Domů     Nový Zéland: Nejkrásnější scenérie jižní polokoule i země bílého oblaku
Nový Zéland: Nejkrásnější scenérie jižní polokoule i země bílého oblaku

Nespoutaná země plná vysokých hor, sopek, ledovců, divukrásných pláží a unikátní maorské kultury. Nový Zéland jako by byl směsí toho nejlepšího, co dokáže naše planeta nabídnout.

A od doby, kdy do kin vstoupila slavná fantasy trilogie, to snad už navždy bude země Pána prstenů.

Nový Zéland, pojmenovaný kartografy v 17. století po Zeelandu, jedné z nizozemských provincií, se skládá ze dvou velkých ostrovů – Severního a Jižního – a mnoha dalších menších ostrůvků.

Je součástí Novozélanského království, jehož panovnicí je královna Alžběta II. Britové se zde tak cítí jako doma a pro cestovatele z celého světa to má tu výhodu, že se tu domluví anglicky.

Původními obyvateli jsou ale tajemní Maorové, kteří dnes tvoří asi 15 procent obyvatelstva. V jejich jazyce se Novému Zélandu říká Aotearoa, tedy Země dlouhého bílého oblaku.

Po stopách Pána prstenů

Maorský název údajně připomíná hustá seskupení mraků plujících nad ostrovy, které ve středověku pomohly maorským objevitelům Nový Zéland najít.

Prvním evropským objevitelem se pak stal Abel Tasman v roce 1642. Od té doby je Nový Zéland lákadlem pro dobrodruhy, samotáře, umělce i milovníky žánru fantasy.

S oblibou trilogie Pán prstenů anglického spisovatele Johna R. R. Tolkiena, jejíž filmové zpracování se zde natáčelo, vzrostl počet návštěvníků národního parku Tongariro, představitele Mordoru, zelených strání regionu Waikato, kde vznikaly scény ze Středozemě, i kaňonu Skippers, představujícího koryto řeky Anduiny.

Celkem bylo při natáčení použito přes 150 různých novozélandských lokací. Některé cestovní kanceláře nabízejí i celé zájezdy v duchu Pána prstenů, není ale snad nutné dodávat, že nevšední zážitek si člověk nejlépe užije, pokud zvolí cestu po vlastní trase.

Kam na pivo s hobity?

Zdaleka největším lákadlem pro fanoušky Pána prstenů je malebné městečko Hobitín, jehož kulisy můžete najít u města Matamata v regionu Waikato na Severním ostrově. Ačkoli filmaři z této oblasti v roce 2003 odešli, hobití vesnice zde už zůstala.

Od té doby byla použita ještě jednou v roce 2011 při natáčení trojdílného filmu Hobit, dnes už ale slouží především turistům. Nejdostupnější filmová místa se dále nacházejí kolem hlavního města Nového Zélandu Wellingtonu.

Okolní lesy ztvárnily rozdílné lokace, jako třeba okolí Železného pasu, ale i půvabnou elfí Roklinku. Naopak záběry z království Rohan vznikaly v okolí hory Mount Sunday na Jižním ostrově.

Místo nabízí nádherné výhledy do okolní krajiny, po natáčení zde (bohužel či bohudík) nezbylo nic. Za elfy se musíte vydat na Jižní ostrov k městu Twizel, setkat se s krásnou Galadriel můžete u severních břehů jezera Wakatipu.

Vydejte se na trek

Nejsou to ale jen tyto filmové kulisy, které stojí za návštěvu. Ve skutečnosti je toho mnohem více, co může Nový Zéland nabídnout. Pohádkové scenérie přímo vyzývají k uskutečnění delších treků s batohem na zádech a spaním ve stanu.

Ostrovní země potěší i ty, kteří si libují v dobrodružství, ale do kapsy mají hlouběji. Na drtivou většinu treků je navíc vstup zdarma.

Vyzkoušejte projít třeba hluboké lesy na ostrově Great Barrier Island, Queen Charlotte Track na Jižním ostrově nebo trasu Round the Mountain v parku Tongariro, kde na turistu narazíte jen výjimečně.

Naopak populární Abel Tasman Coastal Track, který vede podél pobřeží a zavede vás mezi mořské laguny, vegetaci novozélandské džungle i zlatavé pláže, s vámi pravděpodobně absolvuje lidí více, a to i z toho důvodu, že trasa je nenáročná a vyžaduje překonání malého převýšení. Dohromady měří 60 kilometrů a pokoříte ji za 3 až 5 dní.

Poznejte novozélandskou divočinu

Podobně dlouhou dobu zabere cesta kolem jezera Waikaremoana na Severním ostrově. Nabízí úžasné výhledy a je hodnocena jako středně náročná. Měří 46 kilometrů.

Pokud chcete spatřit symbol Nového Zélandu, nelétavého ptáčka kivi, vydejte se na Heaphy Track na západním pobřeží Jižního ostrova. Další známý trek Routeburn je zasazen do Národního parku Mt.

Aspiring a procházejí ho hlavně ti, kteří touží poznat divokost novozélandské přírody. Na této 32 kilometrů dlouhé trase mezi horami spatříte vodopády, fjordy, vysokohorskou vegetaci a s trochou štěstí zahlédnete i divoce žijící papoušky.

Na trecích si dávejte pozor na počasí. Na Novém Zélandu je totiž dost nevyzpytatelné a turisti by tak neměli podcenit důkladnou přípravu, včetně vhodného oblečení, pláštěnky, kvalitních trekových bot, ale třeba i opalovacího krému a pokrývky hlavy.

Pokud se vydáte na některou ze známějších túr, ověřte si předem její obsazenost, a pokud bude třeba, rezervujte si vstup a případně i kemp nebo chatu.

Nástrahy pro cestovatele

Příprava na cestu po Novém Zélandu je poměrně náročná, nechcete-li strávit celou dovolenou v hotelovém pokoji.

Pokud se zde chystáte řídit auto nebo karavan, musíte si ještě před odletem na dopravním úřadě s rozšířenou pravomocí vyřídit mezinárodní řidičský průkaz.

Pokud to nestihnete, přímo na Novém Zélandu si můžete nechat udělat oficiální anglický překlad řidičského průkazu. Cena je ale několikrát vyšší než u první možnosti. Nezapomeňte také, že se zde řídí vlevo! Další nástrahou může být připojení na internet.

Přístup na wi-fi v podnicích většinou bývá dost limitovaný a ani mobilní data často nejsou záchranou. Internetové připojení je totiž na řídce osídleném Novém Zélandu málo kvalitní.

Jestli se chystáte do divočiny, vybavte se pro jistotu osobním lokátorem, s jehož pomocí vás v případě nouze mohou najít záchranáři. Příjemnou zprávou je ale to, že na většině míst se dá pohodlně platit kartou a prodávané zboží je podobné tomu evropskému. Hlady tedy v této ostrovní zemi rozhodně neumřete.

Tasmánie – australská perla na pomezí oceánů

Kromě Nového Zélandu objevil Abel Tasman také ostrov na jih od Austrálie, který po něm byl pojmenován Tasmánie.

Ta podle mnohých cestovatelů nabízí ještě intenzivnější zážitky. Při výletech po zdejší panenské přírodě, hustých pralesech a vysokých horách totiž často nepotkáte ani živáčka.

Zato zde můžete potkat některé unikátní živočichy jako tasmánského čerta, ptakopyska, tučňáky a několik druhů klokanů.

Také Tasmánie má své vyhlášené treky. Nejznámější je asi sedmidenní Overland track, měřící cca 70 kilometrů, který vás provede přes některé z nejvyšších vrcholů Tasmánie národním parkem Lake St. Clair. Po cestě spatříte ledovce, vodopády i křišťálová jezera.

Milovníci historie si v Tasmánii také přijdou na své. Během 19. století sem bylo deportováno na 70 000 odsouzenců z Evropy. Proslulou trestaneckou kolonii Port Arthur je možné navštívit 60 kilometrů jižně od hlavního města Hobart.

Foto: Shutterstock, PX FUEL

Foto:
Lokalita:
Související články
Rodné město Mozarta ležící uprostřed krásné přírody vám nabízí nejen silné kulturní zážitky, ale také skvělý relax uprostřed krásné přírody. Město bylo založeno v roce 696 jako sídlo biskupa. V historickém centru najdete četné kostely, klášter Sankt Peter s kostelem Sankt Peter, Benediktýnský ženský klášter Nonnberg s klášterním kostelem Nonnberg nebo třeba Kollegienkirche. Nejznámější sakrá
Když navštívíte hlavní město Thajska, zjistíte, že připomíná plovoucí leknín. Bangkok totiž vyrostl na soutoku mnoha řek, říček a kanálů a tam, kde u nás jezdí auta a taxíky, tam všude plují lodi. Ale nebojte se, najde se tu i pevná zem. Vždyť někde museli postavit vyhlášenou thajskou dominantu, královský palác. Thajci jsou na svého panovníka Rámu IX. velmi hrdí a královský rod většinu tohoto
Máte-li možnost nebo chuť navštívit vyhlášenou metropoli na řece Visle, neváhejte. Vyplatí se zajet si sem třeba na víkend. Krakov je metropolí se vším všudy. Budete si tu připadat třeba jako v Praze, ale i ve Vídni či ve Florencii a určitě se vám bude líbit, že se snadno domluvíte. A proč právě Krakov? Kráčela tudy historie, dá se tady báječně nakupovat, zajít na koncert nebo do některého z mnoh
Dalo by se skoro začít: za devatero horami a devatero řekami… Je jeden kus země, z jejíž vůně se vám zatočí hlava. Romantická krajina bílých skal, bylinkových polí, starých hradů a skvělého jídla, která malebně sbíhá k moři do říše slunce a tepla. To je jižní Francie neboli Provence. Nádherné panorama cisterciáckého kláštera 11. stol
Vítejte ve světě švýcarských sýrů, vín a pálenek. Víte, kolik druhů sýra vás ve Švýcarsku čeká k objevování? Kolik procent produkce vína si Švýcaři sami vypijí? Nebo věděli jste, že bylo možné si nechat vypálit vlastní ovoce v pojízdné švýcarské palírně v Československu? Ponořte se do chutí švýcarské kuchyně a nechte se inspirovat k objevování během vaší další dovolené ve Švýcarsku. Švýcars
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Terazzo dózička zkrášlí váš pokoj
panidomu.cz
Terazzo dózička zkrášlí váš pokoj
Vyrobíte ji z ekologické pryskyřice jesmonite, která byla sice původně používána ve stavebnictví, ale před pár lety se stala hitem tvořivých videí. Určitě si ji oblíbíte, protože práci s ní zvládne každý. Budete potřebovat: silikonovou formu na odlévání, suchou a tekutou směs na míchání pryskyřice, barevné pigmenty, brusnou houbičku, několik menších a větších kelímků, míchátko,
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz