Domů     Přehledně: 7 největších přírodních divů světa
Přehledně: 7 největších přírodních divů světa

Švýcarská nadace New7Wonders před časem uspořádala internetové hlasování, ve kterém lidé z celého světa mohli vybírat nejúžasnější přírodní divy naší planety.

Do předběžného výběru se dostala i naše Pravčická brána, do finále však neprošla. Co tedy světová veřejnost považuje za nejpodivuhodnější výtvory přírody?

Brazilské plíce světa

Co: Amazonie

Kde: Bolívie, Brazílie, Ekvádor, Francouzská Guyana, Guyana, Kolumbie, Peru, Surinam, Venezuela

Plíce světa. Tak se nazývá oblast deštných pralesů v povodí řeky Amazonky. A jistě oprávněně, vždyť právě odsud pochází pětina veškerého kyslíku, který dýcháme. Oblast je tak rozsáhlá, že svou rozlohou spolehlivě strčí do kapsy všechny státy Evropské unie.

Amazonie leží na území devíti států, z většiny jejích krás se však mohou kochat Brazilci. Právě v Brazílii se nachází celá třetina veškerých deštných pralesů světa. Pralesy zde vznikly někdy v době před 100 000 000 let.

Oblast od té doby nebyla dosud zatížena výraznými klimatickými změnami, takže druhová rozmanitost je tu skutečně pestrá.

Na jediném hektaru deštného pralesa můžeme najít až 400 různých druhů ptáků, 125 druhů savců, 150 druhů plazů a obojživelníků, 150 druhů motýlů či 200 různých stromů. V našich zeměpisných šířkách máme štěstí, když na stejné ploše potkáme 20 druhů stromů.

Bohužel, lidská bezohlednost a s ní spojené mýcení pralesů dává Amazonii pěkně zabrat… Není bez zajímavosti, že někteří badatelé jsou přesvědčeni, že kdysi v minulosti Amazonka obrátila směr svého toku. Nevlévala se do Atlantiku, nýbrž do Pacifiku!

Vycházejí přitom z nálezů usazenin a v nich obsažených minerálních zrnek. Usazeniny v centrální oblasti Amazonie totiž v sobě obsahují zrnka, která se tam dostala z východních částí jihoamerického světadílu.

Amazonka měla podle této teorie téct na západ v době, kdy se jihoamerický kontinent oddělil od Afriky. V důsledku dalších vrásnění terénu vznikl uprostřed Amazonie hřeben Purus Arch, kvůli kterému se směr toku obrátil. Tato hypotéza se však zatím svého potvrzení nedočkala.

Ostrov čtyřikrát větší než Praha

Co: Čedžu

Kde: Korejská republika

I Korejská republika má své ostrovy. Největším je ten, který nese název Čedžu a leží asi 100 kilometrů od korejského pobřeží. Je téměř čtyřikrát větší než území Prahy a je vskutku neobyčejný.

Na rozdíl od zbytku Koreje již leží v subtropickém pásmu, takže jeho krajina se od té pevninské výrazně liší. Ostrov Čedžu byl před 1200 lety vytvořen sopečnou činností, a jeho povrch tak tvoří láva.

Symbolem tohoto místa jsou skřítci – ochránci, kteří jsou do lávy vytesáni. Nad tím vším se tyčí sopka Halla, která však již tisíc let naštěstí spí. Na svazích této sopky se tyčí Gotjawalský les. Je domovem řady unikátních druhů.

Například v lokalitě Kamelie roste nedávno objevený typ kapradiny Mankyua chejuense. Jinde na světě ji už nenalezneme. Podobných druhů je zde samozřejmě mnohem více. Ostrov se rovněž může pochlubit velkolepými vodopády.

500 000 000 let eroze vykonalo své

Co: Ha Long

Kde: Vietnam

Dračí zátoku, jak se přezdívá tomuto divotvornému místu, charakterizují především vápencové monumenty vystupující z moře. Z dálky celá scenérie vypadá, jako by se skaliska různých tvarů nad hladinou vznášela.

Přírodě trvalo půl miliardy let, než s pomocí eroze, klimatických vlivů a mořského příboje své dílo dokončila.

V zátoce žije na 200 druhů ryb a 450 různých druhů měkkýšů, takže je místními rybáři hojně vyhledávána.

A samozřejmě nejen jimi, nápor turistů je zde ohromný, zvláště pak od roku 1994, kdy byla celá oblast zapsána na seznam přírodního dědictví UNESCO. Zátoku také obohacuje téměř 2000 ostrovů, některé z nich mají uvnitř vlastní jezera. Vietnamci jsou na svůj přírodní poklad patřičně hrdi, zátoka je vyobrazena i na jejich bankovkách.

A zřejmě se líbila i Jamesu Bondovi, právě zde se totiž v roce 1997 točil snímek Zítřek nikdy neumírá.

Nejslavnější je ďáblův chřtán

Co: Vodopády na řece Iguazú

Kde: Argentina, Brazílie

Víktoriiny vodopády? Niagarské vodopády? Jistě, jsou krásné, ale největší systém vodopádů leží na pomezí dvou jihoamerických rivalů – Argentiny a Brazílie. Může se jím pochlubit řeka Iguaçu.

Voda se zde v téměř tříkilometrovém přepadu řítí přes okraj lávové plošiny do hloubky asi 70 metrů. V období dešťů je zde průtok asi 6500 m3/s vody a asi 270 samostatných vodopádů. Tím nejznámějším je vodopád s ne příliš optimistickým názvem Ďáblův chřtán.

Domov největšího ještěra

Co: Komodo

Kde: Indonésie

Potkat takového varana není nic příjemného. Zvlášť, když je dlouhý 3,5 metru a váží 150 kilogramů. Právě takový ještěr žije v indonéském národním parku Komodo.

Ten se rozkládá na třech větších indonéských ostrovech – Komodo, Rinca a Padar a řadě malých ostrůvků. Indonéská vláda park zřídila v roce 1980 právě kvůli tomu, aby se podařilo zachránit varany komodské, kteří v té době byli zralí na vyhynutí.

Ani dnes jich tu nežije příliš, experti odhadují jejich počet na 5000, ale i tak se situace výrazně zlepšila.

Trochu větší krasové jeskyně…

Co: Puerto Princesa

Kde: Filipíny

Většina našich čtenářů jistě navštívila Moravský kras a svezla se na zdejší podzemní říčce Punkvě. Ostatně, o tomto krásném koutu naší země píšeme na jiném místě. Na Filipínách mají něco podobného, jen v trochu větších rozměrech.

Zdejší vápencovou krasovou oblastí teče 8,3 km dlouhá podzemní řeka svatého Pavla, která se vlévá přímo Jihočínského moře.

Je tak jednou z nejdelších řek svého druhu na světě, delší cestu urazí voda jen v podzemní řece v mexickém Yucatánu. Národní park Puerto Princesa se nachází v ostrovní provincii Palawan, ležící západně od ostrova Luzon.

Projížďka zdejší krasovou oblastí je skutečně zážitkem, na který se nezapomíná. Množství nejrůznějších stalaktitů (krápníků rostoucích od stropu) a stalagmitů (krápníků rostoucích od podlahy) se střídá s jeskynními síněmi.

A velkolepou spodní část řeky stavěl a tvaroval slovutný architekt jménem mořský příboj.

Hora se dvěma vrcholky

Co: Stolová hora

Kde: Jihoafrická republika

Hlasující v internetové anketě zapomněli jak na Evropu, tak na severní Ameriku.

Ani Afrika zde nemá velké zastoupení, mezi sedm vítězů se dostala pouze Stolová hora ležící v Jihoafrické republice. Nachází se nad Kapským městem, její plochý vrchol, připomínající stůl, dosahuje výšky 1086 metrů nad mořem a útes je tři kilometry dlouhý.

Vrch je domovem více než 1470 rostlinných druhů, včetně řady vzácných a ohrožených. Eroze způsobila částečný rozpad hory, čímž vytvořila dva vrcholky zvané Ďáblův vrch a Lví hlava. Vršek Stolové hory je tvořen křemenem a pískovcem.

Pod pískovcem se pak nachází vrstva slídnaté staré břidlice. Hora je při dobrém počasí viditelná ze vzdálenosti dvou set kilometrů.

Foto: youtube, korea.net, Vietnam Travel Guide, Vietnam Travel Guide, Air France, TourRadar, Regaladoo, Pure Africa Experiences
Štítky:
Související články
Jen tichá příroda obklopuje místo, které se za druhé světové války mohlo stát dějištěm krvavých střetů s okupanty. Dělostřelecká tvrz Stachelberg tak zůstává jen němým dokladem odhodlání českého národa bránit se a zrady, která nám v tom zabránila. Libavské sedlo mezi hřbety Krkonoš a Vraními horami bylo vždy vstupní branou do Čech. Armády tudy pronikaly na naše území už za husitských dob nebo za
Jejich jména zná snad každý Čech, ale okamžiky jejich narození nám možná ve škole unikly. Příběhy jejich rodných domů jsou přitom nevšedním pohledem do historie a současně tipem na zajímavý výlet, obohacený poznáním a nahlédnutím do dějin z poněkud jiné strany, než býváme zvyklí. Narození ve víru tancovačky Antonín Dvořák, Nelahozeves V pronajatém domě čp. 12 v Nelahozevsi provozoval své řemesl
Málokterého českého básníka si ze školních let pamatujeme tak dobře jako Petra Bezruče. Možná je to proto, že se na počátku 20. století stal autorem jediné, a tedy snadno zapamatovatelné básnické sbírky Slezské písně, možná to ale bude tím, že opravdu dokázal promlouvat k duši národa. Objekt fojtství, zvaný Kuhejdovice, v Ostravici jižně od Frýdlantu nad Moravicí si básník koupil spolu se svým ka
Ojedinělá Květná zahrada v Kroměříži obklopuje právě tak ojedinělou stavbu. Historická Rotunda skrývá překvapení pro obdivovatele moderní fyziky a dokáže nám, že naše planeta je stále v pohybu. Navštívit Kroměříž a nepodívat se do Květné zahrady, to asi žádného turistu nenapadne. Libosad, jak se zahradě také říká, patří mezi nejoceňovanější zahrady světa. Založena byla v rámci oprav města, zničen
Již na počátku existence Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm pracovali jeho zakladatelé s ideou živého muzea. Tuto myšlenku naplňuje muzeum dodnes. V průběhu všech ročních období se lze vrátit zpět v minulosti a prožít atmosféru Valašska několika způsoby. Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm je jedno z nejstarších muzeí v přírodě v Evropě. Bylo otevřeno v souvislosti
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Terazzo dózička zkrášlí váš pokoj
panidomu.cz
Terazzo dózička zkrášlí váš pokoj
Vyrobíte ji z ekologické pryskyřice jesmonite, která byla sice původně používána ve stavebnictví, ale před pár lety se stala hitem tvořivých videí. Určitě si ji oblíbíte, protože práci s ní zvládne každý. Budete potřebovat: silikonovou formu na odlévání, suchou a tekutou směs na míchání pryskyřice, barevné pigmenty, brusnou houbičku, několik menších a větších kelímků, míchátko,
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz