Portugalské klenoty od východu na západ
Portugalské klenoty od východu na západ

Bývala to námořnická mocnost čísla jedna. Malý národ na západní výspě Evropy dokázal to, co se nikomu předtím nepodařilo. Obeplul svět a kořeny zapustil v těch nejvzdálenějších končinách. Neobyčejně silný portugalský duch tak ucítíte třeba i v Indii, na exotických ostrovech v Atlantiku či v ohromné Brazílii.

Portugalsko samotné je poslední léta pravidelně hodnoceno v prestižních žebříčcích jako jedna z top destinací pro cestování. Metropole Lisabon vás uchvátí nádhernými scenériemi při západech slunce, není divu, že si město vybírá jedna automobilka za druhou pro natočení svých propagačních videí.

Přívětiví a pohostinní Portugalci vás velmi mile překvapí a rádi vám poradí ve všem, v čem bude třeba, i přes trochu slabší úroveň znalosti angličtiny. V Lisabonu určitě nezapomeňte na sladkou pochoutku pastéis de nata poblíž dominanty ústí řeky Tejo – Belémské věže vystavěné v pozdně gotickém manuelském slohu.

Opomenout byste neměli ani návštěvu jedné ze stovky místních kaváren, typický kávový šálek „bica“ vás přijde jen asi na 2 eura.

Ostrovy uprostřed oceánu

Lisabonské letiště pak využijte pro nejrychlejší (a poměrně levnou) cestu do přístavního Porta. Odtud se po povinné ochutnávce portského vína vydejte třeba proti proudu řeky Douro. Krásné údolí zaplněné malebnými vinicemi vás zajisté uchvátí.

A v Portu si dejte tradiční pochoutku francesinhu – bílý chléb proložený sýrem, tomatovou omáčkou z piva, vepřovým nebo kuřecím masem spolu s hranolky. Lisabonské letiště vás může dovézt i na sérii ostrovů uprostřed ničeho.

Na Azory! Kromě turisticky nejhojněji navštěvovaného hlavního ostrova São Miguel zkuste doputovat i na pozapomenuté menší, ale o to krásnější ostrovy. Třeba odlehlé Corvo s vyhaslou sopečnou kalderou nebo na vodopády bohatý Flores. Mezi ostrovy se lze pohodlně přepravit letadlem nebo lodí. Jedinou nevýhodou jedinečně položeného souostroví je nestálost jeho počasí. Holdujete-li spíše plážím a teplejším vodám, pak zamiřte na Madeiru – sestru blízkých Kanárských ostrovů.

Nyní se ale vydejme mimo území dnešního Portugalska.

1. Exotika kolem Afriky

Portugalci si při objevných plavbách Bartolomea Dia doslova podmanili pobřežní oblasti Afriky. Na velmi dlouho se uchytili na Kapverdách, poměrně málo hornatých ostrovech, které díky častému větru přejí sportům, jako jsou kiteboarding, plachtění nebo závěsné klouzání.

Nás ale bude zajímat jižnější ráj v srdci Guinejského zálivu – Svatý Tomáš a Princův ostrov. Sopečné ostrovy vzdálené 250 kilometrů od africké pevniny se někdy označují za ostrovy čokolády. Proč? Portugalci sem před 200 lety dovezli kakaovník, který tu doslova zapustil kořeny.

Hnědošedá kakaová zrna oplývají nahořkle provoněnou chutí, na ostrově je nepřehlédnete. Ostrov protkaný portugalskou koloniální architekturou ocení především milovníci přírody. Neprostupná džungle, nekonečné pláže a monumentální hory jsou útočištěm zvířecích druhů, z nichž některé lze považovat za endemické.

Betlémské věže

Krásy Guinejského zálivu

Třeba pláž Jalé vám poskytne jedinečnou možnost spatřit naživo obří mořské želvy, které zde ráno pravidelně kladou vejce. Národní park Oro je prorostlý deštnými lesy, kde se prohání divoká zvěř, a zdobí jej vyhaslé sopky.

Jako varovný prst je zde vztyčená nejvyšší hora Pico de São Tomé. Jde o originální ukázku vyhaslého štítového vulkánu. Po ostrovu pojmenované hlavní město São Tomé je jedním z nejklidnějších hlavních měst světa.

Je také unikátní přehlídkou chátrajících koloniálních budov a zapadlých restaurací, ve kterých ale skvěle vaří! Pokud jste velcí dobrodruzi, z ostrovů zamiřte do někdejší pevninské africké kolonie Angoly. Její hlavní město Luanda je možná překvapivě nejdražším městem světa! Z přírodních krás oceníte vodopády Kalandula a skalní masivy Tundavala.

Vízové požadavky pro české občany: do pobytu nepřesahujícího 15 dní bezvízový styk

2. Portugalské kostely v Indii

Lusofonní perla v rozlehlé Indii. Tou je nevelká oblast na západním břehu Indie zvaná Goa. V podstatě jde o okolí a ústí řeky Mandovi, kdy centrem je město Stará Goa, někdejší metropole portugalské Indie.

Původně hindské město v 16. století od základů přebudovali právě Portugalci. Svým počinem tak vybudovali centrálu pro šíření křesťanství po celém indickém subkontinentu. I když se v průběhu času toto centrum přestěhovalo do pobřežního města Panaji, oblast díky velkému množství křesťanských chrámů a kostelů jako vystřižených z Lisabonu byla zařazena na seznam světového dědictví UNESCO.

Vstup do Staré Goy je zdarma, turistický ráj zatím objevili primárně Indové, Evropanům zůstává tento klenot skryt. Za zmínku zde stojí především chrám Bom Jesus s ostatky svatého Františka Xaverského a expozice s hřešícími figurínami.

Objevit můžete i zachovalé ruiny blízkého augustiniánského kláštera a minout byste neměli ani kostel svatého Františka z Assisi, jehož součástí je i muzeum bohatě mapující historii zámořských objevů Portugalců.

Po historické túře se pak odměňte plážovou turistikou – zasloužený odpočinek vám jistě poskytne známé místní letovisko Calungute.

3. Brazílie rozmanitá

Pátá největší země světa nabízí nepřeberné množství přírodních krás. Za zmínku ale jistě stojí i temperament Brazilců, jejichž vřelé přijetí a emocemi kypící pohostinnost vás možná překvapí. Pro našince je nejběžnějším výchozím bodem pro cesty po Brazílii město kontrastů Rio de Janeiro. Místní kavárny a restaurace nabízejí bohatý výběr unikátních pokrmů, samozřejmostí je dnes už i připojení k internetu. Typické jsou především speciální restaurace churrascarias plné masitých klobás. I běžná ovocná šťáva (suco) zde má úplně jinou, úžasnou chuť, milovníci piva by si zase měli zapamatovat slovíčko chopp, což je točené pivo. Než se vydáte do útrob Amazonského pralesa, k vodopádům Iguaçu či do přírodní rezervace Pantanal, navštivte megapoli São Paolo. Největší jihoamerické město se pyšní ulicí mrakodrapů Avenida Paulista, nejvyšším kostelem Catedral da Sé de São Paolo nebo jedinečnou hadí farmou Instituto Butantá.

Shutterstock

reklama

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Troja Když jsou láska a sláva silnější než smrt

Troja Když jsou láska a sláva silnější než smrt

Inspirativní Bratislava: 5 důvodů, proč si zamilujete Bratislavu

Inspirativní Bratislava: 5 důvodů, proč si zamilujete Bratislavu

Mohendžodaro: Město, které předběhlo svoji dobu

Mohendžodaro: Město, které předběhlo svoji dobu

Angkor Vat: Posvátný areál bohů

Angkor Vat: Posvátný areál bohů

Petra: Poklad vytesaný do pouštního pískovce

Petra: Poklad vytesaný do pouštního pískovce

Santiago de Compostela: Cesta za nalezením sama sebe

Santiago de Compostela: Cesta za nalezením sama sebe

Nenechte si ujít další zajímavé články

Romantiku vyzařující Hotel Soyka sází na zážitky
iluxus.cz

Romantiku vyzařující Hotel...

Ještě není otevřený ani rok a už se stal jedním z...
Homeopatie: Důvěřují jí Hess, Himmler i Alžběta II.
epochaplus.cz

Homeopatie: Důvěřují jí Hess,...

Jedni jí opovrhují, druzí na ni nedají dopustit. Je...
Vánoční zázvorový punč
tisicereceptu.cz

Vánoční zázvorový punč

Výborný vánoční punč si můžete vykouzlit i sami ve své...
Věčný boj s kosmickým smetím
21stoleti.cz

Věčný boj s kosmickým smetím

Není to tak dlouho, co hrozila Mezinárodní...
Jak se s online výukou popasovali senioři?
epochalnisvet.cz

Jak se s online výukou...

„Všechno si musíme stále opakovat. Pracovat s...
Hvězdné pozadí můžete mít v každém věku
panidomu.cz

Hvězdné pozadí můžete mít v...

Mít sexy zadeček neznamená mít ho malý, ale...
Stalker v kempu nebyl pouhým mýtem: Turisty okrádal dlouhých 27 let!
enigmaplus.cz

Stalker v kempu nebyl pouhým...

Kempy a tábory jsou podle sběratelů současného...
Opustí ji kvůli své nové kariéře?
nasehvezdy.cz

Opustí ji kvůli své nové...

Zdá, že EVA BUREŠOVÁ (28)...
Tomu člověku se nelze zavděčit
skutecnepribehy.cz

Tomu člověku se nelze zavděčit

Můj tchán byl vždycky...
Nenávist v krasobruslení: Útok s ledovým klidem
epochaplus.cz

Nenávist v krasobruslení:...

Možná bychom mezi sportovci marně hledali...
Proč ji tak trápí vlastní rodina
nasehvezdy.cz

Proč ji tak trápí vlastní...

Na začátku května...
Rafinovaná elegance propojená s uměním
rezidenceonline.cz

Rafinovaná elegance propojená...

Luxusní byt v budově Ginko Club v čínském městě...