Nejkrásnější zámky nebo katedrály jistě vzbuzují obdiv, existují ale i jiné úchvatné stavby, které stojí za návštěvu a za pozornost.
Žehlička (Flatiron Building)
Kde leží: New York, USA
Kdy byl postaven: 1902
Výška: 87 metrů, po přistavení mansardy v roce 1905 94 metrů
V New Yorku je zhruba 5600 mrakodrapů, ale Žehlička je nezaměnitelná. Trojúhelníková stavba stojí na křižovatce slavných ulic – Broadwaye a Páté Avenue, její třetí stranu lemuje 23. ulice.
Perfektní výhled je na ni z vyhlídkové plošiny v mrakodrapu Empire State Building. Žehlička vznikla v době, kdy nejvyššími stavbami na Manhattanu byly kostelní věže. A ty v roce 1902 přerostla. Dnes je ovšem mrakodrap Flatiron v porovnání s moderními stavbami malinký.
Nejstarší mrakodrap?
Pozornost turistů tahle stařičká budova ale přitahuje dál – svým bizarním tvarem, který připomíná starou litinovou žehličku, ale i výzdobou ve stylu renesance. V zakulacené špičce je trojúhelníková budova široká jen 2 metry.
Se svými 22 podlažími a 94 metry výšky je Flatiron Building často považována za nejstarší dosud stojící mrakodrap na Manhattanu, třebaže Park Row Building z roku 1899 je starší i vyšší.
Oriental Pearl Tower
Kde leží: Šanghaj, Čína
Kdy byla postavena: 1994
Výška: 468 metrů
V Šanghaji je mnoho mrakodrapů a výškových budov. Jednou z nich je TV vysílač Oriental Pearl Tower (Perlová věž). Stavba byla započata roku 1990 a dokončena o čtyři roky později. Věž se skládá z 11 koulí různé velikosti.
Dvě největší koule mají průměr 50 metrů (spodní) a 45 metrů. Jsou propojeny třemi sloupy o průměru 9 metrů. Nejvýše položená koule má 14 metrů v průměru.
Nádherný výhled na Šanghaj
Na věži je celkem 15 pozorovatelen, přičemž nejvyšší (známá jako Space Module) je ve výšce 350 metrů. Ve výšce 267 se nachází otočná restaurace, která skýtá nádherný pohled na celou Šanghaj. Najdete zde výstavní haly, restaurace a nákupní středisko.
Přespat můžete ve zdejším hotelu o kapacitě 20 pokojů, nazývaném Space Hotel, který leží mezi dvěma největšími koulemi.
Hallgrímskirkja
Kde leží: Reykjavík, Island
Kdy byl postaven: 1986
Výška: 74,5 metrů
Se svou výškou 73 metrů se jedná o bezkonkurenčně nejvyšší kostel na Islandu a jednu z nejvyšších budov na ostrově vůbec. Je nepřehlédnutelný už po cestě z letiště v Keflavíku, a to především díky zvláštnímu tvaru, který připomíná spíš raketoplán než kostel.
Podle architekta Guðjóna Samúelssona, který stavbu navrhl, má exteriér kostela evokovat tekoucí lávu, tolik charakteristický prvek islandské krajiny.
Stavba trvala 41 let
Kostel byl pojmenován po Hallgrímuru Pétrussonovi, nejznámějším islandském církevním básníkovi. Vyhlídkovou věž kostela ročně navštíví tisíce lidí. Výtah turisty vyveze až na plošinu, odkud je nádherný výhled na Reykjavík, hory v jeho okolí a Atlantský oceán. Stavba začala v roce 1945 a dokončena byla až v roce 1986.
30 St Mary Axe (Gherkin)
Kde leží: Londýn, Spojené království
Kdy byla postavena: 2004
Výška: 180 metrů
Budova stojí na místě původní Baltické burzy, sídla vedení společnosti zajišťující prodej lodí a poskytování lodních informací.
Ta byla 10. dubna 1992 vážně poškozena výbuchem bomby, kterou zde umístila teroristická organizace IRA. První návrh tvaru nové budovy byl velmi neobvyklý a připomínal tvarem okurku, z čehož vznikla její přezdívka Gherkin (anglicky malá nakládaná okurka).
Ačkoli společnost Trafalgar House nakonec od tohoto plánu ustoupila, přezdívka zůstala.
Okurka, nebo Šiška?
Konečný návrh vytvořil strukturu podobnou tvarem šišce, aby minimalizoval vzduchovou turbulenci v okolí budovy.
Stavba byla dokončena 28. dubna 2004. Návrh obdržel prestižní cenu Královské britské společnosti architektů jako nejlepší nová budova roku 2004 a také Emporis Skyscraper Award jako nejlepší mrakodrap světa, dokončený v tomto roce.
Opera v Sydney
Kde leží: Sydney, Austrálie
Kdy byla postavena: 1973
Výška: 65 metrů
Obří plachetnice kotvící v přístavu nebo roztažená křídla exotického ptáka. To vše připomíná budova Opery v Sydney s kaskádou mušlovitých útvarů.
Symbol Austrálie, budovu Opery v Sydney, přihlásil do architektonické soutěže vyhlášené v roce 1956 tehdy teprve sedmatřicetiletý dánský architekt Jørn Utzon. Oficiálně ji otevřela královna Alžběta II. 20. října 1973.
Milion keramických dlaždic
Celý komplex se rozkládá na ploše 1,8 hektaru. Zahrnuje pět hlavních sálů, výstavní síň, nahrávací studio i restaurace. Střechu pokrývá více než 1 000 000 keramických dlaždic.
Stojí na 580 betonových pilířích, jejichž základy sahají do hloubky 25 metrů a nesou 160 tisíc tun těžkou konstrukci.
Megalomanská stavba ale také spolykala mimořádnou částku, původní rozpočet sedmi milionů se vyšplhal až na 102 milionů australských dolarů (zhruba 1,6 miliardy korun).
Namba Parks
Kde leží: Ósaka, Japonsko
Kdy byl postaven: 2003
Namba Parks je kancelářský a obchodní komplex, tvořený impozantní výškovou budovou Park Tower s 30 patry a devítipatrovým obřím nákupním střediskem.
Zahrady pokrývají téměř celou horní plochu střechy střediska a v osmi poschodích se vinou kolem dokola až na úroveň přízemí.
Jsou zde dokonce úzké kaňony, vodopády a změť různých úzkých cestiček připomínající zákoutí v džungli, ale i rozsáhlejší plochy s květinovou výsadbou, dětskými hřišti a slunnými terasami.
Dokonalé soukromí
Většina návštěvníků vyjede rychlovýtahem do nejvyššího patra a odtud se průchodem dostane na první terasu. Systémem schodišť a cest vinoucích se po vrstevnici se pak dostává do stále nižších výšek.
Pochopitelně může kdykoli vstoupit i nazpět do obchodního prostoru. Zajímavé jsou malé kavárničky či restaurace, umístěné uprostřed zeleně, které mají venkovní posezení pouze pro 5 až10 lidí.
Hosta obklopují vzrostlé nádherně kvetoucí keře, které poskytují dokonalý pocit soukromí.
Vila Tugendhat
Kde leží: Brno, Česká republika
Kdy byla postavena: 1930
Zásadní dílo funkcionalistické architektury, Vilu Tugendhat, si prohlédnete v Brně – Černých Polích. Vznikla v letech 1929–1930 podle projektu německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe.
Ten vypracoval návrh stavby v roce 1928 na žádost manželů Tugendhatových. Vila patří k základním stavbám světového funkcionalismu. Autor je považován za jednoho z otců moderní architektury 20. století.
Kde se rozdělilo Československo?
Manželé Tugendhatovi obývali vilu pouze do roku 1938, kdy byli jakožto Židé nuceni opustit pod nacistickou hrozbou Československo. Na podzim roku 1939 ji zabavilo gestapo, během války vilu využíval letecký konstruktér a průmyslník Willy Messerschmitt.
V roce 1945 ji zabrala Rudá armáda a vila sloužila k ubytování sovětských vojáků, v přízemí byla konírna. Dne 26. srpna 1992 byla ve vile podepsána dohoda o rozdělení Československa.
Marina Bay Sands
Kde leží: Singapur
Kdy byla postavena: 2010
Výška: 245 metrů
Nejúchvatnější terasa světa, nejatraktivnější bazén na světě, jedna z nejdražších budov planety, nejdražší samostatně stojící nemovitost s kasinem na světě.
Všemi těmito názvy označujeme jedno velkolepé stavitelské dílo, hotelový komplex Marina Bay Sands v Singapuru. Hotel nabízí 2561 pokojů, 120 000 m2 výstavních prostor i muzeum ve tvaru rozkvetlého lotosového květu.
Bazén v oblacích
Tím nejpopulárnějším místem celého komplexu je 340 metrů dlouhá terasa Skypark. Nachází se totiž ve výšce 200 metrů nad zemí a její rozměry by se daly srovnat se dvěma fotbalovými hřišti. Kromě barů a vyhlídkové plošiny je na ní umístěn bazén.
Proplavat se jím dá až na samotný okraj terasy, odkud je možné prohlížet si z výšky Singapur s vodou po ramena.
Capital Gate
Kde leží: Abú Dhabí, Spojené arabské emiráty
Kdy byla postavena: 2011
Výška: 160 metrů
Náklon: 18 stupňů
Šikmá věž v Abú Dhabí je 4x víc „nakřivo“ než ta italská v Pise. Na rozdíl od ní náklon není způsoben nestabilním podložím, ale odvážnou představivostí šejků ze Spojených arabských emirátů.
Nehne s ní ani vichr či zemětřesení, přestože při pohledu na ni budete mít možná závrať. Stavba je totiž sestavená ze stovek diagonálně navazujících panelů ve tvaru diamantu, které tvoří extrémně pevnou síť, zvanou diagrid.
Aby bylo možné vytvořit zakřivení fasády, je každý díl určený přesně na konkrétní místo, takže v celé věži nenajdete dva stejné kusy.
Vrtulníky a jachty
Uvnitř najdete luxusní pětihvězdičkový hotel Hyatt, na vrcholku Capital Gate se můžete vykoupat v přepychových bazénech a odreagovat se na krásných terasách nebo tu přistát se soukromou helikoptérou.
Věž je součástí obrovského obchodního komplexu u umělého mořského zálivu, a tak u jejího kořene můžou kotvit i milionářské jachty.
Budova Čínské ústřední televize
Kde leží: Peking, Čína
Kdy byla postavena: 2012
Výška: 234 metrů
Futuristicky vyhlížející budovu, která má symbolizovat nástup Číny na světovou scénu, navrhli německý architekt Ole Scheeren s nizozemským architektem Remem Koolhaasem. Scheeren o budově řekl, že ji není snadné jednoznačně vymezit. Konstrukce podle něj symbolizuje zlom a představuje novou Čínu v jiném významu.
Číňané ji v lásce nemají
Budova CCTV-Tower, vysoká 234 metrů, stojí v obchodním centru Pekingu. Sestává ze dvou věží ve tvaru L, spojených křížem u paty, které ve výšce 160 metrů spojuje 70metrový pravoúhlý výčnělek.
Číňané nemají státní televizi příliš v oblibě, funguje totiž jako nástroj propagandy vládnoucí komunistické strany. Nadšeni prý nejsou ani z CCTV-Tower, které se kvůli neobvyklému tvaru prý začalo říkat „velké trenýrky“.