Město Liberec pro své návštěvníky v letošním roce připravilo nový průvodcovský okruh. Po několika úspěšných ročnících se i letos máme na co těšit.
Tentokrát průvodci zavedou turisty mimo jiné do tajemného Liebiegova městečka, abychom se seznámili s významnou průmyslovou rodinou Liebiegů.
Ukážeme si také neprávem opomíjenou část Liberce, která je významná z hlediska své architektury. Prohlídky probíhají každý čtvrtek od 16:00 do 18:00. Trasa je následující: Liebiegovo městečko – Domovina – kostel sv.
Vincence z Pauly – ulice Na Perštýně – Krematorium – výzkumné ústavy – bývalý Anenský dvůr.
Podvečer s rytířem
Originální trávení pátečního večera nabízí speciální komentovaná prohlídka centra Liberce, na které se spolu s našimi dětmi dozvíme zajímavosti z dějin Liberce. Během prohlídky možná potkáme i radničního rytíře, který se občas prochází po náměstí.
Pokud bude v dobrém rozmaru, bude možné se s ním vyfotit a pro chytré děti, které budou dávat pozor během výkladu, má rytíř připravený i malý dáreček. Akce se koná za každého počasí od července do srpna vždy v pátek od 18:00 do 19:00.
Děti, které se zúčastní podvečerní prohlídky města, obdrží voucher na bezplatný vstup do Severočeského muzea, kde na ně čeká doprovodný rytířský program. Trasa prohlídky je následující:
náměstí Dr. E. Beneše – Kostelní ulice – Sokolovské náměstí – Valdštejnské domky – Tovaryšský vrch – Frýdlantská ulice – Divadlo F. X. Šaldy – náměstí Dr. E. Beneše.
Liberecká radnice
Když se ocitneme na libereckém náměstí Dr. E. Beneše, budeme si při pohledu na zdejší radnici připadat jako ve Vídni.
Tato novorenesanční budova byla postavena v letech 1888–1893 podle návrhu vídeňského architekta Franze Neumanna a dnes je jedním ze symbolů Liberce.
Za pozornost stojí balustrádový balkon, ze kterého v historii mluvil například František Josef I., Edvard Beneš či Václav Havel.
Během komentované prohlídky se můžeme pokochat také zdejší zdobenou fasádou, vitrážemi, kamennými reliéfy, plastikami, překrásnou obřadní síní či vyhlídkou z 61 metrů vysoké hlavní věže.
Vstupné: 70 Kč; děti 35 Kč
Liberecká výšina – vyhlídka
Uprostřed libereckých lesů se podařilo zrekonstruovat a po 15 letech znovu otevřít unikátní Libereckou výšinu. Při návštěvě této vyhlídkové stavby se budeme cítit jako na německém středověkém hradě.
Nejen že projekt původní stavby na začátku 20. století zpracoval norimberský stavitel, ale při stavbě byly dokonce použity i některé materiály ze zbouraných středověkých domů v Norimberku.
Dnes zde můžeme vystoupat na 25 metrů vysokou vyhlídkovou věž, prohlédnout si interiér s historickými texty a fotografiemi, zhlédnout věžový a lovecký pokoj nebo sklepy.
Venku se projdeme kolem původního umělého jezírka a příkopu s mostem a prohlídku zakončíme ve zdejší restauraci. Liberecká výšina nabízí i ubytování a wellness služby.
Vstupné: 30 Kč; děti 10 Kč