Domů     Letohrádek Hvězda provází tajemná symbolika čísel
Letohrádek Hvězda provází tajemná symbolika čísel

Bílá hora je pro nás hlavně symbolem bitvy, která znamenala počátek temného období našich dějin. Zářící stěny letohrádku ve tvaru hvězdy jsou ale zasvěceny moudrosti a lásce, možná díky této symbolické moci přečkal i období válek a pustošení. Jeho jedinečnou atmosféru si tak můžete užít i dnes.

I když byl vlastně postaven ve jménu lásky, osudem letohrádku Hvězda se stala válka. A nejen jedna. Právě u jeho zdí se šikovali vojáci před osudnou bitvou na Bílé hoře v roce 1620, která změnila historii celé naší země.

Stavba, která byla zasvěcena kráse, kultuře a vědění, byla pak bez milosti mnohokrát vyrabována a vypleněna vojáky.

Naštěstí však nezmizela docela, a tak se i my můžeme nejen těšit přírodou v někdejší královské oboře a jedinečnými výhledy na Břevnov a Ruzyni, ale také tajemnou symbolikou Hvězdy, která přečkala i divoké časy.

Dar pro milenku

Jedinečnou dvoupatrovou stavbu dal v roce 1555 postavit tehdejší místodržící v Čechách Ferdinand II. Tento mladší syn krále Ferdinanda I. patřil mezi velmi vzdělané šlechtice. Vyznal se v umění, alchymii i architektuře.

Možná proto dar pro svou milenku Filipinu Welserovou, kterou si později tajně vzal za ženu, pojal jako zvláštní symbolický vzkaz. Už jen její půdorys představuje dva trojúhelníky spojené do takzvané Šalamounovy hvězdy.

Tento symbol má například představovat harmonii mezi silami dobra a zla. Pozoruhodná je i mozaiková podlaha v hodovní síni letohrádku, kde se panstvo scházelo k opulentním hostinám po úspěšném honu.

Mozaiku z keramických dlaždic s glazurou složili stavitelé před 450 lety tak, že při pohledu z výšky opticky navozuje pocit prostorového křížení jednotlivých os dvanácti směrů vesmíru. Také čtyři úrovně stavby symbolicky odpovídají čtyřem hlavním živlům.

Sklepení představuje zemi, bohatě vyzdobené přízemí vodu, první poschodí vzduch a druhé poschodí s pyramidovitým stropem pak oheň.

Unikátní renesanční strop

Svůj vlastní tajemný příběh pak vypráví renesanční štukový strop v přízemí letohrádku. Je rozdělený do 334 polí zdobených figurami a ornamenty, které mohou mít celou řadu různých významů a vysvětlení.

Přesně uprostřed se v kruhu nachází Aeneas, prapředek římského panovnického rodu, čímž Habsburkové navázali na tradici římských císařů. Šest polí okolo zobrazuje Zrcadlo ctností dle antického a starořímského pojetí.

Odtud se paprskovitě rozbíhají obrazce hlavních antických bohů, symbolizujících planety, a základní alchymistické prvky.

Naprosto unikátní výzdoba dokonce v roce 1647 natolik uhranula švédské vojáky, že místo toho, aby letohrádek vyplenili či zapálili, obrazy na stropě věrně obkreslili. Právě podle jejich poznámek pak mohla být výzdoba obnovena.

Těžké časy

Urozené návštěvníky slavných honů a hostin ale brzy vystřídaly pochodující nepřátelské armády. Už roku 1740 nechal bavorský král Albrecht oboru svými vojsky zpustošit a zvěř vybít, podobně tomu bylo i v roce 1742, kdy tu tábořila vojska francouzská.

Dřevo z lesa pak padlo na vaření piva, kvůli vojákům usazeným v klášteře na Břevnově.

To bylo v časech, kdy Prahu opanovali Karel Lotrinský a Bedřich II., definitivně pak letohrádek ztratil svůj lesk, když jej císař Josef II. v roce 1779 nechal přebudovat na sklad střelného prachu, aby neohrožoval centrum města.

Za 2. světové války tu pak měli němečtí vojáci opravnu vozidel a letohrádek po nich obsadila Rudá armáda, která si v jeho sklepech ustájila koně.

Nový život

Škody napáchané válkou se snažila napravit již první významná přestavba v roce 1948. Architekt Pavel Janák letohrádku snížil strop a přidal červenobílé okenice. V interiéru pak vzniklo muzeum Aloise Jiráska a Mikoláše Alše.

Další velká rekonstrukce pak Hvězdu potkala v devadesátých letech minulého století a od roku 2000 je přístupná veřejnosti jako pobočka Památníku národního písemnictví.

První patro dnes slouží výstavám, konají se tu koncerty, společenské i soukromé akce a velký zájem je také o noční komentované prohlídky v rámci tradiční Muzejní noci. Kouzelný letohrádek stojí určitě za návštěvu, odmění vás také úžasným výhledem po okolí.

Hvězda je totiž nejvýše položeným místem v Praze. Stojí o celých padesát metrů výše než petřínská rozhledna a za dobrého počasí je vidět na osmdesát kilometrů daleko.

Jiří Mareček

Co nesmíte minout při návštěvě Hvězdy?

Divoká Šárka – Přírodní rezervaci Divoká Šárka v Praze naleznete na úbočích Šáreckého potoka. Okolní stepi potom přecházejí do rozsáhlého lesa, které tvoří jeden z nejrozsáhlejších pražských parků.

Šárka se stala oblíbeným cílem horolezců i letních výletů za vodou, jelikož v údolí vedle staré známé restaurace najdete i krásné klasické přírodní koupaliště Džbán. Cestou do údolí se vyplatí krátký výstup na Kozákovu buližníkovou skálu napravo od cesty.

Na jejím plochém vrcholu se již v osmém století rozkládalo slovanské hradiště, které se později stalo hlavním mocenským centrem středních Čech.

Břevnovský klášter – První mužský benediktinský klášter v Čechách stojí na polovině cesty mezi Pražským hradem a Bílou horou.

Založili jej již v 10. století pražský biskup Vojtěch a český kníže Boleslav II. Podle legendy byl pak klášter pojmenován podle břevna, které leželo ve studánce, u níž se Boleslav s Vojtěchem setkali.

Pokud k prohlídce kláštera využijete služeb průvodce, podíváte se i do barokní baziliky sv. Markéty a také do románské krypty z 11. století.

V klášterní zahradě si pak můžete prohlédnout barokní pavilon Vojtěška s pramenem potoka Brusnice a poblíž také gotickou křížovou klenbu, která je jediným pozůstatkem gotického kláštera.

Foto: Archiv, Wikipedia
Lokalita:
Další článek
Související články
Jakmile se v kalendáři objeví datum 21. červen, ze Salisburské pláně v jižní Anglii se stane velkoměsto. Právě zde, 130 kilometrů jihovýchodně od Londýna, stojí kamenný monument Stonehenge, který každoročně láká tisíců stoupenců alternativního myšlení, samozvaných kouzelníků a čarodějnic i obyčejných zvědavců. Proč právě o slunovratu? Právě v ten okamžik probíhá osa podkovy uvnitř stonehengeského
Tajemná Incká říše byla nejmocnějším státem celé Jižní Ameriky. V době své největší slávy, tedy v 15. a 16. století, ovládala rozsáhlou oblast od And až k pobřeží oceánu – dnešní Kolumbii, Chile, Bolívii, Ekvádor, Argentinu a Peru. Tato území byla propojená důmyslným systémem silnic, který bychom mohli srovnat třeba s tím starořímským. Dnes je symbolem Incké říše pro mnoho lidí především Machu
Býčí skála je součástí 13 km dlouhého jeskynního systému Moravského krasu. Je místem dávného tajemného masakru a údajné negativní energie. V panenské přírodě poblíž Křtinského potoka se nachází ponurý jeskynní komplex, kde snad sídlí samotné zlo! Temné síly zde údajně bloudí po krvavém řádění, které pamatuje hluboká i nedávná historie. Na místě zřejmě docházelo k nesmírně krutým událostem. Prudk
Naše metropole je záhad plná, ostatně o tom se více dočtete na stranách 69 až 72. Jak je to ale vlastně s pražským podzemím? Které legendy se k němu pojí? A je v Praze pod zemí bezpečno? Pekelné Loretánské náměstí Kněžna Drahomíra ze Stodor (877–935) je zpočátku u lidu velmi populární, když ale na ni padne stín viny za vraždu kněžny Ludmily (860–921) a také svatého Václava (907–935/939), mění se
Vojenské auto se kodrcá šumavskými silničkami. „Už abychom to měli za sebou,“ honí se hlavami šesti vojákům a jejich velitelům. Míří do někdejší sklářské osady Hůrka na planině v lese směrem na Hartmanice a Srní. S sebou mají i pořádnou zásobu alkoholu. Čeká je odklízení mrtvol, úkol, který není zrovna příjemný. Píše se rok 1953. Šumavské hvozdy se mění v nepřístupné pásmo, kam komunistická Veřej
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Má Kostková snahu zachránit manželství?
nasehvezdy.cz
Má Kostková snahu zachránit manželství?
V poslední době se toho Tereza Kostková (46) rozhodně nebojí. Když vyráží do společnosti, vyzbrojí se velkým výstřihem i rozparky. Snaží se tím svému manželovi něco naznačit? Moderátorka StarDance
Pašík Vašík se stal hvězdou naší rodiny
skutecnepribehy.cz
Pašík Vašík se stal hvězdou naší rodiny
Babička si to malé selátko doslova vypiplala, děda z něj udělal komika, který bavil svými kousky celou vesnici i náhodné turisty. Ani nevím, odkud babička to neduživé selátko přinesla. Samozřejmě to bylo od někoho z naší vesnice, téměř každý choval prasata. To malé nic bylo asi desáté v pořadí narozených a podle toho vypadalo. Babička si jej nesla ve svém
Exkluzivní bydlení kolem olivovníku
rezidenceonline.cz
Exkluzivní bydlení kolem olivovníku
Mimořádný projekt Carla Ridge v hodnotě 25,5 milionu dolarů nabízí ty nejkrásnější výhledy z hřebene pohoří Trousdale na Tichý oceán. Prestižní lokalita ve čtvrti Beverly Hills amerického Los Angeles je ztělesněním snu zdejší bohaté smetánky. Vše tu podléhá přísným regulím, jež dokonce určují i výšku střech místních luxusních vil, navíc všechny stavební práce tu musejí
Hory mají oči: Pojídal krutý klan kanibalů nevinné oběti?
enigmaplus.cz
Hory mají oči: Pojídal krutý klan kanibalů nevinné oběti?
V 16. století údajně jeho skutky vzbuzují nebývalou hrůzu. Říká se, že hlava 48členného klanu kanibalů Alexander Bean společně se svými společníky vraždí nevinné oběti ve skotské oblasti Galloway a ná
Karlovarský knedlík
nejsemsama.cz
Karlovarský knedlík
Karlovarský knedlík je oblíbená česká příloha, která se hodí k mnoha masovým pokrmům. Ingredience: ● 6 tvrdších rohlíků nakrájených na kostičky ● 3 vejce ● 200 ml mléka ● hrst hladkolisté petrželky ● 60 g másla ● ½ lžičky soli ● špetka muškátového květu ● 1 lžička oleje Postup: V misce rozšlehejte mléko, žloutky, polovinu soli, muškátový květ a rozpuštěné máslo. Přidejte pečivo, promíchejte a nechte 5
Českobudějovičtí vědci objevili nový obří virus. Dostal jméno Budvirus
21stoleti.cz
Českobudějovičtí vědci objevili nový obří virus. Dostal jméno Budvirus
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal
Klobásy jako snídaně šampionů
tisicereceptu.cz
Klobásy jako snídaně šampionů
Nic nenastartuje den lépe než opečené klobásy se spoustou koření a paprikami. Ingredience 2 klobásy 1 velká žlutá paprika 1 velká červená paprika 3 stroužky česneku 1 velká žlutá cibule ros
Dekorativní kyblíčky na drobnosti
panidomu.cz
Dekorativní kyblíčky na drobnosti
Věčná otázka „kam s tím“ nás trápí často, zejména když jde o věci drobné, které většinou tak dobře uklidíme, že je potom ne a ne najít. Vyřešit to mohou hezké kyblíčky. Budete potřebovat: plechové kyblíčky, barvy na kovy (zde bílá, červená, modrá), štětce, molitanový váleček, obyčejnou tužku, tavicí pistoli, špičatou špejli nebo drát, bezbarvý lak,
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
epochaplus.cz
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský
Zimní limitovaná edice Lukáše Jabůrka
iluxus.cz
Zimní limitovaná edice Lukáše Jabůrka
Renomovaný sklářský umělec Lukáš Jabůrek přichází s limitovanou zimní edicí váz a objektů. Novinky inspirované zimní přírodou i příběhy každodenního života spojují tradiční sklářské techniky s moderní
Chrám, kde vládnou krysy
epochalnisvet.cz
Chrám, kde vládnou krysy
Indie jako by byla zvířatům zaslíbená. Nesmírné popularity si tu užívají v hinduismus posvátné krávy, kterým lidé nesmí zkřivit ani chlup. Ve státě Rádžastán zase chovají v úctě krysy!   Příběh chrámu, který je pojmenován po hinduistické bohyni Karni Matě, se začíná psát někdy mezi 14. a 16. stoletím. V té době je Karni Mata ještě smrtelnice
Katedrálu zachránil potápěč
historyplus.cz
Katedrálu zachránil potápěč
Potápěč v neforemném skafandru se znovu a znovu noří do zkalené vody. Jen na něm záleží, zda se téměř 1000 let stará katedrála nad ním za chvíli zhroutí, nebo zda se ji podaří zachránit. Anglie na počátku 20. století bije na poplach. Winchesterská katedrála, jeden z největších a nejslavnějších chrámů v zemi, se hroutí. Ve stavbě dlouhé
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz