Domů     Svatý kopeček Olomouc: Tajemný dar zmizelých poutníků
Svatý kopeček Olomouc: Tajemný dar zmizelých poutníků
od 19.4.2021
1

Když se v Olomouci řekne Svatý Kopeček, nemusí to znamenat jen evropsky významné duchovní a poutní místo. Svatý Kopeček vzdálený jen pár kilometrů od centra města je totiž odjakživa také vyhledávaným místem odpočinku obyvatel Olomouce.

Tradici poutního místa na Svatém Kopečku nezaložil žádný kněz či mnich, ale olomoucký měšťan a zámožný obchodník s vínem Jan Andrýsek. Na začátku 17. století se tu rozhodl vybudovat kapli, a to přesně na místě, které mu prý ve snu ukázala Panna Maria.

Poutníci si místo oblíbili a postupně jich přibylo natolik, že tu vznikl prostorný kostel, v němž se už na počátku 18. století odsloužilo každoročně přes šest tisíc mší.

Poutní místo navštívila i císařovna Marie Terezie a opat Ferdinand Václavík pak na sklonku své kariéry v roce 1784 dokázal získat pro Svatý Kopeček církevní označení „malá bazilika“, což s sebou přinášelo i výsadu, díky níž měl každý poutník, který navštíví Svatý Kopeček, právo získat stejné odpustky, jako kdyby putoval do daleké římské baziliky Santa Maria Maggiore.

Výzdoba až po padesáti letech

Zatímco většina křesťanských chrámů je orientována západovýchodním směrem, na Svatém Kopečku stavitelé toto pravidlo poněkud porušili.

Jejich záměrem totiž bylo, aby podélná osa stavby směřovala k asi 6 kilometrů vzdálenému bývalému premonstrátskému opatství Klášterní Hradisko. Na to tak viděl i kněz přímo od hlavního oltáře.

Poutní kostel je tvořen hlavní a příčnou lodí a osmi bočními kaplemi a na rozdíl od mnoha jiných církevních staveb se může pochlubit prostorností a světlostí.

FOTO: Txllxt - CC BY-SA 4.0
FOTO: Txllxt – CC BY-SA 4.0

Také jeho výzdoba je mimořádná. Průčelní zeď krášlí alegorie božských ctností – víry, naděje a lásky, z atiky obou křídel budovy shlížejí sochy dvanácti apoštolů a také dvou ochránců před morem – sv. Rocha a sv. Šebestiána.

Na konečné podobě kostela se podíleli významní umělci z Čech i Moravy, ale také přizvaní mistři z Vídně a dalších regionů. Vnitřní výzdoba nevznikla najednou, ale ve dvou etapách.

V 70. letech 17. století byla freskami vymalována klenba a vytvořeny plastické štuky, které jsou svými rozměry včetně až třiceticentimetrové tloušťky v našich zemích opravdovou vzácností. Teprve po padesáti letech se přikročilo k výzdobě stěn.

Dar provázený zpěvem

Obdivovaným uměleckým dílem je reliéf Panny Marie o rozměrech 39×21 centimetrů nazývaný Milostný obraz Panny Marie. Podle legendy se obraz na Svatý Kopeček dostal zvláštním způsobem. Jistý služebník boží vykonával službu u kaple a přitom usnul.

Náhle ho probudil líbezný zpěv poutníků, kteří vešli do kaple a na oltář položili obraz Panny Marie, načež beze stopy zmizeli. Nejspíš ale obraz pochází z nějakého staršího poutního místa v přírodě, odkud byl přenesen do dokončované kaple.

Korunovaci obrazu a posvěcení římských korunek do něj vsazených provedl papež Jan Pavel II. před bazilikou během setkání s křesťanskou mládeží v roce 1995.

FOTO: Michal Maňas - CC BY 4.0
FOTO: Michal Maňas – CC BY 4.0

Když svatý nesmí být svatý

Velká pohroma hrozila Svatému Kopečku během osvobozování města v květnu 1945. Všichni věřící tenkrát s obavami sledovali oheň, který kostel zachvátil. Naštěstí se nerozšířil natolik, aby stavbu navždy poznamenal nebo zcela zničil.

Zachráněny byly i věže a vnější fasáda. V následujících desetiletích nebylo na tomto místě právě nejlépe. Kněží museli v roce 1950 Svatý Kopeček opustit a místo nich se tam usadil internát pro děti s vadami sluchu a řeči.

V roce 1959 bylo z názvu obce dokonce oficiálně vypuštěno slovo „Svatý“ a vrátit se smělo až po roce 1990. To už také nastalo opět období rozkvětu.

V roce 1995 navštívil Svatý Kopeček sám papež a v té době byl také kostelu papežovým dekretem udělen čestný titul bazilika minor.

Svatý Kopeček z ptačí perspektivy

Jak už jsme řekli, Svatý Kopeček, to není jenom poutní místo, ale také centrum odpočinku obyvatel Olomouce. A většina z nich už si dnes nedovede představit Svatý Kopeček bez další důležité věci – zoologické zahrady.

Ještě v 50. letech minulého století bychom ji tu ale hledali marně. V Olomouci fungoval pouze nevelký zookoutek v centru města, ale počet návštěvníků v něm stoupal tak prudce, že bylo nutné hledat pro zvířata nové vhodnější umístění.

Z několika lokalit nakonec zvítězil právě Svatý Kopeček a v roce 1956 se na ploše 42 hektarů už otevíralo. Zpočátku byla k vidění pouze evropská fauna a domácí zvířata, postupně ale přibývaly i exotičtější druhy a dnes už jich Zoo Olomouc chová přes 350 druhů.

Návštěvníci mohou projít šest pavilonů a užít si i některá ne tak běžná povyražení. K takovým patří třeba průchozí výběh klokanů, kde je možné exotická zvířata sledovat doslova z očí do očí.

Obdiv si zaslouží také třeba obří akvárium pro žraloky o objemu 42 000 litrů. Zahrada se může pochlubit mnoha chovatelskými úspěchy.

Jako jediná v republice rozmnožuje lvy berberské, odchovala už přes padesát mláďat žiraf Rothshildových včetně dvojčat v roce 1999 a ve světovém měřítku jí bylo svěřeno vedení plemenné knihy kozorožců kavkazských.

Pro děti je k dispozici nejen dětský koutek a lanové centrum, ale také obvyklý a hojně navštěvovaný kontaktní výběh ovcí, koz a lam.

A nejen malí návštěvníci si vychutnávají výhled z rozhledny, která byla přímo v areálu zoo dokončena v roce 1974. Její horní plošina je umístěna ve výšce 29 metrů a vede k ní 128 schodů.

Není divu, že zoologická zahrada je nejnavštěvovanějším místem celého Olomouckého kraje.

Úvodní foto: (Jarda 75 – CC BY-SA 3.0)

Foto:
reklama
Související články
1.5.2024
Míst, kde proudí takzvaná bílá léčivá energie, je v naší zemi mnoho. Ať už příběhům o pozitivních energetických zónách věříte nebo ne, alespoň si uděláte hezký den a navštívíte zajímavé místo. Pokud patříte k těm, kteří naslouchají přírodě a chcete objevit něco víc než architektonické památky, něco, co nespatříte očima, nechte se vést a místo samo vám odhalí něco ze svého tajemství. Vyzkoušej
2.4.2024
Na louce jižně za obcí návštěvníka překvapí kamenný kruh, který jako by z oka vypadl megalitickým památníkům typické například pro anglický venkov. Kruh z 25 obřích kamenů o průměru 30 metrů tu v roce 2008 vytvořil místní stavbař Václav Jílek. Všechny žulové balvany pocházejí ze vzdálenosti maximálně 15 kilometrů od Holašovic a mají různou velikost, ten největší o hmotnosti 19 tun stojí samo
Jsou památky, které nás na místě, kde stojí, docela překvapí. Kdo by třeba uprostřed západočeských lázní čekal výstavný pravoslavný chrám v byzantském stylu? To, že západočeské lázně jsou už dlouho cílem hostů z Ruska, je všeobecně známo. Bylo tomu tak už v 19. století, kdy se sem ruští návštěvníci i pacienti jen hrnuli. V Mariánských Lázních se jim líbilo, ale postrádali důležitou věc: pravoslav
25.8.2023
Fascinující svět optických klamů s více než 150 interaktivními a hlavně zábavnými exponáty. To vše si můžete užít v největším muzeu trikových iluzí v Praze. A věřte, že perfektní zábavu si tu užije opravdu každý bez rozdílu věku. Vydejte se za jedinečným zážitkem do nejzábavnějšího českého muzea. Pořídíte si fakt legrační fotky a videa. “Je to svět neskutečných optických klamů, kde se stane
8.8.2023
Letní archeologický výzkum v Kateřinské jeskyni v Moravském krasu přinesl, stejně jako loni, zajímavé objevy. „V takzvané Bezejmenné chodbě byly nalezeny nástroje – štípaná industrie z rohovce. Jejich stáří se nyní bude zkoumat. Jednou z teorií je, že jsou dokonce z mladšího paleolitu. V téže chodbě se také našly dva úlomky z břidlice s plastickou rytinou postav. Je to naprostý unikát a archeo
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Kde leží hrob abatyše Mlady?
historyplus.cz
Kde leží hrob abatyše Mlady?
Archeologové důkladně prozkoumávají ostatky, vyzvednuté z hrobu č. 110 na pohřebišti svatojiřského kláštera na Pražském hradě. Dlouhá léta se vědci domnívali, že patří abatyši Anežce Přemyslovně, nevlastní sestře Přemysla Otakara I., která zemřela roku 1228. Teď se ale zdá být všechno jinak… Datování kosterních ostatků, odhalených v hrobě č. 110, určuje, že jejich majitel či
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
nejsemsama.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
enigmaplus.cz
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
Obec Vranová Lhota leží v údolí říčky Třebůvky v okrese Svitavy. V obci stojí tvrz, o níž první písemná zmínka pochází z roku 1406. Jedná se o původní středověkou stavbu s gotickou a renesanční přesta
Milionářské sny o medu
iluxus.cz
Milionářské sny o medu
Milionáři často dostanou, co chtějí, a Sir Jim Ratcliffe, spolumajitel Manchester United, je toho dokonalým příkladem. Po osmnáctiměsíčním boji o plánování vyhrál spor se sousedem ohledně úlů a teniso
Záhada mých skvrn na rukou
skutecnepribehy.cz
Záhada mých skvrn na rukou
Od dětství jsem trpěla záhadnou nemocí. Nikdo mi nedokázal pomoci. Až minulý život ukázal příčinu. Prvně se mi to stalo jako miminku a s naprostou pravidelností se ten nevysvětlitelný „problém“ opakoval každý rok – vždy ve stejném období. Tu záhadnou nemoc nedokázal nikdo nikdy rozluštit, až do mých třiatřiceti let. Do roka a do dne V čem spočívala ta
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
21stoleti.cz
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
Podle nové, dosud nerecenzované studie získal virus ptačí chřipky, který momentálně šíří mléčnými farmami ve Spojených státech, desítky nových mutací. A to včetně těch, které jej mohou učinit schopněj
Zavražděná Otýlie Vranská: Kdo rozporcoval mrtvou dívku v kufrech?
epochaplus.cz
Zavražděná Otýlie Vranská: Kdo rozporcoval mrtvou dívku v kufrech?
Nádražák lehce nadzvedne víko opuštěného kufru a sáhne dovnitř. Snad se mu podaří nahmatat třeba občanský průkaz. Jeho ruka však narazí na něco měkkého, poddajného. A studeného. „Myslel jsem, že sahám na kus masa,“ sdělí později kriminalistům. V podstatě to tak bylo. Je mladá i pohledná. A tak se Slovenka Otýlie Vranská vydá hledat štěstí
Je zamilovaný do Kohoutové?
nasehvezdy.cz
Je zamilovaný do Kohoutové?
Někdy se stává, že se do sebe během natáčení zamilují dva herečtí kolegové. Možná je to i případ Bereniky Kohoutové (33) a Filipa Blažka (50), kteří hrají zamilovanou dvojici v seriálu Jedna rodina.