Jakmile se v kalendáři objeví datum 21. červen, ze Salisburské pláně v jižní Anglii se stane velkoměsto. Právě zde, 130 kilometrů jihovýchodně od Londýna, stojí kamenný monument Stonehenge, který každoročně láká tisíců stoupenců alternativního myšlení, samozvaných kouzelníků a čarodějnic i obyčejných zvědavců.
Proč právě o slunovratu? Právě v ten okamžik probíhá osa podkovy uvnitř stonehengeského
To, že je Velká Británie královstvím, je tady znát na každém kroku. První, co můžete zhlédnout po překonání kanálu La Manche na cestě do jižní Anglie, jsou slavné vápencové útesy. Nejlepší vyhlídka na ně je od Doverského hradu. Lákavá je i prohlídka středověkého hradu Leeds Castle a bývalé rybářské a pašerácké vesnice Hastings a jejích pašeráckých jeskyní.
Nedaleko pak už je oblíbené přímořské
Pravidelný komolý kužel, rozprostírající se na rozloze přibližně 2,1 hektaru, leží přibližně 25 kilometrů severně od legendárního Stonehenge. Uměle navršený kopec Silbury Hill, který dosahuje do výšky 40 metrů a má v průměru 165 metrů, vznikl přibližně před 4500 lety. Na jeho stavbu bylo spotřebováno přibližně 250 000 metrů krychlových materiálu.
Pravidelný komolý kužel byl vystavěn v několika n
Městečko Glastonbury leží v hrabství Somerset na jihozápadě Anglie. Jeho historie se táhne tisíce let nazpět, první lidé se tu objevují už v mladší době kamenné. A jako v jiném čase a prostoru se zde cítí každý nový návštěvník, když se prochází středověce působícími uličkami s obchůdky, jako je například prodejna krystalů či čarodějnický krámek, kde vám tarotové karty dovolí nahlédnout za oponu vš
Na břehu řeky Boyne, necelou hodinu cesty od hlavního irského města Dublinu, stojí v přírodě něco, co na první pohled připomíná obrovský pecen chleba, který si tu odložil nějaký pravěký obr. Kamenná mohyla je však velice zajímavá.
Už jen samotný fakt, kdy byla postavena, stojí za povšimnutí. Newgrange bylo podle odhadu vytvořeno přibližně okolo roku 3200 před naším letopočtem, tedy o více než
Je to na první pohled celkem nenápadné sídlo, jakých na území Anglie najdeme celou řadu. Jenže ve skutečnosti patří anglický hrad Lumley k nejstrašidelnějším místům Spojeného království. Alespoň podle těch, kteří tam údajně byli svědky paranormálních jevů. Řádí snad mezi stovky let starými kamennými zdmi přízrak z časů dávno minulých?
V hotelu vybudovaném v majestátní hradní budově poblíž sever
Hlediště londýnského divadla Drury Lane je potemnělé a prázdné. Přesto se jím ale linou podivné zvuky. Z jeviště je slyšet jakési mumlání, z nedaleké chodby čísi kroky a ze šaten tlumené výkřiky. V divadle totiž údajně straší.
Stavbu londýnského divadla Drury Lane dotoval bohatý herec a divadelník ze 17. století jménem Thomas Kill
Nedávná rekonstrukce opatství v anglickém Bathu přinesla nečekaný výsledek. I když historikové místo už dávno pokládali za lokalitu, kde se zrodila anglická koruna, konkrétní důkaz jim dosud chyběl.
Triumf jim dodal teprve nedávný objev dvou staveb ve tvaru apsidy, skrytých pod povrchem země. Narazili na ně při vykopávkách v opatství Bath na jihozápadě Anglie. Jde o ztracený klášter, kde byl
Jako každý správný návštěvník musíme vidět klasické památky, ale my chceme tentokrát ještě něco navíc. Přijeli jsme do Británie podívat se na místa, která jsou spojená s písničkami, a které se hrály, když nám bylo -náct. Za skupinou The Beatles. Nepominutelný je Buckinghamský palác, sídlo královny.
Nás bude zajímat, že v červnu 1965 tady Beatles převzali od královny Řád britského impéria. Oni j
Z kopce dolů letí jako splašený a zastavit ho je prakticky nemožné. Přesto se o to rok co rok pokoušejí desítky nadšenců. Všanc přitom dávají celistvost celého těla. Vysoká cena za obyčejný kus sýra.
Mám tu jeden problééém
Právě ten je totiž hlavní výhrou a zároveň protagonistou celého potrhlého festivalu, pořádaného vždy poslední pondělí v květnu na kopci Cooper´s Hill u anglického Gloucesteru