Středočeský kraj, obklopující hlavní město Prahu, je největším a nejlidnatějším krajem České republiky, který turistům nabízí širokou škálu možností výletů a zábavy. Každý si zde přijde na své.
Milovníci přírodních úkazů a chráněných krajinných oblastí, nadšenci do umění a historických památek nebo ti, co jen tak rádi bloumají uličkami pěkných měst…Třeba i těch lázeňských.
Ze středních Čech to není do hlavního města nijak daleko a pořád budete mít co dělat. Bavte se v divadlech, muzeích, na nákupech nebo historicky významných místech. Objevujte nová panoramata na mnoha vyhlídkách.
Praha zde stojí a vyvíjí se již jedenáct století. Roku 1992 byla historická část hlavního města zapsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Turisty je považováno za jedno
z nejkrásnějších a nejbezpečnějších evropských měst. Nejznámější jsou stavby Pražského hradu, Karlova mostu, staroměstského orloje a Vyšehradu. Míst k vidění je zde samozřejmě daleko více.
Navštivte čerstvě rekonstruované Národní muzeum na Václavském náměstí, Národní divadlo či některou z mnoha knihoven.
Lobkovický palác
Pokud se vydáte na Pražský hrad, nezapomeňte navštívit Lobkovický palác nacházející se v Jiřské ulici sousedící s bývalým Tereziánským ústavem šlechtičen. Palác patří rodině Lobkoviců a je jedinou soukromě vlastněnou částí hradního komplexu.
Stavba tohoto objektu byla započata v první polovině 16. století. Palác byl dvakrát zkonfiskován: v době německé okupace a komunistické vlády, v roce 1973 prošel rozsáhlou rekonstrukcí. V roce 2007 byl palác otevřen veřejnosti.
V prvním patře paláce je v původní podobě dochovaná kaple sv. Václava a dva sály ze 17. století.
Ve druhém patře se nachází sbírka uměleckých děl rodu Lobkoviců, patřící k nejstarším, nejrozsáhlejším a nejlépe dochovaným soukromým sbírkám umění v České republice.
Botanická zahrada v Tróji
Nedaleko od zámku je v Tróji botanická zahrada. Je rozdělena na několik částí. První je vnitřní
expozice v tropickém skleníku Fata Morgana s cizokrajnými rostlinami tropů a subtropů, deštných pralesů a prostředí Ameriky, Asie či Afriky.
Přehlídka 15 000 druhů květin a stromů pokračuje ve venkovní expozici Japonskou zahradou plnou typických stromů, pivoněk a sakur.
V rybníčku tu žijí vyšlechtěné ozdobné druhy kaprů. Cesta kolem světa pokračuje Ornamentální zahradou a Severoamerickými prériemi. Po celé ploše zahrady jsou rozmístěny sochy pravěkých
zvířat a lehátka a lavičky k odpočinku. Součástí je i restaurace s posezením. Již několik let zde dozrává vinná réva, zpracovávaná ve zdejší památkově chráněné vinici sv. Kláry, jež je jednou
z nejstarších pražských vinic. Výlet do botanické zahrady si tedy můžete zpříjemnit i ochutnávkou dobrého vína.
Království železnic Praha
Pokud už jste památkami přesyceni, dopřejte si změnu a jděte si prohlédnout malé modely lokomotiv do Království železnic v Praze na Smíchově, kam pohodlně dojedete metrem. Neustále zde přibývají nová kolejiště reprezentující jednotlivé oblasti České republiky.
Železnice protínají perfektně vytvořenou krajinu, která působí dojmem, že je skutečná… Jen několikanásobně menší.
Modely lokomotiv zasazené do této krajiny jezdí, svítí, auta zastavují na červenou a některé vlaky jsou nastavené tak, aby je mohli ovládat i malí návštěvníci.
Na vlacích jsou dokonce i miniaturní kamery, díky nimž můžete nahlédnout do malého světa železnic a projet kolem funkční kabinové
lanovky na Ještěd, hradu Karlštejn, Střekova a dalších. Kouzelné je střídání dne a noci, kdy se před vámi rozsvítí téměř celá Česká republika malinkými světýlky.
V Království železnic je také několik zábavních i naučných výstav, například prezentace slavné Mašinky Tomáše nebo největší expozice současné produkce.
Muzeum vodárenství Praha
Expozici najdete v budově úpravny vody v Podolí. Tvoří ji dvě architektonicky zajímavé budovy podobné bílým palácům, jež jsou prací architekta Antonína Engela.
Seznámíte se zde s chronologickým vývojem pražského vodárenství od prvních vodovodů z 12. století až po dnešní zásobování našeho hlavního města a uvidíte například originál vodárenského čerpacího stroje z roku 1830, vodovodní potrubí z období antiky, vodoměry nebo hradní vodovody a další historické přístroje.
Na Světový den vody, kolem 22. března, se zde pořádají Dny otevřených dveří. Další jsou potom v polovině října. Pro děti a jejich lepší zážitek z návštěvy muzea jsou zde připraveny tematické interaktivní hry.