Domů     Zlín: Baťa všude, kam se podíváš
Zlín: Baťa všude, kam se podíváš
od 24.9.2021
1

Východomoravská metropole Zlín je bezesporu jedním z nejzelenějších krajských měst v celé zemi. Návštěvníkům se naskytne jedinečné panorama baťovských domků z neomítnutých červených cihel protkané zelení. Přímo ze středu města pak netypicky vyčnívá rozsáhlý bývalý tovární areál.

Zlín je díky velikánovi českého průmyslu a obchodu Tomáši Baťovi (1876–1932) městem, které zažilo snad nejprudší a nejefektivnější vývoj v českých dějinách. Není proto divu, že stopy tohoto velkého Čecha najdete ve Zlíně takřka na každém kroku.

Většina veřejných objektů postavených za Bati byla vybudována podle stejného klíče. Základem je železobetonový skelet s modulovým rozpětím 6,15 x 6,15 metru, sklo a ocel.

Pojízdná kancelář
Pojízdná kancelář

Amerika na Moravě

Baťa se nechal inspirovat v Americe, kde se měří vzdálenost ve stopách – přepočtem do naší metrické soustavy pak vzniklo originálních 6,15 metru.

Právě díky stavebnímu rozmachu v první polovině 20. století je Zlín označován za „živou učebnicí funkcionalistické architektury“.

A které stavby schované v údolí na pomezí Chřibů, Vizovické vrchoviny a Hostýnských vrchů v sobě baťovského ducha rozhodně nezapřou?

Obchodní dům
Obchodní dům

Kromě radnice a řady továrních budov, kde nyní najdete obchody, služby, kavárny, restaurace a další, jde také o krajskou nemocnici, kaskádovitě posazené internáty na Gahurově prospektu, budovy Univerzity Tomáše Bati, Velké kino, vily ředitelů firmy Baťa, Filmové ateliéry na Kudlově, Tomášov (nyní hotel a klinika reprodukční medicíny), zrekonstruovaný obchodní dům přímo v srdci Zlína, případně sousedící hotel Moskva (někdejší Společenský dům) a budovu Tržnice.

21. budova
21. budova

Mrakodrap s pojízdnou kanceláří

Nejznámější dominantu města, správní budovu č. 21 – mrakodrap (ve své době byla 2. nejvyšší budovou v Evropě), si vzal pod palec už Tomášův bratr Jan Antonín Baťa, jenž navedl ty nejlepší architekty tím správným směrem.

Součástí budovy, kde dnes sídlí krajský úřad, je i proslulá pojízdná ředitelská kancelář obuvnického kolosu, která měla sloužit pro rychlejší komunikaci s vedoucími jednotlivých podlaží.

Smutným paradoxem je, že díky válce a emigraci se kanceláří již žádný z Baťů nesvezl.

Baťovské domky
Baťovské domky

Dobrou zprávou pro turisty je, že za výjezd na vrchol mrakodrapu nemusí platit žádné vstupné, jen je potřeba se objednat. Ti, koho zajímají baťovské domky, mají na výběr.

K vidění jsou ve městě nejstarší čtvrtdomky s mansardovou střechou a čtvrtdomky omítnuté, ty jsou nejvzácnější. Mnohem hojněji jsou ve městě zastoupené typizované rodinné domky z červených neomítnutých cihel s rovnou střechou.

Nutno říct, že ve 30. letech minulého století šlo o značný luxus. Koupelnu s vanou, splachovací záchod a obývací pokoj se schodištěm do horního patra s přilehlou zahrádkou obklopenou zelení měl tehdy málokdo!

Tomáš Baťa
Tomáš Baťa

Odpočinek ve Zlíně

Tady možná doplnit ještě nějakou větu. Nejen místní, ale i návštěvníci ocení moderní úpravu parku Komenského a Gahurova prospektu, který najdete v blízkosti nejrušnější silnice.

Vtip architektonického zpracování je v tom, že když si na pečlivě upravený trávník naproti zlínskému obchodnímu domu lehnete a chcete si číst, žádné automobily neuslyšíte!

Ve zmíněném parku si kromě poležení na trávě můžete koupit i občerstvení v přilehlých podnicích na ulici Školní.

Milovníci umění jistě ocení i originální konstruktivistické dílo sochaře Rudolfa Valenty, který na náměstí Práce vztyčil dílo s názvem Velký Fibonacci. Znalci matematiky už jistě bystří.

Jde o 22 metrů dlouhou lomenou linku v prostoru, která odkazuje na slavného renesančního matematika a jeho nekonečnou posloupnost čísel. Ta představuje čísla v řadě, kdy každé číslo je součtem dvou předchozích. Dílo je hezky vidět i z mrakodrapu.

Modernizace se dočkala i obytná sídla. Třeba sídliště na Jižních Svazích je koncipováno jako příjemné místo k životu vsazené do relaxačního prostředí Centrálního parku.

Sportovci jistě ocení i poměrně nové přilehlé hřiště na discgolf a v létě koupaliště, odkud je výhled na Zlín.

Památník Tomáše Bati
Památník Tomáše Bati

Kongresové centrum Zlín, Vzdělávací komplex UTB

Na skok do přírody

Až budete mít Baťovo impérium prošlé a zakončené návštěvou vily T. Bati poblíž břehu řeky Dřevnice, zkuste si naplánovat i výlet mimo město. Inspirujte se třeba naším tipem na pěší výlet za malenovickým pramenem Svatá voda.

Oblíbené výletní, ale také poutní místo v lesích nad Malenovicemi ukrývá zázračný pramen, který má prý léčivé účinky. Tato zlínská čtvrť nabízí jako bonus návštěvu malenovického hradu.

Od Svaté vody vedou i další vycházkové trasy po okolí, například po stezce zdraví Tlustá hora. Stezka nabízí řadu možností pro aktivní trávení volného času – běh, posilování, dětské hry a cykloturistiku.

Součástí je i atypický lesní altán a lanová visutá lávka.

Trasa k ní vede po významné poutní Cyrilometodějské stezce.

Vila Tomáše Bati
Vila Tomáše Bati

Kolektivní dům

Hned vedle vily Jana Antonína Bati stoupá do výšky jeden ze dvou „kolektivních domů“ na území bývalého Československa. Levicová myšlenka kolektivního bydlení ale záhy narazila na své limity.

Obyvatelé domu nebyli „dostatečně kolektivističtí“ a třeba skromné vybavení kuchyňských koutů pro ně rozhodně nebylo komfortní. V prostorách bývalé restaurace můžete navštívit kulturní institut Alternativa, kde se konají kulturní, vzdělávací i společenské akce.

Foto: Město Zlín

Foto:
Štítky:
reklama
Související články
Jedním z mála dochovaných pevnostních objektů v Olomouci je Korunní pevnůstka ležící vlastně v samém centru města. Budována byla od roku 1754 na území bývalé obce Závodí před středověkými městskými hradbami a tvoří ji několik objektů postavených v průběhu 18. i 19. století. Pevnost obklopuje mohutný zemní val určený k rozmístění děl, jehož podpěrná cihlová zeď dosahuje výška 4,7 metru. Těch děl
Máte pocit, že vás v Čechách už nic nepřekvapí? Nechte se zlákat na výlet do královského města Kolína. Ať už přijedete na kole, vlakem, autem či dorazíte pěšky, čeká na vás řada krásných, dosud málo objevených míst. Historie kolínské židovské komunity Kolínský židovský klenot, Jeruzalém na Labi, představuje ojedinělý soubor židovských památek, bývalá židovská čtvrť právem náleží k nejcennějším
Rožnov leží pod Radhoštěm, a ten bychom rozhodně na svých cestách po tomto kraji minout neměli. Na jeho vrcholku stojí výjimečná kaple svatého Cyrila a Metoděje s byzantskou kopulí, vysvěcená už v roce 1898. Je to jedna z nejvýše položených církevních staveb na našem území a přestože si toho na první pohled sotva povšimneme, stojí jednou polovinou na rožnovské straně kopce a druhou na straně fr
Hrad přímo uprostřed města Česká Lípa býval kdysi od svého vzniku ve 13. století sevřen dvěma rameny řeky Ploučnice, a to ještě k jeho obraně přispívaly i okolní močály a bažiny. Lávka v oněch dobách sahala jen do půli řeky, pak už musela návštěva využít lodičku. Regulace řeky ve 20. století postupně odsoudila hrad k životu na suchu, i když čerpadla v jeho sklepeních jsou připomínkou, že voda t
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní, museli stavitelé Červené Lhoty n
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kartářce už věřím, vše se vyplnilo
skutecnepribehy.cz
Kartářce už věřím, vše se vyplnilo
Měla jsem pochybnosti. Přišlo mi, že říká samé nesmysly. Ale měla pravdu. V dobrém i zlém se všechny kartářčiny předpovědi vyplnily do puntíku přesně! Ke kartářce jsem chodila pravidelně už několik let a byla s její předpovědí vždy spokojená. Znala jsem i její dceru, která převzala živnost po matce. Vlastně se ty dvě střídaly, a tak si
Vlkodlaci mezi námi? Příběhy o nich sahají až do starověku!
epochalnisvet.cz
Vlkodlaci mezi námi? Příběhy o nich sahají až do starověku!
Nejstarší dochovaný příklad přeměny člověka na vlka se údajně nachází v Eposu o Gilgamešovi z doby kolem roku 2100 př.nl. Dodnes však světem kolují příběhy, ve kterých slýcháváme o krvelačném vlkovi, jenž se objevil při úplňku.   Vlkodlak, jak ho nyní známe, se poprvé objevuje ve starověkém Řecku a Římě, v etnografických, poetických a filozofických
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Karel Zich: Osudná dovolená v podmořském ráji
epochaplus.cz
Karel Zich: Osudná dovolená v podmořském ráji
Posluchači a fanoušci mu kvůli jeho hlasu rádi přezdívali „Český Elvis Presley“, on sám ale tohle srovnání neměl příliš rád, i když bylo lichotivé. „Jsem český Zich,“ tvrdil zpěvák, který mohl mít před sebou ještě mnoho skvělých úspěchů. Jméno Karel Zich (1949–2004) objevuje slavná folková skupina Spirituál kvintet, když se v roce 1969 po odchodu
Grossmann hrál do posledního dechu
nasehvezdy.cz
Grossmann hrál do posledního dechu
V případě dvojice Jiří Grossmann (†30) a Miloslav Šimek (†63) platí, že protiklady se přitahují. Zatímco Šimek byl vyznavačem skautingu, nekouřil, nepil a byl vzorným studentem, jeho protějšek byl t
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
panidomu.cz
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají,
Čínská snaha o ovládnutí umělé inteligence má jeden háček: závisí na americké technologii
21stoleti.cz
Čínská snaha o ovládnutí umělé inteligence má jeden háček: závisí na americké technologii
Čínské technologické firmy byly do značné míry zaskočeny průlomem v oblasti generativní umělé inteligence. Byť by své zaspání rády dohnaly, státní regulace a ne zcela dobře se vyvíjející čínská ekonom
Jak Šalamoun přelstil královnu ze Sáby
enigmaplus.cz
Jak Šalamoun přelstil královnu ze Sáby
Probudí ji velmi silná žízeň, potřebuje se napít. Projevují se důsledky velmi silně kořeněných jídel, která ji tíží v žaludku. Žádná ze služebných není po ruce, a tak královna vstane a dojde ke stolu,
Akce německých špionů v Irsku připomínaly frašku
historyplus.cz
Akce německých špionů v Irsku připomínaly frašku
„Pánové, to, co jsme dosud v tajné službě dělali, nestálo za nic. Všechno musíme od základu změnit,“ oznamuje svým podřízeným v březnu 1935 nový šéf německé vojenské rozvědky Wilhelm Canaris. Abwehr následně rozdělí do tří oddělení, z nichž to s římskou číslicí II bude zodpovědné za diverzní a sabotážní akce. Převratný krok…   V Irsku
Neom: Budoucnost logistiky a infrastruktury v srdci Blízkého Východu
iluxus.cz
Neom: Budoucnost logistiky a infrastruktury v srdci Blízkého Východu
Neom se rychle mění z konceptu do reality. Nedávné video zveřejněné na YouTube ukazuje ambiciózní futuristický projekt, který přesahuje rámec tradičních resortů, luxusních hotelů a špičkových zařízení
Kuskus s kuřetem a zeleninou
tisicereceptu.cz
Kuskus s kuřetem a zeleninou
Zbylo vám trochu pečeného kuřecího masa od oběda? Využijte ho k přípravě dalšího pokrmu. Potřebujete 150 g pečeného kuřecího masa 1 lžíci másla 3 lžíce oleje 250 g kuskusu 1 kuřecí bujón 1
Strašidelný sen znamenal kupodivu štěstí
nejsemsama.cz
Strašidelný sen znamenal kupodivu štěstí
Týdny mě mučila děsivá noční můra, útočily na mě dravé ryby a já jim unikala. Bála jsem se, že je to znamení, že se blíží strašné nebezpečí. Bylo to v době, kdy se mi narodila dvojčátka a já byla na mateřské. Kromě obrovského štěstí jsem tehdy prožívala i velký smutek, zemřela mi totiž maminka. Byla jsem smutná a vyčerpaná, což