Oficiálně patří k Bernarticím, ale nachází se pár metrů od Borovan v jižních Čechách. Zdejší kostelík zasvěcený svaté Rozálii byl postaven na posvátném místě spojovaném s mariánským zázrakem!
Mezi jihočeskými obcemi Bernartice a Borovany se nachází poutní kostelík sv. Rozálie, který byl v historii vyhledáván mnoha věřícími nejen jako oáza klidu, ale především jako místo, kde se potkává náš svět s věčností.
Měl se tu kdysi odehrát zázrak, jenž se traduje dodnes. V roce 1674 prý v lese mezi Bernarticemi a Bechyní přepadli dva vojáci jistou Alžbětu Andělovou, mladou dívku z Bernartic. Ona se jim začala bránit, a tak jí prý vsypali do očí písek.
Dívka kvůli tomu oslepla a byla odsouzena k živoření. Stala se z ní žebračka, avšak nikdy neztratila víru v Boha. A pomoc shůry prý opravdu brzy přišla…
Zázračný pramen?
Vypráví se, že když se Alžběta jednoho dne vracela z Borovan do Bernartic, uslyšela jakýsi povědomý hlas. Ten jí řekl, že v lese, kde stojí, bude mnoho lidí pohřbeno, místo bude zasvěceno Bohu a budou se sem konat procesí.
Dívka to běžela povědět do vsi, nikdo jí však nevěřil. O šest let později přichází morová rána a mnozí lidé opravdu umírají a jejich těla jsou v lese zakopána, protože pro ně již není na hřbitovech místo. Jezuité tu pak vystaví kapli ke cti svaté Rozálie a sv.
Karla Boromejského. V roce 1719 je kaple přestavena na kostelík. Existuje ještě jedna verze legendy, a sice, že Alžběta se ze slepoty zázračně vyléčila poté, co se vroucně mluvila k Panně Marii. Pod kaplí pak začal vyvěrat pramen, který měl léčivé účinky.
Scházeli se u něj poutníci, kteří toužili po zázračné vodě, která by vyléčila jejich nemoci, ovšem bližší informace o nevysvětlitelných uzdraveních nemáme. Dnes už sem lidé nechodí za pramenem, ale navštěvují toto posvátné místo kvůli jeho pověstnému klidu. Kostelík zde stojí stále a je příhodným místem k odpočinku a rozjímání.
Foto: Shutterstock