Domů     Pyramida Gympie má být důkazem, že starověcí Egypťané dopluli až do Austrálie
Pyramida Gympie má být důkazem, že starověcí Egypťané dopluli až do Austrálie

Je to hora přírodního původu, nebo stavba vytvořená v dávných dobách? To jsou dva tábory, které se pouštějí do debat nad nezvykle pravidelnými vrcholy australského kopce Gympie. Tento útvar však rozdělil i druhou jmenovanou skupinu.

Zastánci umělého původu se totiž nedokáží shodnout, jaká civilizace ho měla vybudovat.

Vrchol v australském Queenslandu má podezřele přesný tvar připomínající pyramidu porostlou divokou vegetací.

Podezření, že by mohlo jít o stavbu, kterou tu po sobě zanechala neznámá civilizace, se znásobí poté, co jsou na jejích svazích odkryty uměle vytvořené terasy.

Poslední dva roky pyramida Gympie přitahuje mnoho pozornosti zejména kvůli hlasitým protestům mnohých Australanů a jejich podporovatelů z celého světa.

Australská vláda totiž v dubnu roku 2018 rozhodla, že nevysoký vrchol musí ustoupit dálničnímu obchvatu, čímž pobouří ty, kteří jsou přesvědčeni o umělém původu kopce.

Chystá se Austrálie srovnat se zemí pozůstatky starobylého osídlení zatím neznámou civilizací? Pokud je pyramida Gympie skutečně umělého původu, kdo ji vlastně vybudoval a k čemu sloužila?

Historická fotografie zachycující kaskády pyramidy, foto alchetron.com
Historická fotografie zachycující kaskády pyramidy, foto alchetron.com

Jednoznačně lidské dílo

Když v 19. století zasáhne zlatá horečka také Austrálii, vznikne asi 40 kilometrů od východního pobřeží Queenslandu městečko Gympie, jehož okolí se ukáže být štědrým nalezištěm cenného kovu.

O něco více než jedno století později, v roce 1975, do města přijíždí australský kryptozoolog a vyšetřovatel paranormálních jevů Rex Gilroy (*1943), jehož pozornost zaujme zvláštní kopec, který se nedaleko města tyčí.

Jeho strany jsou podezřele symetrické a dokonce i vrchol kopce je zvláštně špičatý. Gilroy kopec prozkoumá a zjistí, že pod nánosem letité vegetace se nachází terasy tvořené kamennými bloky zcela prokazatelně opracovanými lidskou rukou.

Šířka šesti odkrytých teras se pohybuje od 10 metrů u základny a 2 metry pod vrcholem. Na základě svých měření Gilroy dochází k závěru, že se v hoře skrývá pyramida o výšce asi 30 metrů. Samotný vrchol má být tvořen jakousi věžičkou ze suchého zdiva. Jak dlouho byla pyramida skryta pod trávou a stromy?

Okolí pyramidy je bohaté na zlato, foto Wikimedia Commons
Okolí pyramidy je bohaté na zlato, foto Wikimedia Commons

Architekti nejasného původu

O tom, že se na úpatí Gympie nacházejí terasy vytvořené člověkem, není nejmenší pochyb. Rozpory ale panují v určování stáří a původu stavby.

Jisté je, že pyramida na místě stojí už před příchodem zlatokopů, kteří o 5 kilometrů dál v roce 1867 založí město Gympie.

Většina odborníků má za to, že hora je přírodního původu a terasy na jejím úpatí vybudovali italští přistěhovalci, kteří do Austrálie kdysi dorazili. Jiní badatelé jsou naopak toho názoru, že jde o prastarou stavbu, která vznikla možná už před tisíci lety.

Působení pradávné civilizace mají dokládat právě četné nálezy zlata v okolí pyramidy. Na tom, o jakou civilizaci mělo jít, se ale badatelé nedokáží shodnout.

Gilroy poukazuje na podobu s pyramidami ve Střední a Jižní Americe, pro které jsou podobné kaskády charakteristické. A nasvědčují tomu i další indicie.

„V oblasti poblíž byl nalezen kaktus jihoamerického nebo středoamerického původu, socha, která nebyla vyrobena zdejšími domorodci, a také se v této oblasti vykopaly kamenné bloky s nějakými nápisy,“ vyjmenovává Gilroy.

Názor, že pyramidu postavili Inkové, podporují i další badatelé. Doputovali do Austrálie jihoameričtí indiáni?

Gympie nese shodné znaky s pyramidami v Číně, foto Wikimedia Commons
Gympie nese shodné znaky s pyramidami v Číně, foto Wikimedia Commons

Nepřibližujte se!

Britský autor a znalec čínské historie Gavin Menzies (*1937) za stavitele pyramidy označuje čínské objevitele z dynastie Ming, která v zemi vládla ve 14. až 17. století.

Menzies Gympie dokonce prohlašuje za „přímý a přesvědčivý důkaz čínských návštěv v Austrálii“. Kaskádová stavba se totiž podobá i pyramidám objeveným v Číně.

„Její velikost, výška a tvar jsou typické pro pozorovací plošiny dynastie Ming a pro Číňany by bylo zcela logické vybudovat pozorovatelny pro přesné určení polohy fenomenálního bohatství, které objevili,“ vysvětluje Menzies.

Zatímco názory na původ a stáří pyramidy jsou rozpolcené, všichni se shodují na tom, že jde o místo bohaté na zlato. Někdy se vrcholu dokonce říká „Zlatá pyramida“.

Může být údajné množství zlata pod povrchem skutečným důvodem, proč se chce australská vláda kopec srovnat se zemí? Není vyloučeno, že na toto rozhodnutí nakonec někdo doplatí! O pyramidě se totiž vypráví množství strašidelných příběhů.

V jejím okolí prý dochází k různým záhadným jevům. V minulosti si dokonce z generace na generaci předávají varování, aby se nikdo nepokoušel se k pyramidě přiblížit nebo do ní dokonce proniknout. Že by se v ní skrývalo víc než jen zlaté nugety?

3D model pyramidy Gympie. Foto 3dwarehouse.sketchup.com
3D model pyramidy Gympie. Foto 3dwarehouse.sketchup.com

Eva Soukupová, autorka textu

Foto: viz popisky
Lokalita:
Předchozí článek
Další článek
Související články
Jakmile se v kalendáři objeví datum 21. červen, ze Salisburské pláně v jižní Anglii se stane velkoměsto. Právě zde, 130 kilometrů jihovýchodně od Londýna, stojí kamenný monument Stonehenge, který každoročně láká tisíců stoupenců alternativního myšlení, samozvaných kouzelníků a čarodějnic i obyčejných zvědavců. Proč právě o slunovratu? Právě v ten okamžik probíhá osa podkovy uvnitř stonehengeského
Tajemná Incká říše byla nejmocnějším státem celé Jižní Ameriky. V době své největší slávy, tedy v 15. a 16. století, ovládala rozsáhlou oblast od And až k pobřeží oceánu – dnešní Kolumbii, Chile, Bolívii, Ekvádor, Argentinu a Peru. Tato území byla propojená důmyslným systémem silnic, který bychom mohli srovnat třeba s tím starořímským. Dnes je symbolem Incké říše pro mnoho lidí především Machu
Býčí skála je součástí 13 km dlouhého jeskynního systému Moravského krasu. Je místem dávného tajemného masakru a údajné negativní energie. V panenské přírodě poblíž Křtinského potoka se nachází ponurý jeskynní komplex, kde snad sídlí samotné zlo! Temné síly zde údajně bloudí po krvavém řádění, které pamatuje hluboká i nedávná historie. Na místě zřejmě docházelo k nesmírně krutým událostem. Prudk
Naše metropole je záhad plná, ostatně o tom se více dočtete na stranách 69 až 72. Jak je to ale vlastně s pražským podzemím? Které legendy se k němu pojí? A je v Praze pod zemí bezpečno? Pekelné Loretánské náměstí Kněžna Drahomíra ze Stodor (877–935) je zpočátku u lidu velmi populární, když ale na ni padne stín viny za vraždu kněžny Ludmily (860–921) a také svatého Václava (907–935/939), mění se
Vojenské auto se kodrcá šumavskými silničkami. „Už abychom to měli za sebou,“ honí se hlavami šesti vojákům a jejich velitelům. Míří do někdejší sklářské osady Hůrka na planině v lese směrem na Hartmanice a Srní. S sebou mají i pořádnou zásobu alkoholu. Čeká je odklízení mrtvol, úkol, který není zrovna příjemný. Píše se rok 1953. Šumavské hvozdy se mění v nepřístupné pásmo, kam komunistická Veřej
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Má Kostková snahu zachránit manželství?
nasehvezdy.cz
Má Kostková snahu zachránit manželství?
V poslední době se toho Tereza Kostková (46) rozhodně nebojí. Když vyráží do společnosti, vyzbrojí se velkým výstřihem i rozparky. Snaží se tím svému manželovi něco naznačit? Moderátorka StarDance
Pašík Vašík se stal hvězdou naší rodiny
skutecnepribehy.cz
Pašík Vašík se stal hvězdou naší rodiny
Babička si to malé selátko doslova vypiplala, děda z něj udělal komika, který bavil svými kousky celou vesnici i náhodné turisty. Ani nevím, odkud babička to neduživé selátko přinesla. Samozřejmě to bylo od někoho z naší vesnice, téměř každý choval prasata. To malé nic bylo asi desáté v pořadí narozených a podle toho vypadalo. Babička si jej nesla ve svém
Exkluzivní bydlení kolem olivovníku
rezidenceonline.cz
Exkluzivní bydlení kolem olivovníku
Mimořádný projekt Carla Ridge v hodnotě 25,5 milionu dolarů nabízí ty nejkrásnější výhledy z hřebene pohoří Trousdale na Tichý oceán. Prestižní lokalita ve čtvrti Beverly Hills amerického Los Angeles je ztělesněním snu zdejší bohaté smetánky. Vše tu podléhá přísným regulím, jež dokonce určují i výšku střech místních luxusních vil, navíc všechny stavební práce tu musejí
Hory mají oči: Pojídal krutý klan kanibalů nevinné oběti?
enigmaplus.cz
Hory mají oči: Pojídal krutý klan kanibalů nevinné oběti?
V 16. století údajně jeho skutky vzbuzují nebývalou hrůzu. Říká se, že hlava 48členného klanu kanibalů Alexander Bean společně se svými společníky vraždí nevinné oběti ve skotské oblasti Galloway a ná
Karlovarský knedlík
nejsemsama.cz
Karlovarský knedlík
Karlovarský knedlík je oblíbená česká příloha, která se hodí k mnoha masovým pokrmům. Ingredience: ● 6 tvrdších rohlíků nakrájených na kostičky ● 3 vejce ● 200 ml mléka ● hrst hladkolisté petrželky ● 60 g másla ● ½ lžičky soli ● špetka muškátového květu ● 1 lžička oleje Postup: V misce rozšlehejte mléko, žloutky, polovinu soli, muškátový květ a rozpuštěné máslo. Přidejte pečivo, promíchejte a nechte 5
Českobudějovičtí vědci objevili nový obří virus. Dostal jméno Budvirus
21stoleti.cz
Českobudějovičtí vědci objevili nový obří virus. Dostal jméno Budvirus
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal
Klobásy jako snídaně šampionů
tisicereceptu.cz
Klobásy jako snídaně šampionů
Nic nenastartuje den lépe než opečené klobásy se spoustou koření a paprikami. Ingredience 2 klobásy 1 velká žlutá paprika 1 velká červená paprika 3 stroužky česneku 1 velká žlutá cibule ros
Dekorativní kyblíčky na drobnosti
panidomu.cz
Dekorativní kyblíčky na drobnosti
Věčná otázka „kam s tím“ nás trápí často, zejména když jde o věci drobné, které většinou tak dobře uklidíme, že je potom ne a ne najít. Vyřešit to mohou hezké kyblíčky. Budete potřebovat: plechové kyblíčky, barvy na kovy (zde bílá, červená, modrá), štětce, molitanový váleček, obyčejnou tužku, tavicí pistoli, špičatou špejli nebo drát, bezbarvý lak,
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
epochaplus.cz
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský
Zimní limitovaná edice Lukáše Jabůrka
iluxus.cz
Zimní limitovaná edice Lukáše Jabůrka
Renomovaný sklářský umělec Lukáš Jabůrek přichází s limitovanou zimní edicí váz a objektů. Novinky inspirované zimní přírodou i příběhy každodenního života spojují tradiční sklářské techniky s moderní
Chrám, kde vládnou krysy
epochalnisvet.cz
Chrám, kde vládnou krysy
Indie jako by byla zvířatům zaslíbená. Nesmírné popularity si tu užívají v hinduismus posvátné krávy, kterým lidé nesmí zkřivit ani chlup. Ve státě Rádžastán zase chovají v úctě krysy!   Příběh chrámu, který je pojmenován po hinduistické bohyni Karni Matě, se začíná psát někdy mezi 14. a 16. stoletím. V té době je Karni Mata ještě smrtelnice
Katedrálu zachránil potápěč
historyplus.cz
Katedrálu zachránil potápěč
Potápěč v neforemném skafandru se znovu a znovu noří do zkalené vody. Jen na něm záleží, zda se téměř 1000 let stará katedrála nad ním za chvíli zhroutí, nebo zda se ji podaří zachránit. Anglie na počátku 20. století bije na poplach. Winchesterská katedrála, jeden z největších a nejslavnějších chrámů v zemi, se hroutí. Ve stavbě dlouhé
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz