Víte, která jsou ta nejslavnější místa, kde se pořádaly slavnosti ve znamení rohatého boha? Vydejte se o filipojakubské noci na některé z nich.
Český Krumlov
Sídlo upírů?
Upírskou hysterii kolem Eleonory Amálie ze Schwarzenberku rozpoutal před několika lety vídeňský profesor Rainer Köppl. Podle něj měla spisovateli Bramu Stokerovi posloužit jako předloha pro hraběte Draculu kněžna, která žila v 18.
století kdesi ve střední Evropě. Jelikož bylo v Českém Krumlově při archeologických výzkumech objeveno z této doby několik těl, která vykazovala protiupírské zásahy, neváhal legendární upírku ztotožnit s Eleonorou Amálií, která chovala na Českém Krumlově vlky.
Pila jejich mléko, aby navzdory pokročilému věku otěhotněla. Nocí se tak rozléhalo táhlé vytí kněžniných miláčků nad Krumlovem a lidé si šuškali, že jejich paní holduje černé magii. Byla na svou dobu velmi emancipovanou ženou.
Kouřila, uměla výborně střílet a skolila i medvěda.
Jeseníky
Velké Losiny
Tato obec v Jesenících se nechvalně proslavila čarodějnickými procesy, které propukly na Květnou neděli roku 1678. Když do těchto míst zavítáte, vzpomeňte nešťastných obětí honu na čarodějnice.
Proslavené místo setkávání čarodějnic, jedno z nejvýznamnějších ve střední Evropě, byly Petrovy kameny.
Již pouhá zmínka o Petrových kamenech naháněla lidem strach a hrůzu, protože věřili, že se na tomto místě slétají čarodějnice a ďáblové, před nimiž si člověk není jist životem a zdravím.
Proti působení těchto sil se bojovalo různými prostředky, v roce 1682 zde byl například vztyčen mučednický sloup.
Proč právě tyto skály? Petrovy kameny jsou výraznou konfigurací na hřbetech Jeseníků, a staly se tak předmětem bájí a pověstí. Také časté mlhy v těchto místech přispěly k jejich tajemné atmosféře.
Hrad Houska
Brána do pekel
Také hrad Houska na Kokořínsku je opředen řadou tajuplných pověstí.
Má tam být brána do jiných časů, kterou popsal Karel Hynek Mácha při své noční návštěvě památky v roce 1836. V prostorách hradu byla průrva do pekla a jeho obyvatelé chtěli vědět, jak místo věčných muk vypadá.
Nabídli tedy odsouzenému na smrt milost, pokud se do průrvy vydá a řekne, co viděl. Trestanec souhlasil, spustili ho do země, a po několika minutách uslyšeli zoufalý křik. Okamžitě ho vytáhli a nemohli uvěřit vlastním očím.
Odsouzenec byl šedivý a zestárl o desítky let. O tom, co viděl, nechtěl mluvit a za pár dní zemřel. Lidé se báli, a tak na místě průrvy postavili kapli, která měla rojení démonů zabránit. Proto se kaple v tomto hradě nachází na velmi netypickém místě.
Praha
Magií opředená
Faustův dům na Karlově náměstí je jednoznačně nejtajemnějším místem celé Prahy. Zde legendy a strašidelné příběhy kolují už po staletí. V historii zde žili dokonce dva Faustové a oba pronásledovala inkvizice za čarodějnictví.
Podle kterého z nich se dům jmenuje, nikdo neví. Dům koupil svého času také proslulý alchymista a šarlatán Kelly, kterého známe z filmu Císařův pekař. Také pražský Belveder byla magická svatyně a sídlo hvězdářů a různých čarodějů.
Odsud pozoroval Tycho Brahe hvězdy a zabydlel se tu i obávaný mág Alessandro Scotta. Za jeho působení se zde odehrávaly tajemné rituály a pokusy o vzývání duchů i samotného ďábla. Musíme zmínit také legendárního golema, kterého stvořil a oživil rabbi Löw.
K místům, která prý tuto umělou bytost pamatují, patří zejména Staronová synagoga a Starý židovský hřbitov.
Jihlava
Strašidelné sklepení
Nejen jednotlivci, ale celé skupiny návštěvníků zde viděli stíny, které procházely chodbou a mizely většinou ve zdi či tmě v blízkosti tajemného výklenku. Všichni svědkové se shodují zejména na postavě, která připomíná mnicha v kápi.
Někteří lidé zaslechli také ozvěnu kroků či vzdálenou chrámovou hudbu nebo hlasy. Pod již známými chodbami by se měly nacházet další podzemních prostory, které spojovaly církevní stavby a možná i radnici.
Údajně byly napojeny na síť chodeb procházejících celým územím naší země. Nejvíce se tyto úkazy zjevují právě poblíž výklenku ve skalnaté stěně, který připomíná gotickou bránu. Povídá se, že je to brána do jiné reality.
Právě odtud podle výpovědí návštěvníků přicházejí a zde opět mizejí přízraky.