Domů     Glastonbury: Malé město s velkým příběhem
Glastonbury: Malé město s velkým příběhem

Městečko Glastonbury leží v hrabství Somerset na jihozápadě Anglie. Jeho historie se táhne tisíce let nazpět, první lidé se tu objevují už v mladší době kamenné.

A jako v jiném čase a prostoru se zde cítí každý nový návštěvník, když se prochází středověce působícími uličkami s obchůdky, jako je například prodejna krystalů či čarodějnický krámek, kde vám tarotové karty dovolí nahlédnout za oponu všedních dní.

Nouze tu není o podniky s půvabnými názvy, jako např. Rainbow’s End Cafe (Kavárna Na konci duhy) a The Speaking Tree Bookshop (Knihkupectví U mluvícího stromu).

Magie a mystika, obklopující Glastonbury, jako kdyby se vsákly do zdí domů a kamenné dlažby v ulicích. Ne náhodou se právě tady odehrávají některé z těch vůbec nejtajemnějších a nejúžasnějších legend, jaké lidstvo pamatuje.

Pokladnice keltské moudrosti

Kopec Glastonbury Tor je starobylým posvátným územím Keltů. Meditovat a dobíjet energii sem přicházejí poutníci všech náboženských vyznání.

Má tudy procházet jedna z mocných siločar, které jsou pro Zemi tím, čím jsou pro lidská těla tepny – jen jimi místo krve proudí energie.

V tomto směru patří celkově Glastonbury k místům s nejvyššími energetickými hodnotami světa, podle senzibilů si v ničem nezadá např. s japonskou horou Fudži či Machu Picchu v Peru.

Vnímali to již dávní Keltové, když zde před více než 2500 lety budovali cestu, spirálovitě obtáčející celý pahorek? Někteří extrémně citliví jedinci při stoupání po ní pociťují stavy podobné transu i v současnosti.

Frederick Bligh Bond
Frederick Bligh Bond

Výstup na Glastonbury Tor po stezce poutníků trvá zhruba půl hodiny. A přestože vrcholek neleží v žádné závratné výšce, měří pouze 158 metrů, nabízí kromě ezoterického posilnění také pastvu pro oči.

Dechberoucí výhled na donekonečna se táhnoucí zelené pláně Somersetu rozlévá klid a mír do duší cestovatelů, přicházejících nejen ze všech koutů Velké Británie, ale i z celé planety.

Až se nechce věřit, že původně byl Glastonbury Tor ostrovem a místo všeobjímající zeleně tu byla rozsáhlá vodní hladina. Řada badatelů se domnívá, že by dokonce mohlo jít o bájný Avalon, zmizelý ostrov známý z legend o králi Artušovi.

Tady tedy mohl být ukut mocný meč Excalibur, a jsou to rovněž mlhy Avalonu, které měly zahalit místo, kde král Artuš navždy spočinul po boku se svou možná milovanou, možná nevěrnou Ginevrou.

Hledání svatého grálu

U úpatí Glastonbury Tor leží klidná meditativní zahrada, zvaná Chalice Well nebo také Červený pramen. Jak alternativní název napovídá, byla vybudována kolem přírodního pramene načervenalého zbarvení.

Tomu se připisují napříč staletími mnohá zázračná uzdravení, dnes však lidé v zahradě hledají hlavně lék pro vystresovanou mysl a duši. Legenda praví, že na dně zdejší studny leží samotný symbol největších lidských tužeb – svatý grál.

Kalich, z něhož pil Ježíš Kristus při své poslední večeři a do kterého byla později zachycena krev kanoucí z jeho ukřižovaného těla, sem měl přinést biblický Josef z Arimatie, Ježíšův strýc. A proto z místa, kde jej ukryl, vytryskl krvavě načervenalý pramen.

Hned vedle Chalice Well stojí ruiny obrovského glastonburského opatství, které má být dle dalších legend nejstarším kostelem v Anglii. Založit jej tu měl rovněž Josef z Arimatie. V jeho zahradě roste strom, známý jako Glastonbury Thorn.

I on má biblický původ – Josef prý zde před modlitbou zapíchl hůl, která následně v zemi zapustila kořeny. V přeneseném smyslu slova zde tak zapustilo kořeny i křesťanství.

Z archeologických nálezů víme, že opatství vzkvétalo v raném středověku, o čemž svědčí střepy cenných keramických předmětů, dovezených kdysi z tehdejších bohatých světových říší.

Zaměstnávalo 1000 lidí a spolu s dalšími opatstvími svou mocí a majetkem přerůstalo i anglického krále. Soumrak těchto panství nastal v 16. století za vlády Jindřicha VIII., který je všechny nechal rozpustit.

Na Glastonbury měl ovšem obzvláště spadeno, zdejšího opata jeho muži pověsili a rozčtvrtili.

Spiritistické bádání v místě glastonburského opatství prováděl na začátku 20. století britský architekt Frederick Bligh Bond. Bond věřil, že co zůstává po smrti člověka, to přetrvá věčně. Proto doufal, že by mohl kontaktovat glastonburské zesnulé mnichy.

To se mu pomocí automatického psaní údajně podařilo. Archeologové byli šokováni, když jim Bond sdělil zcela přesné informace o kapli nacházející se pod opatstvím, o níž do té doby vůbec nic netušili.

Že by v Glastonbury skutečně fungovaly energie, vymykající se běžnému lidskému chápání?

Tajemná i jiná lákadla okolí

V roce 1934 tvrdila britská spisovatelka a okultistka Katharine Maltwood, že měla ve snu zjevení, díky němuž seznala, že se v krajině kolem Glastonbury nacházejí symboly zvěrokruhu a že celý prostor byl kdysi posvátným Chrámem hvězd, vybudovaným Sumeřany kolem roku 2700 let př.

n. l. To se snažila dokázat pomocí map a leteckých snímků, ale její teorie je mezi historiky dodnes vnímána přinejlepším jako silně kontroverzní.

K potvrzeným agrosymbolům tu naopak patří kruhy v obilí a další neobvyklé jevy.

Ty se sice vyskytují i v dalších anglických hrabstvích, k těm v Glastonbury se však hlásí i jeden velmi známý svědek – roku 1968 tu pozoroval údajné UFO sám Mick Jagger, zpěvák nesmrtelných Rolling Stones.

A aby záhadných jevů nebylo málo, v roce 2000 tu jistý Colin Perks údajně zažil neobvyklou noční návštěvu. Dle jeho slov šlo o oživlého chrliče, monstrum běžně shlížející ze střech gotických katedrál. Stalo se tak v době, kdy v oblasti pátral po stopách krále Artuše…

Na závěr se vraťme zpátky na zem. I když, ne tak docela, necháme se totiž unášet na vlnách hudby. Festival Glastonbury je největším světovým hudebním festivalem. Trvá pět dní a každoročně ho navštíví kolem 200 000 lidí.

Patří k nejdůležitějším muzikantským akcím, na jeho pódiích se během let prostřídali např. Led Zeppelin, Paul McCartney, U2, David Bowie a další.

Glastonbury má zkrátka něco pro každého. Ať už se sem vypravíte za historií, legendami z dávných časů, světem tajemna či hudbou, nespokojení rozhodně neodejdete.

Foto: PX FUEL

Foto:
Štítky:
Lokalita:
Související články
Jen dvě stě metrů od brány kladrubského kláštera čeká architektonická zajímavost zcela jiného druhu a o celá staletí mladší. Muzeum československého opevnění Kladruby sestává ze dvou betonových bunkrů vybudovaných v roce 1938. První z nich se podařilo zrekonstruovat do původní podoby tak věrně, že se až zdá, že si posádka jen na chvilku odskočila. Uvnitř byla znovu nainstalována originální výd
Karlovy Vary, to není jen město lázní a léčivých pramenů, ale také porcelánu. Pojem karlovarský porcelán má váhu nejen v ČR, ale také v zahraničí. Abyste se dozvěděli něco více o bohaté tradici místních továren, můžete navštívit některou z výstav, třeba tu v Muzeu Karlových Varů nebo stálou expozici sbírek Střední uměleckoprůmyslové školy. Pokud vás uchvátí spíše křehká krása skla, můžete st
Pokud jste o Dačicích dosud neslyšeli, možná je to proto, že prostě nesladíte. Tak či tak toto město, které je kolébkou kostkového cukru, toho nabízí skutečně spoustu a může být skvělým cílem celodenního výletu. Návštěvníka zaujme v první řadě úctyhodná historie tohoto sídla ležícího v okrese Jindřichův Hradec. První zmínky o Dačicích pocházejí totiž už ze 12. století. Časem se město stalo význa
O Praze se říká, že je stověžatá. Ve skutečnosti však má věží ne sto, ale rovnou přes pět set, to jí však na půvabu nic neubírá. Návštěvníky Prahy fascinuje různorodostí domů v pražských ulicích a pro řadu zahraničních turistů je ztělesněním ideálního města, především pro malebné historické centrum. Během více než tisíciletého vývoje vznikly skvělé stavby, z nichž mnohé dnes patří k vrcholným dí
Před sto lety, na Velikonoční neděli roku 1925, byla podle dobových zpráv „odevzdána veřejnosti" jeskyně Balcarka v Moravském krasu. Tehdejší Akciová společnost Moravský kras, která si bohatě zdobenou jeskyni v Ostrově u Macochy vzala do správy, ji zpřístupnila už rok po objevu. Místní rolník a lidovecký poslanec Národního shromáždění Josef Šamalík nejprve 16. června 1923 objevil samostatnou du
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
iluxus.cz
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
Společnost TOYOTA GAZOO Racing představila novou verzi modelu GR Yaris Aero Performance, která se pyšní aerodynamickými úpravami na základě praktických zkušeností z motoristického sportu. Toyota GR
Po cestě do města jsem zažila milé setkání
nejsemsama.cz
Po cestě do města jsem zažila milé setkání
Neznámá dívka mi vrátila důvěru v dnešní mladé lidi. Už dlouhé roky jezdím každý pátek autobusem do města na trh. Mám ráda svoji malou rutinu: koupím čerstvé pečivo, pár kousků ovoce a když mi zbydou nějaké peníze, tak i květiny. Cesta trvá asi půl hodiny, většinou jen tak koukám z okna nebo sleduju lidi kolem
Nová láska Solaříkové v troskách?
nasehvezdy.cz
Nová láska Solaříkové v troskách?
Herečka Patricie Solaříková (36) ze seriálu Jedna rodina měla ukončit vztah s umělcem Alexem Grigorievem. Blízké okolí herečky tvrdí, že neshod bylo stále víc a už se to stalo neúnosným. Ale smutnit
Lavička pro věčně zamilované
panidomu.cz
Lavička pro věčně zamilované
Pár, který dokáže svorně překonat všechny krize a spokojeně spolu zestárnout, je ideálem už od antiky. Celoživotní láska chudého Filemona a jeho ženy Baucis dojala bohy na Olympu natolik, že ochotně vyhověli přání stařečků a nechali je zemřít spolu. Po smrti je pak proměnili ve dva vzrostlé, košaté stromy, jejichž větve se něžně dotýkaly ve
Šest latinských frází, které dodnes používáme
epochaplus.cz
Šest latinských frází, které dodnes používáme
Kdysi má punc jazyka učenců, dnes patří latina především na akademickou půdu univerzit. I mezi obyčejné lidi ale pronikne pár frází, jež dokáží naplno vystihnout aktuální rozpoložení. Alea iacta est Překlad: Kostky jsou vrženy Julius Caesar (100–44 př. n. l.) nezanechává stopu pouze v historii, ovlivní také jazyk. Když 10. ledna roku 49 př. n.
Na hranici snů a skutečnosti
rezidenceonline.cz
Na hranici snů a skutečnosti
Prosklené stěny a stropy vnášejí do apartmánu plujícího vysoko nad velkoměstem spousty denního světla. Moderní interiér zateplují skulptury organických tvarů a dřevěné artefakty. Stále více lidí si pořizuje byty v Londýně, který je nejenom jedním z nejvýznamnějších světových finančních center, ale také přitažlivou metropolí pro hudebníky, módní návrháře a další umělce. Město na Temži si
Záhada Voynichova rukopisu: Co skrývá tento nečitelný středověký text?
enigmaplus.cz
Záhada Voynichova rukopisu: Co skrývá tento nečitelný středověký text?
Představte si knihu starou stovky let, plnou podivných ilustrací neznámých rostlin, hvězdných map a lidských postav, ale napsanou písmem, které nikdo na světě nedokáže přečíst. Takový je Voynichův ruk
Uhořel intrikánský král zaživa?
historyplus.cz
Uhořel intrikánský král zaživa?
Pach spáleného masa je cítit v královské ložnici. Uprostřed oblaku štiplavého dýmu skučí v bolestech Karel II. Navarrský. Sloužící ho obskakují, ale po straně nejeden z nich jedovatě poznamená: „Má, co si zasloužil…“   Vládce maličkého navarrského království, které leží na severu dnešního Španělska, trápí špatné zdraví. Většinu času tráví Karel II. Navarrský (1332–1387) ve
Rychlá jahodová tečka
tisicereceptu.cz
Rychlá jahodová tečka
Suroviny 500 g čerstvých jahod 2 lžíce medu nebo javorového sirupu 500 ml smetany ke šlehání (33 % tuku) 2 lžičky vanilkového extraktu čerstvá máta Postup Polovinu očištěných jahod nakráj
Budoval Jiří IV. britský Tádž Mahal pro své milenky?
epochalnisvet.cz
Budoval Jiří IV. britský Tádž Mahal pro své milenky?
Nevypadá ani trochu jako britské královské sídlo. Spíš jako palác z Pohádek tisíce a jedné noci. V anglickém přímořském letovisku Brighton ho nechává zbudovat král Jiří IV., který si v něm chce léčit bolestivou dnu, a navíc potřebuje zázemí pro své milostné eskapády.   Zpočátku stojí na místě této extravagantní stavby letní sídlo pro prince z Walesu,
Ženy na vrcholu: Překvapivá odhalení o keltské společnosti
21stoleti.cz
Ženy na vrcholu: Překvapivá odhalení o keltské společnosti
Drsní a silní bojovníci, tak nějak bývají Keltové zapsáni v obecném povědomí. Tedy, ne že by nebyli, avšak na přelomu věků, kdy nastala zlatá keltská éra, nebyli v tomto ohledu výjimkou. Nové objevy v
Díky vnukovi si plním svůj největší sen
skutecnepribehy.cz
Díky vnukovi si plním svůj největší sen
Nikdy jsem se nesmířila s tím, že nedělám práci, po které jsem už v mládí toužila. Až dnes jsem našla konečně sama sebe a jsem šťastná. Můj život býval jen o tom, že jsem se vždycky někomu podřizovala. Ten, kdo si plnil své sny, byl můj starší bratr Michal. Vystudoval vysokou, všichni mu dělali pomyšlení, aby měl k tomu ty
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz