Domů     Tajemný zvon na hradě Kost odbíjí jen půlnoc
Tajemný zvon na hradě Kost odbíjí jen půlnoc

Odbíjí tu půlnoc tajemný zvon bez srdce, zjevuje se podivný trpaslík a řádí zde duchové s neobyčejnou silou. Proč se tak děje, ale zůstává záhadou.

Pomůže nám najít odpověď pátrání v bohaté historii hradu Kost, nebo příčiny nadpřirozených úkazů je třeba hledat jinde?

Hrad je zvláštní už jen tím, že jej jeho první majitel Beneš z Vartemberka nechal postavit v údolí a ne na kopci, jak byla tehdy budována většina hradů.

Hrad z poloviny 14. století prošel rukama celé řady majitelů a jeho konečnou podobu tak, jak jej známe dnes, mu dali Lobkovicové, kteří jej vlastnili od roku 1556 do roku 1637. Je však zajímavé, že v historických záznamech se o podivných přízracích a nadpřirozených jevech na hradě Kost kroniky nezmiňují a svědectví o nich se začaly objevovat až ve 20. století.

Tajemné zvonění

Svědků tohoto podivného úkazu je celá řada a mnohokrát jej zaslechl i kastelán hradu Karel Knop. Starý zvon či spíše cimbál je pozůstatkem věžních hodin, které již dávno neexistují, a je umístěn v Bílé věži hradu.

Poprvé slyšel kastelán jeho vyzvánění o jedné letní půlnoci, kdy seděl u otevřeného okna. Od té doby jej slyšel už sedmkrát. Zvon se rozezní vždy přesně o půlnoci, ale podle astronomického času. Nebere tak ohled na změny letního a zimního času.

Co, nebo kdo má na svědomí podivné zvonění? Hlas zvonu slyšelo už více svědků a všichni se dušují, že ve věži nikdo živý v té době nemohl být. Vchod do věže má navíc samostatné dveře, které jsou stále zamčeny.

Sám kastelán tvrdí, že bez jeho vědomí nemohl do hradu nikdo proniknout a navíc se několikrát šel do věže přesvědčit, že se opravdu do věže nikdo nevloupal. Ještě podivnější ale je, že zařízení je zcela nefunkční.

Tajemný návštěvník by jej musel tedy rozeznít jedině úderem nějakého kovového předmětu a pak nepozorovaně zmizet.

Případ mizejícího trpaslíka

Na hradě se navíc prý zjevují zvláštní astrální bytosti a v některých místnostech se ozývá přesouvání nábytku či tajemné kroky. Jedním z podivných zjevení, objevujících se tu a tam na hradě, je i tajemný trpaslík.

Ten vystrašil v roce 1990 i hradního kastelána, který svůj zážitek popsal i týmu lovců duchů při jejich návštěvě. Přišel prý tehdy do svého pokoje, a když rozsvítil, uviděl uprostřed místnosti stát skutečného skřítka.

Vysoký byl pouze asi 10 centimetrů, oblečený byl v zelenkavém oděvu. Trpaslík se nejspíše vyděsil více než kastelán a dal se na rychlý útěk. Zmizel pod jednou ze skříní v pokoji.

Kastelán a jeho družka jej marně pod skříní hledali, nenašli ani žádný otvor, jímž by mohlo podivné stvoření z místnosti uniknout. O trpaslíkovi se ostatně zmiňovali i další zaměstnanci hradu, kteří se s ním prý také setkali.

Řadu doslova hrůzostrašných zážitků popisuje i zástupce současných majitelů hradu, jimiž je rod Kinských a zároveň kustod historických památek Jiří Brandýský. Ten tvrdí, že se mnohokrát setkal na hradě s řadou nevysvětlitelných jevů.

Návštěvy nočních přízraků

Jednou jej v noci probudil silný hřmot a bouchání. Zjistil, že tyto hlasité zvuky vycházejí ze staré truhly pod oknem. Rány byl tak silné, že se na jednom místě okraj truhly dokonce odštípl.

Protože se podle zvuků obával, že by v truhle mohlo být nějaké divoké zvíře, vyzbrojil se starým mečem a truhlu otevřel. Bouchání rázem ustalo a on s překvapením zjistil, že je úplně prázdná. Sám pak tvrdil, že si možná nějaká síla nepřeje, aby na hradě byl.

Jednou totiž našel své věci rozházené po celé místnosti. Ze skříní byly vytahány zásuvky a všechny věci byly na podlaze. Pokoj přitom zůstal zamčený. Podivný přízrak jej pak několikrát navštívil i v noci.

