Domů     Hřebčín Kladruby nad Labem: Potěšení králů i císařů
Hřebčín Kladruby nad Labem: Potěšení králů i císařů

Už jsme si zvykli, že řada krásných hradů, zámků či dalších architektonických památek bývá vyhlášena národní kulturní památkou. Ale že by se národní kulturní památkou stalo zvíře? A vlastně proč ne? Stádo běloušů z Kladrub nad Labem si takovou poctu určitě zaslouží.

Když se zamyslíme nad původem názvu obce Kladruby, dojdeme k rubání klád a uvědomíme si, že o první osídlení v těchto místech se postarali dřevorubci. A těm se při jejich práci na mýcení zdejších lužních dubových lesů moc hodili koně.

Odtud už byl jen kousek k tomu, aby se zde začali také chovat. Pořádně s tím začali Pernštejnové, kteří si zdejší panství pořídili na konci 15. století. Založili v Kladrubech oboru, v níž podle středověkého způsobu volně chovali koně.

O půlstoletí později získal pardubické panství sám císař Maxmilián II. Habsburský a založil v Kladrubech hřebčín, který pak jeho nástupce Rudolf II. povýšil na hřebčín dvorní. Vždyť rakouský dvůr stále potřeboval dostatek elegantních tahounů pro kočáry.

Kočáry táhnou i v nové době

V Kladrubech se ovšem nechovali jen tak nějací koně. Domov tu našlo speciální plemeno, vzniklé křížením starošpanělských a staroitalských koní. Kladrubští koně se původně chovali v mnoha barvách, ale postupně se zůstalo jen u dvou variant.

Bílá byla určena pro tažení kočárů panstva, černá pro církevní hodnostáře. A chov unikátních kladrubských koní pokračuje nepřetržitě až dodnes. I když je pravda, že po vzniku československého státu v roce 1918 měl hodně namále.

Kladrubští bělouši byli až příliš spojováni s pompézností habsburského dvora, což se k nově zrozené republice příliš nehodilo a chov se téměř podařilo zničit.

Pak ale naštěstí někomu došlo, že i T. G. Masaryk se může vozit v kočáře a že staré ceremonie jsou docela dobře použitelné i v nové době při audiencích vyslanců, inauguraci prezidenta nebo při vítání nejvýznamnějších státních návštěv.

Přijedete fandit na závody?

Dnes má Národní hřebčín Kladruby nad Labem k dispozici tři desítky plemenných hřebců a 130 plemenných klisen a současní koně mají evidován rodokmen až do poloviny 18. století.

Starokladrubské plemeno jev tomto rozsahu chováno jen v České republice, celkem bychom na světě našli jen něco přes tisíc exemplářů. Vidět je v akci je docela snadné, a nemusíme ani cestovat na nějaký královský dvůr.

V Kladrubech se totiž po celý rok pořádají akce, kterých se můžeme jako diváci zúčastnit.

Tradičně v dubnu se organizují mezinárodní závody koňských spřežení Rudolfův pohár, v květnu se koná Den starokladrubského koně, na září připadá zábavné rodinné odpoledne Kladruby naruby a v říjnu přijde na řadu dlouho očekávaná Hubertova jízda.

Do hřebčína ovšem můžeme zavítat i kdykoli mimo tyto velké akce. Prohlídky jsou připraveny a zavedou nás i do míst, kde jsme zaručeně nikdy předtím nebyli.

Díky rozsáhlé rekonstrukci dokončené před šesti lety získal areál hřebčína znovu svůj klasicistní vzhled a pro návštěvníky se otevřely také nové prohlídkové trasy a expozice.

V létě kočáry, v zimě saně

Základem chovu jsou samozřejmě stáje. Byly postaveny už v roce 1865 a dnes jsou dokonalou kombinací respektu k historickým tradicím a všech vymožeností moderní doby. Určitě nejen malé návštěvníky v nich zaujmou třeba nově narozená hříbata.

Návrat do historie pak zajistí kočárovna, proměněná v neopakovatelné muzeum. Jinde nespatříme soukromý kočár císaře Ferdinanda I. Dobrotivého nebo státní kočár prezidenta Masaryka, nemluvě o množství dalších cenných kočárů nebo koňmi tažených saní.

Prohlídka nás zavede i do lesovny – jedné z nejstarších roubenek v kraji, kde kdysi úřadoval c. k. lesní správce.

Hned za ní na nás čeká unikátní simulátor jízdy v kočáře, kde si nasadíme brýle pro virtuální realitu a pomocí nich vyrazíme na projížďku polabskou krajinou. A zapomenout nesmíme ani na nahlédnutí do stále fungující sedlářské dílny.

Hřebčín z ptačí perspektivy

Možná nás překvapí, že při exkurzi do areálu hřebčína na nás čeká i prohlídka zámku. Ten tu nechal postavit císař Maxmilián II., protože do Kladrub za koňmi často jezdíval a vyžadoval tu patřičné pohodlí.

Uvnitř si prohlédneme dvanáct stylově zařízených sálů a komnat a nevynecháme ani sousední kostel sv. Václava a Leopolda. Rekonstrukce zámku, využívaného dlouho k administrativním účelům, zahájená v roce 1996, umožnila vrátit interiéru původní podobu.

V souladu s tradicí tu ovšem dál sídlí kanceláře ředitelství hřebčína. A pokud bychom si chtěli udělat lepší představu o uspořádání hřebčína a o jeho zasazení do polabské krajiny, bude nejlepší vystoupat na zdejší rozhlednu.

Bývala to původně vodárenská věž, měří sedmnáct metrů a čeká nás výšlap po 87 schodech. Pochází z 20. let minulého století a oficiálně byla zpřístupněna před pěti lety.

Rozhlédnout se můžeme z ochozu, ve který byl přestavěn původní vodní rezervoár o objemu 200 kubíků.

Dar do královské rodiny

Starokladrubští koně jsou sice už 400 let šlechtěni k tažení kočárů, ale skvěle se hodí i pro soutěže spřežení a klasickou drezuru a pro svou klidnou a vyrovnanou povahu jsou často využíváni i k hipoterapii.

Dá se s nimi samozřejmě jezdit i v rámci běžných volnočasových aktivit, a slouží dokonce i u jízdní policie. Kladrubských koní si náležitě váží i ve světě.

Například před svatbou korunního prince Frederika v roce 2004 si jich do Dánska nechali dovézt hned šest a kladrubáci pak vezli i svatební kočár novomanželů.

V roce 2011 pak Česká republika darovala hřebce jménem Favory Alta Cambridge britskému princi Williamovi a vévodkyni Kate jako svatební dar. Byl jen symbolický, protože kůň dál zůstal v Kladrubech.

Ovšem v Anglii by se zřejmě našli i tací, jež by nejraději změnili a urychlili všechny formality a hřebce si odvezli hned.

„Máme informace, že královský štolba byl z koně tak nadšen, že ho chtějí zařadit do plemenitby,“ pochvaloval si tehdy ředitel kladrubského hřebčína Jan Höck.

Nezapomeňte ani na vraníky

Od roku 2002 je Národní hřebčín Kladruby nad Labem včetně kmenového stáda kladrubských běloušů národní kulturní památkou. Výsostné postavení kladrubského hřebčína potvrzují i světová uznání.

Hřebčín byl v roce 2019 zapsán na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Při návštěvě hřebčína v Kladrubech si jistě povšimneme, že všude uvidíme jen bělouše. A kde jsou tedy ti vraníci, kteří k starokladrubskému plemenu také patří?

Ti žijí v pobočce kladrubského hřebčína, kterou bychom našli ve třicet kilometrů vzdálených Slatiňanech u Chrudimi. Zdejší hřebčín byl založen knížaty z Auerspergu na sklonku 19. století a starokladrubských vraníků se tu dnes chová přibližně dvě stě padesát.

Foto NHKL

Foto:
Související články
Snili jste někdy o cestě kolem světa? Snili jste o zámku, kde každou komnatu zdobí vánoční stromeček jinak ozdobený a možná pod ním najdete dárek? Anebo tady na vás bude čekat překvapení v podobě zajímavé informace jakým způsobem se různě po světě slaví Vánoce? Snili jste vůbec? A nesníte málo? Dopřejte si dobu adventu, dobu snění, zázraků a těšení se na Ježíška, na zámku Loučeň. Jako již trad
Dobrodružství na vodě na Ústecku? Není problém! Netradiční zážitek představuje projížďka na pramici soutěskami říčky Kamenice. Konkrétně Edmundovou a Divokou. Je však nutné mít na paměti, že trasu je možné absolvovat pouze od Velikonoc do konce října. Při projížďce můžete obdivovat nejen dokonalost přírody, ale také řadu výjimečných živočišných druhů – zejména rojovníka bahenního nebo ledňáčka
Jsou vlastně sousedé, a pokud se rozhodneme je navštívit, můžeme tak pohodlně učinit v jediném dni. Řeč je o Zoologické zahradě a Botanické zahradě v Liberci, oázách přírody a oddechu přímo v centru města. O tom, že v Liberci si můžeme prohlédnout jak zoologickou, tak botanickou zahradu, už asi většina návštěvníků města dobře ví. Ne všichni ale nejspíš budou vědět, že obě tyto instituce jsou záro
Poznejte proslulá i méně známá místa v Česku i Polsku. Hravé pohraničí stírá hranice a ukazuje pamětihodnosti, krásy přírody i industriální zajímavosti na české i polské straně. Objevte zákoutí Moravskoslezského kraje i Slezského vojvodství. Ať jste duší spíše turisté, dáváte přednost kultuře nebo se rádi dovídáte něco o technických památkách, v Hravém pohraničí si vyberete. Navštívit můžete c
Romantika, která by se dala krájet, souznění s krásnou a svěží přírodou, hvězdy nad hlavou, zvířata, vůně levandule i čerstvého sena, potěšení pro chuťové pohárky, zázemí se vším komfortem, zkrátka pohádka! Kde ji zažít? Nechte se inspirovat několika různorodými tipy, ve středních Čechách si vybere každý. Kde zažít venkov netradičně? Stačí se porozhlédnout. Toužíte-li po zážitcích, vydejte se
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Má Kostková snahu zachránit manželství?
nasehvezdy.cz
Má Kostková snahu zachránit manželství?
V poslední době se toho Tereza Kostková (46) rozhodně nebojí. Když vyráží do společnosti, vyzbrojí se velkým výstřihem i rozparky. Snaží se tím svému manželovi něco naznačit? Moderátorka StarDance
Pašík Vašík se stal hvězdou naší rodiny
skutecnepribehy.cz
Pašík Vašík se stal hvězdou naší rodiny
Babička si to malé selátko doslova vypiplala, děda z něj udělal komika, který bavil svými kousky celou vesnici i náhodné turisty. Ani nevím, odkud babička to neduživé selátko přinesla. Samozřejmě to bylo od někoho z naší vesnice, téměř každý choval prasata. To malé nic bylo asi desáté v pořadí narozených a podle toho vypadalo. Babička si jej nesla ve svém
Exkluzivní bydlení kolem olivovníku
rezidenceonline.cz
Exkluzivní bydlení kolem olivovníku
Mimořádný projekt Carla Ridge v hodnotě 25,5 milionu dolarů nabízí ty nejkrásnější výhledy z hřebene pohoří Trousdale na Tichý oceán. Prestižní lokalita ve čtvrti Beverly Hills amerického Los Angeles je ztělesněním snu zdejší bohaté smetánky. Vše tu podléhá přísným regulím, jež dokonce určují i výšku střech místních luxusních vil, navíc všechny stavební práce tu musejí
Hory mají oči: Pojídal krutý klan kanibalů nevinné oběti?
enigmaplus.cz
Hory mají oči: Pojídal krutý klan kanibalů nevinné oběti?
V 16. století údajně jeho skutky vzbuzují nebývalou hrůzu. Říká se, že hlava 48členného klanu kanibalů Alexander Bean společně se svými společníky vraždí nevinné oběti ve skotské oblasti Galloway a ná
Karlovarský knedlík
nejsemsama.cz
Karlovarský knedlík
Karlovarský knedlík je oblíbená česká příloha, která se hodí k mnoha masovým pokrmům. Ingredience: ● 6 tvrdších rohlíků nakrájených na kostičky ● 3 vejce ● 200 ml mléka ● hrst hladkolisté petrželky ● 60 g másla ● ½ lžičky soli ● špetka muškátového květu ● 1 lžička oleje Postup: V misce rozšlehejte mléko, žloutky, polovinu soli, muškátový květ a rozpuštěné máslo. Přidejte pečivo, promíchejte a nechte 5
Českobudějovičtí vědci objevili nový obří virus. Dostal jméno Budvirus
21stoleti.cz
Českobudějovičtí vědci objevili nový obří virus. Dostal jméno Budvirus
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal
Klobásy jako snídaně šampionů
tisicereceptu.cz
Klobásy jako snídaně šampionů
Nic nenastartuje den lépe než opečené klobásy se spoustou koření a paprikami. Ingredience 2 klobásy 1 velká žlutá paprika 1 velká červená paprika 3 stroužky česneku 1 velká žlutá cibule ros
Dekorativní kyblíčky na drobnosti
panidomu.cz
Dekorativní kyblíčky na drobnosti
Věčná otázka „kam s tím“ nás trápí často, zejména když jde o věci drobné, které většinou tak dobře uklidíme, že je potom ne a ne najít. Vyřešit to mohou hezké kyblíčky. Budete potřebovat: plechové kyblíčky, barvy na kovy (zde bílá, červená, modrá), štětce, molitanový váleček, obyčejnou tužku, tavicí pistoli, špičatou špejli nebo drát, bezbarvý lak,
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
epochaplus.cz
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský
Zimní limitovaná edice Lukáše Jabůrka
iluxus.cz
Zimní limitovaná edice Lukáše Jabůrka
Renomovaný sklářský umělec Lukáš Jabůrek přichází s limitovanou zimní edicí váz a objektů. Novinky inspirované zimní přírodou i příběhy každodenního života spojují tradiční sklářské techniky s moderní
Chrám, kde vládnou krysy
epochalnisvet.cz
Chrám, kde vládnou krysy
Indie jako by byla zvířatům zaslíbená. Nesmírné popularity si tu užívají v hinduismus posvátné krávy, kterým lidé nesmí zkřivit ani chlup. Ve státě Rádžastán zase chovají v úctě krysy!   Příběh chrámu, který je pojmenován po hinduistické bohyni Karni Matě, se začíná psát někdy mezi 14. a 16. stoletím. V té době je Karni Mata ještě smrtelnice
Katedrálu zachránil potápěč
historyplus.cz
Katedrálu zachránil potápěč
Potápěč v neforemném skafandru se znovu a znovu noří do zkalené vody. Jen na něm záleží, zda se téměř 1000 let stará katedrála nad ním za chvíli zhroutí, nebo zda se ji podaří zachránit. Anglie na počátku 20. století bije na poplach. Winchesterská katedrála, jeden z největších a nejslavnějších chrámů v zemi, se hroutí. Ve stavbě dlouhé
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz