Sedm největších přírodních divů světa
Sedm největších přírodních divů světa

Švýcarská nadace New7Wonders uspořádala internetové hlasování, ve kterém lidé z celého světa mohli vybírat nejúžasnější přírodní divy naší planety. Do předběžného výběru se dostala i Pravčická brána ležící v severních Čechách, do finále však neprošla.

Co tedy světová veřejnost považuje za nejpodivuhodnější výtvory přírody a kam byste se za přírodními zázraky měli vydat?

Brazilské plíce světa

Co: Amazonie

Kde: Bolívie, Brazílie, Ekvádor, Francouzská Guyana, Guyana, Kolumbie, Peru, Surinam, Venezuela

Plíce světa. Tak se nazývá oblast deštných pralesů v povodí řeky Amazonky. A jistě oprávněně, vždyť právě odsud pochází pětina veškerého kyslíku, který dýcháme. Oblast je tak rozsáhlá, že svou rozlohou spolehlivě strčí do kapsy všechny státy Evropské unie.

Amazonie leží na území devíti států, z většiny jejích krás se však mohou těšit Brazilci. Právě v Brazílii se nachází celá třetina veškerých deštných pralesů světa.

Stovky různých druhů Pralesy zde vznikly někdy v době před 100 000 000 let. Oblast od té doby nebyla dosud zatížena výraznými klimatickými změnami, takže druhová rozmanitost je tu skutečně pestrá. Na jediném hektaru deštného pralesa můžeme najít až 400 různých druhů ptáků, 125 druhů savců, 150 druhů plazů a obojživelníků, 150 druhů motýlů či 200 různých druhů stromů.

V našich zeměpisných šířkách máme štěstí, když na stejné ploše narazíme „alespoň“ na 20 druhů stromů. Bohužel, lidská bezohlednost a s ní spojené mýcení pralesů dává Amazonii pěkně zabrat.

TIP NA CESTU: V období dešťů (prosinec–únor) bývá v Amazonii méně turistů než obvykle. Rozhodně si nenechte ujít noční plavbu čluny za kajmany nebo sladkovodními růžovými delfíny. Součástí většiny výprav bývá také napínavý lov piraň, jimiž je Amazonka doslova přeplněná.

Ostrov skřítků a sopky

Co: Čedžu

Kde: Korejská republika

I Korejská republika má své ostrovy. Největším je ten, který nese název Čedžu a leží asi 100 kilometrů od korejského pobřeží. Je téměř čtyřikrát větší než území Prahy a je vskutku neobyčejný. Na rozdíl od zbytku Koreje již leží v subtropickém pásmu, takže jeho krajina se od té pevninské výrazně liší.

Ostrov Čedžu byl před 1200 lety vytvořen sopečnou činností, a jeho povrch tak tvoří láva. Symbolem tohoto místa jsou skřítci – ochránci, kteří jsou do lávy vytesáni. Nad tím vším se tyčí sopka Halla, která však již tisíc let naštěstí spí.

Na svazích této sopky se tyčí Gotjawalský les, jenž je domovem řady unikátních druhů. Například v lokalitě Kamelie roste nedávno objevený typ kapradiny Mankyua chejuense. Jinde na světě ji už nenalezneme.

Podobných druhů je zde samozřejmě mnohem více. Ostrov se rovněž může pochlubit velkolepými vodopády Cheonjeyeon a Cheonjiyeon.

TIP NA CESTU: Po túrách po krásách přírody zamiřte na pláž Jungmun Saekdal na jihovýchodě ostrova, která je zároveň rájem surfařů. V místní restauraci vyzkoušejte typický pokrm ostrovanů – kaši s rybou, mořskými plody a mořskou řasou nebo houbami.

Zátoka, kde střílel i agent 007

Co: Ha Long

Kde: Vietnam

Dračí zátoku, jak se přezdívá tomuto divotvornému místu, charakterizují především vápencové monumenty vystupující z moře. Z dálky celá scenérie vypadá, jako by se skaliska různých tvarů nad hladinou vznášela.

Přírodě trvalo půl miliardy let, než s pomocí eroze, klimatických vlivů a mořského příboje své dílo dokončila. V zátoce žije na 200 druhů ryb a 450 různých druhů měkkýšů, takže je místními rybáři hojně vyhledávána.

A samozřejmě nejen jimi, nápor turistů je zde ohromný, zvláště pak od roku 1994, kdy byla celá oblast zapsána na seznam přírodního dědictví UNESCO. Zátoku také obohacuje téměř 2000 ostrovů, některé z nich mají uvnitř vlastní jezera.

Vietnamci jsou na svůj přírodní poklad patřičně hrdí, zátoka je vyobrazena i na jejich bankovkách! A zřejmě se líbila i Jamesi Bondovi, právě zde se totiž v roce 1997 točil snímek Zítřek nikdy neumírá.

TIP NA CESTU: Nápor turistů i v Ha Long může pro někoho být velmi nepříjemný. Proto vyzkoušejte i ukryté skvosty v panenské přírodě poblíž města Quy Nhon. Pláže s křišťálově čistou vodou tady najdete bez davů.

Ďáblův chřtán v Jižní Americe

Co: Vodopády na řece Iguaçú

Kde: Argentina, Brazílie

Viktoriiny vodopády? Niagarské vodopády? Jistě, jsou krásné, ale největší systém vodopádů leží na pomezí dvou jihoamerických rivalů – Argentiny a Brazílie. Může se jím pochlubit řeka Iguaçu. Voda se zde v téměř tříkilometrovém přepadu řítí přes okraj lávové plošiny do hloubky asi 70 metrů.

V období dešťů je zde průtok asi 6500 m3/s vody a asi 270 samostatných vodopádů. Tím nejznámějším je vodopád s nepříliš optimistickým názvem Ďáblův chřtán. Rámus, který způsobuje, hravě konkuruje startům největších letadel světa.

Lávky nad vodou jsou zde natolik důmyslně udělané, že se zde návštěvníci dostanou k ďáblovi téměř na dotek. Pro návštěvu vodopádů – ty brazilské jsou prý hezčí – se nejlépe hodí konec března, kdy nastává období dešťů a vodopády jsou tak v plné síle.

TIP NA CESTU: Nedaleko vodopádů navštivte i unikátní vodní technické dílo vodní nádrž Itaipú. Technická vymoženost na řece Paraná je druhou největší nádrží světa. Vstupné není vysoké.

Domov největšího ještěra

Co: Komodo

Kde: Indonésie

Potkat takového varana není nic příjemného. Zvlášť když je dlouhý 3,5 metru a váží 150 kilogramů. Právě takový ještěr žije v indonéském národním parku Komodo. Ten se rozkládá na třech větších indonéských ostrovech – Komodo, Rinca a Padar a řadě malých ostrůvků.

Indonéská vláda park zřídila v roce 1980 právě kvůli tomu, aby se podařilo zachránit varany komodské, kteří v té době byli zralí na vyhynutí. Ani dnes jich tu nežije příliš, experti odhadují jejich počet na 5000, ale i tak se v poslední době jejich situace výrazně zlepšila.

TIP NA CESTU: Na ostrovy se dostanete lodí asi za hodinu a půl. Vybrat si můžete i loď s plnou penzí. Rezervovat si ji musíte předem a nejlépe přímo od prověřené agentury.

Trochu větší krasové jeskyně

Co: Puerto Princesa

Kde: Filipíny

Většina našich čtenářů jistě navštívila Moravský kras a svezla se na zdejší podzemní říčce Punkvě. Na Filipínách mají něco podobného, jen v trochu větších rozměrech. Zdejší vápencovou krasovou oblastí teče 8,3 kilometru dlouhá podzemní řeka svatého Pavla, která se vlévá přímo do Jihočínského moře.

Je tak jednou z nejdelších řek svého druhu na světě, delší cestu urazí voda jen v podzemní řece v mexickém Yucatánu. Národní park Puerto Princesa se nachází v ostrovní provincii Palawan, ležící západně od ostrova Luzon. Projížďka zdejší krasovou oblastí je skutečně zážitek, na který se nezapomíná. Množství nejrůznějších stalaktitů a stalagmitů se střídá s jeskynními síněmi. A velkolepou spodní část řeky stavěl a tvaroval slovutný architekt jménem mořský příboj.

TIP NA CESTU: Rozhodně se nevyhněte městečku El Nido. Po městě se můžete za drobný poplatek (můžete vyjednávat) pohybovat na tříkolce. Město oplývá množstvím plážových barů a restaurací s živou hudbou.

Hora se dvěma vrcholky

Co: Stolová hora

Kde: Jihoafrická republika

Z Afriky se mezi sedm vítězů dostala pouze Stolová hora ležící v Jihoafrické republice. Nachází se nad Kapským městem, její plochý vrchol, připomínající stůl, dosahuje výšky 1086 metrů nad mořem a útes je tři kilometry dlouhý.

Vrch je domovem více než 1470 rostlinných druhů, včetně řady vzácných a ohrožených. Eroze způsobila částečný rozpad hory, čímž vytvořila dva vrcholky zvané Ďáblův vrch a Lví hlava. Vršek Stolové hory je tvořen křemenem a pískovcem.

Hora je při dobrém počasí viditelná ze vzdálenosti dvou set kilometrů.

TIP NA CESTU: Kapské město má sice špatnou pověst co do bezpečnosti, turisté ale mohou být v klidu. Resorty a hlavní pamětihodnosti nespadají do „kriminální zóny“, při cestě autem ale určitě mějte zavřená okýnka.

Foto: Shutterstock, PX FUEl, Freepik

reklama

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Spolek Cesta Česka slavnostně otevřel Poutní cestu Říp–Blaník

Spolek Cesta Česka slavnostně otevřel Poutní cestu Říp–Blaník

Domažlice, srdce Chodska

Domažlice, srdce Chodska

Cheb: Svědek dějinných událostí

Cheb: Svědek dějinných událostí

Impozantní Rabí

Impozantní Rabí

Srdíčkové trasy ve Františkových Lázních

Srdíčkové trasy ve Františkových Lázních

DO FRÝDKU NA IN-LINECH NEBO KOLE

DO FRÝDKU NA IN-LINECH NEBO KOLE

Nenechte si ujít další zajímavé články

Kamery zachytily tajemného tvora: Texaské město prosí veřejnost o pomoc
epochalnisvet.cz

Kamery zachytily tajemného...

Představitelé města Amarillo v oficiální tiskové...
8. ročník Salon Exceptional Watches už v říjnu
iluxus.cz

8. ročník Salon Exceptional...

Salon Exceptional Watches Praha 2022 opět přivede...
Velitel Pražského povstání se vrátil z vězení na prahu smrti
epochaplus.cz

Velitel Pražského povstání se...

Jeden z mnoha těch, kdo došli za vlády komunismu...
Je zamilovaná, nebo dráždí ex?
nasehvezdy.cz

Je zamilovaná, nebo dráždí ex?

Herečka Veronika Žilková...
Objev Tutanchamonovy hrobky: Svému nálezci štěstí nepřinesl
epochaplus.cz

Objev Tutanchamonovy hrobky:...

V dobách, kdy Egyptské říši vládli...
Tichomořské sídlo Matta Damona
rezidenceonline.cz

Tichomořské sídlo Matta Damona

Poprvé za celá desetiletí se věhlasný...
Italská sekaná s paprikami a olivami
tisicereceptu.cz

Italská sekaná s paprikami...

Když se řekne sekaná, vybaví se nám nejspíše...
Někteří astronomové navrhují, aby lidé dříve než na Mars letěli k Venuši
21stoleti.cz

Někteří astronomové navrhují, aby...

Venuši se občas říká sestra Země, ale podmínky na...
Mocnosti pekelné obsadily domek po mamince
skutecnepribehy.cz

Mocnosti pekelné obsadily...

Tolik jsem se na ten...
Ušijte si originální bytové doplňky a dekorace
panidomu.cz

Ušijte si originální bytové...

Originální kousky, které si ušijete sami, dodají...
Myška jako důkaz vikinských plaveb na Madeiru?
enigmaplus.cz

Myška jako důkaz vikinských...

Pokud bychom si někde přečetli, že statný Skandinávec...
Přijde nakonec Patrasová o všechno?
nasehvezdy.cz

Přijde nakonec Patrasová o...

Má problémy s alkoholem,...