Vždy měl pocit, že jej cosi dusí a cítil podivné strnutí, které mu znemožňovalo pohyb. Když se mu s velkým úsilím podařilo ochrnutí překonat a rozsvítit, nepříjemný pocit náhle zmizel.

Jednou dokonce pozoroval jakýsi tmavý přízračný stín, který se skláněl nad jeho postelí. Když natáhl ruku a chtěl se ho dotknout, pocítil odpor, jakoby jeho ruka narazila na pružnou želatinu. Snažil se jej nějaký přízrak vystrnadit z panství?

Kdo se v noci prochází po hradě?

Odhalit tajemství přízračných obyvatel hradu chtěla i skupina průvodců, kteří se rozhodli přenocovat v hradní věži, kde se odehrála v minulosti celá řada podivných jevů.

Jak se blížila půlnoc, zaslechli na vrzajících dřevených schodech věže kroky, které se pomalu blížily k nim. Zapnuli svítilny, ale na schodišti nikdo nebyl.

V tu chvíli je polila hrůza, protože kroky neviditelného vetřelce se podle vrzání schodů stále přibližovaly. Poté utichly a více se už nic neozvalo. Podobné kroky slýchali zaměstnanci i v jiných částech hradu.

Jejich výpovědi se shodují v tom, že zněly jakoby od dřeváků, šoupajících se po podlaze. Kroky většinou zakončil zvuk otevíraných a poté zavíraných dveří.

Pro tyto podivné jevy nemá nikdo zatím vysvětlení, i když někteří odborníci, kteří hrad navštívili, tvrdí, že jde o prosté změny vlhkosti a teploty, které mohou způsobovat praskání podlahy a připomínat kroky.

Sám kastelán tomu ale příliš nevěří, podivné zvuky se totiž ozývaly i z pokojů, které mají podlahy kamenné.

Veselá noční společnost

Nejde ale jen o kroky a vrzání, zaměstnanci hradu byli prý svědky i daleko hlasitějších a zvláštnějších projevů tajemných sil. V noci se rozléhají zvuky kopyt a hluk přijíždějících kočárů.

Pak se ozvou veselé hlasy a kroky velké společnosti stoupající po schodech do hradního sálu, který se pak rozezní bujarým smíchem, cinkáním sklenic, hudbou, tancem a dalšími zvuky, značícími, že se zde baví veselá společnost.

Vždy, když některý ze zaměstnanců našel odvahu a otevřel dveře sálu, vše rázem utichlo a sál byl naprosto prázdný.

Na hradbách hradu se prý také objevuje modravé světlo, pohybující se sem a tam. Jeho původ se dosud také nepodařilo vysvětlit.

Duch zavražděného dítěte

Záhadné jevy se neomezují jen na samotný hrad. Pověstné je například údolí Plakánek pod pevností, ve kterém se za temných nocí ozývá dětský pláč. Podle pověsti zde jedna místní žena zaživa pohřbila své nechtěné dítě.

Druhý den však z hrobu slyšela zoufalý dětský pláč, který se pak ozýval noc co noc. Zoufalá žena přišla o rozum a brzy nato zemřela. Místní lidé tak čas od času vídají v okolí hradu bloudit přízrak naříkající ženy s plačícím dítětem v náručí.

Tento tragický příběh připomíná i reliéf ženy s dítětem, vytesaný do skály v malé komůrce, poblíž místní studánky a také název celého údolí, Plakánek.

Foto: Wikipedia
Štítky:
Související články
Přes třicet let pátral hrabě Chamaré ve zřícenině opuštěného hradu na východě Čech po bájném bohatství. Jeho hledání provázely tajemné symboly a nápisy na stěnách opevnění a zavedly jej až do podzemních chodeb. Jaká tajemství se tam dodnes skrývají? Čekají tam přeplněné truhly stále na svého nálezce? Starý kostelník se dožaduje mluvit s mladým zámeckým pánem. Stalo se mu prý cosi podivného, co
Už jste byli v Kamenném lese pod Špičákem? A že nevíte, jak se k němu dostat a co vás tam vůbec čeká? Na to a mnoho dalšího odpoví následující řádky...  Na samé hranici středočeského a ústeckého kraje, mezi obcemi Kounov a Pnětluky leží hned při silnici lesní parkoviště a přístřešek s bodem záchrany LN 023. Právě tady začíná poměrně novodobá Stezka po menhirech. Trasa zpočátku vede přes silnici
Nedobytnost měla hradu Sitno zaručit dívka zazděná do věže, možná proto byl tolikrát v moci loupeživých rytířů. Ani ti ale svým řáděním nedokázali probudit tajemné vojsko, které tu kvůli prokletí čeká, až vyjede své zemi na pomoc. Podobně jako na našem Blaníku i na Sitně má být ukryto dávné vojsko, které zasáhne, až bude zemi nejhůře. Rytíři však byli k této službě povoláni za trest kletbou moc
Nádherná příroda a unikátní atmosféra jednoho z největších skalních měst v Evropě přímo vybízí k jedinečným výletům, procházkám či jen k zastavení a odpočinku. Byly však i časy, kdy Adršpašsko-teplickými skalami procházela historie, neméně dramatická jako zdejší prostředí skalních masivů. Za druhé světové války zde pracovali váleční zajatci, řada z nich zadržených německou armádou během slavné bit
Profesor novojičínského gymnázia Karel Jaroslav Maška, nadšený amatérský archeolog, byl přesvědčen, že ve skalách na severním úbočí vrchu Kotouč nedaleko Štramberka na něj jednou čeká zázračný nález. A věřil tomu tak, že se ten zázrak opravdu stal. Už rok pan profesor s najatými dělníky prolézal jeskyni zvanou Šipka 130 metrů nad říčkou Sedlničkou, do té doby plnou usazených hornin. Už věděl, ž
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
historyplus.cz
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
Vědec zajede prsty hluboko do klaviatury a s pohledem upřeným na skleněnou dózu na pianu několikrát důrazně zmáčkne durový akord. Vtom to v nádobě ožije. Nasbírané žížaly začnou v hlíně lézt, skoro jako by se snažili prchat. Jsou snad tito půdní červi schopni slyšet hudbu? Nikoliv. Charles Darwin ale během pokusu zjistí, že velmi silně
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
epochalnisvet.cz
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
Moc římského krále už nemůže být větší, ale dá se přece jen ještě o něco vylepšit. Titul císaře je symbolický, ale znamená dosažení nejvyššího postavení, o jakém může smrtelník snít. A Karel IV. dokáže mít velké sny!   Český panovník Karel (1316–1378) je už od roku 1346 římským králem, ale císařský titul, který by znamenal
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
iluxus.cz
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
S příchodem sezóny sakur, která zahaluje různé oblasti světa do růžových okvětních lístků, představuje Rolls-Royce Motor Cars unikátní vůz Phantom Cherry Blossom. Tento velkolepý model Phantom Extende
7 kroků k bezchybnému make-upu
nejsemsama.cz
7 kroků k bezchybnému make-upu
Být nalíčená tak, aby to vypadalo, že make-up vlastně nemáte, je v současnosti velký hit, který přispívá k dokonale svěžímu vzhledu. Co přinese jaro 2025 v oblasti líčení? Trendy se vrací zpět k jednoduchosti, která oslavuje přirozenou krásu a ženskou něhu. S nánosy make-upu a silným obočím se tak postupně rozloučíme, na řadu přichází minimalismus. 1. Séra a báze Zralé ženy by měly
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
enigmaplus.cz
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
Italský katolický kněz Marcello Pellegrino Ernetti (1925–1994) spolu se svým kolegou Françoisem Brunem (*1931) tvoří počátkem 60. let minulého století součást dvanáctičlenného týmu odborníků z celého
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
nasehvezdy.cz
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
Herečka a moderátorka Snídaně s Novou Dana Morávková (53) snad zastavila čas. Stále vypadá skvěle a nebojí se svou krásu dát na odiv. Není divu, že má stále spoustu ctitelů, a jakmile sdílí na inter
Medové paličky s limetovou šťávou
tisicereceptu.cz
Medové paličky s limetovou šťávou
Děti zbožňují výrazné chutě a především ve spojení s křupavými kuřecími paličkami. Udělejte je šťavnaté a příjemně sladkokyselé. Ingredience 500 g – 1 kg kuřecích paliček 6 lžic medu 3 lžíce o
Co se zbytky chleba?
panidomu.cz
Co se zbytky chleba?
Zůstal vám doma tři dny starý chleba, který už se nikomu jíst nechce, ale vyhazovat ho je taky škoda? Možná by se dal ještě skvěle zužitkovat a zároveň byste si mohli pochutnat. Ceny pečiva vystřelily za poslední měsíce do výše, o níž se nám dřív ani nezdálo, a tak jsme připravili tipy, jak chléb využít
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
epochaplus.cz
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
21stoleti.cz
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
skutecnepribehy.cz
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
Moje taneční byl jeden velký trapas, už jsem to vzdával, když si najednou pro mě přišla překrásná dívka. Moje nohy se najednou vzpamatovaly. V rádiu hráli valčík Na krásném modrém Dunaji a já se rozpomněl na podivnou událost, která se odehrála tak dávno, v 80. letech minulého století. Jejím hlavním aktérem jsem byl já. Předně je třeba říci,
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz