Domů     Pyramida Gympie má být důkazem, že starověcí Egypťané dopluli až do Austrálie
Pyramida Gympie má být důkazem, že starověcí Egypťané dopluli až do Austrálie
od 10.12.2020
1

Je to hora přírodního původu, nebo stavba vytvořená v dávných dobách? To jsou dva tábory, které se pouštějí do debat nad nezvykle pravidelnými vrcholy australského kopce Gympie. Tento útvar však rozdělil i druhou jmenovanou skupinu.

Zastánci umělého původu se totiž nedokáží shodnout, jaká civilizace ho měla vybudovat.

Vrchol v australském Queenslandu má podezřele přesný tvar připomínající pyramidu porostlou divokou vegetací.

Podezření, že by mohlo jít o stavbu, kterou tu po sobě zanechala neznámá civilizace, se znásobí poté, co jsou na jejích svazích odkryty uměle vytvořené terasy.

Poslední dva roky pyramida Gympie přitahuje mnoho pozornosti zejména kvůli hlasitým protestům mnohých Australanů a jejich podporovatelů z celého světa.

Australská vláda totiž v dubnu roku 2018 rozhodla, že nevysoký vrchol musí ustoupit dálničnímu obchvatu, čímž pobouří ty, kteří jsou přesvědčeni o umělém původu kopce.

Chystá se Austrálie srovnat se zemí pozůstatky starobylého osídlení zatím neznámou civilizací? Pokud je pyramida Gympie skutečně umělého původu, kdo ji vlastně vybudoval a k čemu sloužila?

Historická fotografie zachycující kaskády pyramidy, foto alchetron.com
Historická fotografie zachycující kaskády pyramidy, foto alchetron.com

Jednoznačně lidské dílo

Když v 19. století zasáhne zlatá horečka také Austrálii, vznikne asi 40 kilometrů od východního pobřeží Queenslandu městečko Gympie, jehož okolí se ukáže být štědrým nalezištěm cenného kovu.

O něco více než jedno století později, v roce 1975, do města přijíždí australský kryptozoolog a vyšetřovatel paranormálních jevů Rex Gilroy (*1943), jehož pozornost zaujme zvláštní kopec, který se nedaleko města tyčí.

Jeho strany jsou podezřele symetrické a dokonce i vrchol kopce je zvláštně špičatý. Gilroy kopec prozkoumá a zjistí, že pod nánosem letité vegetace se nachází terasy tvořené kamennými bloky zcela prokazatelně opracovanými lidskou rukou.

Šířka šesti odkrytých teras se pohybuje od 10 metrů u základny a 2 metry pod vrcholem. Na základě svých měření Gilroy dochází k závěru, že se v hoře skrývá pyramida o výšce asi 30 metrů. Samotný vrchol má být tvořen jakousi věžičkou ze suchého zdiva. Jak dlouho byla pyramida skryta pod trávou a stromy?

Okolí pyramidy je bohaté na zlato, foto Wikimedia Commons
Okolí pyramidy je bohaté na zlato, foto Wikimedia Commons

Architekti nejasného původu

O tom, že se na úpatí Gympie nacházejí terasy vytvořené člověkem, není nejmenší pochyb. Rozpory ale panují v určování stáří a původu stavby.

Jisté je, že pyramida na místě stojí už před příchodem zlatokopů, kteří o 5 kilometrů dál v roce 1867 založí město Gympie.

Většina odborníků má za to, že hora je přírodního původu a terasy na jejím úpatí vybudovali italští přistěhovalci, kteří do Austrálie kdysi dorazili. Jiní badatelé jsou naopak toho názoru, že jde o prastarou stavbu, která vznikla možná už před tisíci lety.

Působení pradávné civilizace mají dokládat právě četné nálezy zlata v okolí pyramidy. Na tom, o jakou civilizaci mělo jít, se ale badatelé nedokáží shodnout.

Gilroy poukazuje na podobu s pyramidami ve Střední a Jižní Americe, pro které jsou podobné kaskády charakteristické. A nasvědčují tomu i další indicie.

„V oblasti poblíž byl nalezen kaktus jihoamerického nebo středoamerického původu, socha, která nebyla vyrobena zdejšími domorodci, a také se v této oblasti vykopaly kamenné bloky s nějakými nápisy,“ vyjmenovává Gilroy.

Názor, že pyramidu postavili Inkové, podporují i další badatelé. Doputovali do Austrálie jihoameričtí indiáni?

Gympie nese shodné znaky s pyramidami v Číně, foto Wikimedia Commons
Gympie nese shodné znaky s pyramidami v Číně, foto Wikimedia Commons

Nepřibližujte se!

Britský autor a znalec čínské historie Gavin Menzies (*1937) za stavitele pyramidy označuje čínské objevitele z dynastie Ming, která v zemi vládla ve 14. až 17. století.

Menzies Gympie dokonce prohlašuje za „přímý a přesvědčivý důkaz čínských návštěv v Austrálii“. Kaskádová stavba se totiž podobá i pyramidám objeveným v Číně.

„Její velikost, výška a tvar jsou typické pro pozorovací plošiny dynastie Ming a pro Číňany by bylo zcela logické vybudovat pozorovatelny pro přesné určení polohy fenomenálního bohatství, které objevili,“ vysvětluje Menzies.

Zatímco názory na původ a stáří pyramidy jsou rozpolcené, všichni se shodují na tom, že jde o místo bohaté na zlato. Někdy se vrcholu dokonce říká „Zlatá pyramida“.

Může být údajné množství zlata pod povrchem skutečným důvodem, proč se chce australská vláda kopec srovnat se zemí? Není vyloučeno, že na toto rozhodnutí nakonec někdo doplatí! O pyramidě se totiž vypráví množství strašidelných příběhů.

V jejím okolí prý dochází k různým záhadným jevům. V minulosti si dokonce z generace na generaci předávají varování, aby se nikdo nepokoušel se k pyramidě přiblížit nebo do ní dokonce proniknout. Že by se v ní skrývalo víc než jen zlaté nugety?

3D model pyramidy Gympie. Foto 3dwarehouse.sketchup.com
3D model pyramidy Gympie. Foto 3dwarehouse.sketchup.com

Eva Soukupová, autorka textu

Foto: viz popisky
Lokalita:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
1.5.2024
Míst, kde proudí takzvaná bílá léčivá energie, je v naší zemi mnoho. Ať už příběhům o pozitivních energetických zónách věříte nebo ne, alespoň si uděláte hezký den a navštívíte zajímavé místo. Pokud patříte k těm, kteří naslouchají přírodě a chcete objevit něco víc než architektonické památky, něco, co nespatříte očima, nechte se vést a místo samo vám odhalí něco ze svého tajemství. Vyzkoušej
2.4.2024
Na louce jižně za obcí návštěvníka překvapí kamenný kruh, který jako by z oka vypadl megalitickým památníkům typické například pro anglický venkov. Kruh z 25 obřích kamenů o průměru 30 metrů tu v roce 2008 vytvořil místní stavbař Václav Jílek. Všechny žulové balvany pocházejí ze vzdálenosti maximálně 15 kilometrů od Holašovic a mají různou velikost, ten největší o hmotnosti 19 tun stojí samo
Jsou památky, které nás na místě, kde stojí, docela překvapí. Kdo by třeba uprostřed západočeských lázní čekal výstavný pravoslavný chrám v byzantském stylu? To, že západočeské lázně jsou už dlouho cílem hostů z Ruska, je všeobecně známo. Bylo tomu tak už v 19. století, kdy se sem ruští návštěvníci i pacienti jen hrnuli. V Mariánských Lázních se jim líbilo, ale postrádali důležitou věc: pravoslav
25.8.2023
Fascinující svět optických klamů s více než 150 interaktivními a hlavně zábavnými exponáty. To vše si můžete užít v největším muzeu trikových iluzí v Praze. A věřte, že perfektní zábavu si tu užije opravdu každý bez rozdílu věku. Vydejte se za jedinečným zážitkem do nejzábavnějšího českého muzea. Pořídíte si fakt legrační fotky a videa. “Je to svět neskutečných optických klamů, kde se stane
8.8.2023
Letní archeologický výzkum v Kateřinské jeskyni v Moravském krasu přinesl, stejně jako loni, zajímavé objevy. „V takzvané Bezejmenné chodbě byly nalezeny nástroje – štípaná industrie z rohovce. Jejich stáří se nyní bude zkoumat. Jednou z teorií je, že jsou dokonce z mladšího paleolitu. V téže chodbě se také našly dva úlomky z břidlice s plastickou rytinou postav. Je to naprostý unikát a archeo
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
epochaplus.cz
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo,
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
panidomu.cz
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat