Najdete tu pláže, moře, hory, starobylá města, na své si přijdou ti, kdo se o dovolené chtějí hlavně bavit, i ti, kteří hledají zajímavosti a klid v duši.
Možná jste v Bulharsku už byli. Češi sem jezdili vždycky rádi a dá se říci, že tahle náklonnost trvá dodnes. A nebude to jen tím, že jsou zde pro našince docela příznivé ceny.
Pokud nechcete jen ležet na plážích, měli byste vědět, že v Bulharsku je co objevovat. Pojďte se s námi vydat do míst, která vás nezklamou.
Údolí růží
Rozova dolina se rozprostírá pod jižními svahy Stare planiny od Sofie směrem k pobřeží Černého moře. Většinu léta zde praží slunce, které vysušuje půdu na prach a déšť je velmi vzácný.
Všechno se tu podřizuje květům, které daly údolí jeho jméno a které od poloviny května do začátku června promění čtrnáct tisíc akrů ve voňavou pohádku. V městečku Karlovo v červnu probíhá festival růží.
K dostání je tu růžový džem, růžová brandy – a samozřejmě růžový olej. Říká se, že bulharský růžový olej nemá na světě konkurenci. Nejznámější světoví výrobci parfémů jej používají ve svých recepturách kvůli dvěma základním kvalitám:
Pro zvláštní a jedinečné aroma a proto, že olej parfému dodává dlouhé trvanlivosti. V Údolí růží stojí za vidění i Kazanlak. Město, které je pod ochranou UNESCO, žije z pěstování růží víc než sto let.
Ale abychom nezůstali jen u květin, musíme dodat, že se v této oblasti pěstuje a vyrábí i víno, známá a vynikající je např. odrůda Karlovo Misket (Královský muškát).
Město romantiků Nesebar
Tato starobylá rybářská osada, dnes chráněná mezinárodní organizací UNESCO, dlouhodobě vede pomyslný žebříček nejatraktivnějších míst v Bulharsku. To se na něm ale bohužel také podepisuje návalem turistů a prodejem kýčů.
Chcete-li si užít pohled na romantické místo za zachovalými kamennými hradbami, zákoutí s rybářskými čluny, výhledy na písčité duny nedalekého letoviska Slunečné pobřeží či prožít chvíli klidu ve stínu kaváren, přijďte sem ráno nebo v podvečer a nebudete zklamáni.
Sozopol – město spásy
Jedno z nejkrásnějších měst na bulharském pobřeží Černého moře má velmi dlouhé dějiny. Založili ho milétští Řekové již v 7. století před Kristem.
Tehdy se město jmenovalo Apollonia a bohatlo především na výrobě uměleckých předmětů ze zlata a stříbra. Na začátku našeho letopočtu byla Apollonia vypleněna Římany, ale ve 4. a 5. století význam přístavu znovu vzrostl. Město dostalo také nový název Sozopol, což znamená město spásy.
To proto, že v tamním klidném zálivu hledaly lodě při bouřích útočiště.
Možná právě tak si tu v šedesátých a sedmdesátých letech dávali dostaveníčko bulharští hippies, malíři, hudebníci a další umělci, až se z toho nakonec zrodil každoroční festival kultury, který s úspěchem pokračuje i dodnes.
Veliko Tărnovo – historický symbol Bulharska
První, čeho si všimnete, je dominanta města – vysoký skalnatý kopec Carevec obklopený mohutnými středověkými hradbami, který s okolím spojuje pouze úzký most. Uvnitř areálu hradu se nacházejí zříceniny carských paláců a kostelů.
Od protějšího kopce Trapezica ho odděluje řeka Jantra, která svými klikatými břehy připomíná plazícího se hada. Strmé svahy pod hradbami dosahují i několikasetmetrové výšky.
Celou impozantní scenérii doplňují tisíce malých domků z 18. a 19. století, které z dálky působí, jako by byly postaveny jeden nad druhý a jejich střechy splývaly se skalnatými pahorky. Pro Bulhary je toto město spojeno především s jejich slavnými dějinami.
V roce 1185 bylo Tărnovo vyhlášeno hlavním městem druhé bulharské říše, která si znovu vydobyla nezávislost na Byzanci. Možná vás překvapí, že hranice mocného a bohatého bulharského státu tehdy sahaly ke třem mořím – Černému, Egejskému a Jaderskému.
Právě v té době byly v hlavním městě postaveny velkolepé paláce a množství chrámů, které dodnes uchovávají vzácné poklady bulharského středověkého umění.
Horská turistika
Možná vás překvapí, že do Bulharska se jezdí na hory. Nejsou přeplněné turisty, v jezerech se dá koupat, na chatách můžete ochutnávat výbornou bulharskou kuchyni.
Mezi nejnavštěvovanější patří majestátní pohoří Rila, které dosahuje výšky téměř 3 000 metrů, takže se můžete projít doslova po střeše Balkánu.
Najdete tu oblé vrcholky a mělká údolí připomínající obrázky z mongolských stepí i ostré štíty, skalní věže, morény a ledovcová jezera. Uprostřed hor se nachází skvost.
Rilský monastyr – prastarý klášter, vzhledem připomínající opevněný hrad, který si dodnes zachoval svou jedinečnou atmosféru. Setmělý, jen svíčkami osvětlený chrám vonící kadidlem je branou do jiného světa.
Co si dát dobrého?
Bob čorba – fazolová polévka, jejíž chuť se liší podle zvyklostí konkrétní lokality.
Kebapčeta (silně kořeněné, na rožni opékané šišky ze sekaného masa)
Tarator (studená polévka z kyselého mléka, okurek, česneku, ořechů, kopru a olivového oleje)
Kavarma kebap (čubricou kořeněné vepřové maso se zeleninou a feferonkami)
Banička (ovčím sýrem plněný koláč z listového těsta)
Balkava (sladký bulharský zákusek)
Doprava
Letadlem: Do Bulharska můžete letět na některé ze tří letišť – Burgas, Varna a Sofia. Do Burgasu a Varny se lze dostat i přestupem v Sofii nebo chartrovým letem s cestovními kancelářemi. Doba přímého letu je 1 hodina 50 minut.
Autem: Cesta z Česka do Bulharka měří asi 1100 kilometrů, podle toho, odkud kam jedete. Z Moravy do Sofie je to 900 km, dalších 350 km k moři. Z Prahy do Burgasu přes Sofii to dělá asi 1400 km.
Podrobnosti o možných trasách najdete na www.bulharsko.cz.
Autobusem: Pravidelné linkové autobusy jezdí z Prahy a Brna. Cesta autobusem má i přes své menší pohodlí určité výhody. Těmi jsou hlavně cena a údajně i rychlost (cca 24 hodin do Sofie a cca 30 hodin do moří).
Vlakem: Cestování osobními nebo lůžkovými vlaky je pro cestu do Bulharska poměrně dobrou volbou. Výhodou je nejen pohodlí. Na cestu do Bulharska lze využít mezinárodní slevy, díky nimž je cesta vlakem i finančně výhodná.