Domů     Filipíny: Ráj, kde žije nejmenší opice na světě
Filipíny: Ráj, kde žije nejmenší opice na světě
od 23.9.2021
1

Vaše nohy se noří do teplého písku Bílé pláže na filipínském ostrově Boracay. Průzračně modrozelená voda láká rozběhnout se, skočit do ní a uplavat pár temp. Na jedné z pěti nejkrásnějších pláží světa vás lechtá svými paprsky žhavé květnové slunce.

Slavná filipínská White Beach (Bílá pláž) se probírá k životu. I když byla v roce 2018 uzavřená spolu s oblíbeným turistickým ostrovem Boracay, dnes tato pláž, která pravidelně boduje v žebříčcích top pláží, opět pulzuje.

Po důkladném vyčištění lokality a úpravě ubytovacích kapacit pro turisty vás tak vítá s otevřenou náručí. Ostrovy v západní části Tichého oceánu ale nenabízejí jenom idylku na pláži…

Reliéf – mapa Filipín
Reliéf – mapa Filipín

Seznamte se s nártounem

Mezi zelenými listy pralesní houštiny na vás vykoukne maličká okatá opička, symbol filipínského ostrova Bohol. Nártoun filipínský měří jenom 8-16 cm, proto se klidně schová do vaší dlaně.

Na ostrově Bohol narazíte na několik chovných center nártounů, a tak se s nejmenším primátem na světě při větší porci štěstí můžete v klidu seznámit.

Ve volné přírodě pobíhá v deštných pralesích nejenom na Boholu, ale i na filipínských ostrovech Samar, Leyte a Mindanao. Nesmí vás ale odradit, že jde o noční tvory.

Za potravou nártouni vyrážejí až po soumraku, za bílého dne poklidně pochrupují ve spleti stromů. Když ovšem vyrazí na lov, mezi větvemi dokážou přeskočit vzdálenost neuvěřitelných 5 metrů!

Splněný sen? Kopec čokolády

Snili jste jako děti o tom, že budete mít jenom pro sebe kopec čokolády? Chcete-li si tento sen splnit, vydejte se na Boholu do Čokoládových hor. Matka Země se tu vyřádila a vytvořila nezvyklé geologické útvary, kopce téměř stejné velikosti. Čím jsou unikátní?

Jakmile nastane období sucha, zbarví se do hněda a nápadně připomínají kopce čokolády. V deštivém období se samozřejmě zazelenají, ale ať sem zavítáte kdykoli, ten pohled stojí za to.

Přátelské uvítání od lovců lebek

Nebaví vás toulání po plochých nížinách, raději byste si užili nějaký trek do hor? Centrální Kordillery na filipínském ostrově Luzon jsou pro takový úmysl jako stvořené. Za výchozí bod si vyberte městečko Banaue, předsíň pro cestu k slavným rýžovým terasám.

Založili je příslušníci kmene Ifugao před 2000 lety. Kdysi patřili mezi lovce lebek, ale dnes už se vůči turistům chovají přátelsky. Sami uvidíte, že jejich zavlažovací systémy vybudované z bambusových trubek patří mezi div techniky.

Díky nim přivedli vodu i do nepřístupných míst a svahy zdejších kopců rozsekali do miniaturních políček.

S batůžkem vysoko do hor

V poklidném Batadu vypadá struktura rýžových políček tak úchvatně, že připomíná antický amfiteátr. Zatímco Banaue patři mezi turistická lákadla, Batad odhaluje svoje krásy hlavně batůžkářům a lidem milujícím nezávislé cestování. Šplhání do hor se tu vyplatí.

Narazíte na další skvost, městečko Sagada vysoko v kopcích. Nedaleko něj se skrývá Údolí ozvěn, pohřebiště s rakvemi visícími na skále. Podivný pohřební zvyk patří mezi dávné tradice, některé rakve vykazují stáří až půl tisíciletí.

Jeskyně Sumaging Cave (Velká jeskyně) poblíž Sagady vás pro změnu zavede do krasového podzemí.

Stále s úsměvem na tváři

Pro Filipínce je pohoda typickým povahovým rysem. I když jsou většinou chudí, nevadí jim to a průzkumy je řadí k nejšťastnějším lidem na světě.

Usmívají se, jsou pohostinní a většina věcí jim trvá nekonečně dlouhou dobu, alespoň podle měřítek věčně spěchajících Středoevropanů. Krom toho jsou velkými milovníky karaoke – to na vás „zaútočí“ v nejmenších vesničkách i větších městech.

Zkuste se proto na pár dní zastavit ve městě Baguio a vnímat jeho specifický ruch. Filipínci jsou výjimeční i tím, jak vážně berou křesťanské tradice – jsou hlavně katolického vyznání.

Vánoce slaví podobně jako my, jenom místo kapra se salátem jedí svoje tradiční jídla, adobo a pancit a duchovní rozměr těchto svátků prožívají mnohem víc než my.

Pokořte spící sopku

Na první pohled vypadá docela mírumilovně, přesto roku 1991 rozsévala zkázu. Řeč je o vulkánu Pinatubo v centrální části Luzonu asi 85 km severozápadně od filipínské metropole Manily.

Spící sopka s hustě zalesněnými svahy se 15. června 1991 probudila k aktivitě. Druhá nejsilnější erupce v průběhu 20. století změnila životy mnoha lidí, především domorodých Aetů, kteří žili na svazích hory.

Výstup na kráter Pinatubo by měl být součástí každého pořádného adrenalinového horského treku Luzonem.

Jeskyní po podzemní řece

Kde na Zemi najdu ráj? Možná jste si tuhle otázku už někdy položili. Filipínci vám odpoví jasně: „Na ostrově Palawan. Letovisko El Nido je toho jednoznačným důkazem.

Oáza s nádhernými plážemi, jemným pískem a čistou vodou je zaklíněná mezi vápencovými skalisky. Nenechte se ale zlákat k tomu, abyste celý filipínský pobyt prolenošili v El Nidu. Minimálně stojí za to se vydat do hlavního města Puerto Princesa.

Na stejném ostrově zhruba 70 km severně od hlavního města navštivte jeskyní svatého Pavla, kterou protéká nejdelší splavná podzemní řeka na světě, měří přibližně 8 km. I když z ní během plavby uvidíte sotva čtvrtinu, přesto jde o nádherný zážitek.

Možná vám při plavbě přeletí nad hlavou netopýr. Nelekejte se, na rozdíl od vás je v jeskyni doma. Žijí jich tu celá hejna.

Tip, co ochutnat: Dopřejte si selátko

I když filipínská kuchyně nepatří k těm houfně obdivovaným, některá jídla byste si na ostrovech neměli nechat ujít, především lechon (pečené sele). Setkáte se s dvěma typy přípravy: Cebu lechon a Manila lechon.

První se plní kořením (černým pepřem, solí, česnekem, cibulkou s natí, bobkovými listy, citronovou trávou nebo listy citrusových stromů).

Osolený a opepřený Manilský lechon se potírá omáčkou z octa, hnědého cukru, papriky, soli, šťouchaných jater, česneku, cibule a strouhanky. Sele se peče několik hodin na bambusovém rožni nad žhavým dřevěným uhlím.

Oblíbeným jídlem jsou také smažené nudle pancit ochucené různými ingrediencemi. Za národní jídlo Filipínci považují adobo, maso či mořské plody marinované v octě, sójové omáčce, česneku a černém pepři.

Kousky masa se opékají na oleji a pak dusí v marinádě a podávají s omáčkou a rýží. Samozřejmostí jsou pak i výtečné krevety a ryby ugrilované přímo na pláži. A čím filipínské pochoutky slavnostně zakončit? Vynikajícím třtinovým rumem, který navíc seženete za hubičku.

Foto a zdroj: Podklady včetně fotografií poskytla CK China Tours – specialista na poznávací cesty do Asie.

Foto:
Lokalita:
reklama
Související články
Která místa navštívit ve Švýcarsku? Není nic snazšího než si přečíst naše doporučení. Máte chuť na pravý alpský sýr z horských pastvin? Jste na správném místě. Jenom je lepší si ho koupit na trhu. A čokoláda hořká i mléčná také patří k této zvláštní horské zemi. Můžete se i projet čokoládovým expresem až do firmy slavné čokoládové značky, nebo se jen tak projet vlakem od ledovcových vrchů až k ita
Město v jihovýchodním koutě Horního Bavorska stojí kousek od Salzburgu a nachází se v něm obrovský solný důl, v němž probíhá těžba už od roku 1517. Děti si zde mohou vyzkoušet jízdu důlním vláčkem, který je zaveze do 650 metrů dlouhého tunelu končícího v působivé „Solné katedrále“. Úchvatnou podívanou vám také poskytne plavba po zrcadlovém jezeře, z níž si budete moci prohlédnout magická zákout
Litva, Lotyško a Estonsko, trojice zemí u západních hranic Ruska je v posledních letech stále zajímavější alternativou pro poznávací výlety. Není se čemu divit. Země lze během několika dnů projet autem a díky svému rovinatému charakteru vybízí i k cyklistickému výletu. Pokud si k tomu přidáte množství kulturních i přírodních památek, je jasné, proč je o ně stále větší zájem. Doporučujeme začít v
Hlavní město Slovenska můžete poznávat různými způsoby. Jestliže milujte zeleň, můžete využít širokou síť cyklotras a kochat se pohledem na třetí nejzelenější hlavní město na světě ze sedla jízdního kola. V případě, že máte rádi dobré jídlo a víno, právě nyní, na podzim, je ten pravý čas vychutnat si dobroty, které voní z každého koutu města. Chcete-li však poznat Bratislavu naplno, využijte m
Bratislavský podzim se spojuje s kvalitním vínem, jedinečnou domácí gastronomií a tradiční kulturou. Kratší dni, když vám pod nohama šustí listí a venku se příjemně ochladí, patří v Bratislavě mezi ty nejhezčí. Objevte kouzlo města na Dunaji, ochutnejte jeho různorodost a zažijte skvělou atmosféru. Dopřejte si 72 hodinový výlet plný zážitků v městě, kde je všechno na skok. Ve víně je zážit
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vášnivý románek s kolegou?
nasehvezdy.cz
Vášnivý románek s kolegou?
Pohledná herečka ze seriálu Ulice Kristýna Hrušínská (38) je sice vdaná za režiséra Matěje Balcara (32), ovšem už delší dobu se povídá, že mají velkou krizi. Právě to byl nejspíš důvod, proč se ta
Být pouze sami se sebou…
panidomu.cz
Být pouze sami se sebou…
Umíte jen tak sedět, vypnout myšlenky a jen „být“? I když se to na první pohled nezdá, je to docela těžké, ale pro duševní rovnováhu nesmírně důležité. Neustálý tok informací, pracovní vytížení, lidé kolem nás, povinnosti, koníčky, zábava… To všechno nás neustále obklopuje a zahlcuje naše vědomí. Myšlenky pracují na plné obrátky a soustředí nás
Jak se moje máma bála, že zůstanu na ocet
skutecnepribehy.cz
Jak se moje máma bála, že zůstanu na ocet
Bylo mi pětadvacet a moje máma se proměnila v dohazovačku. Naháněla mi ženichy ze všech stran. Její intriky mi ale přinesly jen samou ostudu. Když jsem byla mladá, nebylo zvykem, aby byla holka na vesnici ještě v pětadvaceti svobodná. A přesně to jsem byla já, neprovdaná, a navíc nezadaná. Pro moji mámu katastrofa. Propadla panice, že zůstanu na ocet, a došla
Snaží se Vydra zachránit manželství?
nasehvezdy.cz
Snaží se Vydra zachránit manželství?
V poslední době se v médiích spekulovalo o tom, že si herec Václav Vydra (67) našel mladší milenky. Podle našeho tajného zdroje z blízkého okolí herce se to měla jeho manželka Jana Boušková (69) d
Za krásami Švýcarska: Poznejte zemi hor, sýrů a čokolády
epochanacestach.cz
Za krásami Švýcarska: Poznejte zemi hor, sýrů a čokolády
Která místa navštívit ve Švýcarsku? Není nic snazšího než si přečíst naše doporučení. Máte chuť na pravý alpský sýr z horských pastvin? Jste na správném místě. Jenom je lepší si ho koupit na trhu. A čokoláda hořká i mléčná také patří k této zvláštní horské zemi. Můžete se i projet čokoládovým expresem až do firmy
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Děsivá předpověď Isaaca Newtona: Skončí svět v roce 2060?
enigmaplus.cz
Děsivá předpověď Isaaca Newtona: Skončí svět v roce 2060?
Zákon všeobecné gravitace, zákony pohybu a mnoho dalších nejen fyzikálních objevů, to je monumentální odkaz, který po sobě zanechal Sir Isaac Newton. Zabýval se ale i nadpřirozenem a v jeho textech se
Nová éra kosmických stanic: Starlab a Evropa si potřásly rukou
21stoleti.cz
Nová éra kosmických stanic: Starlab a Evropa si potřásly rukou
Mezinárodní vesmírná stanice stárne, k odchodu na odpočinek jí zbývá několik posledních let. Svět tak přijde o unikátní laboratoř, která nemá na Zemi/orbitě obdoby. Není ale všem dnům mikrogravitačníh
Svět v číslech: Pohádkové adventní trhy
epochaplus.cz
Svět v číslech: Pohádkové adventní trhy
K adventu neodmyslitelně patří také trhy. Někde sázejí na klasiku, jinde zvolí originálnější pojetí. Ale každé místo a akce má své neopakovatelné kouzlo. 1298 Vánoční trhy se konají už od pozdního středověku v německy mluvících částech Evropy a v mnoha částech bývalé Svaté říše římské. Zřejmě nejstarší zmínka pochází z roku 1298 a týká se
Suzuki představuje zcela nový Swift
iluxus.cz
Suzuki představuje zcela nový Swift
Suzuki představuje zcela nový Swift v jeho již čtvrté novodobé globální generaci. Ikonický model značky Suzuki se vyvinul v chytrý kompaktní vůz s ostrým designem, nejpokročilejšími bezpečnostními fun
Ukrajinský boršč s hovězím masem
tisicereceptu.cz
Ukrajinský boršč s hovězím masem
Věděli jste, že skvělý boršč je ve skutečnosti nikoliv ruskou, ale ukrajinskou specialitou! Je dokonce zapsán jako dědictví UNESCO. Můžete si jej připravit třeba tímto způsobem. Suroviny 200 g z
Vražedná mlha si vyžádala 12 000 obětí
epochalnisvet.cz
Vražedná mlha si vyžádala 12 000 obětí
Zima roku 1952 je neobvykle tuhá. Lidé v Londýně jsou nuceni neustále topit, uhelné elektrárny jednou naplno, před pár dny navíc proběhla výměna elektrických tramvají za dieselové autobusy. Ráno 5. pr