Domů     Filipíny: Ráj, kde žije nejmenší opice na světě
Filipíny: Ráj, kde žije nejmenší opice na světě
od 23.9.2021
1

Vaše nohy se noří do teplého písku Bílé pláže na filipínském ostrově Boracay. Průzračně modrozelená voda láká rozběhnout se, skočit do ní a uplavat pár temp. Na jedné z pěti nejkrásnějších pláží světa vás lechtá svými paprsky žhavé květnové slunce.

Slavná filipínská White Beach (Bílá pláž) se probírá k životu. I když byla v roce 2018 uzavřená spolu s oblíbeným turistickým ostrovem Boracay, dnes tato pláž, která pravidelně boduje v žebříčcích top pláží, opět pulzuje.

Po důkladném vyčištění lokality a úpravě ubytovacích kapacit pro turisty vás tak vítá s otevřenou náručí. Ostrovy v západní části Tichého oceánu ale nenabízejí jenom idylku na pláži…

Reliéf – mapa Filipín
Reliéf – mapa Filipín

Seznamte se s nártounem

Mezi zelenými listy pralesní houštiny na vás vykoukne maličká okatá opička, symbol filipínského ostrova Bohol. Nártoun filipínský měří jenom 8-16 cm, proto se klidně schová do vaší dlaně.

Na ostrově Bohol narazíte na několik chovných center nártounů, a tak se s nejmenším primátem na světě při větší porci štěstí můžete v klidu seznámit.

Ve volné přírodě pobíhá v deštných pralesích nejenom na Boholu, ale i na filipínských ostrovech Samar, Leyte a Mindanao. Nesmí vás ale odradit, že jde o noční tvory.

Za potravou nártouni vyrážejí až po soumraku, za bílého dne poklidně pochrupují ve spleti stromů. Když ovšem vyrazí na lov, mezi větvemi dokážou přeskočit vzdálenost neuvěřitelných 5 metrů!

Splněný sen? Kopec čokolády

Snili jste jako děti o tom, že budete mít jenom pro sebe kopec čokolády? Chcete-li si tento sen splnit, vydejte se na Boholu do Čokoládových hor. Matka Země se tu vyřádila a vytvořila nezvyklé geologické útvary, kopce téměř stejné velikosti. Čím jsou unikátní?

Jakmile nastane období sucha, zbarví se do hněda a nápadně připomínají kopce čokolády. V deštivém období se samozřejmě zazelenají, ale ať sem zavítáte kdykoli, ten pohled stojí za to.

Přátelské uvítání od lovců lebek

Nebaví vás toulání po plochých nížinách, raději byste si užili nějaký trek do hor? Centrální Kordillery na filipínském ostrově Luzon jsou pro takový úmysl jako stvořené. Za výchozí bod si vyberte městečko Banaue, předsíň pro cestu k slavným rýžovým terasám.

Založili je příslušníci kmene Ifugao před 2000 lety. Kdysi patřili mezi lovce lebek, ale dnes už se vůči turistům chovají přátelsky. Sami uvidíte, že jejich zavlažovací systémy vybudované z bambusových trubek patří mezi div techniky.

Díky nim přivedli vodu i do nepřístupných míst a svahy zdejších kopců rozsekali do miniaturních políček.

S batůžkem vysoko do hor

V poklidném Batadu vypadá struktura rýžových políček tak úchvatně, že připomíná antický amfiteátr. Zatímco Banaue patři mezi turistická lákadla, Batad odhaluje svoje krásy hlavně batůžkářům a lidem milujícím nezávislé cestování. Šplhání do hor se tu vyplatí.

Narazíte na další skvost, městečko Sagada vysoko v kopcích. Nedaleko něj se skrývá Údolí ozvěn, pohřebiště s rakvemi visícími na skále. Podivný pohřební zvyk patří mezi dávné tradice, některé rakve vykazují stáří až půl tisíciletí.

Jeskyně Sumaging Cave (Velká jeskyně) poblíž Sagady vás pro změnu zavede do krasového podzemí.

Stále s úsměvem na tváři

Pro Filipínce je pohoda typickým povahovým rysem. I když jsou většinou chudí, nevadí jim to a průzkumy je řadí k nejšťastnějším lidem na světě.

Usmívají se, jsou pohostinní a většina věcí jim trvá nekonečně dlouhou dobu, alespoň podle měřítek věčně spěchajících Středoevropanů. Krom toho jsou velkými milovníky karaoke – to na vás „zaútočí“ v nejmenších vesničkách i větších městech.

Zkuste se proto na pár dní zastavit ve městě Baguio a vnímat jeho specifický ruch. Filipínci jsou výjimeční i tím, jak vážně berou křesťanské tradice – jsou hlavně katolického vyznání.

Vánoce slaví podobně jako my, jenom místo kapra se salátem jedí svoje tradiční jídla, adobo a pancit a duchovní rozměr těchto svátků prožívají mnohem víc než my.

Pokořte spící sopku

Na první pohled vypadá docela mírumilovně, přesto roku 1991 rozsévala zkázu. Řeč je o vulkánu Pinatubo v centrální části Luzonu asi 85 km severozápadně od filipínské metropole Manily.

Spící sopka s hustě zalesněnými svahy se 15. června 1991 probudila k aktivitě. Druhá nejsilnější erupce v průběhu 20. století změnila životy mnoha lidí, především domorodých Aetů, kteří žili na svazích hory.

Výstup na kráter Pinatubo by měl být součástí každého pořádného adrenalinového horského treku Luzonem.

Jeskyní po podzemní řece

Kde na Zemi najdu ráj? Možná jste si tuhle otázku už někdy položili. Filipínci vám odpoví jasně: „Na ostrově Palawan. Letovisko El Nido je toho jednoznačným důkazem.

Oáza s nádhernými plážemi, jemným pískem a čistou vodou je zaklíněná mezi vápencovými skalisky. Nenechte se ale zlákat k tomu, abyste celý filipínský pobyt prolenošili v El Nidu. Minimálně stojí za to se vydat do hlavního města Puerto Princesa.

Na stejném ostrově zhruba 70 km severně od hlavního města navštivte jeskyní svatého Pavla, kterou protéká nejdelší splavná podzemní řeka na světě, měří přibližně 8 km. I když z ní během plavby uvidíte sotva čtvrtinu, přesto jde o nádherný zážitek.

Možná vám při plavbě přeletí nad hlavou netopýr. Nelekejte se, na rozdíl od vás je v jeskyni doma. Žijí jich tu celá hejna.

Tip, co ochutnat: Dopřejte si selátko

I když filipínská kuchyně nepatří k těm houfně obdivovaným, některá jídla byste si na ostrovech neměli nechat ujít, především lechon (pečené sele). Setkáte se s dvěma typy přípravy: Cebu lechon a Manila lechon.

První se plní kořením (černým pepřem, solí, česnekem, cibulkou s natí, bobkovými listy, citronovou trávou nebo listy citrusových stromů).

Osolený a opepřený Manilský lechon se potírá omáčkou z octa, hnědého cukru, papriky, soli, šťouchaných jater, česneku, cibule a strouhanky. Sele se peče několik hodin na bambusovém rožni nad žhavým dřevěným uhlím.

Oblíbeným jídlem jsou také smažené nudle pancit ochucené různými ingrediencemi. Za národní jídlo Filipínci považují adobo, maso či mořské plody marinované v octě, sójové omáčce, česneku a černém pepři.

Kousky masa se opékají na oleji a pak dusí v marinádě a podávají s omáčkou a rýží. Samozřejmostí jsou pak i výtečné krevety a ryby ugrilované přímo na pláži. A čím filipínské pochoutky slavnostně zakončit? Vynikajícím třtinovým rumem, který navíc seženete za hubičku.

Foto a zdroj: Podklady včetně fotografií poskytla CK China Tours – specialista na poznávací cesty do Asie.

Foto:
Lokalita:
reklama
Související články
Od českých hranic je to jen co by kamenem dohodil a ostatně většina lidí na obou stranách hraniční čáry tu hranici nikdy tak úplně nepřijala za svou. Bratislava k nám prostě nikdy nepřestala patřit stejně jako my k ní. Návštěvníci, kteří do Bratislavy zavítají poprvé, možná budou trochu bezradní. Jak se v té široké nabídce památek, atrakcí a zážitků zorientovat, co vybrat a co třeba pro nedostate
První, co se nám obvykle vybaví, když se řekne Švýcarsko, je čokoláda a sýr, pak ještě hory, hodinky a banky. My dnes zůstaneme u těch prvních dvou. Čokoláda, jak ji známe a konzumujeme dnes, se ve Švýcarsku opravdu zrodila a mnozí podnikaví muži ji tady postupně vypiplali až do dnešní lahůdkové pochoutky, které sami Švýcaři zkonzumují 12 kilogramů ročně na osobu. Na své čokoládě jsou natolik záv
Kam vyrazit s těmi nejmenšími, aby si i ve sněhu užili spoustu zábavy? Skvělým tipem pro rodinný výlet je lyžařský areál Serfaus-Fiss-Ladis, nacházející se na náhorní plošině nad tyrolským údolím řeky Inn. Pohádková zima v Serfaus-Fiss-Ladis! Věřte nebo ne, ale překrásná oblast je nejslunnějším místem celého Tyrolska! Absolutním rájem je Bertina dětská zem ve Fissu, kde si děti pod dozorem
Jeden z alpských divů objevíte u lyžařského střediska Cervinia-Breuil, nalézajícího se pod úpatím hory Matterhorn v severozápadním italském údolí Valle d'Aosta. Ledová podívaná u Matterhornu Ledové jeskyně, které jsou jedny z nejvyšších v Evropě, dosahují téměř 4000 metrů nad mořem. Ze švýcarské strany k nim vyjedete lanovkou Piccolo Cervino, přičemž vystoupíte přímo u padesáti metrového tunelu
Když se k zemi začnou snášet první sněhové vločky, promění se horská oblast kolem Dachsteinu ve skutečný zimní ráj. Kromě četných možností sportovního vyžití zde na hosty čeká vřelé přijetí hostitelů a vynikající kuchyně. Region Schladming-Dachstein, který je součástí oblasti Ski amadé, nabízí deset lyžařských středisek a více než 230 km perfektně upravených sjezdovek v nadmořské výšce až 2700 m
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Novinky ze světa rychlovlaků
21stoleti.cz
Novinky ze světa rychlovlaků
Na počátku dvacátého století představovaly vlaky nejrychlejší dopravní prostředek na delší vzdálenosti. Dnes je v našich očích nahradila letadla. V celé řadě zemí však stále platí, že pokud člověk chc
Jindřich II. & Diana z Poitiers: Milenka dostala darem korunovační klenoty
historyplus.cz
Jindřich II. & Diana z Poitiers: Milenka dostala darem korunovační klenoty
V očích krále Františka I. se zračí zoufalství. „Copak vy jste mého syna někdy viděla veselého?“ otočí se na hraběnku Dianu z Poitiers. Pohledná Francouzka se jen lišácky usměje. „Nechte to na mně, Sire. Udělám ho svým rytířem,“ slíbí mu nakonec. Tento úkol splní nade vše očekávání. Princ Jindřich (1519–1559) se do půvabné vdovy, která je o
ISS: Spadne do Tichého oceánu?
epochaplus.cz
ISS: Spadne do Tichého oceánu?
Jediná trvale obydlená vesmírná stanice, a to od 2. listopadu roku 2000. Našli bychom ji na naší nízké oběžné dráze ve výšce přibližně 400 kilometrů. Ač to tak astronautům ani nepřijde, má rychlost 27 720 kilometrů v hodině a Zemi tak obíhá zhruba v 92minutové periodě.   Standardně je tu 7 lidí, kteří se mění
Da Vinciho Vitruviánský muž: Je nejslavnější kresba světa šifrou?
enigmaplus.cz
Da Vinciho Vitruviánský muž: Je nejslavnější kresba světa šifrou?
Po celém světě najdeme šifry. Pokrývají zdi prastarých chrámů, stránky tajemných a nepochopených knih a v některých případech jsou schované i v malbách a jiných uměleckých dílech. To je i případ Vitru
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
epochalnisvet.cz
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
Společnost HTC VIVE úspěšně nasadila headset HTC VIVE Focus 3 na mezinárodní vesmírné stanici ISS. Jde o první headset pro duševní zdraví, který dokáže bez problémů každodenně pomáhat veliteli šestiměsíční mise Andreasi Mogensenovi z Evropské vesmírné agentury se zvládáním dlouhého odloučení od Země i blízkých. Nyní přichází další fáze testů, tentokrát zaměřená na udržení kondice a
Pečená kořenová zelenina s medem
tisicereceptu.cz
Pečená kořenová zelenina s medem
Zeleninu si vyberte podle chuti nebo toho, co máte zrovna doma k dispozici. Potřebujete 1,5 kg kořenové zeleniny (mrkev, petržel, celer, dýni, pastinák, batáty, červenou řepu…) 1 palici česneku
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Proč je Sabina Remundová na všechno sama?
nasehvezdy.cz
Proč je Sabina Remundová na všechno sama?
Diváci znají Sabinu Remundovou (51) jako ráznou státní zástupkyni ze seriálu Případy 1. oddělení. V soukromém životě by se ale ráda o někoho opřela. Bohužel je však na řadu věcí sama. Její manžel,
Je těžké stát se andělem, někdy si to zkuste
skutecnepribehy.cz
Je těžké stát se andělem, někdy si to zkuste
Z rozvodu mě vyléčila až opravdová láska. Znovu jsem se vdala a můj druhý muž byl tak báječný, že jsem se po jeho boku změnila k lepšímu. Když mě Pavel opustil, nějakou dobu jsem se domnívala, že to nepřežiju. Samozřejmě že mě všichni ujišťovali, že na to se neumírá, že se dám dohromady, že to spraví jenom čas.
Krásy skalních měst – Česká republika
nejsemsama.cz
Krásy skalních měst – Česká republika
Toužíte prozkoumat svět mohutných pískovcových věží, skalních stěn a krásných soutěsek? Skalní města jsou cílem mnoha turistů od nás i ze zahraničí. Kam zaplatíte vstupné, a kde můžete krásy přírody obdivovat zdarma? Pravčická brána Nejkrásnějším útvarem zdejší přírody a Národního parku České Švýcarsko je Pravčická brána, která se nachází asi 15 km od Děčína. Rozpětí celého oblouku má neuvěřitelných 26,5
Na vázách Františka Jungvirta se zabydleli brouci, žáby a ještěrky
iluxus.cz
Na vázách Františka Jungvirta se zabydleli brouci, žáby a ještěrky
Sklářský designer, výtvarník a malíř skla František Jungvirt se ve své nové sběratelské sérii uměleckých váz přenesl do zvířecí říše. Vybrané kusy z jeho stávajících kolekcí Garden a Trifid aktuálně z
Uršula Kluková: Jsem profesionální kmotra aneb Hroby slavných popáté
panidomu.cz
Uršula Kluková: Jsem profesionální kmotra aneb Hroby slavných popáté
Známý divadelník, fotograf a někdejší spoluzakladatel legendárního Kladivadla v těchto dnech pokřtil už pátý díl své pozoruhodné encyklopedie „Malý průvodce po hrobech velkých“, mapující místa posledního odpočinku slavných osobností českých dějin. Jak už napovídají koláže fotografií na všech pěti dílech, nejde jen o dějiny dávné, ale i ryze současné. Protože, jak říká sám autor: „Jde