Sedmero přírodních divů světa bylo ustanoveno na základě celosvětového hlasování mezi lety 2007–2011 a zapojilo se do něj více než 100 000 000 lidí. Jaké přírodní skvosty byly vybrány?
1. Amazonský prales
Kde leží: na území Brazílie, Kolumbie, Peru, Venezuely, Ekvádoru, Bolívie, Guyany, Surinamu a Francouzské Guyany
Čím je zvláštní: Rozlehlý tropický deštný prales se rozkládá na ploše přibližně 5 500 000 km2 a tím představuje více než polovinu tropických deštných lesů celého světa.
Amazonský prales bývá označován za „zelené plíce planety“ a ještě v roce 1960 byl lidskou činností zasažený jen velmi málo. Mezi lety 1970 a 2000 však bylo vykáceno celkem 16,4 % celkové plochy pralesa, což činí každoroční ztrátu 20 200 km2. Oblast Amazonie je známá vysokou mírou biodiverzity – žije v ní více než 100 000 druhů savců, plazů a ptáků a dalších 270 000 druhů hmyzu.
2. Zátoka Ha Long
Kde leží: v Tonkinském zálivu ve Vietnamu
Čím je zvláštní: Ha Long znamená v překladu „místo, kde se drak zanořuje do moře“. Zátoka je známá především díky svým vápencovým skalám, které vystupují nad hladinu moře často jen jako osamocené monumenty.
Ty z ní nejen učinily vyhledávanou turistickou lokalitou, ale proslavily ji i na filmovém plátně – herec Pierce Brosnan se mezi zdejšími skalami hnal za hlavním padouchem při natáčení bondovky Zítřek nikdy neumírá (1997).
3. Ostrov Čedžu
Kde leží: 85 km od jižního pobřeží Korejského poloostrova
Čím je zvláštní: Čedžu je vůbec největším korejským ostrovem, a navíc jedinou částí korejského území, která se nalézá už v subtropickém pásu. Díky tomu se zdejší krajina a flóra výrazně liší od těch pevninských.
Ostrov vznikl vulkanickou činností teprve před 2 000 000 let. Uprostřed ostrova se nachází i nejvyšší hora Jižní Koreje, nečinná sopka s velkým kráterem Halla (1950 metrů). Naposledy vybuchla v roce 1007 (část ostrova je dodnes pokryta lávou). Čedžu je oblíbeným místem pro svatební cesty mladých Korejců.
4. Vodopády Iguaçu
Kde leží: na hranicích mezi Argentinou a Brazílií
Čím jsou zvláštní: Jedná se o největší systém vodopádů na Zemi. Voda se zde v přepadu širokém 2,7 km řítí přes okraj lávové plošiny do hloubky asi 70 metrů.
V období dešťů je zde průtok vody asi 6500 m³/s (více než Niagarské vodopády) a asi 270 samostatných vodopádů, v období sucha klesá průtok na 300 m³/s a vodopádů je asi 150. Největším vodopádem jsou Ďáblova ústa (Ďáblův chřtán).
Oba státy, na jejichž hranicích vodopády leží, okolo nich vytyčily rozsáhlé národní parky.
5. Podzemní řeka Puerto Princesa
Kde leží: na ostrově Palawan na Filipínách
Čím je zvláštní: Podzemní řeka Puerto Princesa se nachází v krasové oblasti přibližně 50 kilometrů od stejnojmenného města a ústí přímo do Jihočínského moře.
Celý podzemní úsek řeky je dlouhý více než 8 kilometrů a obklopují jej unikátní vápencové útvary. Tento národní park se v roce 1999 stal součástí světového dědictví UNESCO.
6. Ostrov Komodo
Kde leží: Indonésie
Čím je zvláštní: Ostrov je známý především díky výskytu varana komodského, který je největším a nejmohutnějším ještěrem na světě. Populace tohoto ještěra je zde odhadována na přibližně 5000 kusů.
Ostrov je součástí národního parku Komodo, který byl založen v roce 1980. Turisté Komodo často navštěvují také kvůli potápění.
7. Stolová hora
Kde leží: nad Kapským městem v Jihoafrické republice
Čím je zvláštní: Tato hora s plochým vrcholem bývá nazývána též Tabulovou horou a jejím hlavním rysem je více než 3 kilometry dlouhý útes tvořící stěny hory.
Zvedá se 1086 metrů nad malou zátokou Table Bay a při jasném počasí je viditelná na vzdálenost 200 kilometrů. V době evropských zámořských plaveb se hora stala významným orientačním místem pro mořeplavce.
V roce 1929 byla vybudována lanová dráha, která ročně na vrchol plošiny vyveze kolem 500 000 lidí.