Domů     Sedm největších přírodních divů světa
Sedm největších přírodních divů světa
od 25.10.2021
1

Švýcarská nadace New7Wonders uspořádala internetové hlasování, ve kterém lidé z celého světa mohli vybírat nejúžasnější přírodní divy naší planety. Do předběžného výběru se dostala i Pravčická brána ležící v severních Čechách, do finále však neprošla.

Co tedy světová veřejnost považuje za nejpodivuhodnější výtvory přírody a kam byste se za přírodními zázraky měli vydat?

Brazilské plíce světa

Co: Amazonie

Kde: Bolívie, Brazílie, Ekvádor, Francouzská Guyana, Guyana, Kolumbie, Peru, Surinam, Venezuela

Plíce světa. Tak se nazývá oblast deštných pralesů v povodí řeky Amazonky. A jistě oprávněně, vždyť právě odsud pochází pětina veškerého kyslíku, který dýcháme. Oblast je tak rozsáhlá, že svou rozlohou spolehlivě strčí do kapsy všechny státy Evropské unie.

Amazonie leží na území devíti států, z většiny jejích krás se však mohou těšit Brazilci. Právě v Brazílii se nachází celá třetina veškerých deštných pralesů světa.

Stovky různých druhů

Pralesy zde vznikly někdy v době před 100 000 000 let. Oblast od té doby nebyla dosud zatížena výraznými klimatickými změnami, takže druhová rozmanitost je tu skutečně pestrá.

Na jediném hektaru deštného pralesa můžeme najít až 400 různých druhů ptáků, 125 druhů savců, 150 druhů plazů a obojživelníků, 150 druhů motýlů či 200 různých druhů stromů.

V našich zeměpisných šířkách máme štěstí, když na stejné ploše narazíme „alespoň“ na 20 druhů stromů. Bohužel, lidská bezohlednost a s ní spojené mýcení pralesů dává Amazonii pěkně zabrat.

TIP NA CESTU: V období dešťů (prosinec–únor) bývá v Amazonii méně turistů než obvykle. Rozhodně si nenechte ujít noční plavbu čluny za kajmany nebo sladkovodními růžovými delfíny.

Součástí většiny výprav bývá také napínavý lov piraň, jimiž je Amazonka doslova přeplněná.

Ostrov skřítků a sopky

Co: Čedžu

Kde: Korejská republika

I Korejská republika má své ostrovy. Největším je ten, který nese název Čedžu a leží asi 100 kilometrů od korejského pobřeží. Je téměř čtyřikrát větší než území Prahy a je vskutku neobyčejný.

Na rozdíl od zbytku Koreje již leží v subtropickém pásmu, takže jeho krajina se od té pevninské výrazně liší. Ostrov Čedžu byl před 1200 lety vytvořen sopečnou činností, a jeho povrch tak tvoří láva.

Symbolem tohoto místa jsou skřítci – ochránci, kteří jsou do lávy vytesáni. Nad tím vším se tyčí sopka Halla, která však již tisíc let naštěstí spí.

Na svazích této sopky se tyčí Gotjawalský les, jenž je domovem řady unikátních druhů. Například v lokalitě Kamelie roste nedávno objevený typ kapradiny Mankyua chejuense. Jinde na světě ji už nenalezneme. Podobných druhů je zde samozřejmě mnohem více. Ostrov se rovněž může pochlubit velkolepými vodopády Cheonjeyeon a Cheonjiyeon.

TIP NA CESTU: Po túrách po krásách přírody zamiřte na pláž Jungmun Saekdal na jihovýchodě ostrova, která je zároveň rájem surfařů. V místní restauraci vyzkoušejte typický pokrm ostrovanů – kaši s rybou, mořskými plody a mořskou řasou nebo houbami.

Zátoka, kde střílel i agent 007

Co: Ha Long

Kde: Vietnam

Dračí zátoku, jak se přezdívá tomuto divotvornému místu, charakterizují především vápencové monumenty vystupující z moře. Z dálky celá scenérie vypadá, jako by se skaliska různých tvarů nad hladinou vznášela.

Přírodě trvalo půl miliardy let, než s pomocí eroze, klimatických vlivů a mořského příboje své dílo dokončila. V zátoce žije na 200 druhů ryb a 450 různých druhů měkkýšů, takže je místními rybáři hojně vyhledávána.

A samozřejmě nejen jimi, nápor turistů je zde ohromný, zvláště pak od roku 1994, kdy byla celá oblast zapsána na seznam přírodního dědictví UNESCO. Zátoku také obohacuje téměř 2000 ostrovů, některé z nich mají uvnitř vlastní jezera.

Vietnamci jsou na svůj přírodní poklad patřičně hrdí, zátoka je vyobrazena i na jejich bankovkách! A zřejmě se líbila i Jamesi Bondovi, právě zde se totiž v roce 1997 točil snímek Zítřek nikdy neumírá.

TIP NA CESTU: Nápor turistů i v Ha Long může pro někoho být velmi nepříjemný. Proto vyzkoušejte i ukryté skvosty v panenské přírodě poblíž města Quy Nhon. Pláže s křišťálově čistou vodou tady najdete bez davů.

Ďáblův chřtán v Jižní Americe

Co: Vodopády na řece Iguaçú

Kde: Argentina, Brazílie

Viktoriiny vodopády? Niagarské vodopády? Jistě, jsou krásné, ale největší systém vodopádů leží na pomezí dvou jihoamerických rivalů – Argentiny a Brazílie. Může se jím pochlubit řeka Iguaçu.

Voda se zde v téměř tříkilometrovém přepadu řítí přes okraj lávové plošiny do hloubky asi 70 metrů. V období dešťů je zde průtok asi 6500 m3/s vody a asi 270 samostatných vodopádů. Tím nejznámějším je vodopád s nepříliš optimistickým názvem Ďáblův chřtán.

Rámus, který způsobuje, hravě konkuruje startům největších letadel světa. Lávky nad vodou jsou zde natolik důmyslně udělané, že se zde návštěvníci dostanou k ďáblovi téměř na dotek.

Pro návštěvu vodopádů – ty brazilské jsou prý hezčí – se nejlépe hodí konec března, kdy nastává období dešťů a vodopády jsou tak v plné síle.

TIP NA CESTU: Nedaleko vodopádů navštivte i unikátní vodní technické dílo vodní nádrž Itaipú. Technická vymoženost na řece Paraná je druhou největší nádrží světa. Vstupné není vysoké.

Domov největšího ještěra

Co: Komodo

Kde: Indonésie

Potkat takového varana není nic příjemného. Zvlášť když je dlouhý 3,5 metru a váží 150 kilogramů. Právě takový ještěr žije v indonéském národním parku Komodo.

Ten se rozkládá na třech větších indonéských ostrovech – Komodo, Rinca a Padar a řadě malých ostrůvků. Indonéská vláda park zřídila v roce 1980 právě kvůli tomu, aby se podařilo zachránit varany komodské, kteří v té době byli zralí na vyhynutí.

Ani dnes jich tu nežije příliš, experti odhadují jejich počet na 5000, ale i tak se v poslední době jejich situace výrazně zlepšila.

TIP NA CESTU: Na ostrovy se dostanete lodí asi za hodinu a půl. Vybrat si můžete i loď s plnou penzí. Rezervovat si ji musíte předem a nejlépe přímo od prověřené agentury.

Trochu větší krasové jeskyně

Co: Puerto Princesa

Kde: Filipíny

Většina našich čtenářů jistě navštívila Moravský kras a svezla se na zdejší podzemní říčce Punkvě. Na Filipínách mají něco podobného, jen v trochu větších rozměrech.

Zdejší vápencovou krasovou oblastí teče 8,3 kilometru dlouhá podzemní řeka svatého Pavla, která se vlévá přímo do Jihočínského moře. Je tak jednou z nejdelších řek svého druhu na světě, delší cestu urazí voda jen v podzemní řece v mexickém Yucatánu.

Národní park Puerto Princesa se nachází v ostrovní provincii Palawan, ležící západně od ostrova Luzon. Projížďka zdejší krasovou oblastí je skutečně zážitek, na který se nezapomíná. Množství nejrůznějších stalaktitů a stalagmitů se střídá s jeskynními síněmi.

A velkolepou spodní část řeky stavěl a tvaroval slovutný architekt jménem mořský příboj.

TIP NA CESTU: Rozhodně se nevyhněte městečku El Nido. Po městě se můžete za drobný poplatek (můžete vyjednávat) pohybovat na tříkolce. Město oplývá množstvím plážových barů a restaurací s živou hudbou.

Hora se dvěma vrcholky

Co: Stolová hora

Kde: Jihoafrická republika

Z Afriky se mezi sedm vítězů dostala pouze Stolová hora ležící v Jihoafrické republice. Nachází se nad Kapským městem, její plochý vrchol, připomínající stůl, dosahuje výšky 1086 metrů nad mořem a útes je tři kilometry dlouhý.

Vrch je domovem více než 1470 rostlinných druhů, včetně řady vzácných a ohrožených. Eroze způsobila částečný rozpad hory, čímž vytvořila dva vrcholky zvané Ďáblův vrch a Lví hlava. Vršek Stolové hory je tvořen křemenem a pískovcem. Hora je při dobrém počasí viditelná ze vzdálenosti dvou set kilometrů.

TIP NA CESTU: Kapské město má sice špatnou pověst co do bezpečnosti, turisté ale mohou být v klidu. Resorty a hlavní pamětihodnosti nespadají do „kriminální zóny“, při cestě autem ale určitě mějte zavřená okýnka.

Foto: Shutterstock, PX FUEl, Freepik

Foto:
reklama
Související články
Některé hrady jsou dnes už jen hromadami kamení, jiné ani v rozvalinách neztratily svou atmosféru a úctyhodnost. Přesně takový je Krašov, jehož kouzlo nevyprchalo ani téměř po tisíci letech od jeho založení. Málokterý český hrad se může pochlubit tak dlouhou historií jako Krašov, vypínající se na skalním ostrohu nad řekou Berounkou. Založil ho už někdy kolem roku 1232 rod Hroznatovců a měl nejen
Zámek ve Veltrusích bývá označován za jedno z vrcholných barokních děl na našem území. Možná si při prohlídce této úžasné stavby a okolního parku ani neuvědomíme, že celý areál vlastně stojí na ostrově. Na počátku 18. století začal nápadně vzrůstat vliv rodu Chotků, příslušníků staré české rytířské šlechty. Zvláště Václav Antonín Chotek, císařský komoří a postupně hejtman hned několika krajů, poz
25.5.2023
Už přes sto třicet let tvoří dominantu našeho hlavního města. Petřínská rozhledna měla několikrát namále, ale nezlikvidoval ji požár ani nacistická okupace, a tak se stále pyšně vypíná nad Prahou a láká další a další návštěvníky k rozhledu, jaký nemá obdoby. Když se Francouzi v 80. letech 19. století připravovali na pořádání své Světové výstavy v Paříži, toužili světu pořádně vytřít zrak a předvé
Projedeme-li třebíčskou ulicí U Větrníku, už zdálky uvidíme důvod jejího pojmenování. Na mírném návrší se tu vypíná stavba, kterou bychom očekávali spíš v Holandsku, domovině větrných mlýnů. Ale tenhle větrný mlýn je místní a má dlouhou historii. Na počátku 19. století bychom v Třebíči našli mnoho řemeslníků, ale docela velkou část z nich tvořili koželuhové. Poptávka po jejich produktech stále ro
Památkově chráněných objektů od gotiky po baroko bychom v Kutné Hoře našli na tři stovky. Jeden si zaslouží ale přece jen ještě o něco větší pozornost. Chrám svaté Barbory patří k nejcennějším architektonickým dílům v Čechách a snad každý Čech ho už podle siluety okamžitě pozná. Kutná Hora byla od svého počátku spojena s těžbou stříbra. Byla dokonce tak významná, že ve středověku zajišťovala celo
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Praskliny potřebují opravu
panidomu.cz
Praskliny potřebují opravu
Je tu jaro a s ním nejen toulky přírodou, ale také spousta práce na chatách a chalupách. Mezi nejčastější problémy, které po zimě objevíme, patří praskliny ve zdi. Ale není to jen otázka venkovských stavení, i v bytě se nějaká ta prasklina vždycky najde a zejména před malováním je potřeba ji vyspravit. Možností, jak to udělat, je
Úmrtí Anežky Hrůzové z Polné: Šlo o rituální vraždu?
epochalnisvet.cz
Úmrtí Anežky Hrůzové z Polné: Šlo o rituální vraždu?
Případ, který je přes 120 let starý, ale stále se řeší. Úmrtí Anežky Hrůzové z Polné. Byla obětí starobylého židovského rituálu? Nebo mohlo jít o prostou vraždu z vášně, či zášti? A proč se po tolika
Adéla Gondíková ví, jak na chlapy, předsudky háže stranou!
nasehvezdy.cz
Adéla Gondíková ví, jak na chlapy, předsudky háže stranou!
Vedle herečky a moderátorky Adély Gondíkové (49) známý proutník Jiří Langmajer (56) zkrotl jako beránek. Adéla má jasnou vizi, jak manželovi dávat pocit nepostradatelnosti, on se zase patřičně stará o
Utopená minulost: Tři nejslavnější památky pod vodou
epochaplus.cz
Utopená minulost: Tři nejslavnější památky pod vodou
Navléknout se do neoprenu, nasadit brýle a do úst vložit dýchací přístroj. Následně překonat téměř 40metrovou hloubku a najít správný tunel. Po pár minutách odvážlivci doplavou ke svému cíli s pomalov
VARHANNÍ SOBOTA NA ZÁMKU.
epochanacestach.cz
VARHANNÍ SOBOTA NA ZÁMKU.
Během prohlídky okruhu Reprezentační prostory na zámku Hrubý Rohozec můžete vyslechnout hudební ukázku na původní zámecké varhany a také něco z jejich historie. http://zamek-hrubyrohozec.cz/cs
Ořechová másla
tisicereceptu.cz
Ořechová másla
Lze je dělat z nejrůznějších druhů ořechů, třeba z kešu či pistácií. Suroviny 500 g ořechů sklenice mixér Postup Připravte si vybrané ořechy a buď je použijte ve stavu, v jakém jste je k
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Herečce Stankové se jen tak někdo nelíbí
nasehvezdy.cz
Herečce Stankové se jen tak někdo nelíbí
V minulosti vystřídala náruče několika slavných mužů, v posledních letech se ale herečce Alžbětě Stankové (44) v lásce nedaří. Od rozchodu s otcem její dcery Alžběty (10) uplynulo už devět let a to
Kostnice – složiště kosterních pozůstatků
enigmaplus.cz
Kostnice – složiště kosterních pozůstatků
Pod pojmem „kostnice“ se obvykle rozumí prostor, kam byly ukládány lidské kosterní ostatky. Kostnice většinou vznikaly v obdobích, kdy docházelo k hromadným úmrtím lidí, například při morových epidemi
Vnučce jsem unáhlenou svatbu překazila
skutecnepribehy.cz
Vnučce jsem unáhlenou svatbu překazila
Ivanka byla moc zamilovaná a hrnula se do svatby. Moje intuice mi ale říkala, že s tím klukem není něco v pořádku. Ta svatba by byla unáhlená! Lukáš byl moc pěkný, chytrý, zabezpečený a o pět let starší než naše dvacetiletá Ivanka. Že ji miluje, jí sdělil hned na prvním rande. Bombardoval ji telefonáty i zprávami s takovou intenzitou, že mu nakonec
Připravte se, vychází planeta Temnalóna
21stoleti.cz
Připravte se, vychází planeta Temnalóna
Na počátku byla tma. A pak vzniklo světlo. Tak začíná jeden z nejznámějších příběhů. Rozdíl mezi světem bdění a spánku, slunným dnem a ponurou nocí, místy s přirozenou tmou a oblastmi, které se dávno
Alcron Restaurant nově nabízí Business Lunch
iluxus.cz
Alcron Restaurant nově nabízí Business Lunch
Alcron Restaurant je novou hvězdou pražské kulinární scény. Oficiálně otevřen byl v březnu letošního roku a nachází se v prostorách legendárního Alcronu, který byl znovuotevřen jako exkluzivní hotel A