Domů     Křivoklát: Lovecké sídlo králů
Křivoklát: Lovecké sídlo králů
od 7.4.2022
1

Vypíná se uprostřed lesů, kterými se v dávných staletích proháněli králové i pytláci. Bývaly plné zvěře a tak hluboké, že v nich ztratili směr i dobyvatelé z dalekých zemí. Hrad Křivoklát patří už téměř osm set let k perlám naší historie.

Křivoklátské lesy na Berounsku jsou jako stvořené pro lov, to věděli naši předkové už před tisíci lety. Však také přemyslovská knížata na tomto místě vystavěla dřevěné lovecké hradiště už někdy na počátku 12. století.

Největší sláva Křivoklátu ovšem přišla až s jeho přebudováním do kamenné podoby, o které se na sklonku své vlády kolem roku 1230 postaral sám panovník Přemysl Otakar II.

Na počátku bylo něco křivého

Dodnes vedou historikové spory o původ jména Křivoklát. Někteří jej připisují značnému množství křivých stromů neboli klátů v okolí, jiní vidí počátek neobvyklého slova v tom, že základy hradu byly budovány na ne úplně rovné plošině, tedy na křivém plátu.

Podivně znějící slovo ostatně podle legendy zmátlo i dobyvačné Švédy za třicetileté války, které bohatství Křivoklátu nenechalo v klidu a rozhodli se hrad dobýt. Když bloudili v lesích, optali se na cestu jakési místní babičky.

Ta na otázku cizáků, kde leží Křivohnát, popravdě odpověděla, že široko daleko takové místo nezná, a Švédové nakonec dobývání vzdali.

Pozor, alchymista na útěku!

Křivoklá, tyčící se na skalnatém ostrohu nad Rakovnickým potokem, od počátku patřil k oblíbeným místům králů.

Rádi se sem vraceli Václav I. i Přemysl Otakar II., dobře to tu znal Karel IV., než dal přednost svému Karlštejnu, hradu se hodně věnoval i Vladislav II. Jagellonský.

Právě on se postaral na sklonku 15. století o nákladnou rekonstrukci a vtiskl Křivoklátu podobu, jakou známe i dnes. To Habsburkové, kteří se hradu ujali o století později, už k němu takový vztah neměli.

Zřídili v něm obávané vězení, v němž na čas skončil dokonce i věhlasný alchymista císaře Rudolfa II., magistr Edward Kelley. Když upadl v nemilost, strávil na Křivoklátě nedobrovolně tři roky.

Při pokusu o útěk z hradní věže se mu přetrhlo lano a alchymista si po dopadu na skálu zranil nohu tak vážně, že mu ji felčaři museli amputovat.

K čemu všemu se hodí hudba

Větší štěstí měl podle místní pověsti proslulý lotr Václav Babinský. I on byl prý za své lupičské kariéry dopaden a dovlečen na Křivoklát. Hradní páni ho vyslýchali na mučidlech, aby se dozvěděli, kam ukryl své nashromážděné poklady.

Protřelý loupežník je obelstil, poslal je na špatné místo, a zatímco všichni lačně prohledávali okolí, sám Babinský nepozorovaně z Křivoklátu uprchl. Z dob, kdy Křivoklát sloužil jako královská šatlava, se dochovalo jen pojmenování zdejší věže Huderka.

Údajně získala své jméno podle kapely, která musela vyhrávat, aby přehlušila zoufalý křik, linoucí se z hradní mučírny.

Osvícený a bohatý knihomol

Hrad Křivoklát se může chlubit nespočtem unikátů a zajímavostí. Přední místo mezi všemi ovšem zaujímá slavná fürstenberská knihovna, jedna z nejobsáhlejších a nejvzácnějších kolekcí na našem území.

Rod Fürstenberků získal hrad v 17. století a ponechal si ho v majetku až do roku 1929, kdy jej odprodal československému státu. Pro fürstenberské pány nebyl Křivoklát jen další nemovitostí v řadě, kterou je třeba využít a poté ponechat osudu.

Hodně investovali do oprav, a právě oni mají nehynoucí zásluhu na tom, že se hrad do dnešních dnů zachoval v tak úžasném stavu. Ovšem landkrabě Karel Egon I. z Fürstenberku byl i v měřítku tohoto osvíceného rodu výjimečný muž.

Proslul jako největší sběratel knih v zemi, a těžil přitom nejen ze svého bohatství, ale i z úzkých kontaktů s největšími vědeckými kapacitami své doby, a zatímco jiné šlechtické rody budovaly své slavné knihovny po generace, on tu svou křivoklátskou dal dohromady vlastně docela sám.

Dnes má hradní knihovna 52 tisíc svazků a její chloubou jsou například cenné iluminované rukopisy nebo unikátní kolekce dobových dizertačních prací z evropských univerzit.

Střílí každý, kdo má pušku

Pokud jsme se na začátku zmiňovali o zdejší lovecké tradici, tak ta samozřejmě pokračovala i v pozdějších staletích a nutně se to muselo odrazit i na interiéru a sbírkách.

O bohatství zdejších lesů svědčí například i pečlivě vedené záznamy, podle nichž za sto let od poloviny 18. do poloviny 19. století bylo ve zdejším revíru uloveno například 17 556 jelenů nebo 246 272 zajíců.

Historikovo srdce zaplesá při prohlížení sbírky loveckých kuší, tesáků i palných zbraní z dlouhého období mezi 16. až 19. stoletím. Křivoklát ovšem skrývá i další předměty, které mají k lovu vztah.

Především umělecké sbírky se honitbou často inspirují a soubor loveckých trofejí také stojí za to. Nemluvě třeba o takových kuriozitách, jakou je bezesporu honební vůz, v němž se vydával pronásledovat zvěř císař Karel VI., otec Marie Terezie.

A bez zajímavosti není ani fakt, že pánové z Křivoklátu si pečlivě uchovávali i sbírku pytláckých pušek.

Do věže přes hladomornu

Prohlídka Křivoklátu zavede návštěvníky na nejrůznější místa. Chybou by bylo vynechat především pozdně gotickou kapli Korunování Panny Marie v jižním křídle hradního jádra.

Pochází z doby krále Vladislava II. Jagellonského a překvapí třeba vzácným oltářem, vyrobeným kolem roku 1490. Obdivovat můžeme i vnitřní prostory v čele s Královským nebo Rytířským sálem. Pýchou hradu je samozřejmě Velká věž.

Má kruhový půdorys, zatímco na českých hradech býváme zvyklí vídat spíš čtverhranné. Je vysoká 42 metrů a má průměr dvanáct metrů.

O jejím obranném charakteru svědčí to, že její zdi ze strany nádvoří dosahují tří metrů, na straně vnější jsou ale až desetimetrové.

Původně se do ní z bezpečnostních důvodů vstupovalo po dřevěném můstku v úrovni druhého patra, ten se však do dnešních dob nedochoval a později byly proraženy nové vchody v prvním patře a také v přízemí, kde bývala hladomorna.

Malované radovánky na sněhu

Velkou věž svého času učinili Fürstenberkové střediskem svých sbírek.

Podařilo se jim nashromáždit záplavu orientálních kuriozit, archeologických nálezů nebo náboženských artefaktů, a i když v pozdějších dobách padlo hodně cenností za oběť nemilosrdnému třídění, i tak zůstalo zachováno jádro sbírky, které se stalo základem současných expozic.

V nich si každý najde něco, co ho uchvátí a zaujme. Nejen děti budou zaručeně nadšené, až na vlastní oči spatří sbírku historických, převážně barokních saní, zdobených řezbami i malbami. A za výjimečnou jistě můžeme označit i kolekci cechovních praporců. Pod takovými kdysi pyšně pochodovali hodináři, koláři, pekaři či řezníci.

Dostaveníčko filmových hvězd

I ti, kterým se dosud nepoštěstilo spatřit Křivoklát na vlastní oči, ho nejspíš budou docela dobře znát. Stal se totiž dějištěm mnoha známých českých filmů.

Stačí si pustit takové skvosty jako Slasti Otce vlasti, Noc na Karlštejně, Jak se budí princezny, Ohnivé ženy, Třetí princ, Tři veteráni nebo Anděl Páně.

Ale co si budeme povídat – reálnou návštěvu místa nic nenahradí. Tak na viděnou na Křivoklátě!

Foto:
reklama
Související články
Jižně od Jičína v obci Libáň stojí původně gotický hrad s renesančním zámkem Staré Hrady. Stejně jako samotný Jičín i zdejší místo dokonale zapadá do pohádkového kraje. Staré Hrady u Jičína  Vybírat si můžeme hned z několika pohádkových prohlídkových okruhů, v nichž se seznámíme s více než čtyřmi stovkami pohádkových bytostí. Čekají opravdu všude. Vypravit se za nimi můžeme do sklepení, v němž j
Románský hrad Vildštejn v okrese Cheb býval kdysi obklopen uměle vytvořeným jezerem, příjezdovou cestu pak přehrazoval hluboký vodní příkop s padacím mostem. Po druhé světové válce byl objekt zcela zničen, ale na přelomu tisíciletí se hrad dostal do soukromých rukou a po rekonstrukci se opět otevřel veřejnosti. Slavnostního otevření se účastnila i zástupkyně rodu zakladatelů hradu baronka Marie
Má druhou nejvyšší kostelní věž v republice a patří k nejmonumentálnějších církevním stavbám na našem území. Katedrála sv. Václava v Olomouci prošla za staletí své existence mnoha úpravami, ale ta poslední jí dodala výjimečnou tvář, díky níž ji přijíždějí obdivovat zástupy turistů. Katedrála svatého Václava v Olomouci a její okolí má bohatou historii. Hned ve vedlejším domě, v budově bývalého olo
Reprezentační sídlo starobylého rodu Harrachů je ideálním prostředím k udržování starých tradic. A na zámku Hrádek u Nechanic dobře vědí, co zajímavého pro své návštěvníky připravit. Známý novogotický zámek Hrádek u Nechanic byl vystavěn hraběcí rodinou Harrachů mezi lety 1839 až 1857 jako jejich letní lovecké a reprezentační sídlo. Vyznačuje se nejen anglickou architekturou, bohatě zdobenými i
Zdánlivý nesoulad mohutné kopule a stejně vysoké štíhlé zvonice je poznávacím znamením bohatě zdobeného chrámu svatého Mikuláše. Stavba na Malostranském náměstí je jednou z nejvýznamnějších památek pražského baroka, a takové hodnocení už vzhledem k úrovni pražské historické architektury něco znamená. Postavit chrám, který je dnes všeobecně uznáván za jednu z nejcennějších barokních památek Prahy,
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
nejsemsama.cz
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
Už naše babičky věděly, že hořká jídla napomáhají celkové pohodě a mají léčivé účinky. Hořké látky konzumované s mírou mohou přinést mnoho dobrého. Od nepaměti se používají především pro své pozitivní účinky na trávení. Nejen bylinky Potravin, které jsou zdrojem hořké chuti, je na výběr mnoho. Jde například o mandle, para ořechy, mák, pohanku, žito, jehněčí maso
Velikonoční paráda z prvního kvítí
panidomu.cz
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci,
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
21stoleti.cz
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
Publikoval přes 300 vědeckých prací a dal lidstvu nejslavnější rovnici světa E= mc2. Dodnes patří k největším vědeckým hvězdám, ke zhmotnělé tvůrčí genialitě, protože jeho speciální teorie relativity
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
enigmaplus.cz
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
V některých významných muzeích se nacházejí artefakty, které do našeho světa údajně přitahují cizí síly. V jiných se zase objevují přízraky lidí, kteří byli kdysi na těchto místech umučeni k smrti. Mn
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
historyplus.cz
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
Mluví se o ní jako o jednom ze zapomenutých divů světa. Není se ani čemu divit. Šweitigoumská pagoda je úchvatná, obzvláště pak v podvečer, když ji paprsky zapadajícího slunce doslova rozzáří. Její povrch je totiž ze zlata. Použito ho prý bylo větší množství, než jaké tvoří zlaté rezervy v britských bankách. Na její špici se navíc blyští
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
iluxus.cz
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
Italská společnost Tankoa Yachts přináší milovníkům moře nový důvod, proč vyplout na otevřené vody. Jejich nejnovější klenot, 70 metrů dlouhá luxusní jachta Milano, vzdává hold svému italskému jménu -
11 lebek malovaných krví
epochaplus.cz
11 lebek malovaných krví
K procesu se nedostaví. Sehnal si žiletky… Než vypustí duši, nechá za sebou důležitý vzkaz, nebo si to alespoň myslí. Podřeže si žíly na zápěstí a posledními silami, jež mu i s krví odcházejí s těla, kreslí na zemi cely krvavý pentagram. Mormon, křesťan a nakonec satanista. To vše dohromady je budoucí únosce a vrah
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
nasehvezdy.cz
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
Zlata Adamovská (65) ze seriálu Ordinace v růžové zahradě oslavila narozeniny. A zavzpomínala v té souvislosti, že si pro ni život přichystal dost perných chvil. Všechno jí vynahradila až láska s Pet
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
tisicereceptu.cz
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
Křehké cukroví se na Vysočině nepřipravuje jen na Velikonoce. Sváteční pochoutka prababiček v neděli provoní celý dům. Zkusíte si ho vyrobit také? Suroviny 250g hladké mouky 2 žloutky Kousek m
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
skutecnepribehy.cz
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
Myslela jsem, že ten dům dokonale znám. Jako dítě jsem ho prolezla od sklepa až po půdu. Přesto vnuci našli pokoj, o němž neměl nikdo ani tušení. Ten dům kdysi postavili mí praprarodiče a já jsem v něm vyrůstala. Proto jsem si myslela, že ho znám dokonale, už můj otec ho měl prozkoumaný a ukázal mi jako dítěti všechny
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
epochalnisvet.cz
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
Německé ponorky byly za první světové války skutečným postrachem Atlantiku. Jejich torpéda rozsévala zkázu mezi spojeneckými loděmi a bylo velmi těžké je zničit. O to větší překvapení čekalo na námořníky z britské lodi HM Coreopsis II, když se jim zcela bez boje vzdala posádka obávané ponorky UB-85. Jejich plavidlo totiž prý potopila mořská příšera!