Domů     Do Himalájí se můžete vydat s neziskovkou
Do Himalájí se můžete vydat s neziskovkou

Neziskovka Brontosauři v Himalájích pravidelně organizuje cesty do Malého Tibetu (Ladakh, sev. Indie), kde se udržela tradiční tibetská kultura až do dnešních dnů.

Ve vesnici Mulbekh pomáhají dobrovolníci mimo jiné s výukou dětí v místní škole. Jak vypadá takové dobrodružství a poznávání dalekých míst?

Proč to v té Evropě děláte tak složitě, když my to děláme úplně jinak?

Během dvoutýdenní prázdninové výuky je úkolem dobrovolníků studium řádně oživit a nabídnout předměty a znalosti, které školáci běžně nezískají. Samotná výuka dětí je nejlepším způsobem, jak poznat kulturu, která je té naší na hony vzdálená.

Na mnoho věcí se tyto děti rády ptají a tyto drobné otázky „proč?“ jen posilují nevšední zážitek a činí pobyt unikátním.

Těžko se například vysvětluje, že používání NPK hnojiv může zvýšit výtěžnost polí, když se NPK dá koupit jen stěží, a navíc svou úrodu z pole mají Mulbečané jen pro sebe a rodinu.

Prostředí malé vesnice uprostřed Himalájí skrývá nejednu výzvu. „Nevěřil jsem tomu, že bez teploměru a pouze od oka zvládnu nachystat na plynové plotně kultivační média. Jedné kamarádce jsme zase upekli dort. I bez pece.

Nakonec se dá zvládnout spousta věcí, jen to chce chtít a dobře plánovat,“ říká Vašek Šturza, jeden z dobrovolníků, kteří se cesty zúčastnili v roce 2019.

Je libo maso?

Protože se Ladakh nachází v Indii, každý jako první řeší kvalitu vody. Je pravda, že čím výš jdete, tím je voda bezpečnější, nicméně i přesto je doporučené pít během pobytu jen čaj nebo balené tekutiny. Opravdu důležité je vyhnout se masu.

Místní maso příliš nejedí, a to nejen z náboženských důvodů. Pro Evropany rozhodně není důvěryhodné jíst maso, které celý den visí na sluníčku a lítají na něj mouchy.

Masožravci se však rozhodně nemusí bát, že by v horách bez masa strádali, protože tamní strava je velmi bohatá na koření a masná bílkovina je nahrazena sýrem (nejčastěji paneerem) a vejci.

Kdo se přesto bojí, tak není nic lehčího, než si s sebou vzít trošku toho sušeného hovězího a lahvičku soli, protože v Indii oproti nám solí minimálně. „Jako zarytý konzument masa jsem si nasušil téměř kilo hovězího masa a zavakuoval na menší balíčky.

A nakonec jsem za celou dobu neměl potřebu maso jíst. Dokonce to vypadalo, že polovinu mých zásob přivezu zpět do ČR,“ směje se Šturza.

3500 metrů nad mořem

Oblast, kde se dobrovolníci pohybují většinu času, je přibližně ve výšce 3500 metrů nad mořem, přičemž hned po příletu se pár dní aklimatizují v hlavním městě Léhu. Nemusíte se příliš bát výškové nemoci, ale už je to dost vysoko na poměrně zkrácený dech.

„Nezapomenu na svůj první den, kdy jsem po příletu nemohl do deseti minut popadnout dech, jako bych uběhl patnáct kilometrů po krabičce cigaret.

Dokonce ke mně na letišti přiskočila pohotová paní a nabízela mi malou kyslíkovou lahvičku, abych se nesesypal, což jsem odmítnul, protože jsem věřil, že se aklimatizuji,“ uvádí Šturza.

Na druhou stranu po návratu do nižších nadmořských výšek se nezadýcháte ani při vyběhnutí po schodech.

Vzhůru na cestu

Dvoutýdenní dobrovolnictví se zakončuje velkým „assembly,“ kde děti předvádějí své projekty. Pěvecký sbor zpívá, menší děti tancují, větší děti předvádí hlavně svoje nově nabité znalosti.

Nakonec dobrovolníkům zapůjčí tradiční ladacké kroje a naučí je základy jejich tanců.

Někteří jen těžko zadrží slzy dojetí, když za nimi děti přijdou a věnují jim nějaké drobné dary, objetí a velké poděkování za krásné dva týdny plné zábavy a nové schopnosti a vědomosti.

Na znamení vděku je zvykem v Ladakhu předat okolo krku hedvábný šátek, který se nazývá Gatak. V takový den jich dostanete třeba osm.

Po ukončení dobrovolnické části programu zbývá spoustu dní na cestování. Většina dobrovolníků se vrací zpět do hlavního města Léh, ale někteří míří na opačný konec do Šrínagaru, hlavního města Kašmíru. Zkrátka všichni se vydávají už vlastní cestou.

Jako první jsme ještě skoro celá skupina vyrazili sjet na raftech Indus. Pak už šli někteří okusit krásy místních hor a horských stezek, zatímco jiní využili cestování s taxi do zajímavých chrámů a jiných pamětihodností.

Já si spolu s dalšími dvěma kamarády pronajal motorku a vyrazili jsme drandit místní cesty-necesty až do odlehlých koutů. Ať už jsme vyrazili jakýmkoliv směrem, tak i následné dovolenkování po Ladakhu jsme si každý užili. Už jsme znali místní kulturu.

Pochopili jsme nikdy nekončící usměvavost místních prostých obyvatel. Ale hlavně každý z nás jsme se vrátili domů stejní, přesto jiní.“

Ať chcete, nebo ne, ať tomu jdete, nebo nejdete naproti, pobyt mezi budhisty v Ladakhu vám dá několik věcí.

Je to určitě klid, změna priorit, celkový pocit zpomalení (proč se taky pořád jenom v životě hnát, ne?), materiální hodnoty ztratí na důležitosti a významnými se stanou ty morální a nehmotné. „Letos se chci vrátit do Mulbekhu znovu. Už nic nehledám.

Nepotřebuji nalézt klid tak, jako v roce 2019. Teď už jedu znovu vidět svoje ladacké přátele a předat svou špetku znalostí místním dětem, abych je nadchnul pro vyšší cíle,“ uzavírá Vašek Šturza.

Přihlášky na cestu v roce 2022 lze posílat do konce ledna.

Foto: Katka Pruskova

Foto:
Štítky:
Lokalita:
Související články
Rodné město Mozarta ležící uprostřed krásné přírody vám nabízí nejen silné kulturní zážitky, ale také skvělý relax uprostřed krásné přírody. Město bylo založeno v roce 696 jako sídlo biskupa. V historickém centru najdete četné kostely, klášter Sankt Peter s kostelem Sankt Peter, Benediktýnský ženský klášter Nonnberg s klášterním kostelem Nonnberg nebo třeba Kollegienkirche. Nejznámější sakrá
Když navštívíte hlavní město Thajska, zjistíte, že připomíná plovoucí leknín. Bangkok totiž vyrostl na soutoku mnoha řek, říček a kanálů a tam, kde u nás jezdí auta a taxíky, tam všude plují lodi. Ale nebojte se, najde se tu i pevná zem. Vždyť někde museli postavit vyhlášenou thajskou dominantu, královský palác. Thajci jsou na svého panovníka Rámu IX. velmi hrdí a královský rod většinu tohoto
Máte-li možnost nebo chuť navštívit vyhlášenou metropoli na řece Visle, neváhejte. Vyplatí se zajet si sem třeba na víkend. Krakov je metropolí se vším všudy. Budete si tu připadat třeba jako v Praze, ale i ve Vídni či ve Florencii a určitě se vám bude líbit, že se snadno domluvíte. A proč právě Krakov? Kráčela tudy historie, dá se tady báječně nakupovat, zajít na koncert nebo do některého z mnoh
Dalo by se skoro začít: za devatero horami a devatero řekami… Je jeden kus země, z jejíž vůně se vám zatočí hlava. Romantická krajina bílých skal, bylinkových polí, starých hradů a skvělého jídla, která malebně sbíhá k moři do říše slunce a tepla. To je jižní Francie neboli Provence. Nádherné panorama cisterciáckého kláštera 11. stol
Vítejte ve světě švýcarských sýrů, vín a pálenek. Víte, kolik druhů sýra vás ve Švýcarsku čeká k objevování? Kolik procent produkce vína si Švýcaři sami vypijí? Nebo věděli jste, že bylo možné si nechat vypálit vlastní ovoce v pojízdné švýcarské palírně v Československu? Ponořte se do chutí švýcarské kuchyně a nechte se inspirovat k objevování během vaší další dovolené ve Švýcarsku. Švýcars
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nejdříve jsem běžela do kostela!
skutecnepribehy.cz
Nejdříve jsem běžela do kostela!
Byla to potvora. Svedla mého muže a neváhala k tomu použít kouzla a čáry. Musela jsem jí oplatit stejnou mincí, aby byl Venca zase jen můj! Od první chvíle, kdy jsem tu ženskou viděla, mi bylo jasné, co je zač. Přistěhovala se do našeho sousedství původně s partnerem. Byl to takový neduživý chudáček, nemluva, kterého měla místo psa. Jen
Charles Leclerc: nový ambasador značky Chivas Regal
iluxus.cz
Charles Leclerc: nový ambasador značky Chivas Regal
Chivas Regal, ikona skotské whisky, navazuje globální spolupráci s Charlesem Leclercem – jezdcem Formule 1 a jednou z nejvýraznějších osobností týmu Scuderia Ferrari. Spojuje je vášeň pro mistrovst
Kramár Přišel o velké peníze. Zpět je asi nedostane
nasehvezdy.cz
Kramár Přišel o velké peníze. Zpět je asi nedostane
Chtěl si zajistit bezstarostná tzv. stará kolena. Většinu svých peněz, více než třináct milionů korun, proto vložil do investičních fondů. Místo šestiprocentního úroku, který očekával a který mu neb
Miranda Barbour: Kdo vedl ruku americké vražedkyně?
enigmaplus.cz
Miranda Barbour: Kdo vedl ruku americké vražedkyně?
V soudní síni je mrazivé ticho. Pohledy všech přítomných se upínají na teprve devatenáctiletou ženu oblečenou do vězeňského oblečení. „Říkám vám, že ubodán být neměl. Můj manžel ho měl pouze uškrtit,“
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
historyplus.cz
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
Při drancování Vsetína ukradli, co mohli, skoro celé město vypálili a povraždili stovky jeho obyvatel! Kurucům to ale nestačí. Potřebují další proviant, hledat ho chtějí ve Strážnici. Moravská zemská milice, posílená o císařské jednotky, však jejich plány překazí. Smrtí bezdětného krále Karla II. (*1661) v listopadu 1700 osiřel španělský trůn. Zájem o něj projeví rakouští
Výběr žárovky je trochu věda
panidomu.cz
Výběr žárovky je trochu věda
V každé domácnosti spotřebujeme za rok mnoho kilowatt elektrické energie, a tak je namístě přemýšlet nad tím, kolik z toho bychom mohli uspořit. A není to ani nijak těžké… Tajemství tkví v tom, jaké „šetřicí“ žárovky do svého bytu zvolíme, zda si pořídíme senzor pohybu a také zda přemýšlíme nad správnou intenzitou osvětlení. Proč už
Máte podlitiny po každém bouchnutí? Špatná srážlivost krve je vždy varovným signálem
epochalnisvet.cz
Máte podlitiny po každém bouchnutí? Špatná srážlivost krve je vždy varovným signálem
Zatímco zdravý člověk může bez zdravotních následků ztratit až 15 % své krve, někteří lidé tuto schopnost nemají. Nemusí se vždy jednat o vrozený problém, jako například u hemofilie. Zvýšená krvácivost se může rozvinout během života a poukazovat na jiné zdravotní problémy. Přitom krevní srážlivost, zdokonalovaná evolucí po miliony let, je klíčová pro přežití
Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky získala americký patent
21stoleti.cz
Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky získala americký patent
Zhoubné nádory slinivky břišní patří mezi nejagresivnější nádorová onemocnění, a to zejména kvůli jejich pozdní diagnostice. To by mohl do budoucna změnit jednoduchý test z krve, který by onemocnění o
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
epochaplus.cz
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky kadí a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné,
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Citronová rýže s kešu ořechy
nejsemsama.cz
Citronová rýže s kešu ořechy
Rýži na indický způsob podávejte samotnou či jako přílohu k masu. Ingredience: 150 g basmati rýže 1 citron 1 lžíce olivového oleje máslo 1 menší chilli paprička 1 lžička kurkumy ½ lžičky římského kmínu 30 g kešu oříšků ½ granátového jablka sůl hrst čerstvé koriandrové natě Postup: Rýži propláchněte a uvařte podle návodu v osolené
Zapečené žampiony se sýrem
tisicereceptu.cz
Zapečené žampiony se sýrem
A čím žampiony naplníte? Vepřovým masem s trochou voňavé majoránky a tymiánu. Surovina 250 g vepřového mletého masa 1 žlutá cibule 1/2 lžičky sušeného tymiánu 1/2 lžičky sušené majoránky 3 ž
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz