V nehostinné krajině Oněžské zátoky se nachází souostroví Solovecké ostrovy. Většina ostrovů je řídce obydlená, na jednom z nich ale žádný člověk nepřebývá. Jde o malý skalnatý a záhadný ostrov Bolshoi Zayatsky. Zdobí jej totiž labyrinty z kamení a křovin, které se vzpírají logice.
Kamenné labyrinty pocházejí z doby Neolitu a měří od šesti do pětadvaceti metrů. Kameny jsou v nich nejčastěji vyskládány do tvaru dvou souběžných či vzájemně se proplétajících spirál.
Ačkoliv se jednotlivá bludiště mírně liší, mají vždy jen jeden vstup, a často je obklopují naskládané hromady dalšího kamení. Celý ostrov tak působí jako z jiného, tajemného světa.
„Když do toho kamenného bludiště vstoupíte, je to jako by se na chvíli zastavil čas. Zdánlivě obyčejná cesta mezi kameny působí nadpřirozeně a magicky,“ popsal svůj zážitek při vstupu do bludiště jeden z badatelů.
Dávná a nejasná historie
Ostatně nelze vyloučit, že labyrinty měly mít v minulosti magickou moc. O jejich historii toho totiž víme jen velmi málo. Odborníci se dohadují i o jejich stáří: zatímco někteří věří, že bludiště jsou stará tři tisíce let, jiní tvrdí, že jsou ještě starší.
Debaty o účelu labyrintů už čerpají z pouhých dohadů. Mezi jednotlivými teoriemi najdeme využití pro astronomii, náboženské rituály nebo jako ochrana před zlými silami.
Jaký je ale skutečný účel kamenných spirál, ale i to jestli se jej vůbec někdy podaří odhalit, to je zatím záhadou.
Marek Hadrbolec