Domů     Výlet do Lisabonu
Výlet do Lisabonu
od 2.2.2022
1

Když se řekne Lisabon, vybaví se člověku nejspíš uličky starého města, západ slunce, šumění moře, posezení u vína. Pokud jste tam ještě nebyli, je na čase to změnit.

Kdysi bylo hlavní město Portugalska centrem světové koloniální říše, odkud vyplouvali slavní mořeplavci na objevitelské plavby.

Dnes je město v kopci, kterým si to rachotí starodávné tramvaje, živou metropolí plnou překvapení, jejíž atmosféra si vás získá téměř okamžitě.

Stará krása v rytmu fado

Vydejte se do labyrintu uliček staré maurské čtvrti Alfama, nejstarší a nejkrásnější v Lisabonu.

Tady je historické srdce města s nezapomenutelnou atmosférou – domečky s balkony plnými květin, ze kterých vlaje barevné prádlo, zdi ozdobené typickými malovanými kachličkami azulejos, chodníky zkrášlené mozaikami a pomalu se táhnoucí melodie.

Tady se zrodil hudební styl fado – teskné písně plné bolesti a smutku, ve kterých ženy zpívaly o své lásce k mužům, kteří odjížděli na lodích na daleké cesty.

V Museu National de Arte Antiga najdete i fantastickou sbírku evropského malířství.
V Museu National de Arte Antiga najdete i fantastickou sbírku evropského malířství.

Co se skrývá na kopcích

Během objevování města se trochu možná zapotíte při šplhání do vršku, ale vaše úsilí bude odměněno.

Využít však můžete také výtahy (příkladem budiž Santa Justa), kolejové lanovky nebo světoznámou tramvaj č. 28 a uvidíte, že jízda v nich vám přichystá nezapomenutelné zážitky.

Díky ojedinělé poloze najdete v centru Lisabonu velké množství nádherných vyhlídkových teras, tzv. miradouros, z jejichž laviček se budete moci kochat panoramatickými výhledy na město pod vámi.

Jeden z těch nejlepších výhledů vás čeká z dominanty města, hradu svatého Jiří, který se vypíná na jednom z nejvyšších lisabonských kopců přímo nad uličkami staré maurské čtvrti.

Osídlení hradního pahorku sahá až do 7. století př. n. l., pevnost výrazně přestavěli Maurové a ve 13. století se hrad stal na několik staletí sídlem portugalských králů.

A kráčela tudy historie. Stačí, když si na okamžik představíte, jak tu byl uvítán Vasco da Gama, mořeplavec, který vyplul roku 1497 v čele nepočetné flotily, aby objevil Indii a otevřel Portugalsku dveře do celé Asie.

Nejlepší belémské koláčky pečou v historické pekárně, ale bývá tam fronta.
Nejlepší belémské koláčky pečou v historické pekárně, ale bývá tam fronta.

Město námořníků

Stopy námořní minulosti a portugalského věku objevů naleznete především západně od centra města ve čtvrti Belém.

Nad řekou Tejo se tyčí pevnostní věž Torre de Belém, jeden z nejfotografovanějších motivů celého Lisabonu, a nedaleko stojí také ohromný a působivý Památník objevitelů ve tvaru lodní přídě, po níž kráčí významné osobnosti mořeplavecké éry.

A určitě si nenechte ujít návštěvu blízkého starobylého belémského kláštera svatého Jeronýma z 16. století se skvostnou křížovou chodbou, který je vůbec nejvýznamnější sakrální památkou města, zapsanou na seznamu světového dědictví UNESCO.

Když se země třásla

Ne, že bychom chtěli příliš zabíhat do historie, ale tahle událost je pro město zásadní. 1. listopadu 1755 většinu bohaté portugalské metropole zničilo zemětřesení, po kterém následoval ohromný požár a vlna tsunami. Budovy padaly k zemi jako domečky z karet.

Poprvé v dějinách byl zřízen krizový tým, v jehož čele stanul Sebastião José de Carvalho e Melo (1699–1782), později známý jako markýz Pombal. Tehdejší ministerský předseda se ihned pustil do obnovy města.

Jeho zásluhou se můžeme vydat do čtvrti Baixa na Praça do Comércio. Moderní geometrické náměstí, postavené na troskách starého Lisabonu, propojuje osm ulic a devět ulic přetíná.

V jeho středu stojí jezdecká socha krále Josefa I., podle které se tomuto místu občas také říká Náměstí černého koně. Součástí náměstí je také jeden z nejzajímavějších vítězných oblouků světa, tedy Arco da Rua Augusta neboli Arco da Victória.

Tento monumentální oblouk tvoří přechod mezi náměstím a obchodní třídou Rua Augusta.

Slavné koláčky

Fabrica de Pastéis de Belém, ve které pochoutka spatřila světlo světa v roce 1837, je dnes jediným místem, kde se koláčky pečou podle původní receptury. Pouze tři lidé na světě znají originální recept a střeží ho jako oko v hlavě.

Pekárnu s elegantním do modro-bílé barvy laděným interiérem je možné navštívit a jedinečné pečivo ochutnat. Stojí se tu na ně ale pořádná fronta, protože nejlépe chutnají ty ještě teplé, čerstvě vytažené z trouby a posypané směsí cukru a skořice.

Originální a pečlivě střežený recept je sice jen jeden, není ale žádným tajemstvím, že koláčky se připravují z křehkého listového těsta, které se smotá do ruličky, nakrájí a roztáhne do formiček.

Košíčky se poté plní žloutkovým krémem z vajec, mléka, cukru a mouky, provoněným citronovou nebo pomerančovou kůrou. Když jsou upečené tak akorát, mají na povrchu tmavé flíčky.

Na ulicích vás překvapí různobarevné stánky, ve kterých se většinou prodává různé občerstvení.
Na ulicích vás překvapí různobarevné stánky, ve kterých se většinou prodává různé občerstvení.

Pozvánka do muzea

Pokud milujete umění, neměly by uniknout vaší pozornosti dvě přední lisabonská muzea. Ve světově proslulém Fundação Calouste Gulbenkian vás ohromí rozsáhlá expozice starobylého i současného umění a také zahrada plná soch a plastik.

Museu National de Arte Antiga zase vystavuje mimo jiné fantastickou sbírku evropského malířství.

Snad každý bude ohromen Námořním muzeem, ve kterém opatrují dokonce sochu archanděla Rafaela, která doprovázela mořeplavce Vasco da Gamu na jeho první zámořské výpravě.

Nejen vnitřek Palácia dos Marqueses de Fronteira vás ohromí, ale i zahrady plné výjevů, zákoutí a soch jsou opravdu romantické.
Nejen vnitřek Palácia dos Marqueses de Fronteira vás ohromí, ale i zahrady plné výjevů, zákoutí a soch jsou opravdu romantické.

Azulejos

Jsou všude. Na fasádách i v interiérech mnoha domů, v kostelech a klášterech, na nádražích starších i novějších, v hospodách.

Výraz azulejos (portugalsky se čte azuležus, španělsky asulechos) pochází z arabského al-zulayj, jedná se o čtvercovou jednostranně glazovanou keramickou kachličku s barevnou nebo modrobílou výzdobou.

Z dlaždiček se zdejší lidé naučili skládat nejen abstraktní vzory, ale i obrovské náboženské, alegorické či žánrové obrazy. Azulejos jsou pro Lisabon natolik typické, že tu mají i muzeum.

Skrytý poklad – Vila Fronteira

A ještě jedno místo by nemělo uniknout vaší pozornosti. Jmenuje se Palácio do Marqueses da Frontereira. Byla postavena v roce 1670 portugalským vojevůdcem D.Joao de Mascarenhas na předměstí Lisabonu. Dnes ji obklopily paneláky, takže ani mnozí místní nevědí.

Použijte prostě mapu a pamatujte si, že je to 10 minut od zoo. Velké prostory interiérů vil zdobí azulejos ze 17. století a znázorňují například stěžejní bitvy mezi Portugalci a Španěly.

Kachle najdete i v dalších romantických zákoutích paláce i na krásné romantické zahradě.

V úzkých uličkách se projeďte starou tramvají. Bude to někdy adrenalinový zážitek.
V úzkých uličkách se projeďte starou tramvají. Bude to někdy adrenalinový zážitek.

Náš tip

Vyplatí se vám Lisabonská karta, která stojí na tři dny 40 eur (na den 19, na dva dny 32 eur), a máte s ní zdarma vstup do památek na UNESCO i do všech hlavních a důležitých muzeí (www.lisboacard.org).

Samozřejmě slouží také jako jízdenka na městskou dopravu. To oceníte především při opakované jízdě legendární lisabonskou tramvají, která jezdí v křivolakých uličkách starého města a představuje jednu z dalších velkých atrakcí.

Foto: Shutterstock, rady na cestu.cz, quicktour.cz, timeout.pt

Foto:
Lokalita:
reklama
Související články
Od českých hranic je to jen co by kamenem dohodil a ostatně většina lidí na obou stranách hraniční čáry tu hranici nikdy tak úplně nepřijala za svou. Bratislava k nám prostě nikdy nepřestala patřit stejně jako my k ní. Návštěvníci, kteří do Bratislavy zavítají poprvé, možná budou trochu bezradní. Jak se v té široké nabídce památek, atrakcí a zážitků zorientovat, co vybrat a co třeba pro nedostate
První, co se nám obvykle vybaví, když se řekne Švýcarsko, je čokoláda a sýr, pak ještě hory, hodinky a banky. My dnes zůstaneme u těch prvních dvou. Čokoláda, jak ji známe a konzumujeme dnes, se ve Švýcarsku opravdu zrodila a mnozí podnikaví muži ji tady postupně vypiplali až do dnešní lahůdkové pochoutky, které sami Švýcaři zkonzumují 12 kilogramů ročně na osobu. Na své čokoládě jsou natolik záv
Kam vyrazit s těmi nejmenšími, aby si i ve sněhu užili spoustu zábavy? Skvělým tipem pro rodinný výlet je lyžařský areál Serfaus-Fiss-Ladis, nacházející se na náhorní plošině nad tyrolským údolím řeky Inn. Pohádková zima v Serfaus-Fiss-Ladis! Věřte nebo ne, ale překrásná oblast je nejslunnějším místem celého Tyrolska! Absolutním rájem je Bertina dětská zem ve Fissu, kde si děti pod dozorem
Jeden z alpských divů objevíte u lyžařského střediska Cervinia-Breuil, nalézajícího se pod úpatím hory Matterhorn v severozápadním italském údolí Valle d'Aosta. Ledová podívaná u Matterhornu Ledové jeskyně, které jsou jedny z nejvyšších v Evropě, dosahují téměř 4000 metrů nad mořem. Ze švýcarské strany k nim vyjedete lanovkou Piccolo Cervino, přičemž vystoupíte přímo u padesáti metrového tunelu
Když se k zemi začnou snášet první sněhové vločky, promění se horská oblast kolem Dachsteinu ve skutečný zimní ráj. Kromě četných možností sportovního vyžití zde na hosty čeká vřelé přijetí hostitelů a vynikající kuchyně. Region Schladming-Dachstein, který je součástí oblasti Ski amadé, nabízí deset lyžařských středisek a více než 230 km perfektně upravených sjezdovek v nadmořské výšce až 2700 m
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
epochaplus.cz
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo,
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
panidomu.cz
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat