Česko je proslulé množstvím úchvatných historických památek, mimo jiné hradů a zámků. Každý z nich má svou specifickou atmosféru, některé jsou jí však přímo pověstné. Kromě tajuplného genia loci zde prý můžete narazit na duchy a zažít nevysvětlitelné jevy.
Sovinec: Co se děje na pátém nádvoří?
Hrad Sovinec (viz úvodní fotografie) stojí na skalnatém výběžku v horském údolí Nízkého Jeseníku asi 30 kilometrů severně od Olomouce. Je to místo, o kterém se vypráví celá řada znepokojujících příběhů.
Na návštěvníky zde údajně z nevysvětlitelných důvodů dopadají depresivní pocity a například na pátém nádvoří není radno pobývat v noci o samotě. Můžete se zde prý totiž střetnout s agresivními duchy zemřelých obyvatel hradu.
Snad nejčastěji mají lidé husí kůži při návštěvě proslulého pátého nádvoří, kde se prý ozývají tajemné zvuky.
Houska: Vstupte do pekla
Renesančně přestavěný raně gotický hrad Houska má pověst jedné z nejtajemnějších staveb Česka. Hrad se totiž nachází na pískovcové skále v Dubské pahorkatině, poblíž Máchova jezera, na zcela opuštěném místě.
V jeho blízkosti není žádná důležitá hranice, obchodní cesta nebo jiné strategicky důležité místo. A uprostřed toho je obrovský hrad, který už na první pohled vzbuzuje respekt.
Nejstarší kroniky uvádějí, že zde stojí proto, aby se „cosi“ nedostalo ven do okolního světa! Má tu být brána do pekla.
Lemberk: Návštěva pro odvážné
Lemberk se nachází v Libereckém kraji a má zde strašit. Mnozí návštěvníci tvrdí, že na zámku jsou slyšet zvuky stěhování nábytku z opuštěných místností. Nábytek však vždy zůstane na svém místě.
Také se tu ozývá tajemný dětský pláč a těžké kroky, jejichž původce se nikdy nepodaří najít. Na Lemberku v minulosti působili alchymisté. Prováděli zde snad nějaké pokusy, pomocí kterých se jim podařilo otevřít bránu do jiné dimenze?
Kašperk: Za strašidly na Šumavu
V okolí hradu Kašperk u Kašperských hor v okrese Klatovy se má vyskytovat lesní strašidlo Swiza, stařena s jeleními parohy na hlavě oděná ve vlčí kůži. Dalším zdejším přízrakem je Šplhavec.
Podle pověstí leze po stěně hradního nádvoří a své lidské oběti prý někdy trhá na kusy. Kastelán hradu údajně v západní věži slýchal kroky, které nikomu nepatří, otevírají tu se dveře bez příčiny a jedna z průvodkyň spatřovala ve věži tajemnou postavu. Ani vnímavější jedinci se zde necítí dobře.
Zvíkov: Tajemství věže Markomanky
Největším tajemstvím jihočeského Zvíkova je zdejší věž Markomanka (též Hlízová věž). Je mnohem starší než hrad a je vystavěna ve zcela jiném stylu. Tvoří ji kamenné kvádry, které nesou podivné, někdy až několik centimetrů hluboké symboly.
Je jich několik desítek a dodnes nikdo nezná jejich význam. Mohou nést například varování před vstupem do věže, nebo dokonce informace o pokladu, který je tu ukryt. Badatelům zde údajně ze záhadných příčin selhává technika.
Nový zámek u Lanškrouna: Záhadné fotografie
Na Novém zámku u Lanškrouna ve východních Čechách, který se skládá z jedné věžičky a rozsáhlého podzemí, se prý dějí paranormální jevy takřka každý den.
V sklepním prostoru se nachází vystavené fotografie s podivuhodnými mlžnými obrazci ve slunečním paprsku, které zde byly pořízeny. Podle některých záhadologů jde o snímky duchů, jichž je údajně zámeček doslova plný.
Zámek Litomyšl: Chodí tu duch hraběnky?
Po litomyšlském zámku ve východních Čechách se prý prochází duch „marnivé hraběnky“.
Jedná se o šlechtičnu, která panství obývá v době vlády proslulého rodu Pernštejnů (mohlo se tedy jednat zhruba o přelom 16. a 17. století).
Někteří zdejší zaměstnanci popisovali nevysvětlitelný chlad, který se náhle objevuje v místnostech a někdy údajně z neznámých důvodů nejdou otevřít odemčené dveře – jako by je něco drželo.
Foto: Shutterstock, Creative Commons