Domů     Kouzelné okolí Hradce Králové: Krásy přírody a architektury na Labi a Orlici
Kouzelné okolí Hradce Králové: Krásy přírody a architektury na Labi a Orlici

Není nic malebnějšího než pohled z hradeckého Kopce svatého Jana směrem k centru východočeské metropole.

Za jasné viditelnosti, kdy se v dáli tyčí nejvyšší vrcholky naší země, se z Hradce Králové stává pomyslná brána do majestátních Krkonoš, ale i o něco východněji položených Orlických hor.

Město je centrem turistické oblasti Hradecko, jež kopíruje někdejší hranici hradeckého okresu. Oblasti, která se chlubí množstvím zeleně a která je korunovaná architektonickými skvosty od gotiky po současnost.

A kopec v hradecké části Moravské předměstí jsme jako výchozí bod naší výpravy nevybrali náhodou. Odtud je to totiž jen kousek k hradeckým lesům, výchozímu bodu nepřeberného množství cyklostezek.

Hradec se pyšní přezdívkou „Malý Amsterodam“, což svědčí o tom, že město a jeho okolí je cyklistům zaslíbené.

Planetárium
Planetárium

Hvězdné nebe nad vámi

Za návštěvu na Kopci svatého Jana rozhodně stojí unikátní Hradecké planetárium. Díky svému vybavení jde o jediné planetárium svého druhu v Česku. Zobrazuje vesmír naprosto dokonalým způsobem za pomoci pěti projektorů znázorňujících noční oblohu.

Na terasách planetária je také meteorologická stanice a robotický dalekohled, planetárium pravidelně pořádá i zajímavé přednášky a besedy. Milovníky techniky by po návštěvě vesmírného chrámu mohla potěšit exkurze v blízkém muzeu Petrof.

Návštěvníci zde ocení výlet do historie výroby pian a dozví se, jak se „staví“ klavír.

A vodní svět okolo vás

Pokud se vydáte do historického renesančního centra, nezapomeňte na Bílou věž a pak také na romantické Jiráskovy sady na soutoku řek Labe a Orlice.

Cestou k soutoku narazíte na roubený kostel svatého Mikuláše převezený do Hradce z malé východoslovenské vesničky Malá Polana a také na malou vodní elektrárnu „Hučák“.

Následně se můžete pokochat městskou architekturou Josefa Gočára, který Hradec doslova vystavěl. Dojít můžete až do Labské kotliny, kde se nenápadně ukrývá Obří akvárium s objemem 130 000 litrů sladké vody.

To nabízí stovky živočichů vodní říše především Střední a Jižní Ameriky v podvodním tunelu spolu s imitací deštného pralesa, bonusem je také kavárna s příznačným názvem Café Piraňa. V nabídce tu mají i různé individuální relaxační večery.

Archeopark
Archeopark

Z pravěku na zámek

Pokud se vydáte z Hradce směrem na západ, nemůžete vynechat návštěvu dvou stavebních klenotů. Ještě před toulkami po zámcích se ale zastavte v obci Všestary.

Nachází se tu totiž jedinečný Archeopark ve Všestarech, který nabízí třípatrovou expozici s modelem pravěké krajiny. Období pravěku přiblíží i venkovní stavby našich prapředků. Areál je však v zimě otevřen pouze při tematických akcích.

Jste-li spíše romanticky naladěni, určitě navštivte zámek Hrádek u Nechanic ve stylu anglické novogotiky. Chlubí se bohatě vybavenými interiéry a je obklopen zelení.

Karlova koruna
Karlova koruna

Že stojí za návštěvu, dokazuje i to, že je často využíván jako kulisa filmařů. Proháněl se tu třeba zlý čaroděj Mrakomor z filmové pohádky Princ a Večernice. Romantickým místem je bezesporu i barokní zámek Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou.

Je to jedinečné architektonické dílo z pera Jana Blažeje Santiniho Aichela obklopené anglickým parkem s kapličkou, oranžerií a pávy, tvar zámku navíc skutečně připomíná královskou korunu.

Expozice zámku je věnována rodině Kinských a také chovu koní – chlumeckých plaváků.

Hrádek u Nechanic
Hrádek u Nechanic

Bojovníci u Chlumu

S historií poněkud méně radostnou se můžete setkat na nedalekém Chlumu, který byl centrem velké prusko-rakouské bitvy 3. července 1866. Bojiště můžete přehlédnout z místní rozhledny a detailní informace načerpat v Muzeu války 1866. Právě zde utrpěly rakouské jednotky porážku, ze které se už v rámci konfliktu s dravými Prusy nevzpamatovaly.

V případě oslav významného výročí se zde konají historické rekonstrukce slavné bitvy u Hradce Králové. Další z měst na Hradecku, které stojí za návštěvu, je severně od Chlumce položený Nový Bydžov.

Jeho hlavnímu čtvercovému náměstí dominuje pseudogotická radnice, je tu jeden z nejstarších židovských hřbitovů u nás a jedinečné exponáty můžete obdivovat v Muzeu hraček Stuchlíkovi.

Při cestě z Chlumce do Bydžova byste ještě mohli navštívit dřevěnou rozhlednu v obci Kosice. Co se vám po jejím zdolání naskytne?

Krásný pohled na vzdálené vrcholy Železných hor, pára v dáli stoupající z chladicích věží elektrárny Chvaletice poblíž Kolína, Krkonoše na severu, Orlické hory na východě a konečně na západě také vojenský radar u obce Nepolisy.

Cyklostezka z Hradce až do zoo

Menším městečkem s jedinečnou barokní dominantou jsou Smiřice. Leží na Labi, podél kterého prochází městem příjemná cyklostezka. Chybou by bylo se tu nezastavit a nenavštívit zámeckou kapli Zjevení Páně.

Její genius loci naplno vynikne při některém z koncertů vážné hudby, které se tu pravidelně konají.

Právě cyklostezkou vedoucí přes Smiřice se za pěkných jarních a letních dnů můžete vydat dále na sever do Jaroměře a k přilehlému pevnostnímu městečku Josefov, dál po trase kolem barokního hospitálu Kuks až do Dvora Králové, města vyhlášeného svou zoologickou zahradou se safari.

Zvolit ale můžete i cyklotrasy vedoucí východním směrem a dojet tak do malebného podhůří Orlických hor.

Třebechovice
Třebechovice

Obora, betlémy i skanzen

Pokud se vydáte do východní části Hradecka, narazíte na město Třebechovice pod Orebem, které je proslulé především svým muzeem betlémů s úchvatným Proboštovým mechanickým betlémem, ale i dočasnými výstavami.

Pojedete-li sem na kole, pokračovat můžete dál na východ přes proslulou Bědovickou oboru plnou bílých daňků a dál proti směru toku řeky Orlice.

Časy našich prababiček zase přiblíží nedaleký skanzen v Krňovicích, který je v dobrých rukou rodiny Zárubových a neustále se rozšiřuje. Pokud milujete dřevo, pak se tu ubytujte přímo v apartmánu v areálu skanzenu.

Při návratu do Hradce se ještě zastavte na Stříbrném rybníku. „Stříbrňák“ je oblíbeným rekreačním centrem plným atrakcí pro všechny věkové kategorie.

Foto: Shutterstock

Foto:
Související články
Jen dvě stě metrů od brány kladrubského kláštera čeká architektonická zajímavost zcela jiného druhu a o celá staletí mladší. Muzeum československého opevnění Kladruby sestává ze dvou betonových bunkrů vybudovaných v roce 1938. První z nich se podařilo zrekonstruovat do původní podoby tak věrně, že se až zdá, že si posádka jen na chvilku odskočila. Uvnitř byla znovu nainstalována originální výd
Karlovy Vary, to není jen město lázní a léčivých pramenů, ale také porcelánu. Pojem karlovarský porcelán má váhu nejen v ČR, ale také v zahraničí. Abyste se dozvěděli něco více o bohaté tradici místních továren, můžete navštívit některou z výstav, třeba tu v Muzeu Karlových Varů nebo stálou expozici sbírek Střední uměleckoprůmyslové školy. Pokud vás uchvátí spíše křehká krása skla, můžete st
Pokud jste o Dačicích dosud neslyšeli, možná je to proto, že prostě nesladíte. Tak či tak toto město, které je kolébkou kostkového cukru, toho nabízí skutečně spoustu a může být skvělým cílem celodenního výletu. Návštěvníka zaujme v první řadě úctyhodná historie tohoto sídla ležícího v okrese Jindřichův Hradec. První zmínky o Dačicích pocházejí totiž už ze 12. století. Časem se město stalo význa
O Praze se říká, že je stověžatá. Ve skutečnosti však má věží ne sto, ale rovnou přes pět set, to jí však na půvabu nic neubírá. Návštěvníky Prahy fascinuje různorodostí domů v pražských ulicích a pro řadu zahraničních turistů je ztělesněním ideálního města, především pro malebné historické centrum. Během více než tisíciletého vývoje vznikly skvělé stavby, z nichž mnohé dnes patří k vrcholným dí
Před sto lety, na Velikonoční neděli roku 1925, byla podle dobových zpráv „odevzdána veřejnosti" jeskyně Balcarka v Moravském krasu. Tehdejší Akciová společnost Moravský kras, která si bohatě zdobenou jeskyni v Ostrově u Macochy vzala do správy, ji zpřístupnila už rok po objevu. Místní rolník a lidovecký poslanec Národního shromáždění Josef Šamalík nejprve 16. června 1923 objevil samostatnou du
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
epochaplus.cz
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
Nafukovací nemusí být jen matrace nebo plavací kruh. Možností je mnohem víc a na vodu se některé z nich ani nedostanou… Díky lehkosti a skladnosti však svému účelu slouží skvěle! Tank odkdy: 1942 Jak vyhrát bitvu, nebo celou válku? Jedním z osvědčených prostředků je odedávna lest! Zkrátka nenápadně oklamat nepřítele. S originálním nápadem přijdou během
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
nasehvezdy.cz
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
Tohle manžel herečky Jany Švandové (77) ze seriálu Jedna rodina neuslyší rád. Na otázku, proč se před sňatkem s developerem Pavlem Satoriem (75) dvakrát rozvedla, měla jasnou odpověď: „Protože v té
Pikantní kuře
nejsemsama.cz
Pikantní kuře
Maso vybírejte nejlépe u řezníka nebo farmáře. Budete mít jistotu o kvalitě i čerstvosti. Místo pomerančů můžete maso zkusit péct třeba také s broskvemi nebo jablky. Ingredience na 4 porce: 4 kuřecí prsa 50 g koření garam masala sůl pepř 1 lžička mleté skořice 2 lžíce hladké mouky 2 pomeranče 2 cibule několik snítek rozmarýnu Postup: Pomeranče a cibule nakrájejte na kolečka.
Cuketová buchta s citronovou polevou
tisicereceptu.cz
Cuketová buchta s citronovou polevou
Chcete udělat radost mlsným jazýčkům? Pak pro vás máme chutnou buchtu. Ingredience 400 g cukety 2 vejce 300 g cukru krupice 230 ml oleje 400 g hladké mouky 6 g jedlé sody 4 g kypřicího prá
Moderní technologie a zdraví: Online svět nabízí praktické benefity
panidomu.cz
Moderní technologie a zdraví: Online svět nabízí praktické benefity
Internet a různé digitální vychytávky mění náš každodenní život. Měnit mohou i způsob, jakým se staráme o své zdraví. Přináší řadu výhod, spousta věcí je v dnešní době jednodušší, na výběr je ze spousty možností a vždy tak můžete najít tu pravou pro sebe. K lékaři rychle a jednoduše Ačkoli na internetu najdete spoustu informací, vychytávek a
Elixír života a vášně
rezidenceonline.cz
Elixír života a vášně
Moderní dům, zařízený luxusními ikonickými solitéry, překvapivě působí dojmem starobylé solidnosti. Zadání klientů bylo zdánlivě komplikované – přáli si vytvořit interiér v novém domě, který by ale působil dojmem letité zabydlenosti, nebyl výstřední, současně i po nějakém čase stále aktuální. Mladý pár hodně cestuje a velmi dobře se orientuje ve světě designu. Také proto architekt
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
iluxus.cz
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
Společnost TOYOTA GAZOO Racing představila novou verzi modelu GR Yaris Aero Performance, která se pyšní aerodynamickými úpravami na základě praktických zkušeností z motoristického sportu. Toyota GR
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
skutecnepribehy.cz
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
Byla jsem šťastná, že ten úžasný kousek po tetičce můžu mít doma právě já. To zrcadlo bylo nádherné. Do naší rodiny ale vneslo jenom nenávist. Mou velkou vášní je starožitný nábytek. Jenže na to, abych si takové kousky nábytku mohla pořídit, jsem bohužel nikdy neměla dost peněz. Jen tu a tam si koupím nějaký drobný kousek,
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
historyplus.cz
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
Zdatný a rozvážný podnikatel, mecenáš umění, politik, hospodář, otec českých lyžníků a nadšený propagátor turistiky. Jan Nepomuk Harrach je osvíceným šlechticem a jeho činorodost udivuje dodnes. Výraznou stopu zanechal hlavně v Krkonoších. Hrabě Harrach (1828–1909) se narodil ve Vídni jako syn vzdělaného, vlastenecky orientovaného Františka Arnošta z Harrachu (1799–1884) a jeho manželky Anny Marie Terezie (1809–1881),
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
epochalnisvet.cz
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
Čeští vědci ročně objeví a popíší desítky nových druhů organismů. Každý nově popsaný druh rozšiřuje poznání o přírodě a nabízí potenciál pro využití v medicíně, zemědělství i ochraně přírody. Tisíce jich ale ještě zůstávají neobjeveny.   Mnohé z nich z přírody mizí dříve, než je vůbec stihneme poznat. Taxonomie, která je základním kamenem pro jakýkoliv výzkum biodiverzity,
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
21stoleti.cz
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ate
Co s námi dělají negativní energie?
enigmaplus.cz
Co s námi dělají negativní energie?
Nemůžeme je vidět a obvykle je ani nevnímáme. Přesto jsou různé energie všude kolem nás a z dlouhodobého hlediska jejich působení může člověka ovlivnit víc, než by se na první pohled zdálo. Negativním
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz