Domů     Bulharsko s vůní růží
Bulharsko s vůní růží

Najdete tu pláže, moře, hory, starobylá města, na své si přijdou ti, kdo se o dovolené chtějí hlavně bavit, i ti, kteří hledají zajímavosti a klid v duši.

Možná jste v Bulharsku už byli. Češi sem jezdili vždycky rádi a dá se říci, že tahle náklonnost trvá dodnes. A nebude to jen tím, že jsou zde pro našince docela příznivé ceny.

Pokud nechcete jen ležet na plážích, měli byste vědět, že v Bulharsku je co objevovat. Pojďte se s námi vydat do míst, která vás nezklamou.

Sozopol je zajímavý ve dne i v noci.
Sozopol je zajímavý ve dne i v noci.

Údolí růží

Rozova dolina se rozprostírá pod jižními svahy Stare planiny od Sofie směrem k pobřeží Černého moře. Většinu léta zde praží slunce, které vysušuje půdu na prach a déšť je velmi vzácný.

Všechno se tu podřizuje květům, které daly údolí jeho jméno a které od poloviny května do začátku června promění čtrnáct tisíc akrů ve voňavou pohádku. V městečku Karlovo v červnu probíhá festival růží.

K dostání je tu růžový džem, růžová brandy – a samozřejmě růžový olej. Říká se, že bulharský růžový olej nemá na světě konkurenci. Nejznámější světoví výrobci parfémů jej používají ve svých recepturách kvůli dvěma základním kvalitám:

Pro zvláštní a jedinečné aroma a proto, že olej parfému dodává dlouhé trvanlivosti. V Údolí růží stojí za vidění i Kazanlak. Město, které je pod ochranou UNESCO, žije z pěstování růží víc než sto let.

Ale abychom nezůstali jen u květin, musíme dodat, že se v této oblasti pěstuje a vyrábí i víno, známá a vynikající je např. odrůda Karlovo Misket (Královský muškát).

Bulharské růže jsou známé po celém světě.
Bulharské růže jsou známé po celém světě.

Město romantiků ­ Nesebar

Tato starobylá rybářská osada, dnes chráněná mezinárodní organizací UNESCO, dlouhodobě vede pomyslný žebříček nejatraktivnějších míst v Bulharsku. To se na něm ale bohužel také podepisuje návalem turistů a prodejem kýčů.

Chcete-li si užít pohled na romantické místo za zachovalými kamennými hradbami, zákoutí s rybářskými čluny, výhledy na písčité duny nedalekého letoviska Slunečné pobřeží či prožít chvíli klidu ve stínu kaváren, přijďte sem ráno nebo v podvečer a nebudete zklamáni.

Pohoří Rila je úchvatné místo. Kdo je navštíví, nezapomene.
Pohoří Rila je úchvatné místo. Kdo je navštíví, nezapomene.

Sozopol – město spásy

Jedno z nejkrásnějších měst na bulharském pobřeží Černého moře má velmi dlouhé dějiny. Založili ho milétští Řekové již v 7. století před Kristem.

Tehdy se město jmenovalo Apollonia a bohatlo především na výrobě uměleckých předmětů ze zlata a stříbra. Na začátku našeho letopočtu byla Apollonia vypleněna Římany, ale ve 4. a 5. století význam přístavu znovu vzrostl. Město dostalo také nový název Sozopol, což znamená město spásy.

To proto, že v tamním klidném zálivu hledaly lodě při bouřích útočiště.

Možná právě tak si tu v šedesátých a sedmdesátých letech dávali dostaveníčko bulharští hippies, malíři, hudebníci a další umělci, až se z toho nakonec zrodil každoroční festival kultury, který s úspěchem pokračuje i dodnes.

Možná se necháte zlákat k vyhlídkové plavbě na plachetnici.
Možná se necháte zlákat k vyhlídkové plavbě na plachetnici.

Veliko Tărnovo – historický symbol Bulharska

První, čeho si všimnete, je dominanta města – vysoký skalnatý kopec Carevec obklopený mohutnými středověkými hradbami, který s okolím spojuje pouze úzký most. Uvnitř areálu hradu se nacházejí zříceniny carských paláců a kostelů.

Od protějšího kopce Trapezica ho odděluje řeka Jantra, která svými klikatými břehy připomíná plazícího se hada. Strmé svahy pod hradbami dosahují i několikasetmetrové výšky.

Celou impozantní scenérii doplňují tisíce malých domků z 18. a 19. století, které z dálky působí, jako by byly postaveny jeden nad druhý a jejich střechy splývaly se skalnatými pahorky. Pro Bulhary je toto město spojeno především s jejich slavnými dějinami.

V roce 1185 bylo Tărnovo vyhlášeno hlavním městem druhé bulharské říše, která si znovu vydobyla nezávislost na Byzanci. Možná vás překvapí, že hranice mocného a bohatého bulharského státu tehdy sahaly ke třem mořím – Černému, Egejskému a Jaderskému.

Právě v té době byly v hlavním městě postaveny velkolepé paláce a množství chrámů, které dodnes uchovávají vzácné poklady bulharského středověkého umění.

V horách se skrývají kláštery, z nichž nejznámější je ten Rilský.
V horách se skrývají kláštery, z nichž nejznámější je ten Rilský.

Horská turistika

Možná vás překvapí, že do Bulharska se jezdí na hory. Nejsou přeplněné turisty, v jezerech se dá koupat, na chatách můžete ochutnávat výbornou bulharskou kuchyni.

Mezi nejnavštěvovanější patří majestátní pohoří Rila, které dosahuje výšky téměř 3 000 metrů, takže se můžete projít doslova po střeše Balkánu.

Najdete tu oblé vrcholky a mělká údolí připomínající obrázky z mongolských stepí i ostré štíty, skalní věže, morény a ledovcová jezera. Uprostřed hor se nachází skvost.

Rilský monastyr – prastarý klášter, vzhledem připomínající opevněný hrad, který si dodnes zachoval svou jedinečnou atmosféru. Setmělý, jen svíčkami osvětlený chrám vonící kadidlem je branou do jiného světa.

Co si dát dobrého?

Bob čorba – fazolová polévka, jejíž chuť se liší podle zvyklostí konkrétní lokality.

Kebapčeta (silně kořeněné, na rožni opékané šišky ze sekaného masa)

Tarator (studená polévka z kyselého mléka, okurek, česneku, ořechů, kopru a olivového oleje)

Kavarma kebap (čubricou kořeněné vepřové maso se zeleninou a feferonkami)

Banička (ovčím sýrem plněný koláč z listového těsta)

Balkava (sladký bulharský zákusek)

Doprava

Letadlem: Do Bulharska můžete letět na některé ze tří letišť – Burgas, Varna a Sofia. Do Burgasu a Varny se lze dostat i přestupem v Sofii nebo chartrovým letem s cestovními kancelářemi. Doba přímého letu je 1 hodina 50 minut.

Autem: Cesta z Česka do Bulharka měří asi 1100 kilometrů, podle toho, odkud kam jedete. Z Moravy do Sofie je to 900 km, dalších 350 km k moři. Z Prahy do Burgasu přes Sofii to dělá asi 1400 km.

Podrobnosti o možných trasách najdete na www.bulharsko.cz.

Autobusem: Pravidelné linkové autobusy jezdí z Prahy a Brna. Cesta autobusem má i přes své menší pohodlí určité výhody. Těmi jsou hlavně cena a údajně i rychlost (cca 24 hodin do Sofie a cca 30 hodin do moří).

Vlakem: Cestování osobními nebo lůžkovými vlaky je pro cestu do Bulharska poměrně dobrou volbou. Výhodou je nejen pohodlí. Na cestu do Bulharska lze využít mezinárodní slevy, díky nimž je cesta vlakem i finančně výhodná.

Foto: Shutterstock, temporatravel.com
Lokalita:
Související články
Rodné město Mozarta ležící uprostřed krásné přírody vám nabízí nejen silné kulturní zážitky, ale také skvělý relax uprostřed krásné přírody. Město bylo založeno v roce 696 jako sídlo biskupa. V historickém centru najdete četné kostely, klášter Sankt Peter s kostelem Sankt Peter, Benediktýnský ženský klášter Nonnberg s klášterním kostelem Nonnberg nebo třeba Kollegienkirche. Nejznámější sakrá
Když navštívíte hlavní město Thajska, zjistíte, že připomíná plovoucí leknín. Bangkok totiž vyrostl na soutoku mnoha řek, říček a kanálů a tam, kde u nás jezdí auta a taxíky, tam všude plují lodi. Ale nebojte se, najde se tu i pevná zem. Vždyť někde museli postavit vyhlášenou thajskou dominantu, královský palác. Thajci jsou na svého panovníka Rámu IX. velmi hrdí a královský rod většinu tohoto
Máte-li možnost nebo chuť navštívit vyhlášenou metropoli na řece Visle, neváhejte. Vyplatí se zajet si sem třeba na víkend. Krakov je metropolí se vším všudy. Budete si tu připadat třeba jako v Praze, ale i ve Vídni či ve Florencii a určitě se vám bude líbit, že se snadno domluvíte. A proč právě Krakov? Kráčela tudy historie, dá se tady báječně nakupovat, zajít na koncert nebo do některého z mnoh
Dalo by se skoro začít: za devatero horami a devatero řekami… Je jeden kus země, z jejíž vůně se vám zatočí hlava. Romantická krajina bílých skal, bylinkových polí, starých hradů a skvělého jídla, která malebně sbíhá k moři do říše slunce a tepla. To je jižní Francie neboli Provence. Nádherné panorama cisterciáckého kláštera 11. stol
Vítejte ve světě švýcarských sýrů, vín a pálenek. Víte, kolik druhů sýra vás ve Švýcarsku čeká k objevování? Kolik procent produkce vína si Švýcaři sami vypijí? Nebo věděli jste, že bylo možné si nechat vypálit vlastní ovoce v pojízdné švýcarské palírně v Československu? Ponořte se do chutí švýcarské kuchyně a nechte se inspirovat k objevování během vaší další dovolené ve Švýcarsku. Švýcars
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Terazzo dózička zkrášlí váš pokoj
panidomu.cz
Terazzo dózička zkrášlí váš pokoj
Vyrobíte ji z ekologické pryskyřice jesmonite, která byla sice původně používána ve stavebnictví, ale před pár lety se stala hitem tvořivých videí. Určitě si ji oblíbíte, protože práci s ní zvládne každý. Budete potřebovat: silikonovou formu na odlévání, suchou a tekutou směs na míchání pryskyřice, barevné pigmenty, brusnou houbičku, několik menších a větších kelímků, míchátko,
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz