Domů     Filipíny: Ráj, kde žije nejmenší opice na světě
Filipíny: Ráj, kde žije nejmenší opice na světě

Vaše nohy se noří do teplého písku Bílé pláže na filipínském ostrově Boracay. Průzračně modrozelená voda láká rozběhnout se, skočit do ní a uplavat pár temp. Na jedné z pěti nejkrásnějších pláží světa vás lechtá svými paprsky žhavé květnové slunce.

Slavná filipínská White Beach (Bílá pláž) se probírá k životu. I když byla v roce 2018 uzavřená spolu s oblíbeným turistickým ostrovem Boracay, dnes tato pláž, která pravidelně boduje v žebříčcích top pláží, opět pulzuje.

Po důkladném vyčištění lokality a úpravě ubytovacích kapacit pro turisty vás tak vítá s otevřenou náručí. Ostrovy v západní části Tichého oceánu ale nenabízejí jenom idylku na pláži…

Reliéf – mapa Filipín
Reliéf – mapa Filipín

Seznamte se s nártounem

Mezi zelenými listy pralesní houštiny na vás vykoukne maličká okatá opička, symbol filipínského ostrova Bohol. Nártoun filipínský měří jenom 8-16 cm, proto se klidně schová do vaší dlaně.

Na ostrově Bohol narazíte na několik chovných center nártounů, a tak se s nejmenším primátem na světě při větší porci štěstí můžete v klidu seznámit.

Ve volné přírodě pobíhá v deštných pralesích nejenom na Boholu, ale i na filipínských ostrovech Samar, Leyte a Mindanao. Nesmí vás ale odradit, že jde o noční tvory.

Za potravou nártouni vyrážejí až po soumraku, za bílého dne poklidně pochrupují ve spleti stromů. Když ovšem vyrazí na lov, mezi větvemi dokážou přeskočit vzdálenost neuvěřitelných 5 metrů!

Splněný sen? Kopec čokolády

Snili jste jako děti o tom, že budete mít jenom pro sebe kopec čokolády? Chcete-li si tento sen splnit, vydejte se na Boholu do Čokoládových hor. Matka Země se tu vyřádila a vytvořila nezvyklé geologické útvary, kopce téměř stejné velikosti. Čím jsou unikátní?

Jakmile nastane období sucha, zbarví se do hněda a nápadně připomínají kopce čokolády. V deštivém období se samozřejmě zazelenají, ale ať sem zavítáte kdykoli, ten pohled stojí za to.

Přátelské uvítání od lovců lebek

Nebaví vás toulání po plochých nížinách, raději byste si užili nějaký trek do hor? Centrální Kordillery na filipínském ostrově Luzon jsou pro takový úmysl jako stvořené. Za výchozí bod si vyberte městečko Banaue, předsíň pro cestu k slavným rýžovým terasám.

Založili je příslušníci kmene Ifugao před 2000 lety. Kdysi patřili mezi lovce lebek, ale dnes už se vůči turistům chovají přátelsky. Sami uvidíte, že jejich zavlažovací systémy vybudované z bambusových trubek patří mezi div techniky.

Díky nim přivedli vodu i do nepřístupných míst a svahy zdejších kopců rozsekali do miniaturních políček.

S batůžkem vysoko do hor

V poklidném Batadu vypadá struktura rýžových políček tak úchvatně, že připomíná antický amfiteátr. Zatímco Banaue patři mezi turistická lákadla, Batad odhaluje svoje krásy hlavně batůžkářům a lidem milujícím nezávislé cestování. Šplhání do hor se tu vyplatí.

Narazíte na další skvost, městečko Sagada vysoko v kopcích. Nedaleko něj se skrývá Údolí ozvěn, pohřebiště s rakvemi visícími na skále. Podivný pohřební zvyk patří mezi dávné tradice, některé rakve vykazují stáří až půl tisíciletí.

Jeskyně Sumaging Cave (Velká jeskyně) poblíž Sagady vás pro změnu zavede do krasového podzemí.

Stále s úsměvem na tváři

Pro Filipínce je pohoda typickým povahovým rysem. I když jsou většinou chudí, nevadí jim to a průzkumy je řadí k nejšťastnějším lidem na světě.

Usmívají se, jsou pohostinní a většina věcí jim trvá nekonečně dlouhou dobu, alespoň podle měřítek věčně spěchajících Středoevropanů. Krom toho jsou velkými milovníky karaoke – to na vás „zaútočí“ v nejmenších vesničkách i větších městech.

Zkuste se proto na pár dní zastavit ve městě Baguio a vnímat jeho specifický ruch. Filipínci jsou výjimeční i tím, jak vážně berou křesťanské tradice – jsou hlavně katolického vyznání.

Vánoce slaví podobně jako my, jenom místo kapra se salátem jedí svoje tradiční jídla, adobo a pancit a duchovní rozměr těchto svátků prožívají mnohem víc než my.

Pokořte spící sopku

Na první pohled vypadá docela mírumilovně, přesto roku 1991 rozsévala zkázu. Řeč je o vulkánu Pinatubo v centrální části Luzonu asi 85 km severozápadně od filipínské metropole Manily.

Spící sopka s hustě zalesněnými svahy se 15. června 1991 probudila k aktivitě. Druhá nejsilnější erupce v průběhu 20. století změnila životy mnoha lidí, především domorodých Aetů, kteří žili na svazích hory.

Výstup na kráter Pinatubo by měl být součástí každého pořádného adrenalinového horského treku Luzonem.

Jeskyní po podzemní řece

Kde na Zemi najdu ráj? Možná jste si tuhle otázku už někdy položili. Filipínci vám odpoví jasně: „Na ostrově Palawan. Letovisko El Nido je toho jednoznačným důkazem.

Oáza s nádhernými plážemi, jemným pískem a čistou vodou je zaklíněná mezi vápencovými skalisky. Nenechte se ale zlákat k tomu, abyste celý filipínský pobyt prolenošili v El Nidu. Minimálně stojí za to se vydat do hlavního města Puerto Princesa.

Na stejném ostrově zhruba 70 km severně od hlavního města navštivte jeskyní svatého Pavla, kterou protéká nejdelší splavná podzemní řeka na světě, měří přibližně 8 km. I když z ní během plavby uvidíte sotva čtvrtinu, přesto jde o nádherný zážitek.

Možná vám při plavbě přeletí nad hlavou netopýr. Nelekejte se, na rozdíl od vás je v jeskyni doma. Žijí jich tu celá hejna.

Tip, co ochutnat: Dopřejte si selátko

I když filipínská kuchyně nepatří k těm houfně obdivovaným, některá jídla byste si na ostrovech neměli nechat ujít, především lechon (pečené sele). Setkáte se s dvěma typy přípravy: Cebu lechon a Manila lechon.

První se plní kořením (černým pepřem, solí, česnekem, cibulkou s natí, bobkovými listy, citronovou trávou nebo listy citrusových stromů).

Osolený a opepřený Manilský lechon se potírá omáčkou z octa, hnědého cukru, papriky, soli, šťouchaných jater, česneku, cibule a strouhanky. Sele se peče několik hodin na bambusovém rožni nad žhavým dřevěným uhlím.

Oblíbeným jídlem jsou také smažené nudle pancit ochucené různými ingrediencemi. Za národní jídlo Filipínci považují adobo, maso či mořské plody marinované v octě, sójové omáčce, česneku a černém pepři.

Kousky masa se opékají na oleji a pak dusí v marinádě a podávají s omáčkou a rýží. Samozřejmostí jsou pak i výtečné krevety a ryby ugrilované přímo na pláži. A čím filipínské pochoutky slavnostně zakončit? Vynikajícím třtinovým rumem, který navíc seženete za hubičku.

Foto a zdroj: Podklady včetně fotografií poskytla CK China Tours – specialista na poznávací cesty do Asie.

Foto:
Lokalita:
Související články
Pokud nesnášíte velká vedra, nebo vám v létě na dovolenou nezbyl čas, nic není ztraceno. Menorka vám ráda otevře svou náruč. Název pochází z latinského Insula minor (Menší ostrov), který se používal pro odlišení od sousední Mallorky. Oba ostrovy patří k španělskému souostroví Baleáry. Od Mallorky se ostrov liší nejen velikostí, ale také rytmem života. Zatímco větší sestru už dávno ve dne v noci o
Slunce se mocně opírá o štíty mohutných hor. Na nebi není ani mráček a skoro to vypadá, že ostré vrcholky masivů musejí každou chvilkou protnout blankytně modrou oblohu. Jejich majestátnost a dravost krotí nádherné listnaté lesy, jejichž podzimní „čarokresba” vezme dech všem přihlížejícím. Je jednou z největších zemí a statistické údaje popisující tuto nejlidnatější část světa jsou naprosto fasc
V rakouské Solné komoře, sevřené horskými hřebeny Dachsteinu a vonícími alpskými lesy, se rozkládá malebná vesnička Gosau. Toto místo působí, jako by vystoupilo z jiné doby – krajina nedotčená spěchem, kde čas plyne klidněji a každý pohled nabízí scenérii hodnou pohlednice. Gosau láká cestovatele, kteří touží po tichu, autenticitě a zážitku, který se zapíše hluboko do paměti. Největším magnetem
Navštivte jedno z nejkrásnějších měst severní Evropy a zároveň jedno z nejstarších v Polsku. A až se ho nabažíte, pokračujte za krmením tuleňů a na polskou Saharu. Rádi o dovolené odpočíváte na pláži u moře nebo se procházíte malebnými uličkami plnými kaváren a stylových krámků se suvenýry? Obdivujete kostely, chrámy a historické budovy? Líbí se vám spíš aktivní dovolená plná dobrodružství? Láká
Užhorod je malebné město na západě Ukrajiny, ležící v Zakarpatské oblasti přímo u hranic se Slovenskem. Díky své poloze – jen pár minut od hraničního přechodu ve Vyšném Nemeckém – je Užhorod často považován za „bránu do Ukrajiny“. Dlouhodobě byl známý svou vícejazyčnou a mnohonárodní atmosférou – mísí se tu vlivy ukrajinské, slovenské, maďarské, české i romské kultury. V posledních dvou letech se
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
epochaplus.cz
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
V obchodě si ho kupujeme v podobě nenápadných suchých listů, které přidáváme při vaření do různých jídel. Samotná dřevina má přitom vznešenost nejen v názvu, ale také ve své historii. Uctívají ji panovníci i umělci, neobejdou se bez ní dokonce ani ve slavné delfské věštírně. A může podpořit zdraví! Vavřínové věnce známe jako poctu pro
Konec zápachu v bytě
panidomu.cz
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových
Originální stavba navzdory velké vodě
rezidenceonline.cz
Originální stavba navzdory velké vodě
Okouzlující dům, postavený v povodňovém pásmu na předměstí Byron Bay v oblasti Queensland na východě Austrálie, musel vyhovět přísným stavebním regulím, aby jej nezničily v těchto končinách celkem běžné povodně. Příjemné subtropické klima v pobřežní oblasti australského Queenslandu spolu s nekonečnými písečnými plážemi a národními parky učarovaly také majitelům Northern Rivers Beach House, kteří se obrátili na známé architektonické
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
nejsemsama.cz
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
V horkém počasí začnou otékat nohy i zdravým lidem. Pocity těžkých nohou jsou nepříjemné a mohou pokazit celý den a místo toho, abyste si teplé dny užívala, trpíte. Vše se dá ale napravit! I když je většina lidí přesvědčena o opaku, nejsou oteklé nohy ani zdaleka problémem pouze starších nebo obézních lidí. Nepříjemně otéct mohou nohy komukoli. Zvlášť rizikové je dlouhé
Ze šperkovnice vycházely zvuky
skutecnepribehy.cz
Ze šperkovnice vycházely zvuky
S manželem jsme zakoupili starou šperkovnici, a pak ji vystavili v obývacím pokoji na komodě. Od té doby se doma začaly dít podivné věci. Když jsme si s manželem pořídili malý byt, nijak jsme s jeho zařizováním nepospíchali. Nechtěli jsme nic uspěchat. Společně s manželem Pavlem jsme přemýšleli, jaké doplňky by byly do obýváku nejvhodnější. Toulali jsme se tehdy na výletě v Kroměříži, když jsme v zapadlé
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
enigmaplus.cz
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
V roce 1974 proběhla invaze turecké armády na ostrov Kypr. Vyvrcholilo tím problematické soužití mezi kyperskými Řeky a kyperskými Turky. Ostrov je stále rozdělen. Část ostrova nyní zahrnuje území Kyp
Vodnice je poklad v domácí apotéce
epochalnisvet.cz
Vodnice je poklad v domácí apotéce
Její druhý název je brukev řepák, ale také se jí lidově říkalo kvaka nebo rabská řepa, to prý podle uherského města Rábu, protože prý snáší podobné vlhké podnebí, jako je tam.   Určitě jste se s ní už setkali, třeba na trzích, někdy i v obchodech. Její bulvy jsou bílé, nahoře někdy fialové a chutí
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
nasehvezdy.cz
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
Když si herečka Jana Švandová (77) brala movitého developera Pavla Satorieho (75), šla hlavně po jistotě. Jenže co když o jejího muže teď usiluje jiná žena se stejným záměrem? Herečka Jana Švandová
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
tisicereceptu.cz
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
Nikdy není na škodu zkombinovat více druhů masa. Ingredience 4 ks kuřecích prsou 15 plátků slaniny 1 vejce 100 g strouhanky 100 g nastrouhaného sýru sůl a pepř Postup Nejprve si tři p
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
historyplus.cz
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
Je neděle pozdě odpoledne, 30. května 1434. Kolem táhlého hřbetu Lipské hory u vesnice Lipany se zvedá prach. Jízdní oddíly umírněných husitů pronikají otevřenou vozovou hradbou táboritů a sirotků a převrátí osm dalších bojových vozů. Za nimi se hrnou pěší, kteří kolem sebe mávají meči a cepy… Právě v těchto rozhodujících okamžicích, kdy proti sobě bojují
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
21stoleti.cz
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spáne
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
iluxus.cz
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
Letní filmovou sezónu oživuje snímek Džob, závěrečný díl trilogie, kterou režisér Tomáš Vorel započal Gymplem a pokračoval Vejškou. Hrdinové Kolman (Jiří Mádl) a Kocourek (Tomáš Vorel ml.) dospěli – j
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz