Případ mizejícího trpaslíka

Na hradě se navíc prý zjevují zvláštní astrální bytosti a v některých místnostech se ozývá přesouvání nábytku či tajemné kroky. Jedním z podivných zjevení, objevujících se tu a tam na hradě, je i tajemný trpaslík.

Ten vystrašil v roce 1990 i hradního kastelána, který svůj zážitek popsal i týmu lovců duchů při jejich návštěvě. Přišel prý tehdy do svého pokoje, a když rozsvítil, uviděl uprostřed místnosti stát skutečného skřítka.

Vysoký byl pouze asi 10 centimetrů, oblečený byl v zelenkavém oděvu. Trpaslík se nejspíše vyděsil více než kastelán a dal se na rychlý útěk. Zmizel pod jednou ze skříní v pokoji.

Kastelán a jeho družka jej marně pod skříní hledali, nenašli ani žádný otvor, jímž by mohlo podivné stvoření z místnosti uniknout. O trpaslíkovi se ostatně zmiňovali i další zaměstnanci hradu, kteří se s ním prý také setkali.

Řadu doslova hrůzostrašných zážitků popisuje i zástupce současných majitelů hradu, jimiž je rod Kinských a zároveň kustod historických památek Jiří Brandýský. Ten tvrdí, že se mnohokrát setkal na hradě s řadou nevysvětlitelných jevů.

Návštěvy nočních přízraků

Jednou jej v noci probudil silný hřmot a bouchání. Zjistil, že tyto hlasité zvuky vycházejí ze staré truhly pod oknem. Rány byl tak silné, že se na jednom místě okraj truhly dokonce odštípl.

Protože se podle zvuků obával, že by v truhle mohlo být nějaké divoké zvíře, vyzbrojil se starým mečem a truhlu otevřel. Bouchání rázem ustalo a on s překvapením zjistil, že je úplně prázdná. Sám pak tvrdil, že si možná nějaká síla nepřeje, aby na hradě byl.

Jednou totiž našel své věci rozházené po celé místnosti. Ze skříní byly vytahány zásuvky a všechny věci byly na podlaze. Pokoj přitom zůstal zamčený. Podivný přízrak jej pak několikrát navštívil i v noci.

Vždy měl pocit, že jej cosi dusí a cítil podivné strnutí, které mu znemožňovalo pohyb. Když se mu s velkým úsilím podařilo ochrnutí překonat a rozsvítit, nepříjemný pocit náhle zmizel.

Jednou dokonce pozoroval jakýsi tmavý přízračný stín, který se skláněl nad jeho postelí. Když natáhl ruku a chtěl se ho dotknout, pocítil odpor, jakoby jeho ruka narazila na pružnou želatinu. Snažil se jej nějaký přízrak vystrnadit z panství?

Kdo se v noci prochází po hradě?

Odhalit tajemství přízračných obyvatel hradu chtěla i skupina průvodců, kteří se rozhodli přenocovat v hradní věži, kde se odehrála v minulosti celá řada podivných jevů.

Jak se blížila půlnoc, zaslechli na vrzajících dřevených schodech věže kroky, které se pomalu blížily k nim. Zapnuli svítilny, ale na schodišti nikdo nebyl.

V tu chvíli je polila hrůza, protože kroky neviditelného vetřelce se podle vrzání schodů stále přibližovaly. Poté utichly a více se už nic neozvalo. Podobné kroky slýchali zaměstnanci i v jiných částech hradu.

Jejich výpovědi se shodují v tom, že zněly jakoby od dřeváků, šoupajících se po podlaze. Kroky většinou zakončil zvuk otevíraných a poté zavíraných dveří.

Pro tyto podivné jevy nemá nikdo zatím vysvětlení, i když někteří odborníci, kteří hrad navštívili, tvrdí, že jde o prosté změny vlhkosti a teploty, které mohou způsobovat praskání podlahy a připomínat kroky.

Sám kastelán tomu ale příliš nevěří, podivné zvuky se totiž ozývaly i z pokojů, které mají podlahy kamenné.

Veselá noční společnost

Nejde ale jen o kroky a vrzání, zaměstnanci hradu byli prý svědky i daleko hlasitějších a zvláštnějších projevů tajemných sil. V noci se rozléhají zvuky kopyt a hluk přijíždějících kočárů.

Pak se ozvou veselé hlasy a kroky velké společnosti stoupající po schodech do hradního sálu, který se pak rozezní bujarým smíchem, cinkáním sklenic, hudbou, tancem a dalšími zvuky, značícími, že se zde baví veselá společnost.

Vždy, když některý ze zaměstnanců našel odvahu a otevřel dveře sálu, vše rázem utichlo a sál byl naprosto prázdný.

Na hradbách hradu se prý také objevuje modravé světlo, pohybující se sem a tam. Jeho původ se dosud také nepodařilo vysvětlit.

Duch zavražděného dítěte

Záhadné jevy se neomezují jen na samotný hrad. Pověstné je například údolí Plakánek pod pevností, ve kterém se za temných nocí ozývá dětský pláč. Podle pověsti zde jedna místní žena zaživa pohřbila své nechtěné dítě.

Druhý den však z hrobu slyšela zoufalý dětský pláč, který se pak ozýval noc co noc. Zoufalá žena přišla o rozum a brzy nato zemřela. Místní lidé tak čas od času vídají v okolí hradu bloudit přízrak naříkající ženy s plačícím dítětem v náručí.

Tento tragický příběh připomíná i reliéf ženy s dítětem, vytesaný do skály v malé komůrce, poblíž místní studánky a také název celého údolí, Plakánek.

Foto: Wikipedia
Štítky:
Související články
Jakmile se v kalendáři objeví datum 21. červen, ze Salisburské pláně v jižní Anglii se stane velkoměsto. Právě zde, 130 kilometrů jihovýchodně od Londýna, stojí kamenný monument Stonehenge, který každoročně láká tisíců stoupenců alternativního myšlení, samozvaných kouzelníků a čarodějnic i obyčejných zvědavců. Proč právě o slunovratu? Právě v ten okamžik probíhá osa podkovy uvnitř stonehengeského
Tajemná Incká říše byla nejmocnějším státem celé Jižní Ameriky. V době své největší slávy, tedy v 15. a 16. století, ovládala rozsáhlou oblast od And až k pobřeží oceánu – dnešní Kolumbii, Chile, Bolívii, Ekvádor, Argentinu a Peru. Tato území byla propojená důmyslným systémem silnic, který bychom mohli srovnat třeba s tím starořímským. Dnes je symbolem Incké říše pro mnoho lidí především Machu
Býčí skála je součástí 13 km dlouhého jeskynního systému Moravského krasu. Je místem dávného tajemného masakru a údajné negativní energie. V panenské přírodě poblíž Křtinského potoka se nachází ponurý jeskynní komplex, kde snad sídlí samotné zlo! Temné síly zde údajně bloudí po krvavém řádění, které pamatuje hluboká i nedávná historie. Na místě zřejmě docházelo k nesmírně krutým událostem. Prudk
Naše metropole je záhad plná, ostatně o tom se více dočtete na stranách 69 až 72. Jak je to ale vlastně s pražským podzemím? Které legendy se k němu pojí? A je v Praze pod zemí bezpečno? Pekelné Loretánské náměstí Kněžna Drahomíra ze Stodor (877–935) je zpočátku u lidu velmi populární, když ale na ni padne stín viny za vraždu kněžny Ludmily (860–921) a také svatého Václava (907–935/939), mění se
Vojenské auto se kodrcá šumavskými silničkami. „Už abychom to měli za sebou,“ honí se hlavami šesti vojákům a jejich velitelům. Míří do někdejší sklářské osady Hůrka na planině v lese směrem na Hartmanice a Srní. S sebou mají i pořádnou zásobu alkoholu. Čeká je odklízení mrtvol, úkol, který není zrovna příjemný. Píše se rok 1953. Šumavské hvozdy se mění v nepřístupné pásmo, kam komunistická Veřej
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Má Kostková snahu zachránit manželství?
nasehvezdy.cz
Má Kostková snahu zachránit manželství?
V poslední době se toho Tereza Kostková (46) rozhodně nebojí. Když vyráží do společnosti, vyzbrojí se velkým výstřihem i rozparky. Snaží se tím svému manželovi něco naznačit? Moderátorka StarDance
Pašík Vašík se stal hvězdou naší rodiny
skutecnepribehy.cz
Pašík Vašík se stal hvězdou naší rodiny
Babička si to malé selátko doslova vypiplala, děda z něj udělal komika, který bavil svými kousky celou vesnici i náhodné turisty. Ani nevím, odkud babička to neduživé selátko přinesla. Samozřejmě to bylo od někoho z naší vesnice, téměř každý choval prasata. To malé nic bylo asi desáté v pořadí narozených a podle toho vypadalo. Babička si jej nesla ve svém
Exkluzivní bydlení kolem olivovníku
rezidenceonline.cz
Exkluzivní bydlení kolem olivovníku
Mimořádný projekt Carla Ridge v hodnotě 25,5 milionu dolarů nabízí ty nejkrásnější výhledy z hřebene pohoří Trousdale na Tichý oceán. Prestižní lokalita ve čtvrti Beverly Hills amerického Los Angeles je ztělesněním snu zdejší bohaté smetánky. Vše tu podléhá přísným regulím, jež dokonce určují i výšku střech místních luxusních vil, navíc všechny stavební práce tu musejí
Hory mají oči: Pojídal krutý klan kanibalů nevinné oběti?
enigmaplus.cz
Hory mají oči: Pojídal krutý klan kanibalů nevinné oběti?
V 16. století údajně jeho skutky vzbuzují nebývalou hrůzu. Říká se, že hlava 48členného klanu kanibalů Alexander Bean společně se svými společníky vraždí nevinné oběti ve skotské oblasti Galloway a ná
Karlovarský knedlík
nejsemsama.cz
Karlovarský knedlík
Karlovarský knedlík je oblíbená česká příloha, která se hodí k mnoha masovým pokrmům. Ingredience: ● 6 tvrdších rohlíků nakrájených na kostičky ● 3 vejce ● 200 ml mléka ● hrst hladkolisté petrželky ● 60 g másla ● ½ lžičky soli ● špetka muškátového květu ● 1 lžička oleje Postup: V misce rozšlehejte mléko, žloutky, polovinu soli, muškátový květ a rozpuštěné máslo. Přidejte pečivo, promíchejte a nechte 5
Českobudějovičtí vědci objevili nový obří virus. Dostal jméno Budvirus
21stoleti.cz
Českobudějovičtí vědci objevili nový obří virus. Dostal jméno Budvirus
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal
Klobásy jako snídaně šampionů
tisicereceptu.cz
Klobásy jako snídaně šampionů
Nic nenastartuje den lépe než opečené klobásy se spoustou koření a paprikami. Ingredience 2 klobásy 1 velká žlutá paprika 1 velká červená paprika 3 stroužky česneku 1 velká žlutá cibule ros
Dekorativní kyblíčky na drobnosti
panidomu.cz
Dekorativní kyblíčky na drobnosti
Věčná otázka „kam s tím“ nás trápí často, zejména když jde o věci drobné, které většinou tak dobře uklidíme, že je potom ne a ne najít. Vyřešit to mohou hezké kyblíčky. Budete potřebovat: plechové kyblíčky, barvy na kovy (zde bílá, červená, modrá), štětce, molitanový váleček, obyčejnou tužku, tavicí pistoli, špičatou špejli nebo drát, bezbarvý lak,
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
epochaplus.cz
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský
Zimní limitovaná edice Lukáše Jabůrka
iluxus.cz
Zimní limitovaná edice Lukáše Jabůrka
Renomovaný sklářský umělec Lukáš Jabůrek přichází s limitovanou zimní edicí váz a objektů. Novinky inspirované zimní přírodou i příběhy každodenního života spojují tradiční sklářské techniky s moderní
Chrám, kde vládnou krysy
epochalnisvet.cz
Chrám, kde vládnou krysy
Indie jako by byla zvířatům zaslíbená. Nesmírné popularity si tu užívají v hinduismus posvátné krávy, kterým lidé nesmí zkřivit ani chlup. Ve státě Rádžastán zase chovají v úctě krysy!   Příběh chrámu, který je pojmenován po hinduistické bohyni Karni Matě, se začíná psát někdy mezi 14. a 16. stoletím. V té době je Karni Mata ještě smrtelnice
Katedrálu zachránil potápěč
historyplus.cz
Katedrálu zachránil potápěč
Potápěč v neforemném skafandru se znovu a znovu noří do zkalené vody. Jen na něm záleží, zda se téměř 1000 let stará katedrála nad ním za chvíli zhroutí, nebo zda se ji podaří zachránit. Anglie na počátku 20. století bije na poplach. Winchesterská katedrála, jeden z největších a nejslavnějších chrámů v zemi, se hroutí. Ve stavbě dlouhé
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz