Domů     Filipíny: Ráj, kde žije nejmenší opice na světě
Filipíny: Ráj, kde žije nejmenší opice na světě

Vaše nohy se noří do teplého písku Bílé pláže na filipínském ostrově Boracay. Průzračně modrozelená voda láká rozběhnout se, skočit do ní a uplavat pár temp. Na jedné z pěti nejkrásnějších pláží světa vás lechtá svými paprsky žhavé květnové slunce.

Slavná filipínská White Beach (Bílá pláž) se probírá k životu. I když byla v roce 2018 uzavřená spolu s oblíbeným turistickým ostrovem Boracay, dnes tato pláž, která pravidelně boduje v žebříčcích top pláží, opět pulzuje.

Po důkladném vyčištění lokality a úpravě ubytovacích kapacit pro turisty vás tak vítá s otevřenou náručí. Ostrovy v západní části Tichého oceánu ale nenabízejí jenom idylku na pláži…

Reliéf – mapa Filipín
Reliéf – mapa Filipín

Seznamte se s nártounem

Mezi zelenými listy pralesní houštiny na vás vykoukne maličká okatá opička, symbol filipínského ostrova Bohol. Nártoun filipínský měří jenom 8-16 cm, proto se klidně schová do vaší dlaně.

Na ostrově Bohol narazíte na několik chovných center nártounů, a tak se s nejmenším primátem na světě při větší porci štěstí můžete v klidu seznámit.

Ve volné přírodě pobíhá v deštných pralesích nejenom na Boholu, ale i na filipínských ostrovech Samar, Leyte a Mindanao. Nesmí vás ale odradit, že jde o noční tvory.

Za potravou nártouni vyrážejí až po soumraku, za bílého dne poklidně pochrupují ve spleti stromů. Když ovšem vyrazí na lov, mezi větvemi dokážou přeskočit vzdálenost neuvěřitelných 5 metrů!

Splněný sen? Kopec čokolády

Snili jste jako děti o tom, že budete mít jenom pro sebe kopec čokolády? Chcete-li si tento sen splnit, vydejte se na Boholu do Čokoládových hor. Matka Země se tu vyřádila a vytvořila nezvyklé geologické útvary, kopce téměř stejné velikosti. Čím jsou unikátní?

Jakmile nastane období sucha, zbarví se do hněda a nápadně připomínají kopce čokolády. V deštivém období se samozřejmě zazelenají, ale ať sem zavítáte kdykoli, ten pohled stojí za to.

Přátelské uvítání od lovců lebek

Nebaví vás toulání po plochých nížinách, raději byste si užili nějaký trek do hor? Centrální Kordillery na filipínském ostrově Luzon jsou pro takový úmysl jako stvořené. Za výchozí bod si vyberte městečko Banaue, předsíň pro cestu k slavným rýžovým terasám.

Založili je příslušníci kmene Ifugao před 2000 lety. Kdysi patřili mezi lovce lebek, ale dnes už se vůči turistům chovají přátelsky. Sami uvidíte, že jejich zavlažovací systémy vybudované z bambusových trubek patří mezi div techniky.

Díky nim přivedli vodu i do nepřístupných míst a svahy zdejších kopců rozsekali do miniaturních políček.

S batůžkem vysoko do hor

V poklidném Batadu vypadá struktura rýžových políček tak úchvatně, že připomíná antický amfiteátr. Zatímco Banaue patři mezi turistická lákadla, Batad odhaluje svoje krásy hlavně batůžkářům a lidem milujícím nezávislé cestování. Šplhání do hor se tu vyplatí.

Narazíte na další skvost, městečko Sagada vysoko v kopcích. Nedaleko něj se skrývá Údolí ozvěn, pohřebiště s rakvemi visícími na skále. Podivný pohřební zvyk patří mezi dávné tradice, některé rakve vykazují stáří až půl tisíciletí.

Jeskyně Sumaging Cave (Velká jeskyně) poblíž Sagady vás pro změnu zavede do krasového podzemí.

Stále s úsměvem na tváři

Pro Filipínce je pohoda typickým povahovým rysem. I když jsou většinou chudí, nevadí jim to a průzkumy je řadí k nejšťastnějším lidem na světě.

Usmívají se, jsou pohostinní a většina věcí jim trvá nekonečně dlouhou dobu, alespoň podle měřítek věčně spěchajících Středoevropanů. Krom toho jsou velkými milovníky karaoke – to na vás „zaútočí“ v nejmenších vesničkách i větších městech.

Zkuste se proto na pár dní zastavit ve městě Baguio a vnímat jeho specifický ruch. Filipínci jsou výjimeční i tím, jak vážně berou křesťanské tradice – jsou hlavně katolického vyznání.

Vánoce slaví podobně jako my, jenom místo kapra se salátem jedí svoje tradiční jídla, adobo a pancit a duchovní rozměr těchto svátků prožívají mnohem víc než my.

Pokořte spící sopku

Na první pohled vypadá docela mírumilovně, přesto roku 1991 rozsévala zkázu. Řeč je o vulkánu Pinatubo v centrální části Luzonu asi 85 km severozápadně od filipínské metropole Manily.

Spící sopka s hustě zalesněnými svahy se 15. června 1991 probudila k aktivitě. Druhá nejsilnější erupce v průběhu 20. století změnila životy mnoha lidí, především domorodých Aetů, kteří žili na svazích hory.

Výstup na kráter Pinatubo by měl být součástí každého pořádného adrenalinového horského treku Luzonem.

Jeskyní po podzemní řece

Kde na Zemi najdu ráj? Možná jste si tuhle otázku už někdy položili. Filipínci vám odpoví jasně: „Na ostrově Palawan. Letovisko El Nido je toho jednoznačným důkazem.

Oáza s nádhernými plážemi, jemným pískem a čistou vodou je zaklíněná mezi vápencovými skalisky. Nenechte se ale zlákat k tomu, abyste celý filipínský pobyt prolenošili v El Nidu. Minimálně stojí za to se vydat do hlavního města Puerto Princesa.

Na stejném ostrově zhruba 70 km severně od hlavního města navštivte jeskyní svatého Pavla, kterou protéká nejdelší splavná podzemní řeka na světě, měří přibližně 8 km. I když z ní během plavby uvidíte sotva čtvrtinu, přesto jde o nádherný zážitek.

Možná vám při plavbě přeletí nad hlavou netopýr. Nelekejte se, na rozdíl od vás je v jeskyni doma. Žijí jich tu celá hejna.

Tip, co ochutnat: Dopřejte si selátko

I když filipínská kuchyně nepatří k těm houfně obdivovaným, některá jídla byste si na ostrovech neměli nechat ujít, především lechon (pečené sele). Setkáte se s dvěma typy přípravy: Cebu lechon a Manila lechon.

První se plní kořením (černým pepřem, solí, česnekem, cibulkou s natí, bobkovými listy, citronovou trávou nebo listy citrusových stromů).

Osolený a opepřený Manilský lechon se potírá omáčkou z octa, hnědého cukru, papriky, soli, šťouchaných jater, česneku, cibule a strouhanky. Sele se peče několik hodin na bambusovém rožni nad žhavým dřevěným uhlím.

Oblíbeným jídlem jsou také smažené nudle pancit ochucené různými ingrediencemi. Za národní jídlo Filipínci považují adobo, maso či mořské plody marinované v octě, sójové omáčce, česneku a černém pepři.

Kousky masa se opékají na oleji a pak dusí v marinádě a podávají s omáčkou a rýží. Samozřejmostí jsou pak i výtečné krevety a ryby ugrilované přímo na pláži. A čím filipínské pochoutky slavnostně zakončit? Vynikajícím třtinovým rumem, který navíc seženete za hubičku.

Foto a zdroj: Podklady včetně fotografií poskytla CK China Tours – specialista na poznávací cesty do Asie.

Foto:
Lokalita:
Související články
Rodné město Mozarta ležící uprostřed krásné přírody vám nabízí nejen silné kulturní zážitky, ale také skvělý relax uprostřed krásné přírody. Město bylo založeno v roce 696 jako sídlo biskupa. V historickém centru najdete četné kostely, klášter Sankt Peter s kostelem Sankt Peter, Benediktýnský ženský klášter Nonnberg s klášterním kostelem Nonnberg nebo třeba Kollegienkirche. Nejznámější sakrá
Když navštívíte hlavní město Thajska, zjistíte, že připomíná plovoucí leknín. Bangkok totiž vyrostl na soutoku mnoha řek, říček a kanálů a tam, kde u nás jezdí auta a taxíky, tam všude plují lodi. Ale nebojte se, najde se tu i pevná zem. Vždyť někde museli postavit vyhlášenou thajskou dominantu, královský palác. Thajci jsou na svého panovníka Rámu IX. velmi hrdí a královský rod většinu tohoto
Máte-li možnost nebo chuť navštívit vyhlášenou metropoli na řece Visle, neváhejte. Vyplatí se zajet si sem třeba na víkend. Krakov je metropolí se vším všudy. Budete si tu připadat třeba jako v Praze, ale i ve Vídni či ve Florencii a určitě se vám bude líbit, že se snadno domluvíte. A proč právě Krakov? Kráčela tudy historie, dá se tady báječně nakupovat, zajít na koncert nebo do některého z mnoh
Dalo by se skoro začít: za devatero horami a devatero řekami… Je jeden kus země, z jejíž vůně se vám zatočí hlava. Romantická krajina bílých skal, bylinkových polí, starých hradů a skvělého jídla, která malebně sbíhá k moři do říše slunce a tepla. To je jižní Francie neboli Provence. Nádherné panorama cisterciáckého kláštera 11. stol
Vítejte ve světě švýcarských sýrů, vín a pálenek. Víte, kolik druhů sýra vás ve Švýcarsku čeká k objevování? Kolik procent produkce vína si Švýcaři sami vypijí? Nebo věděli jste, že bylo možné si nechat vypálit vlastní ovoce v pojízdné švýcarské palírně v Československu? Ponořte se do chutí švýcarské kuchyně a nechte se inspirovat k objevování během vaší další dovolené ve Švýcarsku. Švýcars
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Terazzo dózička zkrášlí váš pokoj
panidomu.cz
Terazzo dózička zkrášlí váš pokoj
Vyrobíte ji z ekologické pryskyřice jesmonite, která byla sice původně používána ve stavebnictví, ale před pár lety se stala hitem tvořivých videí. Určitě si ji oblíbíte, protože práci s ní zvládne každý. Budete potřebovat: silikonovou formu na odlévání, suchou a tekutou směs na míchání pryskyřice, barevné pigmenty, brusnou houbičku, několik menších a větších kelímků, míchátko,
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz