Domů     Pyramida Gympie má být důkazem, že starověcí Egypťané dopluli až do Austrálie
Pyramida Gympie má být důkazem, že starověcí Egypťané dopluli až do Austrálie

Je to hora přírodního původu, nebo stavba vytvořená v dávných dobách? To jsou dva tábory, které se pouštějí do debat nad nezvykle pravidelnými vrcholy australského kopce Gympie. Tento útvar však rozdělil i druhou jmenovanou skupinu.

Zastánci umělého původu se totiž nedokáží shodnout, jaká civilizace ho měla vybudovat.

Vrchol v australském Queenslandu má podezřele přesný tvar připomínající pyramidu porostlou divokou vegetací.

Podezření, že by mohlo jít o stavbu, kterou tu po sobě zanechala neznámá civilizace, se znásobí poté, co jsou na jejích svazích odkryty uměle vytvořené terasy.

Poslední dva roky pyramida Gympie přitahuje mnoho pozornosti zejména kvůli hlasitým protestům mnohých Australanů a jejich podporovatelů z celého světa.

Australská vláda totiž v dubnu roku 2018 rozhodla, že nevysoký vrchol musí ustoupit dálničnímu obchvatu, čímž pobouří ty, kteří jsou přesvědčeni o umělém původu kopce.

Chystá se Austrálie srovnat se zemí pozůstatky starobylého osídlení zatím neznámou civilizací? Pokud je pyramida Gympie skutečně umělého původu, kdo ji vlastně vybudoval a k čemu sloužila?

Historická fotografie zachycující kaskády pyramidy, foto alchetron.com
Historická fotografie zachycující kaskády pyramidy, foto alchetron.com

Jednoznačně lidské dílo

Když v 19. století zasáhne zlatá horečka také Austrálii, vznikne asi 40 kilometrů od východního pobřeží Queenslandu městečko Gympie, jehož okolí se ukáže být štědrým nalezištěm cenného kovu.

O něco více než jedno století později, v roce 1975, do města přijíždí australský kryptozoolog a vyšetřovatel paranormálních jevů Rex Gilroy (*1943), jehož pozornost zaujme zvláštní kopec, který se nedaleko města tyčí.

Jeho strany jsou podezřele symetrické a dokonce i vrchol kopce je zvláštně špičatý. Gilroy kopec prozkoumá a zjistí, že pod nánosem letité vegetace se nachází terasy tvořené kamennými bloky zcela prokazatelně opracovanými lidskou rukou.

Šířka šesti odkrytých teras se pohybuje od 10 metrů u základny a 2 metry pod vrcholem. Na základě svých měření Gilroy dochází k závěru, že se v hoře skrývá pyramida o výšce asi 30 metrů. Samotný vrchol má být tvořen jakousi věžičkou ze suchého zdiva. Jak dlouho byla pyramida skryta pod trávou a stromy?

Okolí pyramidy je bohaté na zlato, foto Wikimedia Commons
Okolí pyramidy je bohaté na zlato, foto Wikimedia Commons

Architekti nejasného původu

O tom, že se na úpatí Gympie nacházejí terasy vytvořené člověkem, není nejmenší pochyb. Rozpory ale panují v určování stáří a původu stavby.

Jisté je, že pyramida na místě stojí už před příchodem zlatokopů, kteří o 5 kilometrů dál v roce 1867 založí město Gympie.

Většina odborníků má za to, že hora je přírodního původu a terasy na jejím úpatí vybudovali italští přistěhovalci, kteří do Austrálie kdysi dorazili. Jiní badatelé jsou naopak toho názoru, že jde o prastarou stavbu, která vznikla možná už před tisíci lety.

Působení pradávné civilizace mají dokládat právě četné nálezy zlata v okolí pyramidy. Na tom, o jakou civilizaci mělo jít, se ale badatelé nedokáží shodnout.

Gilroy poukazuje na podobu s pyramidami ve Střední a Jižní Americe, pro které jsou podobné kaskády charakteristické. A nasvědčují tomu i další indicie.

„V oblasti poblíž byl nalezen kaktus jihoamerického nebo středoamerického původu, socha, která nebyla vyrobena zdejšími domorodci, a také se v této oblasti vykopaly kamenné bloky s nějakými nápisy,“ vyjmenovává Gilroy.

Názor, že pyramidu postavili Inkové, podporují i další badatelé. Doputovali do Austrálie jihoameričtí indiáni?

Gympie nese shodné znaky s pyramidami v Číně, foto Wikimedia Commons
Gympie nese shodné znaky s pyramidami v Číně, foto Wikimedia Commons

Nepřibližujte se!

Britský autor a znalec čínské historie Gavin Menzies (*1937) za stavitele pyramidy označuje čínské objevitele z dynastie Ming, která v zemi vládla ve 14. až 17. století.

Menzies Gympie dokonce prohlašuje za „přímý a přesvědčivý důkaz čínských návštěv v Austrálii“. Kaskádová stavba se totiž podobá i pyramidám objeveným v Číně.

„Její velikost, výška a tvar jsou typické pro pozorovací plošiny dynastie Ming a pro Číňany by bylo zcela logické vybudovat pozorovatelny pro přesné určení polohy fenomenálního bohatství, které objevili,“ vysvětluje Menzies.

Zatímco názory na původ a stáří pyramidy jsou rozpolcené, všichni se shodují na tom, že jde o místo bohaté na zlato. Někdy se vrcholu dokonce říká „Zlatá pyramida“.

Může být údajné množství zlata pod povrchem skutečným důvodem, proč se chce australská vláda kopec srovnat se zemí? Není vyloučeno, že na toto rozhodnutí nakonec někdo doplatí! O pyramidě se totiž vypráví množství strašidelných příběhů.

V jejím okolí prý dochází k různým záhadným jevům. V minulosti si dokonce z generace na generaci předávají varování, aby se nikdo nepokoušel se k pyramidě přiblížit nebo do ní dokonce proniknout. Že by se v ní skrývalo víc než jen zlaté nugety?

3D model pyramidy Gympie. Foto 3dwarehouse.sketchup.com
3D model pyramidy Gympie. Foto 3dwarehouse.sketchup.com

Eva Soukupová, autorka textu

Foto: viz popisky
Lokalita:
Předchozí článek
Další článek
Související články
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako zázračná voda. Před několika staletími
Přes třicet let pátral hrabě Chamaré ve zřícenině opuštěného hradu na východě Čech po bájném bohatství. Jeho hledání provázely tajemné symboly a nápisy na stěnách opevnění a zavedly jej až do podzemních chodeb. Jaká tajemství se tam dodnes skrývají? Čekají tam přeplněné truhly stále na svého nálezce? Starý kostelník se dožaduje mluvit s mladým zámeckým pánem. Stalo se mu prý cosi podivného, co
Už jste byli v Kamenném lese pod Špičákem? A že nevíte, jak se k němu dostat a co vás tam vůbec čeká? Na to a mnoho dalšího odpoví následující řádky...  Na samé hranici středočeského a ústeckého kraje, mezi obcemi Kounov a Pnětluky leží hned při silnici lesní parkoviště a přístřešek s bodem záchrany LN 023. Právě tady začíná poměrně novodobá Stezka po menhirech. Trasa zpočátku vede přes silnici
Nedobytnost měla hradu Sitno zaručit dívka zazděná do věže, možná proto byl tolikrát v moci loupeživých rytířů. Ani ti ale svým řáděním nedokázali probudit tajemné vojsko, které tu kvůli prokletí čeká, až vyjede své zemi na pomoc. Podobně jako na našem Blaníku i na Sitně má být ukryto dávné vojsko, které zasáhne, až bude zemi nejhůře. Rytíři však byli k této službě povoláni za trest kletbou moc
Nádherná příroda a unikátní atmosféra jednoho z největších skalních měst v Evropě přímo vybízí k jedinečným výletům, procházkám či jen k zastavení a odpočinku. Byly však i časy, kdy Adršpašsko-teplickými skalami procházela historie, neméně dramatická jako zdejší prostředí skalních masivů. Za druhé světové války zde pracovali váleční zajatci, řada z nich zadržených německou armádou během slavné bit
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Terazzo dózička zkrášlí váš pokoj
panidomu.cz
Terazzo dózička zkrášlí váš pokoj
Vyrobíte ji z ekologické pryskyřice jesmonite, která byla sice původně používána ve stavebnictví, ale před pár lety se stala hitem tvořivých videí. Určitě si ji oblíbíte, protože práci s ní zvládne každý. Budete potřebovat: silikonovou formu na odlévání, suchou a tekutou směs na míchání pryskyřice, barevné pigmenty, brusnou houbičku, několik menších a větších kelímků, míchátko,
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz