Poutní místa představovala v českých zemích již od středověku důležitou součást života věřících.
Jak u nás, tak i v celé střední Evropě nabývalo putování po stopách „Vykupitele“ na významu zejména ve druhé polovině 17. století, a to v souvislosti s útrapami třicetileté války. Dnes jsou již tyto cesty nedílnou součástí téměř všech světových náboženství.
Pokud patříte mezi obdivovatele barokní krásy, určitě zavítejte na Svatý Kopeček, který se nachází přibližně 5 km severovýchodním směrem od Olomouce. Zde je turistickou metou zejména bazilika Navštívení Panny Marie.
Vznik této farnosti je spojen s olomouckým obchodníkem s vínem Janem Andrýskem (1595–1673), který se zavázal, že na kopci nad Olomoucí postaví malou kapli.
Traduje se, že při hledání nejvhodnějšího prostoru přišel na pahorek, jenž se podobal místu, kde se mu ve snu zjevila Matka Boží. Z malé kaple je nyní architektonický klenot, kde pravidelně probíhají bohoslužby, mše a svátosti.
Často si zde také zamilované páry říkají své ano. Bazilika je návštěvníkům k dispozici po celý rok.
V papežových stopách
Další významné poutní místo najdeme také na Moravě, konkrétně v uherskohradišťském okrese, kde v obci Velehrad poskytuje všem příchozím duchovní a estetickou útěchu bazilika Nanebevzetí Panny Marie a svatého Cyrila a Metoděje s přilehlými budovami někdejšího cisterciáckého kláštera.
Významná duchovní tradice zde vznikla před více než 800 lety, kdy do obce zamířilo dvanáct cisterciáckých mnichů, a právě ti se o stavbu kláštera zasloužili.
Na Velehrad každoročně putují tisíce návštěvníků a v roce 1990 byl jedním z nich i papež Jan Pavel II. Od roku 2008 je místo považováno za národní kulturní památku. Navštívit ho můžete po celý rok, a to každý den s výjimkou neděle.
Křížová výprava
Vůbec nejnavštěvovanějším poutním místem Moravy je především díky mariánské svatyni Hostýn, který představuje výběžek Moravskoslovenských Karpat.
Horu tvoří 2 vrcholy, na tom vyšším najdeme 15 m vysokou rozhlednu s 59 schody a také větrnou elektrárnu, na druhém pak poutní chrám se sochou Panny Marie a řeholní dům.
Mezi turisty je velmi oblíbená Jurkovičova křížová cesta, která nabízí třináct tvarově obměňovaných zastávek.
V prostorách Jurkovičova sálu v areálu poutních domů je pak Svatohostýnské muzeum, jehož expozice nabízí sondu do historického vývoje Hostýna od prehistorie až po současnost. To vše s popisky a audiovizuální technikou.
Zahrajte si na varhany
Z Moravy se přesouváme do středních Čech, kde se již přes 300 let tyčí nad Příbramí jedna z nejcennějších staveb českého raného baroka – Svatá Hora.
Kromě klasické prohlídky skvostného chrámu lze navštívit i místní muzeum s historickými exponáty ze sbírek Svaté Hory. Poutníci si však mohou vyzkoušet i nové varhany, navštívit zvonici nebo také sklepení či věžní hodiny.
Nemusíte se bát, že umřete hladem a žízní. Bohaté občerstvení na vás čeká v původním klášterním refektáři.
Čech patří na Říp
Mezi nejvýznamnější symboly naší historie patří jednoznačně hora Říp, kde se podle známé pověsti usadili první Slované v čele s praotcem Čechem. Na vrcholu Řípu najdeme rotundu sv. Jiří a sv.
Vojtěcha, která se v 17. století stala vyhledávaným poutním místem a kde se nyní každou první neděli v měsíci koná mše svatá. Každoročně se na Říp vypravují tisíce turistů. A co vy, už jste tam byli?