Domů     Hrady a zámky v Porýní
Hrady a zámky v Porýní

Romantické hrady, opředené legendami, či skála víly Lorelei, která sváděla svým zpěvem muže k smrti. To všechno slibuje cesta středním Porýním od Bingemu po Koblenec.

Němci říkají této magické řece Vater Rhein (Otec Rýn).Její nejkrásnější úsek najdete mezi městy Bingen a Koblenec.

Můžete jej projet na lodi, a když vám vyjde počasí, tak se u sklenky vína (samozřejmě rýnského) kochat pohledem na okolní svahy poseté vinicemi, které stráží na vrcholcích ohromující hrady.

Největší atrakcí tohoto úseku je bájná skála Lorelei.

Zde je řeka divoká a hodně nebezpečná. Pokud nedávali lodníci pozor či popili víno, roztříštili se zde o skálu. Německý básník Heinrich Heine o této skále napsal romantickou báseň Lorelei, která je pro Němce totéž, čím je pro Čechy Máchův Máj.

Nezdary lodníků byly svedeny na ženu – bájnou Lorelei, která je do své náruče lákala neodolatelným zpěvem. V blízkosti skály naleznete tento hrad, přestavěný v duchu baroka.

Navštivte Bacharach

Podzimní období přináší do údolí řeky Rýn zvláštní nezaměnitelné kouzlo.Barevná příroda láká k romantickým procházkám. Hluboké soutěsky se střídají s kopci a skalami.

Ti, kteří se nezaleknou náročnějších výstupů, pak budou odměněni nádhernými výhledy na řeku a její okolí.

Domky města Bacharach jsou zářným příkladem tamní typické architektury, za kterou třeba Američané neváhají cestovat přes půl světa.

A aby těch lákadel nebylo málo, přímo nad Bacharachem se tyčí majestátní hrad Stahleck.

Jeho zvláštností, která ho od ostatních odlišuje, je vodou naplněný příkop. Hrad byl postavený ve 12. století na příkaz kolínského arcibiskupství, ale v podstatě celý byl na konci 17.století zničený. Rekonstrukce se dočkal až ve 20. století a dnes funguje jako netradiční hostel.

Luxusní nocleh

Na obou stranách řeky vede také železnice, kterou ocení milovníci vlaků. Zajímavostí je, že mezi městy Koblenec a Mohuč nevede přes řeku Rýn žádný most.

Pro cestu na druhý břeh lze využít pouze přívozy, které jezdí ale často a jsou zajímavým zpestřením cesty.

Vlak nás doveze do malého městečka na levém břehu Rýna Sankt Goar, nad kterým bdí jeden z největších hradů v Porýní vůbec – Rheinfels.I ten stojí za shlédnutí.

Odtud zamiřte do městečka Oberwesel, kde objevíte pozoruhodný kostel Martinskirche a hlavně hrad Schönburg.

Tady vás čeká dokonce pohádkové ubytování v luxusním hotelu s restaurací.V Oberweselu je ale kostelů a památek víc, tak nebudete rozhodně litovat cesty. Pokud vám zbude čas a energie, stojí za to zamířit ještě do města Kaub, který se pyšní hned dvěma hrady.

Gutenfels na kopci nad městem a Pfalzgrafenstein neboli Pfalz uprostřed Rýna.Je to zajímavý vodní hrad.

Královské letní sídlo

Pustit se po stopách hradů můžete i pěšky nebo na kole. Údolím i po okolních kopcích se vinou kilometry turistických a cyklistických stezek.Při své cestě za romantikou nesmíte zapomenout také na zámek Stolzenfels.

Společně s blízkým hradem Rheinfels jsou někdy nazývány lidově Kočka a Myš. Původní středověký hrad pocházející z dvanáctého století byl přestavěn na neogotický zámek Stolzenfels s opravdu skvostnými interiéry.

O obnovu hradu zdevastovaného francouzskými vojsky se postaral korunní princ a později král Fridrich Vilém IV, který jej dostal darem, a postavil si z něho letní sídlo.

Dnes se dochovaly původní věže s plochými střechami, pergolové zahrady i terasy.Neogotické vybavení hradu doplňují cennosti ze soukromých královských sbírek, které ukazují turistům slávu dob dávno minulých.

Rýnský skvost

Skutečný rýnský skvost je hrad Marksburg. Nikdy nebyl dobyt a tudíž jako jediná neporušená pevnost na Rýnu dokumentuje život na hradech od 13. století. Impozantní stavbě nechybí cimbuří, hradby, bašta ani hradní příkop.

Ve středověku bylo opevnění hradu postupně zesilováno a doplněno střelnými zbraněmi.

V dobách míru býval Marksburg využíván jako státní věznice a od roku 1930 je sídlem Německého spolku hradů.Pokud budete mít hradů až nad hlavu, odreagujte se v Boppardu. Původně římská osada založená v roce 50 n. l. má úžasně zachované římské městské hradby.

Staré město je plné historických budov, kostelů, klášterů, paláců a měšťanských domů.

Městečku dominuje kostel Sv. Severia, jehož dvojice věží byla vybudována z trosek římských lázní. Víno z místních vinic je pokládáno za nejlahodnější z celého Porýní.

Foto: Archiv, Shutterstock
Lokalita:
Předchozí článek
Související články
Dne 27. ledna 2025, tedy v den, kdy si připomínáme oběti šoa, byl na vernisáži v Městském muzeu ve Františkových Lázních představen model synagogy, která byla nacisty zničena v roce 1938. Do lázeňského města se tak více než symbolicky vrátil židovský svatostánek. Autorem modelu je Bohuslav Karban z Aše. Připomeňme si nyní některé události spojené s touto významnou stavbou. [gallery ids="917
K nejzajímavějším návštěvnickým cílům Slavkovského lesa patří historický cínový důl Jeroným nedaleko zaniklého horního města Čistá. Dolovat se v něm začalo už ve středověku. Národní kulturní památka je dnes přístupná veřejnosti a hojně vyhledávaná turisty, kteří si zde mohou učinit poměrně konkrétní představu o namáhavé práci tehdejších horníků. [gallery ids="91631,91630,91632,91633,91634,91635,9
Není velké ani přehnaně pyšné. Ale je krásné. Navíc je to skutečné místo šťastných lásek. Alespoň tak TELČ nazval spisovatel František Kožík (†87). Asi proto, že se do něj každý ihned zamiluje. Telč je kouzelné místo s bohatou historií a nádherným centrem. Právě to je už od 90. let minulého století zapsané na seznamu UNESCO. Mohou za to jeho renesanční a barokní domy, které  vypadají jako z poh
Máte rádi romantiku, přírodu a historii? Pak můžete vyrazit na hrad Bouzov na Olomoucku, protože tam najdete všechno. Hrad Bouzov leží hned vedle stejnojmenné obce v Zábřežské vrchovině. Tohle nevšední romantické místo vás ohromí svojí kouzelnou atmosférou, která z něj doslova čiší. Dokonce o něm můžeme bez nadsázky říct, že vypadá jako z pohádky. V minulosti totiž posloužil filmařům coby fimov
Nádherná příroda, romantická historie a jako bonus dobré víno. To zažijete na jižní Moravě v Lednicko-valtickém areálu. Toužíte zažít pocity filmové Angeliky? Přesně tak si totiž můžete připadat v překrásném Lednicko-valtickém areálu, který leží na jižní Moravě, mezi Valticemi, Břeclaví a Lednicí, nedaleko hranic s Rakouskem. Rozloha fascinujícího přírodního areálu, kde nebudete vědět, na jakou
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Heydrichovy milenky: těhotná bohatá dcerka i britská agentka
epochaplus.cz
Heydrichovy milenky: těhotná bohatá dcerka i britská agentka
Propagandistický tisk a filmové záběry ukazují nejmocnější muže Třetí říše velmi často v rodinném kruhu. Věrná a podporující manželka, kopa dětí kolem. Protože bez dětí by Třetí říše neměla budoucnost! A tak ideál čisté rodiny je vlastně politickou ideologií, kterou se nevyplatí porušovat. Jenže, jak už to bývá: všechna zvířata jsou si rovná, ale prasata jsou
Mám už jen vnuka
skutecnepribehy.cz
Mám už jen vnuka
Můj rodný dům. Tak jsem na něm lpěla, až mám pocit, jestli jsem nepřivolala ty děsné tragédie. Dívám se na to místo. Tam, kde jsem měla kotvu. Skvělé zázemí. Najednou tu není. Jako kdyby všechno sfoukl vítr spolu s prachem sutin domu, který jsem začala nenávidět. Bylo tam tak krásně Šlo o útulný domeček. Prvorepubliková stavba, která
Slané koláčky s tvarohem
nejsemsama.cz
Slané koláčky s tvarohem
Rychlé koláčky s jemným tvarohovým těstem. Ingredience: ● 250 g tvarohu ● 250 g hladké mouky ● 120 g másla ● 1 lžička soli ● kmín ● vejce Postup: Tvaroh smíchejte s moukou a solí, přidejte měkké máslo a ručně vypracujte hladké těsto. Mělo by být vláčné, ale nemělo by se lepit. Přesuňte jej na vál a rozválejte na plát silný přibližně půl centimetru. Pomocí vykrajovátka tvořte kolečka a rozložte je na plech.
Rolls-Royce Spectre navržený jako sběratelský klenot
iluxus.cz
Rolls-Royce Spectre navržený jako sběratelský klenot
Rolls-Royce Spectre uznávají zákazníci a sběratelé stále více jako automobil s trvalou hodnotou. Vůz Spectre a jeho alter ego Black Badge byly objednány se stejnými očekáváními v oblasti nadčasovosti,
Sklo jako působivý architektonický materiál
rezidenceonline.cz
Sklo jako působivý architektonický materiál
Velkoplošné prvky ze živého transparentního materiálu stavbu osvěžují, propouštějí do jejího nitra spoustu světla, a tím zlepšují kvalitu vnitřního prostředí. Navíc významně ovlivňují vzhled budovy. Tak jako dřevo a kámen v konstrukčních řešeních zdařile zastupuje ocel, výplně z cihelného či jiného zdiva zase velmi působivě nahrazuje sklo. Jeho vizuálního benefitu v podobě zrcadlení oblohy i
Záhadná terakotová armáda v Číně: Oplývá magickou silou?
enigmaplus.cz
Záhadná terakotová armáda v Číně: Oplývá magickou silou?
Terakotová armáda prvního čínského císaře z 3. století před naším letopočtem fascinuje vědce i záhadology z celého světa. Tito hlinění bojovníci prý mají bránit zesnulého vladaře v říši mrtvých. Oprav
Zdravá vaječná pomazánka bez sacharidů
tisicereceptu.cz
Zdravá vaječná pomazánka bez sacharidů
Nastala ta nejvhodnější doba připomenout si recept na vaječnou pomazánku. Není to sice žádná kvantová fyzika, ale správný poměr ingrediencí může být alchymie. Jestli jste se letos pustili do hojnéh
Mazda CX-60 proti trendům: Diesel se šesti hrnky stále žije
21stoleti.cz
Mazda CX-60 proti trendům: Diesel se šesti hrnky stále žije
Mazda CX-60 s mohutným 3,3litrovým dieselovým šestiválcem je jako zástupce staré školy přenesený do 21. století. Na Šumavě jsme s ním najeli stovky kilometrů – a spotřeba okolo 6 l/100 km nás doslova
Jídelníček pro silné vlasy a nehty
panidomu.cz
Jídelníček pro silné vlasy a nehty
Vlasy a nehty potřebují pro svůj růst kvalitní živiny. Které to jsou?   Železo: Aby vlasy nepadaly Asi je vám jasné, kde ho hledat – v červeném mase, játrech, žloutcích, naťové petrželce. Díky železu jsou navíc nehty silnější. Vitamin A: Aby se vlasy a nehty nelámaly „Hotový“ vitamin A je přítomný v játrech. Beta-karoten, což je
Nejlepší zimní úniky do tepla
epochalnisvet.cz
Nejlepší zimní úniky do tepla
Míst, kam se můžete v zimě vydat za sluncem a teplým mořem je relativně dost. Většina z nás ale chce, aby tam neletěla přes půl zeměkoule a nestálo to majlant. I taková místa existují. Jde-li vám o skvělé koupání, zvolte menšího bratříčka Dubaje, Rás al-Chajma, hlavní město stejnojmenného emirátu. Přímým letem se tam nedostanete, letí se
Vytvořil Pisano po skandálu své vrcholné dílo?
historyplus.cz
Vytvořil Pisano po skandálu své vrcholné dílo?
Farář Arnold svůj chrám SantʼAndrea v toskánském městě Pistoia průběžně zvelebuje. Po výměně hlavního oltáře a stavebních úpravách kněžiště zatouží po nové kazatelně. Shodou náhod pro tuto zakázku získá mistra Giovanniho Pisana, což považuje za malý zázrak. Fakt, že věhlasný gotický sochař a architekt nedávno neodvedl zrovna nejlepší práci v Sieně, mu nevadí… Řemeslu se
Konec falešné hry Chýlkové na spokojenost?
nasehvezdy.cz
Konec falešné hry Chýlkové na spokojenost?
Má už toho herečka ze seriálu Jedna rodina Ivana Chýlková (62) dost? Zatímco její manžel Jan Kraus (72) si dopřává rozlet na chalupě u Zbraslavic ve Středočeském kraji v obklopení rodiny, jeho žena
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz