Vrahové českého krále Václava IV. klidně pochutnávali na pivu. Do šenku na pražském Novém Městě zavítá na počátku 15. století dobře oblečený šlechtic.
Přitočí se k muži, který ho doprovází, a nenápadně ho upozorní na dva vandráky, kteří popíjejí u jednoho ze stolů.
„Tihle se mne pokusili otrávit,“ šeptne. Hostinský ani traviči netuší, že mají před sebou českého krále.
Krčmu zvanou Na Vinici tu najdeme v dnešní Apolinářské ulici č.p. 446 už ve 14. století. Podle pověstí sem na zapřenou chodí na pivo i český král Václav IV. (1361 – 1419).
Když se tu jednou objeví i s pražským katem, do oka mu padnou dva muži, kteří mu ve Vídni podali otrávený nápoj. Pokus o atentát tenkrát sice přežil, ale teď se jim rozhodne pomstít. Poručí katovi, aby jim do pohárů s vínem přimíchal jed. Potom se dívá, jak v křečích umírají.
Žádná honosná restaurace
Domek, připomínající spíš venkovskou chalupu, zbořili v roce 1933. K honosnému podniku měl daleko. „Dozvěděli jsme se, že v Jedovce byly přímo ve stole jamky, které sloužily jako misky a do nich se nalila polívka.
Od stolu vedl řetízek, na němž visela lžíce. Když host dojedl, hostinský hadrem otřel tu lžíci i jamku a byla připravena pro dalšího,“ vypráví herec Josef Vinklář (1930 – 2007) o natáčení seriálu Hříšní lidé města pražského.
Kdykoli se v Praze odehrál nějaký zločin, četníci zamířili rovnou do Jedovky, kde sehnali ty nejnovější drby.
Zastávka mediků
Nabízí se i méně romantické vysvětlení, jak Jedová chýše přišla ke svému jménu: Zastavovali se v ní medici, kteří v blízké nemocnici pracovali s jedy. Na přelomu 19. a 20. století se tu schází pražská galerka a také buršáci (němečtí studenti).
Ti vyzývají k tanci adeptky kurzu pro porodní báby (v Apolinářské je zemská porodnice). Jejich tanečním večírkům se říkalo věnečky, usilovali totiž o panenské věnečky dívek, které chtěly ztratit svoji nevinnost.
Setkání s husity
Pravidelným hostem lokálu byl Václav IV. Jedna legenda vypráví, že právě tady se setkal s Mikulášem z Husi (kolem 1375 – 1420), jedním z husitských předáků. Ten svého krále žádal, aby se v pražských chrámech mohlo přijímat pod obojí.
Panovník prý s jeho přáním souhlasil. Historické prameny ale uvádějí něco jiného: nesetkali se v hospodě, ale v blízkém kostele sv. Apolináře a Václav žádost odmítl.
Funkcionalistický dům
Hospodu vedle kostela sv. Apolináře nedaleko Karlova náměstí vystřídal funkcionalistický činžovní dům, který postavil architekt Josef Kalous (1889 – 1958). Ve Vodičkově ulici č.
17 na Novém Městě sice v současnosti najdeme restauraci pod stejným názvem, ta ale má s novoměstskou legendou společný jenom název.