Traduje se nespočet vyprávění o pokladech, ať už bájných, nebo těch historických, které nikdy nebyly objeveny, ale mají se nacházet na území naší republiky.
Tu a tam se někomu opravdu podaří některý objevit, stále však řada cenností zůstává skryta zrakům veřejnosti.
Je v Mikulášské štole Jantarová komnata?
Žně při pátrání po cenných artefaktech z 2. světové války zažívají hledači pokladů zejména na severu Čech. Tudy se nacisté koncem války dávají na ústup a odhazují vše, co by jim mohlo přitížit.
Mezi nejnadějnější lokace patří veškeré doly a jeskyně využívané nacisty jako podzemní továrny. Zejména pak Mikulášská štola v Hoře svaté Kateřiny, kde prý může být ukryta i Jantarová komnata nevyčíslitelné hodnoty.
Kde je ukrytý Štěchovický poklad?
Obsahem dalších pokladů mohou být bedny s říšským zlatem a stříbrem, umělecká díla, tajné archivy či hesla k účtům ve švýcarských bankách.
Jedním z takových pokladů má být legendární štěchovický poklad u obce Hradišťko ve středních Čechách, kde prý svědkové na konci války viděli několik desítek vězňů zakopávat množství beden.
Nejslavnější hledač pokladů na našem území Josef Mužík se domnívá, že poklad zcela jistě leží v bezejovickém statku na Benešovsku.
Opatovický poklad: legenda či skutečnost?
Podle pověstí se zlatý a stříbrný poklad nacházel v benediktinském klášteře v Opatovicích nad Labem. Tajné sklepy prý navštívil i český král Karel IV. (1316–1378). Klášter byl později zničen husity, mniši se rozutekli a poklad zřejmě opustili.
Teď prý leží kdesi pode dnem řeky Labe a patří mezi nejslavnější bájné poklady na území České republiky. Pátrání po něm prozatím nepřineslo ovoce, ale kdo ví, co přinese budoucnost?
Templářský odkaz v Jindřichově Hradci?
Poté, co byl ve 14. Století zrušen řád Templářů, potřebují jeho členové někde ukrýt bohatství, které nastřádali. Na našem území si vybudovali čtyři hlavní sídla, na Starém Městě v Praze, v Uhříněvsi u Prahy, v Jamolicích na Znojemsku a Čejkovicích u Hodonína.
Později se usazují v Jindřichově Hradci. Tam stojí kostel sv. Jana Křtitele s neobvyklými kresbami pitvorných bytostí. Templáři jsou s tímto kostelem často spojováni. Je někde tam také jejich poklad?
Leží švédské poklady u Malého Háje?
V letech 1618 až 1648, kdy v Evropě zuří třicetiletá válka, čelí naše vlast nájezdům Švédů. Mnozí hledají úkryt pro své cennosti, aby nepadly do rukou nepřítele. Někteří z nich se ale pro svůj poklad už nikdy nevrátí.
Kde mohou dodnes ležet šperky a peníze ze 17. století? Švédi prý nechávají na severu Čech zakopat tři válečné poklady. Dva z nich už byly nalezeny a o jednom je známo, že se ukrýval nedaleko obce Malý Háj, kde možná stále leží.
Zazděný poklad v Chotěšově
Ve starém klášteře premonstrátek v Chotěšově u Plzně, který byl založen kolem roku 1200 blahoslaveným Hroznatou, nechává během války zazdít poklad tehdejší opat kláštera. Pod ním jsou rozsáhlé podzemní prostory, jež jsou prý nejčlenitější v republice.
Může tam někde poklad stále být a čekat na svého nálezce? Jistá legenda praví, že cennosti se již najít podařilo a to zdejšímu kostelníkovi ve věži kostela, který je dnes již zbořen.
Střeží dobříšské bohatství přízrak?
Na okraji města Dobříše na Příbramsku se nachází přestavěný hrad Vargač. V jeho podzemí se prý nachází nesmírné cennosti, které ovšem hlídá černý rytíř.
Ten prý odsud vychází za jasných úplňkových nocí, přechází k zámku, u něj usedne na skálu a hraje na loutnu. Kdysi ho tu prý měla spatřit Juditka, dcera starého klíčníka, jíž obdaroval několika cennostmi.
Řekl jí také, že se o poklad může rozdělit jedině s poctivým člověkem. Pak už ho tam nikdy nikdo neviděl.
Foto: Freepik, PX FUEL, Shutterstock, Pixabay