Domů     Romantický Norimberk
Romantický Norimberk

Druhé největší bavorské město stojí za návštěvu kdykoliv, ale mnoho lidí sem míří v adventním období, které je – přiznejme si to – už tak nějak za rohem. Kromě památek sem totiž lákají proslulé trhy.

Pro někoho jsou symbolem Norimberka bavorské klobásky a perník, pro další je městem Albrechta Dürera, německého romantismu, skvostných kostelů, památek a muzeí, jiní si jej spojují s se sjezdy NSDAP a poválečným procesem s nacistickými pohlaváry.

To všechno je pravda. Dnes vám to ani nepřijde, ale je fakt, že tohle krásné město bylo téměř úplně zničeno nálety ve druhé světové válce. Pak ale jako bájný Fénix vstalo z popela.

Historické stavby a památky byly dokonale obnoveny, takže opravdu je co obdivovat.

Hrázděné domy byly kdysi v celém městě. Ty, které se podařilo opravit, jsou krásné.
Hrázděné domy byly kdysi v celém městě. Ty, které se podařilo opravit, jsou krásné.

V centru zabloudit nemůžete

Norimberk je totiž jedno z mála měst, které si ponechalo téměř celý hradební systém kolem Starého města. Středem protéká říčka Pegnitz rozvětvující se do několika kanálů, které překlenují malebné mosty a lávky.

Proto také není třeba využívat městské dopravy, vše se dá obejít pěšky. Hradbám vévodí čtyři mohutné válcové věže zvané tlusté. Pod jihovýchodní věží zvanou Frauentorturm objevíte Dvůr řemesel.

Malé krámky řemeslníků v hrázděných domcích pod hradební zdí trochu připomínají Zlatou uličku na Pražském hradě. Můžeme tady najít výrobky tradičních řemeslníků – řezbářů, malířů skla nebo cínařů.

O Vánocích je tady vystavena spousta betlémů a nouze není ani o svařené víno a norimberské perníčky.

Staré město –Altstadt

Jakmile vstoupíte, budete okouzleni malebnými ulicemi s červenými střechami i náměstími, gotickými kostely a pohádkovými kašnami. Kroky všech turistů vedou na náměstí Hauptmarkt, kde se v období adventu koná nejslavnější vánoční trh v Německu.

Než se vrhnete do víru nákupů, všimněte si kostela Panny Marie (Frauenkirche), na jehož štítu uvidíte norimberský orloj. Bude-li zrovna poledne, zatroubí trubači a poté se objeví sedm kurfiřtů, kteří třikrát obejdou císaře. Jdou v pořadí:

tři církevní knížata – arcibiskupové mohučský, kolínský a trevírský, čtvrtý v pořadí s královskou korunou český král a pak falckrabě rýnský, vévoda saský a markrabě braniborský.

Orloj byl postaven jako připomínka Zlaté buly Karla IV. Ta ukládá povinnost, aby každý nově zvolený římský král svolal říšský sněm právě do Norimberka.

Krásná kašna

Opravdu se tak jmenuje, německy Schöner Brunnen, a nachází se na západní straně náměstí stejně jako kostel Panny Marie.

Je to gotická věž sahající do výšky 19 metrů, kolem níž je umístěno 40 soch ve čtyřech řadách nad sebou (alegorie filozofie, sedmi svobodných umění, čtyři evangelisté a čtyři církevní otcové, sedm kurfiřtů, devět hrdinů, sedm proroků a Mojžíš).

Kašnu ohraničuje kovaná mříž z roku 1587, na níž je umístěn norimberský zlatý prsten. Traduje se, že prsten splní přání tomu, kdo jím otočí dokola. Tak to nezapomeňte zkusit.

Císařský hrad

Na skalnatém návrší v severní části Starého města stojí norimberský hrad a ten za návštěvu opravdu stojí. První zmínky o něm nalezneme už kolem roku 1050. Vládli zde Štaufové, Ludvík Bavorský, Karel IV. i král Sigismund.

Hrad má i svou legendu, podobnou té české o Horymírovi a Šemíkovi. Podle pověsti zde na svém koni přeskočil hradební zeď loupežný rytíř Eppelin von Gailingen, který byl odsouzen k smrti, a dostal se tak na svobodu. Když se budete pořádně dívat – ten otisk podkovy na zdi prý najdete.

Weißgeber-Gasse

Nejhezčí zachovalá ulička v centru Norimberku, s typickými hrázděnými domy, které přežily bombardování během druhé světové války. Takhle dříve vypadalo celé město.

Staré město rozděluje řeka Pegnitz s několika kanály, která vytváří romantická zákoutí.
Staré město rozděluje řeka Pegnitz s několika kanály, která vytváří romantická zákoutí.

Za Albrechtem Dürerem

Dům, kde slavný malíř a matematik prožil posledních 20 let najdete na na ulici Albrecht Dürer Strasse. Dnes slouží jako muzeum.

Naproti vás zaujme gorický Pilatushaus a před ním bronzová plastika podle slavného Dürerova akvarelu Mladý zajíc z roku 1502. Vytvořil ji v roce 1984 německý sochař Jürgen Goertz.

Plastika představuje obludně přerostlou samici, která rozlehla dřevěnou bedýnku, v níž leží. Pravděpodobně rozmáčkla i svá narozená mláďata. Hrůzostrašně působí i její obří žluté oči.

Socha je někdy interpretována jako varování před genetickými pokusy na zvířatech. Dürer by se asi divil.

Muzeum pro malé a velké

Samozřejmě máme na mysli hračky, jejichž výroba má ve městě dlouhou tradici. V muzeu jich můžete obdivovat zhruba 65 000. Otevřeno tu mají od 10 do 17hodin kromě pondělka. O vánočních trzích je ale otevřeno stále.

Norimberské klobásy si dáte všude, na trhu i v klasických hostincích. A všude jsou stejně dobré.
Norimberské klobásy si dáte všude, na trhu i v klasických hostincích. A všude jsou stejně dobré.

Co do žaludku?

Určitě ochutnejte norimberské klobásy. Nejlepší jsou grilované se zelím, křenem nebo bramborovým salátem. A k tomu samozřejmě pivo – jak jinak než bavorské.

Legenda praví, že místní klobásy byly vyráběny ve středověku tak malé, aby se daly protáhnout klíčovou dírkou a propašovat vězňům do žaláře. Pokud i vám připadají malé, dejte si jich prostě víc.

Perníčky

To je velká mňamka. Poznáte je bezpečně tak, že jsou posazeny na oplatce, ale jiné tu stejně v tomto období nedostanete, a pak už je na vašem výběru, zda máte raději s polevou čokoládovou či cukrovou.

Obrovská aréna, vévodí areálu, ve kterém Hitler pořádal už od roku 1933 masivní sjezdy NSDAP měla být dokonce 1,5 krát větší než římské koloseum.
Obrovská aréna, vévodí areálu, ve kterém Hitler pořádal už od roku 1933 masivní sjezdy NSDAP měla být dokonce 1,5 krát větší než římské koloseum.

Temná historie

Že se v Norimberku konaly procesy s válečnými zločinci, ví každý. Zajímá-li vás nedávná historie, můžete navštívit soudní budovu, včetně místnosti, ve které se poválečné zúčtování odehrávalo.

Co vám určitě vezme dech, je nedokončený areál pro konání stranických srazů (tzv. Reichsparteitagsgelände). Nacisté zvolili rovinatou pláň na jihovýchodním okraji Norimberka ve čtvrti Luitpoldhain.

Ze zamýšleného obřího komplexu, který se měl rozkládat na ploše neuvěřitelných 11 km², sice vznikla jen část, ale i to, co se dochovalo dodnes, vzbuzuje úžas a děs. Tady na vás v okamžiku drtivě dopadne všechno velikášství architekta třetí říše.

Foto: PX FUEL

Foto:
Štítky:
Lokalita:
Související články
Nacházíte se sice v nejsevernější oblasti Itálie, slyšet je tu ale hlavně němčina. Malebný kraj s hlubokými údolími a ostrými horskými štíty vám v zimě nabídne více než 1100 kilometrů sjezdovek. Kvalitní sportovní vyžití pak vystřídáte sklenkou ceněného italského vína. Vítejte v Jižním Tyrolsku. Zdejší panoramatická krajina neoslňuje jen počtem a délkou lyžařských sjezdovek. Úctyhodný je také po
Když se řekne Dijon, asi každému se vybaví hořčice. A to je trochu málo. Městu na východě Francie spíš sluší přízvisko město burgundských vévodů nebo město sta zvonic. Ale také nesmíme zapomenout na víno, jsme přece přímo v srdci Burgundska. Ale pojďme se nejdříve projít po městě. Ve dne pravda trochu ospalém, ale už zvečera plným života. Okruh po historickém jádru města se jmenuje Soví (Parcours
Pro lidstvo byly egyptské pyramidy odedávna něčím fascinujícím a mystickým. Proto není divu, že již v minulosti daly podnět k mnoha spekulacím a domněnkám, které přetrvávají dodnes. Lidé dlouhou dobu nevěděli, za jakým záměrem byly tři velké pyramidy v egyptské Gíze vlastně postaveny a proč mají právě specifický jehlanový tvar. Bezesporu také patří mezi ty nejkrásnější památky, které můžeme na n
Necelých 700 km od polárního kruhu na 300 malých ostrůvcích na severní straně Finského zálivu leží hlavní město Finska. Říká se mu Dcera Baltu. Asi proto, že je tímto mořem obklopeno. Helsinky jsou relativně mladé, byly sice založeny už roku 1550, ale v té době bylo Finsko ještě součástí Švédského království. A původní osídlení navíc tehdy leželo o kousek dál na severovýchod. K moři byly Helsinky
Celkem 16 spolkových zemí, přes 82 milionů obyvatel a především tisíce historických a přírodních památek a krás. To je ve zkratce charakteristika našeho západního souseda. Německo čeští turisté znovu objevují po vlně nezájmu, která přišla v 90. letech. A následující výběr destinací dokazuje, že mají proč. Panenská příroda Saského Švýcarska Němci mu s oblibou říkají ráj turistů. Saské Švýcarsko (
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Má Kostková snahu zachránit manželství?
nasehvezdy.cz
Má Kostková snahu zachránit manželství?
V poslední době se toho Tereza Kostková (46) rozhodně nebojí. Když vyráží do společnosti, vyzbrojí se velkým výstřihem i rozparky. Snaží se tím svému manželovi něco naznačit? Moderátorka StarDance
Pašík Vašík se stal hvězdou naší rodiny
skutecnepribehy.cz
Pašík Vašík se stal hvězdou naší rodiny
Babička si to malé selátko doslova vypiplala, děda z něj udělal komika, který bavil svými kousky celou vesnici i náhodné turisty. Ani nevím, odkud babička to neduživé selátko přinesla. Samozřejmě to bylo od někoho z naší vesnice, téměř každý choval prasata. To malé nic bylo asi desáté v pořadí narozených a podle toho vypadalo. Babička si jej nesla ve svém
Exkluzivní bydlení kolem olivovníku
rezidenceonline.cz
Exkluzivní bydlení kolem olivovníku
Mimořádný projekt Carla Ridge v hodnotě 25,5 milionu dolarů nabízí ty nejkrásnější výhledy z hřebene pohoří Trousdale na Tichý oceán. Prestižní lokalita ve čtvrti Beverly Hills amerického Los Angeles je ztělesněním snu zdejší bohaté smetánky. Vše tu podléhá přísným regulím, jež dokonce určují i výšku střech místních luxusních vil, navíc všechny stavební práce tu musejí
Hory mají oči: Pojídal krutý klan kanibalů nevinné oběti?
enigmaplus.cz
Hory mají oči: Pojídal krutý klan kanibalů nevinné oběti?
V 16. století údajně jeho skutky vzbuzují nebývalou hrůzu. Říká se, že hlava 48členného klanu kanibalů Alexander Bean společně se svými společníky vraždí nevinné oběti ve skotské oblasti Galloway a ná
Karlovarský knedlík
nejsemsama.cz
Karlovarský knedlík
Karlovarský knedlík je oblíbená česká příloha, která se hodí k mnoha masovým pokrmům. Ingredience: ● 6 tvrdších rohlíků nakrájených na kostičky ● 3 vejce ● 200 ml mléka ● hrst hladkolisté petrželky ● 60 g másla ● ½ lžičky soli ● špetka muškátového květu ● 1 lžička oleje Postup: V misce rozšlehejte mléko, žloutky, polovinu soli, muškátový květ a rozpuštěné máslo. Přidejte pečivo, promíchejte a nechte 5
Českobudějovičtí vědci objevili nový obří virus. Dostal jméno Budvirus
21stoleti.cz
Českobudějovičtí vědci objevili nový obří virus. Dostal jméno Budvirus
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal
Klobásy jako snídaně šampionů
tisicereceptu.cz
Klobásy jako snídaně šampionů
Nic nenastartuje den lépe než opečené klobásy se spoustou koření a paprikami. Ingredience 2 klobásy 1 velká žlutá paprika 1 velká červená paprika 3 stroužky česneku 1 velká žlutá cibule ros
Dekorativní kyblíčky na drobnosti
panidomu.cz
Dekorativní kyblíčky na drobnosti
Věčná otázka „kam s tím“ nás trápí často, zejména když jde o věci drobné, které většinou tak dobře uklidíme, že je potom ne a ne najít. Vyřešit to mohou hezké kyblíčky. Budete potřebovat: plechové kyblíčky, barvy na kovy (zde bílá, červená, modrá), štětce, molitanový váleček, obyčejnou tužku, tavicí pistoli, špičatou špejli nebo drát, bezbarvý lak,
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
epochaplus.cz
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský
Zimní limitovaná edice Lukáše Jabůrka
iluxus.cz
Zimní limitovaná edice Lukáše Jabůrka
Renomovaný sklářský umělec Lukáš Jabůrek přichází s limitovanou zimní edicí váz a objektů. Novinky inspirované zimní přírodou i příběhy každodenního života spojují tradiční sklářské techniky s moderní
Chrám, kde vládnou krysy
epochalnisvet.cz
Chrám, kde vládnou krysy
Indie jako by byla zvířatům zaslíbená. Nesmírné popularity si tu užívají v hinduismus posvátné krávy, kterým lidé nesmí zkřivit ani chlup. Ve státě Rádžastán zase chovají v úctě krysy!   Příběh chrámu, který je pojmenován po hinduistické bohyni Karni Matě, se začíná psát někdy mezi 14. a 16. stoletím. V té době je Karni Mata ještě smrtelnice
Katedrálu zachránil potápěč
historyplus.cz
Katedrálu zachránil potápěč
Potápěč v neforemném skafandru se znovu a znovu noří do zkalené vody. Jen na něm záleží, zda se téměř 1000 let stará katedrála nad ním za chvíli zhroutí, nebo zda se ji podaří zachránit. Anglie na počátku 20. století bije na poplach. Winchesterská katedrála, jeden z největších a nejslavnějších chrámů v zemi, se hroutí. Ve stavbě dlouhé
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz