Domů     Zlín: Baťa všude, kam se podíváš
Zlín: Baťa všude, kam se podíváš
od 24.9.2021
1

Východomoravská metropole Zlín je bezesporu jedním z nejzelenějších krajských měst v celé zemi. Návštěvníkům se naskytne jedinečné panorama baťovských domků z neomítnutých červených cihel protkané zelení. Přímo ze středu města pak netypicky vyčnívá rozsáhlý bývalý tovární areál.

Zlín je díky velikánovi českého průmyslu a obchodu Tomáši Baťovi (1876–1932) městem, které zažilo snad nejprudší a nejefektivnější vývoj v českých dějinách. Není proto divu, že stopy tohoto velkého Čecha najdete ve Zlíně takřka na každém kroku.

Většina veřejných objektů postavených za Bati byla vybudována podle stejného klíče. Základem je železobetonový skelet s modulovým rozpětím 6,15 x 6,15 metru, sklo a ocel.

Pojízdná kancelář
Pojízdná kancelář

Amerika na Moravě

Baťa se nechal inspirovat v Americe, kde se měří vzdálenost ve stopách – přepočtem do naší metrické soustavy pak vzniklo originálních 6,15 metru.

Právě díky stavebnímu rozmachu v první polovině 20. století je Zlín označován za „živou učebnicí funkcionalistické architektury“.

A které stavby schované v údolí na pomezí Chřibů, Vizovické vrchoviny a Hostýnských vrchů v sobě baťovského ducha rozhodně nezapřou?

Obchodní dům
Obchodní dům

Kromě radnice a řady továrních budov, kde nyní najdete obchody, služby, kavárny, restaurace a další, jde také o krajskou nemocnici, kaskádovitě posazené internáty na Gahurově prospektu, budovy Univerzity Tomáše Bati, Velké kino, vily ředitelů firmy Baťa, Filmové ateliéry na Kudlově, Tomášov (nyní hotel a klinika reprodukční medicíny), zrekonstruovaný obchodní dům přímo v srdci Zlína, případně sousedící hotel Moskva (někdejší Společenský dům) a budovu Tržnice.

21. budova
21. budova

Mrakodrap s pojízdnou kanceláří

Nejznámější dominantu města, správní budovu č. 21 – mrakodrap (ve své době byla 2. nejvyšší budovou v Evropě), si vzal pod palec už Tomášův bratr Jan Antonín Baťa, jenž navedl ty nejlepší architekty tím správným směrem.

Součástí budovy, kde dnes sídlí krajský úřad, je i proslulá pojízdná ředitelská kancelář obuvnického kolosu, která měla sloužit pro rychlejší komunikaci s vedoucími jednotlivých podlaží.

Smutným paradoxem je, že díky válce a emigraci se kanceláří již žádný z Baťů nesvezl.

Baťovské domky
Baťovské domky

Dobrou zprávou pro turisty je, že za výjezd na vrchol mrakodrapu nemusí platit žádné vstupné, jen je potřeba se objednat. Ti, koho zajímají baťovské domky, mají na výběr.

K vidění jsou ve městě nejstarší čtvrtdomky s mansardovou střechou a čtvrtdomky omítnuté, ty jsou nejvzácnější. Mnohem hojněji jsou ve městě zastoupené typizované rodinné domky z červených neomítnutých cihel s rovnou střechou.

Nutno říct, že ve 30. letech minulého století šlo o značný luxus. Koupelnu s vanou, splachovací záchod a obývací pokoj se schodištěm do horního patra s přilehlou zahrádkou obklopenou zelení měl tehdy málokdo!

Tomáš Baťa
Tomáš Baťa

Odpočinek ve Zlíně

Tady možná doplnit ještě nějakou větu. Nejen místní, ale i návštěvníci ocení moderní úpravu parku Komenského a Gahurova prospektu, který najdete v blízkosti nejrušnější silnice.

Vtip architektonického zpracování je v tom, že když si na pečlivě upravený trávník naproti zlínskému obchodnímu domu lehnete a chcete si číst, žádné automobily neuslyšíte!

Ve zmíněném parku si kromě poležení na trávě můžete koupit i občerstvení v přilehlých podnicích na ulici Školní.

Milovníci umění jistě ocení i originální konstruktivistické dílo sochaře Rudolfa Valenty, který na náměstí Práce vztyčil dílo s názvem Velký Fibonacci. Znalci matematiky už jistě bystří.

Jde o 22 metrů dlouhou lomenou linku v prostoru, která odkazuje na slavného renesančního matematika a jeho nekonečnou posloupnost čísel. Ta představuje čísla v řadě, kdy každé číslo je součtem dvou předchozích. Dílo je hezky vidět i z mrakodrapu.

Modernizace se dočkala i obytná sídla. Třeba sídliště na Jižních Svazích je koncipováno jako příjemné místo k životu vsazené do relaxačního prostředí Centrálního parku.

Sportovci jistě ocení i poměrně nové přilehlé hřiště na discgolf a v létě koupaliště, odkud je výhled na Zlín.

Památník Tomáše Bati
Památník Tomáše Bati

Kongresové centrum Zlín, Vzdělávací komplex UTB

Na skok do přírody

Až budete mít Baťovo impérium prošlé a zakončené návštěvou vily T. Bati poblíž břehu řeky Dřevnice, zkuste si naplánovat i výlet mimo město. Inspirujte se třeba naším tipem na pěší výlet za malenovickým pramenem Svatá voda.

Oblíbené výletní, ale také poutní místo v lesích nad Malenovicemi ukrývá zázračný pramen, který má prý léčivé účinky. Tato zlínská čtvrť nabízí jako bonus návštěvu malenovického hradu.

Od Svaté vody vedou i další vycházkové trasy po okolí, například po stezce zdraví Tlustá hora. Stezka nabízí řadu možností pro aktivní trávení volného času – běh, posilování, dětské hry a cykloturistiku.

Součástí je i atypický lesní altán a lanová visutá lávka.

Trasa k ní vede po významné poutní Cyrilometodějské stezce.

Vila Tomáše Bati
Vila Tomáše Bati

Kolektivní dům

Hned vedle vily Jana Antonína Bati stoupá do výšky jeden ze dvou „kolektivních domů“ na území bývalého Československa. Levicová myšlenka kolektivního bydlení ale záhy narazila na své limity.

Obyvatelé domu nebyli „dostatečně kolektivističtí“ a třeba skromné vybavení kuchyňských koutů pro ně rozhodně nebylo komfortní. V prostorách bývalé restaurace můžete navštívit kulturní institut Alternativa, kde se konají kulturní, vzdělávací i společenské akce.

Foto: Město Zlín

Foto:
Štítky:
reklama
Související články
Reprezentační sídlo starobylého rodu Harrachů je ideálním prostředím k udržování starých tradic. A na zámku Hrádek u Nechanic dobře vědí, co zajímavého pro své návštěvníky připravit. Známý novogotický zámek Hrádek u Nechanic byl vystavěn hraběcí rodinou Harrachů mezi lety 1839 až 1857 jako jejich letní lovecké a reprezentační sídlo. Vyznačuje se nejen anglickou architekturou, bohatě zdobenými i
Zdánlivý nesoulad mohutné kopule a stejně vysoké štíhlé zvonice je poznávacím znamením bohatě zdobeného chrámu svatého Mikuláše. Stavba na Malostranském náměstí je jednou z nejvýznamnějších památek pražského baroka, a takové hodnocení už vzhledem k úrovni pražské historické architektury něco znamená. Postavit chrám, který je dnes všeobecně uznáván za jednu z nejcennějších barokních památek Prahy,
Mezi nejzajímavější architektonické památky naší historie patří ty, které vznikly pro armádu. Některé z nich nás totiž přesvědčí, že i takové objekty mohou být krásné a technicky dokonalé a dokáží i dnes nadchnout návštěvníky všech věkových kategorií. Habsburská monarchie se v polovině 18. století nenacházela v nejlepší kondici. Takzvaná válka o habsburské dědictví ji vyčerpávala, a dokonce přišl
Hrad Švihov v okrese Klatovy se na své vodní opevnění mohl vždy spolehnout s výjimkou husitských válek, kdy husité dokázali vodní příkop vypustit. Hrad pak v pozdější době ale úspěšně odolal i švédským vojskům. Císař Ferdinand III. se jeho nedobytnosti dokonce tak obával, že po třicetileté válce nařídil Švihov zbořit, aby se nemohl stát baštou protihabsburského odporu. Tento záměr ale naštěstí d
Z kamenného hradu přežily staletí jen některé obvodové zdi, ale Skuhrov už si dávno za kámen našel náhradu. Když se dnes řekne Skuhrov, mnohem více pomyslíme na jiný materiál – na dřevo. S tím umí Skuhrov doslova čarovat. Nevíme sice úplně přesně, kdy hrad Skuhrov na ostrožně nad pravým břehem říčky Bělé vzniknul, ale nebudeme daleko od pravdy, když budeme tipovat konec 13. století. Dlouhou řadu
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kameny Ica: Dokazují, že jsme žili s dinosaury?
epochalnisvet.cz
Kameny Ica: Dokazují, že jsme žili s dinosaury?
Na více než 15 000 kamenech s rytinami najdeme údajně potvrzení prakticky všeho, o čem dnešní záhadologové sní. Obrázky zachycují dinosaury, pokročilé lékařské zákroky nebo pokročilé technologie, nápadně připomínající ty moderní. Jsou kameny skutečné? Kdo je mohl vytvořit a co všechno by měly dokazovat?   Peruánský lékař Javier Cabrera Darquea (1924–2001) slaví 42. narozeniny. Mezi dary se
Radostná událost v rodině Leoše Mareše!
nasehvezdy.cz
Radostná událost v rodině Leoše Mareše!
U Marešových se slaví! Syn Jakub (18) se dostal na prestižní univerzitu Florida Southern College v Americe, kde se kromě studií byznysu bude také věnovat vodnímu lyžování, ve kterém je opravdu dobrý.
Průmyslové potraviny jako zhouba našeho zdraví?
21stoleti.cz
Průmyslové potraviny jako zhouba našeho zdraví?
Člověk je tvor nepoučitelný, zejména co se skladby jídelníčku týká. Jakmile má možnost dopřát si potraviny s vysokým obsahem cukru, soli nebo tuku, nedokáže odolat. Přitom by měl. S každou další porcí
Jak jsem zkoumala svůj rozvětvený rod
skutecnepribehy.cz
Jak jsem zkoumala svůj rozvětvený rod
Seděla jsem nad archivem dlouho do noci a kolem mě se promenádovali duchové mých předků. Pak zamířili do jídelny ke kulatému stolu. Do toho domu po prarodičích jsem se přistěhovala nově, bydlela jsem tu zatím jen pár dní. Domek byl hodně dlouho opuštěný, protože babička s dědou už před lety odešli bydlet do domova seniorů, kde měli
Tři dívky v domě hrůzy
epochaplus.cz
Tři dívky v domě hrůzy
Napohled obyčejný pohodlný dům v rezidenční čtvrti v Clevelandu obývá sympatický muž, kterého si sousedé nemohou vynachválit. Nikdo z nich netuší, jak hrůzné tajemství se za jeho zdmi skrývá. Městečko Yauco na karibském ostrově Portorico má něco přes 30 tisíc obyvatel a 10. července 1960 k nim přibývá také Ariel Castro. Jeho rodiče Pedro Castro
Co vše skrývá zřícenina hradu Házmburk?
enigmaplus.cz
Co vše skrývá zřícenina hradu Házmburk?
Zřícenina gotického hradu Házmburk, jež najdeme u vsi Klapý, asi 3,5 kilometru severozápadně od města Libochovice v okrese Litoměřice, je opředena nejednou bájí a pověstí, tak jako ostatně každé staro
Jak shodit kila a nepřibrat
nejsemsama.cz
Jak shodit kila a nepřibrat
Přejídáte se, jenže pak si vyčítáte nadbytečná kila? Do posilovny vás nikdo nedostane? Moc toho nenaspíte a v práci máte stres? Zkuste na to jít jinak. Asi vás překvapí, že váš chytrý metabolismus sám od sebe spálí 1300 až 2000 kalorií denně, bez jakékoli aktivity. Kolik přesně, to už záleží na vaší váze, výšce i jiném. Už to je ale přece dobrý
Velikonoce s Baronem
iluxus.cz
Velikonoce s Baronem
Velikonoce klepou na dveře, a jak lépe je strávit než v přítomnosti prvotřídních českých ovocných specialit a pálenek Baron Hildprandt. Nenechte se zaskočit dospělými koledníky, a kromě obarvených vaj
Čočková polévka s cizrnou a zeleninou
panidomu.cz
Čočková polévka s cizrnou a zeleninou
V této vegetariánské verzi supluje bílkovinu zelená čočka a cizrna, která chuťově doplňuje rajčata i brambory s řapíkatým celerem. Klidně uvařte toto jídlo z dvojnásobné dávky, určitě si nikdo nebude stěžovat ani druhý den, kdy se skvěle rozleží. Ingredience 300 g brambor 3 řapíkaté celery (200 g) 2 stroužky česneku 1 menší cibule 2 lžíce olivového
Plněná cuketa s kuskusem, zeleninou a šunkou posypaná sýrem
tisicereceptu.cz
Plněná cuketa s kuskusem, zeleninou a šunkou posypaná sýrem
Suroviny 4 rajčata 3 cibule 8 lžic kuskusu 150 g uzené slaniny 200 g šunky 200 g strouhaného sýra Postup Cuketu podélně rozřízněte a vnitřek vydlabejte. Vydlabaný vnitřek nakrájejte na m
Richard Lví srdce krutostí šokoval muslimy i křižáky
historyplus.cz
Richard Lví srdce krutostí šokoval muslimy i křižáky
S rukama pevně svázanýma za zády je postupně vyvádějí z města do pouště. Tam na ně již čekají kati. Marně budou muslimští vojáci sultána Saladina bušit do křesťanských řad, aby zachránili své souvěrce. Jejich osud je zpečetěn. Přezdívají mu Lví srdce. Už jeho současníci pohlížejí na anglického krále Richarda I. (1157–1199) jako na hrdinu, rytíře
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř