Městečko Glastonbury leží v hrabství Somerset na jihozápadě Anglie. Jeho historie se táhne tisíce let nazpět, první lidé se tu objevují už v mladší době kamenné.
A jako v jiném čase a prostoru se zde cítí každý nový návštěvník, když se prochází středověce působícími uličkami s obchůdky, jako je například prodejna krystalů či čarodějnický krámek, kde vám tarotové karty dovolí nahlédnout za oponu všedních dní.
Nouze tu není o podniky s půvabnými názvy, jako např. Rainbow’s End Cafe (Kavárna Na konci duhy) a The Speaking Tree Bookshop (Knihkupectví U mluvícího stromu).
Magie a mystika, obklopující Glastonbury, jako kdyby se vsákly do zdí domů a kamenné dlažby v ulicích. Ne náhodou se právě tady odehrávají některé z těch vůbec nejtajemnějších a nejúžasnějších legend, jaké lidstvo pamatuje.
Pokladnice keltské moudrosti
Kopec Glastonbury Tor je starobylým posvátným územím Keltů. Meditovat a dobíjet energii sem přicházejí poutníci všech náboženských vyznání.
Má tudy procházet jedna z mocných siločar, které jsou pro Zemi tím, čím jsou pro lidská těla tepny – jen jimi místo krve proudí energie.
V tomto směru patří celkově Glastonbury k místům s nejvyššími energetickými hodnotami světa, podle senzibilů si v ničem nezadá např. s japonskou horou Fudži či Machu Picchu v Peru.
Vnímali to již dávní Keltové, když zde před více než 2500 lety budovali cestu, spirálovitě obtáčející celý pahorek? Někteří extrémně citliví jedinci při stoupání po ní pociťují stavy podobné transu i v současnosti.
Výstup na Glastonbury Tor po stezce poutníků trvá zhruba půl hodiny. A přestože vrcholek neleží v žádné závratné výšce, měří pouze 158 metrů, nabízí kromě ezoterického posilnění také pastvu pro oči.
Dechberoucí výhled na donekonečna se táhnoucí zelené pláně Somersetu rozlévá klid a mír do duší cestovatelů, přicházejících nejen ze všech koutů Velké Británie, ale i z celé planety.
Až se nechce věřit, že původně byl Glastonbury Tor ostrovem a místo všeobjímající zeleně tu byla rozsáhlá vodní hladina. Řada badatelů se domnívá, že by dokonce mohlo jít o bájný Avalon, zmizelý ostrov známý z legend o králi Artušovi.
Tady tedy mohl být ukut mocný meč Excalibur, a jsou to rovněž mlhy Avalonu, které měly zahalit místo, kde král Artuš navždy spočinul po boku se svou možná milovanou, možná nevěrnou Ginevrou.
Hledání svatého grálu
U úpatí Glastonbury Tor leží klidná meditativní zahrada, zvaná Chalice Well nebo také Červený pramen. Jak alternativní název napovídá, byla vybudována kolem přírodního pramene načervenalého zbarvení.
Tomu se připisují napříč staletími mnohá zázračná uzdravení, dnes však lidé v zahradě hledají hlavně lék pro vystresovanou mysl a duši. Legenda praví, že na dně zdejší studny leží samotný symbol největších lidských tužeb – svatý grál.
Kalich, z něhož pil Ježíš Kristus při své poslední večeři a do kterého byla později zachycena krev kanoucí z jeho ukřižovaného těla, sem měl přinést biblický Josef z Arimatie, Ježíšův strýc. A proto z místa, kde jej ukryl, vytryskl krvavě načervenalý pramen.
Hned vedle Chalice Well stojí ruiny obrovského glastonburského opatství, které má být dle dalších legend nejstarším kostelem v Anglii. Založit jej tu měl rovněž Josef z Arimatie. V jeho zahradě roste strom, známý jako Glastonbury Thorn.
I on má biblický původ – Josef prý zde před modlitbou zapíchl hůl, která následně v zemi zapustila kořeny. V přeneseném smyslu slova zde tak zapustilo kořeny i křesťanství.
Z archeologických nálezů víme, že opatství vzkvétalo v raném středověku, o čemž svědčí střepy cenných keramických předmětů, dovezených kdysi z tehdejších bohatých světových říší.
Zaměstnávalo 1000 lidí a spolu s dalšími opatstvími svou mocí a majetkem přerůstalo i anglického krále. Soumrak těchto panství nastal v 16. století za vlády Jindřicha VIII., který je všechny nechal rozpustit.
Na Glastonbury měl ovšem obzvláště spadeno, zdejšího opata jeho muži pověsili a rozčtvrtili.
Spiritistické bádání v místě glastonburského opatství prováděl na začátku 20. století britský architekt Frederick Bligh Bond. Bond věřil, že co zůstává po smrti člověka, to přetrvá věčně. Proto doufal, že by mohl kontaktovat glastonburské zesnulé mnichy.
To se mu pomocí automatického psaní údajně podařilo. Archeologové byli šokováni, když jim Bond sdělil zcela přesné informace o kapli nacházející se pod opatstvím, o níž do té doby vůbec nic netušili.
Že by v Glastonbury skutečně fungovaly energie, vymykající se běžnému lidskému chápání?
Tajemná i jiná lákadla okolí
V roce 1934 tvrdila britská spisovatelka a okultistka Katharine Maltwood, že měla ve snu zjevení, díky němuž seznala, že se v krajině kolem Glastonbury nacházejí symboly zvěrokruhu a že celý prostor byl kdysi posvátným Chrámem hvězd, vybudovaným Sumeřany kolem roku 2700 let př.
n. l. To se snažila dokázat pomocí map a leteckých snímků, ale její teorie je mezi historiky dodnes vnímána přinejlepším jako silně kontroverzní.
K potvrzeným agrosymbolům tu naopak patří kruhy v obilí a další neobvyklé jevy.
Ty se sice vyskytují i v dalších anglických hrabstvích, k těm v Glastonbury se však hlásí i jeden velmi známý svědek – roku 1968 tu pozoroval údajné UFO sám Mick Jagger, zpěvák nesmrtelných Rolling Stones.
A aby záhadných jevů nebylo málo, v roce 2000 tu jistý Colin Perks údajně zažil neobvyklou noční návštěvu. Dle jeho slov šlo o oživlého chrliče, monstrum běžně shlížející ze střech gotických katedrál. Stalo se tak v době, kdy v oblasti pátral po stopách krále Artuše…
Na závěr se vraťme zpátky na zem. I když, ne tak docela, necháme se totiž unášet na vlnách hudby. Festival Glastonbury je největším světovým hudebním festivalem. Trvá pět dní a každoročně ho navštíví kolem 200 000 lidí.
Patří k nejdůležitějším muzikantským akcím, na jeho pódiích se během let prostřídali např. Led Zeppelin, Paul McCartney, U2, David Bowie a další.
Glastonbury má zkrátka něco pro každého. Ať už se sem vypravíte za historií, legendami z dávných časů, světem tajemna či hudbou, nespokojení rozhodně neodejdete.
Foto: PX FUEL