Domů     Zámek Duchcov: Sídlo svůdného knihovníka
Zámek Duchcov: Sídlo svůdného knihovníka
od 6.4.2021
1

Po slavném svůdníkovi jménem Giacomo Casanova vzdychaly ženy už za jeho života a mnohé v tom pokračovaly i v následujících staletích. V Čechách nenajdeme místo, kde by bylo možné si to vzdychání po svůdnické legendě užít tak jako na zámku v Duchcově.

Nejstarší panské sídlo stávalo na místě dnešního duchcovského zámku už na konci 14. století, ale po čtyřiceti letech ho požár navždy vymazal z historie a muselo se začít zase od základů.

Další tvrz se pak stala polotovarem pro zámek, který měl ale k dnešní podobě ještě daleko. Až rod Valdštejnů na konci 17. století se rozhodl sídlo přebudovat.

Byl to především Jan Bedřich z Valdštejna, pražský arcibiskup a neúnavný stavitel, který kromě Duchcova výrazně ovlivnil také podobu arcibiskupského paláce na pražských Hradčanech, postaral se o proměnu Týna nad Vltavou a přebudoval také starou arcibiskupskou tvrz v Louňovicích pod Blaníkem.

Také v Duchcově využil služeb svého dvorního architekta Jana Baptisty Matheye a výsledkem byl reprezentativní objekt sestavený ze tří křídel s čestným dvorem a rozlehlým nádvořím.

Zahradní průčelí. FOTO - Začátečník - CC BY-SA 3.0
Zahradní průčelí. FOTO – Začátečník – CC BY-SA 3.0

Nemocní v umělecké galerii

Přibyl také zámecký kostel Zvěstování Panny Marie připojený přímo k budově zámku. K jeho výzdobě byli přizváni nejvýznačnější mistři své doby jako sochař Matyáš Bernard Braun či malíř Václav Vavřinec Reiner.

Ten se také postaral o vytvoření unikátní fresky v hraběcím špitále, jehož výstavbou bylo završeno barokní stavitelské vzepětí valdštejnské doby a který byl ve své době často posledním útočištěm chudých a nemocných obyvatel z okolí.

Staraly se tu o ně jeptišky z nedalekého kláštera v Oseku. Špitál se do dnešních časů nedochoval, v zámku si můžeme prohlédnout alespoň jeho model.

V Duchcově se toho ovšem dělo ještě víc.

Byla totiž založena také zahrada přísně symetrické kompozice s pravidelně členěnými květinovými záhony, tvarovanými stromy, fontánami a okrasnými zídkami, kde výškový rozdíl dvou úrovní vyrovnává dvouramenné schodiště s kašnou.

Donchuán versus šéfkuchař

Takto zvelebený byl zámek dokonale připraven na rozmach lázeňství, který od poloviny 18. století proslavil nedaleké Teplice.

Lázeňští hosté se často vydávali na Duchcov, aby si tu užili pořádané pastýřské hry, divadelní a hudební představení nebo opulentní bankety. A sestava návštěvníků bývala skutečně hvězdná.

Nechyběly ani takové osobnosti jako Johann Wolfgang von Goethe, Ludwig van Beethoven, Friedrich Schiller nebo Fryderyk Chopin.

A právě v té době se se na zámku objevil i další významný host, slavný italský donchuán, spisovatel, diplomat, špion a intrikán Giacomo Casanova.

V době, kdy ho na Duchcov pozval tehdejší majitel hrabě Josef Karel Emanuel z Valdštejna, už byl pravda poněkud omšelý, životem unavený a leckde v Evropě nevítaný, tady ale pokorně přijal nevýznamné místo knihovníka.

Ostatně duchcovská knihovna byla od časů svého zakladatele Jana Bedřicha proslulá.

Traduje se, že Casanova byl na sklonku svého života poněkud nevrlý, na duchcovském zámku si moc přátel neudělal a prý neváhal ani vztekle pronásledovat po chodbách nešťastného kuchaře, který náležitě nepřipravil jeho oblíbené makaróny.

Na zámku si také s nikým příliš nepopovídal, protože přestože jako velký vzdělanec hovořil francouzsky, italsky, latinsky i řecky, zde používanou němčinou právě nevládl.

O to raději prchal do nedalekých Teplic, kde vždycky potkal nějakou spřízněnou duši z řad evropských intelektuálů. Casanova na duchcovském zámku prožil posledních třináct let života, zemřel tu v červnu 1798 a byl na zdejším hřbitově u kostelíka sv.

Barbory také pochován. Jeho hrob byl ale později zrušen a ostatky nejslavnějšího svůdníka všech dob tak dnes leží neznámo kde.

Socha v levé části nádvoří. FOTO - Začátečník - CC BY-SA 3.0
Socha v levé části nádvoří. FOTO – Začátečník – CC BY-SA 3.0

Monument skrytý v přihrádkách

Slavné časy, kdy Teplice a okolí bývaly křižovatkou Evropy, ve 20. století bohužel neměly důstojné pokračování. V květnu 1945 požár zničil interiér kostela Zvěstování panny Marie včetně vzácných Reinerových a Braunových uměleckých děl.

O desetiletí později se zase plánovaná těžba uhlí těžce podepsala na podobě kdysi krásné zámecké zahrady.

Zámek tak dokonce přišel o cenný barokní špitál a i když z těžby nakonec sešlo a v pozdějších letech byla zahrada zase zčásti obnovena, už nikdy ji nespatříme v původní valdštejnovské podobě.

Naštěstí se podařilo zachovat alespoň Reinerovu fresku nedozírné ceny, která špitál zdobila.

Byla totiž odborně přenesena do nově vybudovaného moderního pavilonu otevřeného roku 1983, kam ji následovaly i původní plastiky ze špitálního kostela a alegorické Braunovy sochy.

Monumentální freska na ploše 270 metrů čtverečních byla dříve nevyzkoušenou metodou sňata, rozřezána na 549 různě velkých kusů, napuštěna speciálními chemikáliemi a uložena do čtyř beden s přihrádkami.

Původně se plánovalo, že bude osazena na nové místo co nejdříve, ale nakonec čekala v bednách celých pětadvacet let.

Díky tomu, že jednotlivé části byly pečlivě zdokumentovány a očíslovány, pak ale její přenesení na strop nového pavilonu proběhlo rychle jako skládání obřího puzzle. Záchrana unikátní fresky Nejsvětější trojice však ještě není definitivní. Nové prostředí betonového pavilonu historickému dílu příliš nesvědčí.

Barokní socha svatého Václava v levé části nádvoří zámku. FOTO - Začátečník - CC BY-SA 3.0
Barokní socha svatého Václava v levé části nádvoří zámku. FOTO – Začátečník – CC BY-SA 3.0

Kavalíři vyrážejí do světa

Obnova duchcovského zámku vlastně pokračuje od 60. let minulého století. Dnes v něm můžeme absolvovat tři prohlídkové trasy.

Ta základní s lakonickým názvem Valdštejn nás provede rodovou galerií i zámeckou obrazárnou a cestou můžeme obdivovat třeba slavnostní schodiště nebo zdobený Valdštejnský sál. Trasa výmluvně pojmenovaná Casanova připomíná pobyt slavného svůdníka a světoběžníka.

Nahlédneme samozřejmě do jeho komnat, ale také do Valdštejnského muzea se zbrojnicí, loveckým kabinetem či sbírkou kuriozit a nevynecháme ani pokojíky zámeckého služebnictva.

Milovníky umění pak určitě potěší nejnovější prohlídková trasa Okouzleni antikou, která připravila pohled na antickou inspiraci šlechty i umělců minulých dob.

Dozvíme se v ní mimo jiné i to, co byly takzvané kavalírské cesty, při nichž mladí příslušníci šlechtických rodů vyráželi do světa poznávat kořeny evropské kultury a navazovat první diplomatické i milostné vztahy.

Zámek najdeme na náměstí Republiky přímo v historickém centru Duchcova. Návštěvníci jistě uvítají možnost parkování zdarma přímo před zámkem, cyklisté si pak mohou svá kola odložit na stojanech přímo na zámeckém nádvoří.

Úvodní foto: Zadní průčelí zámku. FOTO – Schidd – CC BY 3.0, zbytek fotografií – Creative Commons (viz popisky)

Foto:
Štítky:
reklama
Související články
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce 1976 uza
Barokní sloup Nejsvětější Trojice vysoký 35 metrů, nejvzácnější stavbu svého druhu u nás, najdeme na olomouckém Horním náměstí. Byl vysvěcen v roce 1754 za přítomnosti císařovny Marie Terezie, měl být vyjádřením díků za ukončení morové epidemie a svým uspořádáním se odlišuje od podobných památek. V jeho spodní části monumentu s bohatou sochařskou výzdobou je umístěna kaple, v níž se v minulosti k
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned ně
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu, který za to slíbil vybudovat sídlo za jedinou noc. A hned se pustil do
Gotická Vlkova věž v centru města Znojma je místem zasvěceným vínu. Platí to již 12 let a za tu dobu si zde vína s označením VOC Znojmo zvykli ochutnávat a nakupovat nejen místní, ale i četní turisté, kteří do našeho města zavítají často právě kvůli vínu. Již od 1. dubna, kdy Informační centrum VOC Znojmo zahajuje 12. sezónu, Vlkova věž opět vítá své návštěvníky, ať už jde o jednotlivce, kteří z
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Má už Petruchové tak akorát dost?
nasehvezdy.cz
Má už Petruchové tak akorát dost?
Už dlouhé měsíce ze zákulisí televize Nova unikají pikantní informace. Říká se, že Lucii Borhyové (46) dělá čím dál větší naschvály její mladší kolegyně Veronika Petruchová (29). Nejenom že se snaží
Šéf ÚMCH Jiří Kotek: Pán polymerů
21stoleti.cz
Šéf ÚMCH Jiří Kotek: Pán polymerů
Žijeme v době plastové jako generace „plastic people“, v barevném, naleštěném a nerozbitném. Z kdysi zázračného produktu se stává veřejný nepřítel číslo jedna. Máme se ho ale bát? „Plasty nejsou zlo.
Zdánlivě neškodná panda: Mírumilovný vegetarián s kruhy pod očima
epochaplus.cz
Zdánlivě neškodná panda: Mírumilovný vegetarián s kruhy pod očima
Za sklem se tísní desítky lidí, někteří nadšeně vytahují mobily a zběsile fotí. Na druhé straně si v klidu vysedává robustní pandí samec. S nezájmem chroupá bambus, když mu potrava dojde, stačí se převalit na bok a natáhnout pracku. Život pandy má do akčnosti hodně daleko. Když se řekne panda velká, většině populace okamžitě vytane na mysl
Sladký dar bohů i lidí: Medová kouzla napříč staletími
enigmaplus.cz
Sladký dar bohů i lidí: Medová kouzla napříč staletími
Tekutá esence slunečního svitu a květinové magie, med je daleko více než jen lahodné ochucení. Po staletí je uctívaný jako pokrm bohů i lidí, tento zlatavý elixír skrývá v sobě sílu, která uzdravuje t
Obléhání Bělehradu: Zahnala Turky na útěk ohňová stěna?
historyplus.cz
Obléhání Bělehradu: Zahnala Turky na útěk ohňová stěna?
Vypadá to zle. Turci dobyli dolní město a co nevidět obsadí i to horní. Pak se vrhnou na hradby chránící samotnou bělehradskou pevnost a je jen otázka času, kdy je ztečou. Tedy pokud Hunyadi něco neudělá. Sedmihradský vévoda má v rukávu tajnou zbraň, která se mu už jednou osvědčila. Zafunguje i tentokrát?   Turci se tlačí
Rozhýbejte tělo na jaro!
panidomu.cz
Rozhýbejte tělo na jaro!
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co
Fidel Pagés Miravé: Muž, kterému vděčíme za epidurální anestezii
epochalnisvet.cz
Fidel Pagés Miravé: Muž, kterému vděčíme za epidurální anestezii
Když mladý španělský válečný lékař během první světové války vidí utrpení raněných vojáků, hledá způsob, jak jim od bolesti rychle ulevit. Najde epidurální anestezii!   Španěl Fidel Pagés Miravé (1886–1923) vystuduje medicínu v Zaragoze na severovýchodě země. Promuje v roce 1908 a nastoupí k vojenskému zdravotnickému sboru, kde je přidělen vojenské nemocnici v madridské čtvrti
Grilovaný camembert
tisicereceptu.cz
Grilovaný camembert
Suroviny 4 camemberty 4 lžíce olivového oleje 1 snítka čerstvého rozmarýnu 1 snítka čerstvého tymiánu špetka soli mletý černý pepř 2 stroužky česneku Můžete si vymyslet svou vlastní marinádu
Aby hubnutí mělo svůj efekt
nejsemsama.cz
Aby hubnutí mělo svůj efekt
Pokoušíte se zhubnout, ale nejde to a jenom se cítíte ztrápená hlady? Příčiny mohou být hlubšího rázu. Pocit hladu ovlivňuje spousta faktorů – vyvážený jídelníček, stres, kvalita spánku, užívání léků, práce na směny či fyzický výkon. Na vině ale může být i hormonální nerovnováha. Které hormony mohou bránit hubnutí? Hormonů je spousta a řídí různé procesy v
Objevte kouzlo italských vín ve stylu Apelace 21
iluxus.cz
Objevte kouzlo italských vín ve stylu Apelace 21
V samém srdci Prahy se nachází restaurace Apelace 21, o níž jsme psali zde - nicméně, je známá svým unikátním přístupem k gastronomii a vínu. Tento měsíc se rozhodla rozšířit své horizonty a nabídnout
Kapky deště nám přinesly štěstí
skutecnepribehy.cz
Kapky deště nám přinesly štěstí
Znali jsme se s Mirkem krátce a museli jsme se brát. Ve svatební den bylo ještě ke všemu příšerné počasí. Už jako holka jsem toužila mít letní svatbu. Před spaním jsem si představovala, jak kráčím rozkvetlou loukou v nádherných krajkových šatech ruku v ruce s urostlým ženichem, i když jsem neměla ponětí, kdo to je a kam vlastně jdeme. A mimochodem,