Domů     Portugalské klenoty od východu na západ
Portugalské klenoty od východu na západ
od 21.10.2021
1

Bývala to námořnická mocnost čísla jedna. Malý národ na západní výspě Evropy dokázal to, co se nikomu předtím nepodařilo. Obeplul svět a kořeny zapustil v těch nejvzdálenějších končinách.

Neobyčejně silný portugalský duch tak ucítíte třeba i v Indii, na exotických ostrovech v Atlantiku či v ohromné Brazílii.

Portugalsko samotné je poslední léta pravidelně hodnoceno v prestižních žebříčcích jako jedna z top destinací pro cestování.

Metropole Lisabon vás uchvátí nádhernými scenériemi při západech slunce, není divu, že si město vybírá jedna automobilka za druhou pro natočení svých propagačních videí.

Přívětiví a pohostinní Portugalci vás velmi mile překvapí a rádi vám poradí ve všem, v čem bude třeba, i přes trochu slabší úroveň znalosti angličtiny.

V Lisabonu určitě nezapomeňte na sladkou pochoutku pastéis de nata poblíž dominanty ústí řeky Tejo – Belémské věže vystavěné v pozdně gotickém manuelském slohu.

Opomenout byste neměli ani návštěvu jedné ze stovky místních kaváren, typický kávový šálek „bica“ vás přijde jen asi na 2 eura.

Ostrovy uprostřed oceánu

Lisabonské letiště pak využijte pro nejrychlejší (a poměrně levnou) cestu do přístavního Porta. Odtud se po povinné ochutnávce portského vína vydejte třeba proti proudu řeky Douro. Krásné údolí zaplněné malebnými vinicemi vás zajisté uchvátí.

A v Portu si dejte tradiční pochoutku francesinhu – bílý chléb proložený sýrem, tomatovou omáčkou z piva, vepřovým nebo kuřecím masem spolu s hranolky. Lisabonské letiště vás může dovézt i na sérii ostrovů uprostřed ničeho. Na Azory!

Kromě turisticky nejhojněji navštěvovaného hlavního ostrova São Miguel zkuste doputovat i na pozapomenuté menší, ale o to krásnější ostrovy. Třeba odlehlé Corvo s vyhaslou sopečnou kalderou nebo na vodopády bohatý Flores.

Mezi ostrovy se lze pohodlně přepravit letadlem nebo lodí. Jedinou nevýhodou jedinečně položeného souostroví je nestálost jeho počasí. Holdujete-li spíše plážím a teplejším vodám, pak zamiřte na Madeiru – sestru blízkých Kanárských ostrovů. Nyní se ale vydejme mimo území dnešního Portugalska.

1. Exotika kolem Afriky

Portugalci si při objevných plavbách Bartolomea Dia doslova podmanili pobřežní oblasti Afriky.

Na velmi dlouho se uchytili na Kapverdách, poměrně málo hornatých ostrovech, které díky častému větru přejí sportům, jako jsou kiteboarding, plachtění nebo závěsné klouzání.

Nás ale bude zajímat jižnější ráj v srdci Guinejského zálivu – Svatý Tomáš a Princův ostrov. Sopečné ostrovy vzdálené 250 kilometrů od africké pevniny se někdy označují za ostrovy čokolády. Proč?

Portugalci sem před 200 lety dovezli kakaovník, který tu doslova zapustil kořeny. Hnědošedá kakaová zrna oplývají nahořkle provoněnou chutí, na ostrově je nepřehlédnete. Ostrov protkaný portugalskou koloniální architekturou ocení především milovníci přírody.

Neprostupná džungle, nekonečné pláže a monumentální hory jsou útočištěm zvířecích druhů, z nichž některé lze považovat za endemické.

Betlémské věže
Betlémské věže

Krásy Guinejského zálivu

Třeba pláž Jalé vám poskytne jedinečnou možnost spatřit naživo obří mořské želvy, které zde ráno pravidelně kladou vejce. Národní park Oro je prorostlý deštnými lesy, kde se prohání divoká zvěř, a zdobí jej vyhaslé sopky.

Jako varovný prst je zde vztyčená nejvyšší hora Pico de São Tomé. Jde o originální ukázku vyhaslého štítového vulkánu. Po ostrovu pojmenované hlavní město São Tomé je jedním z nejklidnějších hlavních měst světa.

Je také unikátní přehlídkou chátrajících koloniálních budov a zapadlých restaurací, ve kterých ale skvěle vaří! Pokud jste velcí dobrodruzi, z ostrovů zamiřte do někdejší pevninské africké kolonie Angoly.

Její hlavní město Luanda je možná překvapivě nejdražším městem světa! Z přírodních krás oceníte vodopády Kalandula a skalní masivy Tundavala.

Vízové požadavky pro české občany: do pobytu nepřesahujícího 15 dní bezvízový styk

2. Portugalské kostely v Indii

Lusofonní perla v rozlehlé Indii. Tou je nevelká oblast na západním břehu Indie zvaná Goa. V podstatě jde o okolí a ústí řeky Mandovi, kdy centrem je město Stará Goa, někdejší metropole portugalské Indie.

Původně hindské město v 16. století od základů přebudovali právě Portugalci. Svým počinem tak vybudovali centrálu pro šíření křesťanství po celém indickém subkontinentu.

I když se v průběhu času toto centrum přestěhovalo do pobřežního města Panaji, oblast díky velkému množství křesťanských chrámů a kostelů jako vystřižených z Lisabonu byla zařazena na seznam světového dědictví UNESCO. Vstup do Staré Goy je zdarma, turistický ráj zatím objevili primárně Indové, Evropanům zůstává tento klenot skryt.

Za zmínku zde stojí především chrám Bom Jesus s ostatky svatého Františka Xaverského a expozice s hřešícími figurínami.

Objevit můžete i zachovalé ruiny blízkého augustiniánského kláštera a minout byste neměli ani kostel svatého Františka z Assisi, jehož součástí je i muzeum bohatě mapující historii zámořských objevů Portugalců.

Po historické túře se pak odměňte plážovou turistikou – zasloužený odpočinek vám jistě poskytne známé místní letovisko Calungute.

3. Brazílie rozmanitá

Pátá největší země světa nabízí nepřeberné množství přírodních krás. Za zmínku ale jistě stojí i temperament Brazilců, jejichž vřelé přijetí a emocemi kypící pohostinnost vás možná překvapí.

Pro našince je nejběžnějším výchozím bodem pro cesty po Brazílii město kontrastů Rio de Janeiro. Místní kavárny a restaurace nabízejí bohatý výběr unikátních pokrmů, samozřejmostí je dnes už i připojení k internetu.

Typické jsou především speciální restaurace churrascarias plné masitých klobás. I běžná ovocná šťáva (suco) zde má úplně jinou, úžasnou chuť, milovníci piva by si zase měli zapamatovat slovíčko chopp, což je točené pivo.

Než se vydáte do útrob Amazonského pralesa, k vodopádům Iguaçu či do přírodní rezervace Pantanal, navštivte megapoli São Paolo.

Největší jihoamerické město se pyšní ulicí mrakodrapů Avenida Paulista, nejvyšším kostelem Catedral da Sé de São Paolo nebo jedinečnou hadí farmou Instituto Butantá.

Shutterstock

Foto:
Štítky:
Lokalita:
reklama
Související články
Město v jihovýchodním koutě Horního Bavorska stojí kousek od Salzburgu a nachází se v něm obrovský solný důl, v němž probíhá těžba už od roku 1517. Děti si zde mohou vyzkoušet jízdu důlním vláčkem, který je zaveze do 650 metrů dlouhého tunelu končícího v působivé „Solné katedrále“. Úchvatnou podívanou vám také poskytne plavba po zrcadlovém jezeře, z níž si budete moci prohlédnout magická zákout
Litva, Lotyško a Estonsko, trojice zemí u západních hranic Ruska je v posledních letech stále zajímavější alternativou pro poznávací výlety. Není se čemu divit. Země lze během několika dnů projet autem a díky svému rovinatému charakteru vybízí i k cyklistickému výletu. Pokud si k tomu přidáte množství kulturních i přírodních památek, je jasné, proč je o ně stále větší zájem. Doporučujeme začít v
Hlavní město Slovenska můžete poznávat různými způsoby. Jestliže milujte zeleň, můžete využít širokou síť cyklotras a kochat se pohledem na třetí nejzelenější hlavní město na světě ze sedla jízdního kola. V případě, že máte rádi dobré jídlo a víno, právě nyní, na podzim, je ten pravý čas vychutnat si dobroty, které voní z každého koutu města. Chcete-li však poznat Bratislavu naplno, využijte m
Bratislavský podzim se spojuje s kvalitním vínem, jedinečnou domácí gastronomií a tradiční kulturou. Kratší dni, když vám pod nohama šustí listí a venku se příjemně ochladí, patří v Bratislavě mezi ty nejhezčí. Objevte kouzlo města na Dunaji, ochutnejte jeho různorodost a zažijte skvělou atmosféru. Dopřejte si 72 hodinový výlet plný zážitků v městě, kde je všechno na skok. Ve víně je zážit
Objevte kouzlo města na Dunaji, nadchněte se pro jeho historii, zažijte skvělou atmosféru a ochutnejte jeho různorodost. Dopřejte si 72 hodinový výlet plný zážitků ve městě, kde je všechno na skok. 1. Akce pro celou rodinu  V Bratislavě to žije v každém ročním období. Brzy na podzim se v okolí Bratislavy konají vinné festiva­ly a tradiční vinobraní, Jazzo­vé dny a Bratislavské hudební sl
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Ožije blboun nejapný v rukou vědců?
epochalnisvet.cz
Ožije blboun nejapný v rukou vědců?
Nejdřív je, pak dlouho není a teď by zase mohl být. Dronte mauricijský je jedním ze zvířat, které v současnosti už můžete vídat jen na stránkách odborných publikací. Patří totiž do kategorie „vyhynulá
Užívám si s mojí první láskou
skutecnepribehy.cz
Užívám si s mojí první láskou
Byla jsem dvacet let sama a neměla jsem už v plánu hledat další chlapy. Osud ale chtěl něco jiného. A já potkala Jardu, dávnou lásku. Když mi bylo necelých padesát let, stala jsem se babičkou na plný úvazek a zároveň přišla o manžela. Časem jsem si zvykla na to, že lásku už prožívám jen skrz
Voňavý dárek na poslední chvíli
iluxus.cz
Voňavý dárek na poslední chvíli
Pokud na poslední chvíli potřebujete ještě jeden malý vánoční dárek, vyhledejte českou značku přírodní kosmetiky Candy Soap. Nebudete mít vůbec žádnou práci, vše vám přijde již zabalené a opatřené jme
Solné království v Berchtesgadenu
epochanacestach.cz
Solné království v Berchtesgadenu
Město v jihovýchodním koutě Horního Bavorska stojí kousek od Salzburgu a nachází se v něm obrovský solný důl, v němž probíhá těžba už od roku 1517. Děti si zde mohou vyzkoušet jízdu důlním vláčkem, který je zaveze do 650 metrů dlouhého tunelu končícího v působivé „Solné katedrále“. Úchvatnou podívanou vám také poskytne plavba po zrcadlovém
Milenec je boháč?
nasehvezdy.cz
Milenec je boháč?
Vdova Ivana Gottová (47) si měla najít nového partnera. Takové spekulace se šíří českým showbyznysem. Říká se, že její známost pochází ze zahraničí, kam se hodlá brzy přestěhovat. Někdo dokonce tv
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Mystické, magické jmelí: Tuto pověst má již od dob druidů
enigmaplus.cz
Mystické, magické jmelí: Tuto pověst má již od dob druidů
Jmelí jako neobvyklá, magická rostlina je opředena množstvím zvyků a pověr. V historických dobách plnilo různé funkce, například v období druidů se stalo přímo jejich posvátnou bylinou. Obzvláště posv
Falešný krb s pravou romantickou atmosférou
panidomu.cz
Falešný krb s pravou romantickou atmosférou
Líbí se vám krb, ale z jakéhokoli důvodu si nemůžete pořídit ten klasický? Existují „náhražky“, které vám ho mohou v interiéru nahradit nebo alespoň přiblížit. Jako bytový doplněk nemá krb konkurenci, žádným jiným vybavením nevykouzlíte tak podmanivou atmosféru. A nemusíte být smutní, když bydlíte v panelovém nebo činžovním domě, že vám je krb zapovězen. Není!
Dějiny a geny královny Viktorie
21stoleti.cz
Dějiny a geny královny Viktorie
Ačkoli je nejznámějším představitelem hemofiliků mezi panovnickými rody ruský carevič Alexej, pravým původcem této dědičné poruchy byla jeho prababička britská královna Viktorie. Kde se nemoc v rod
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Bizarní plavba gumové flotily: Nehoda, která poslouží vědě
epochaplus.cz
Bizarní plavba gumové flotily: Nehoda, která poslouží vědě
Rozbouřený Tichý oceán si hraje s kontejnerovou lodí Ever Laurel. Déšť buší do trapézových plechů přepravních boxů. A pak se několik vln vyhoupne až k nákladu a část ho vezme sebou. Jaké zboží padne za oběť vodního živlu? Žáby, želvy, bobři a kachničky…   Naštěstí jde jen o hračky. Je 10. ledna 1992. Podivuhodná cesta,
Touha po dítěti ničí jejich lásku?
nasehvezdy.cz
Touha po dítěti ničí jejich lásku?
V soutěži StarDance se zdá, že mají Marek (35) a Eva (30) Adamczykovi dokonalé manželství. Jenže za zavřenými dveřmi u nich doma je teď prý dost dusno! Herec ze seriálu Kukačky se totiž vyslovil s