Jedním ze symbolů severoamerického kontinentu jsou bezesporu Skalnaté hory. Mohutné pohoří táhnoucí se napříč západní částí kontinentu zasahuje od Britské Kolumbie v Kanadě až po americký stát Nové Mexiko.
Jeho délka dosahuje 4800 kilometrů, takže při vaší cestě po Spojených státech a Kanadě prakticky nehrozí, že byste je minuli!
Nejvyšší horou pohoří je coloradská Mount Elbert s výškou 4401 metrů. Ve Skalnatých horách se ale především nachází mnoho národních parků, mimo jiné i nejstarší národní park světa Yellowstonský národní park.
Jde o přirozenou střechu severní Ameriky. Skalnaté hory jsou totiž hranicí mezi Atlantikem, Pacifikem i Severním ledovým oceánem. Pramení zde třeba legendární řeky Arkansas, Colorado, Missouri, Rio Grande, Yellowstone, Yukon a mnoho dalších.
Tam, kde vládne zima
Nad rozsáhlými těžko prostupnými lesy se tyčí vápencové štíty, což vše dohromady vytváří jedinečné scenérie. To vše dokreslují křišťálová jezera v údolích, rozsáhlé ledovce, hluboké kaňony, tajemné jeskyně nebo horské louky.
Zmiňme třeba nejkrásnější jezero Národního parku Glacier, totiž krásné Saint Mary Lake ve státě Montana. K této části Skalnatých hor se nejjednodušeji dostává z kanadského města Calgary, případně z montanského města Great Falls.
Prostředí hor a lesů je pro mnohé živočichy doslova rájem. I když zde vládne dlouhá a drsná zima, kdy většina krajiny je pod sněhem, zástupci fauny zde žijící mají jednu velkou výhodu: člověk je zde příliš neruší.
V jedlových a smrkových lesích své domovy našli třeba dikobrazi, orli bělohlaví, kuny, vlci a samozřejmě králové Skalnatých hor medvědi grizzly.
Nejznámější národní park USA
O Yellowstonském národním parku slyšel snad každý. Krásy přírody ovšem pod sebou skrývají velké nebezpečí v podobě podřimujícího supervulkánu, který se pod parkem nachází. Nálezy ukazují, že zhruba jednou za 600 000 let se probudí k životu a začne být aktivní.
Poslední výbuch nastal před 640 000 lety. To znamená, že supervulkán má zřejmě zpoždění. Jeho případný výbuch by měl globální důsledky, které by nebyly nijak příjemné. Že země je pod parkem aktivní, dokazuje i řada bublajících bahnitých jam a gejzírů.
Nejznámějším gejzírem je Old Faithful, jenž tryská průměrně po 64,5 minutách do výšky 40 metrů, někdy až do výšky 56 metrů. Na severním okraji parku zase najdeme unikátní terasy a kaskády zvané Mamutí horké prameny.
Terasy jsou zbarveny většinou bíle nebo vlivem oxidů železa krémově. Někde však mají kvůli přítomnosti termálních bakterií a řas nádech žlutý, oranžový, hnědý či zelený.
Nejen Yellowstone, ale i další části pásma Skalnatých hor ocení především milovníci pěší turistiky.
Foto: Shutterstock