Domů     Šafránkova kronika v hořickém muzeu!
Šafránkova kronika v hořickém muzeu!

Hořice představují jeden z nejcennějších předmětů ze sbírky zdejšího městského muzea.

Právě probíhající výstava FRANTIŠEK ŠAFRÁNEK A JEHO HOŘICKÁ KRONIKA představuje jeden z nejcennějších předmětů ze sbírky hořického muzea – Šafránkovu kroniku a jejího autora lidového kronikáře Františka Šafránka.

Šafránkova kronika patří mezi nejcennější prameny k dějinám Hořic. Svým významem však daleko překračuje rámec regionu a bývá často vyhledávaným zdrojem informací pro historiky a etnografy.

V minulých letech byl celý tento soubor digitalizován a je zpřístupněn veřejnosti na www.safrankovakronika.cz.

Soubor Šafránkovy kroniky tvoří pět hlavních svazků vyzdobených půvabnými obrázky, tři drobné sešitky se zážitky z vězení a z cesty do Holandska a dva sešity s obsahy kronik.

Nedílnou součástí je také soubor přibližně dvou desítek Šafránkových velkoformátových kreseb na samostatných listech, na nichž autor zachytil hořické náměstí, ulice, významné stavby, ale také selskou svatbu nebo útěk před Prusy.

Výstava věnovaná unikátní Šafránkově kronice a jejímu tvůrci potrvá v hořickém muzeu do 31. srpna tohoto roku.

„Výstava představuje svérázného hořického souseda a písmáka Františka Šafránka a jeho hořickou kroniku. Ke kronikářské činnosti jej přivedla láska k historii.

Svou kroniku začal psát v r. 1867 a mistrně v ní zachytil slovem a obrazem nejen příběh své rodiny, ale také významné události, mizející stavby, staré zvyky a svérázné postavy.

Barvitě popsal také události prusko-rakouské války v r. 1866 a útěk obyvatel Hořic před pruskou armádou,“ uvádí Petra Zachovalová M. A., ředitelka Městského muzea a galerie Hořice.

„Abychom tento cenný zdroj naší historie uchovali a zpřístupnili veřejnosti, rozhodlo v minulých letech vedení města Hořice o celkové digitalizaci kroniky. Z mého odborného hlediska se jedná o významné rozhodnutí.

Použití moderních informačních technologií je pro muzea a galerie významným krokem nejen k virtuálním výstavám, ale také k nahlédnutí do nitra muzejních pokladů z jakéhokoliv počítače odkudkoliv.

Digitalizace tak přispívá nejen k ochraně tohoto vzácného pramene, ale zároveň usnadňuje práci odborným badatelům i amatérským zájemcům o historii. Kronika se v minulosti vystavovala přibližně jednou za deset let, “ dodává Petra Zachovalová.

„Cicero řekl, že dějiny jsou svědky času, světlem pravdy, učitelkou života a poslem minulosti. Proto mám radost, že dlouhodobá snaha vedení města o zpřístupnění díla Františka Šafránka je konečně naplněna.

Šafránkova kronika by měla být součástí poznání nejen každého Hořičáka, ale díky digitální formě jejího zpracování i zájmem každého, i místně vzdáleného, etnografa“, uvádí Bc. Jana Bouzková, místostarostka města Hořice.

„Na Šafránkově kronice lze obdivovat nejenom obsah a formu zpracování, ale i vytrvalost a zaujetí jejího autora. Jeho přístup a pracovní nasazení je poselstvím pro současnou mladou generaci,“ dodává Jana Bouzková.

František Šafránek žil v letech 1831 – 1908. Byl hořickým krejčím a vlastencem. Jako krejčovský tovaryš prošel nejen Čechy, ale také Rakousko a Sasko.

Po návratu byl přijat za člena cechu krejčovského a později, v r. 1879 byl zvolen starostou krejčovského spolku, uspořádal jeho spolkový archiv, pořídil novou pohřební výbavu i prapor a zasloužil se o založení odborné školy pokračovací pro učně.

Byl členem řady hořických spolků a jako správný vlastenec se aktivně účastnil tehdejšího veřejného života, například táborového hnutí v letech 1868 – 1869 a spolu s dalšími hořickými sousedy nesl trest v podobě žaláře v královéhradecké věznici. Se svou manželkou Annou vychoval tři dcery.

Výstavu připravila historička hořického muzea PhDr. Oldřiška Tomíčková, výrobu digitálního výstupu a grafického prostředí provedl Rejman Fine Arts s.r.o., na tvorbě webové stránky spolupracovali správci informačních a komunikačních technologií Městského úřadu Hořice.

Výstava v muzeu potrvá do konce prázdnin a v jejím rámci proběhnou další doprovodné akce.

Foto:
Související články
Český les v zimě patří k málokterým místům, kde se i v hlavní sezoně dá zažít opravdové ticho. Kraj na západě Čech se v prosinci mění v útočiště všech, kdo chtějí na chvíli vyměnit ruch města za zimní krajinu, čistý vzduch a pohyb, který zahřeje. Hlavním lákadlem jsou bezpochyby běžky. Místní síť tras vede hlubokými lesy i přes otevřené pláně a nabízí profily vhodné pro rodiny, rekreační sporto
Toužíte po skutečné vánoční atmosféře? Vydejte se do Německa, kde mají adventní trhy dlouhou tradici a patří k těm nejpůvabnějším v Evropě. Ty nejbližší českým hranicím najdete v Drážďanech – začínají 26. 11. 2025 a potrvají do 24. 12. 2025. A stojí za to je zažít na vlastní kůži. S norimberským Christkindlesmarktem se drážďanské vánoční trhy každoročně přetahují o pozici nejnavštěvovanějších t
Letohrad leží na úpatí Orlických hor, kde na vás dýchnou staré časy i láska k tradičnímu řemeslu. Je ideální na jednodenní výlet. Přestože Letohrad v okrese Ústí nad Orlicí působí na první pohled dost nenápadně, ve skutečnosti toho má návštěvníkům hodně co nabídnout. Svůj výlet můžete začít třeba v Muzeu řemesel, které patří mezi největší svého druhu v Česku. Najdete ho v areálu zdejšího Nového
Velehrad, jedno z nejvýznamnějších poutních míst u nás, je pro jednodenní výlet jako stvořený. Těšit se můžete na bohatou historii i na nevšední zážitky. Obec Velehrad najdete nedaleko Uherského Hradiště přímo mezi výběžky pohoří Chřiby. O tomto místě se často hovoří jako o jednom z nejmalebnějších koutů Slovácka. A není divu! Uvn
Máte rádi výlety, kde je od každého trochu? Pak určitě zavítejte do Jeseníků. Do místa, kde na vás čeká krásná příroda, lehká turistika i lázeňská pohoda. Vodopády Bílé Opavy jsou ukrytév romantickém kaňonu stejnojmenné říčky. Přímo ve středu Jeseníků se nachází malebná trasa, která patří mezi ty nejkrásnější v Česku. Ře
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Sýrové krokety
tisicereceptu.cz
Sýrové krokety
Tuhle pochoutku Pavla Berkyho můžete podávat jako originální pohoštění pro návštěvu nebo jen tak chroupat při sledování oblíbeného pořadu v televizi. Potřebujete 100 g eidamu 100 g nivy 2 vejc
Čokoládový croquembouche
panidomu.cz
Čokoládový croquembouche
Croquembouche (čteme krokánbuš) je lahodný dezert, který se ve Francii připravuje při slavnostních příležitostech. Poprvé ho představil cukrář Antoine Carême v druhé polovině 18. století a měl takový úspěch, že ho dnes zná každý i za hranicemi jeho země. Doba přípravy: 180 minut   Rozpis na 8 porcí: * Na těsto: 150 g másla, 200
Všichni spolu jsme u jednoho stolu…
skutecnepribehy.cz
Všichni spolu jsme u jednoho stolu…
Vánoce pro mě nejsou jen svátky klidu, ale je to splnění všech mých přání, která si plníme jen v kruhu rodiny, kdy zapomínáme na všechna naše trápení. Už z dětství mám Vánoce spojené s vůní cukroví, františků i prskavek. Vzpomínky se mi vryly do paměti jako teplé objetí. Když zavřu oči, cítím skořici z perníčků, vanilku z rohlíčků, hřebíček ze svařáku
Z našich sousedů se stali přátelé
nejsemsama.cz
Z našich sousedů se stali přátelé
Život mě naučil, že lidé nejsou zlí, jen zranění. Naši sousedi nás přehlíželi a uráželi, dokud je nezlomila jedna osudová noc. Tehdy jsme jim otevřeli dveře a s nimi i celé své srdce. Opravdu jsem nečekala, že zrovna my s manželem budeme mít problémy se sousedy. Když jsme se s Františkem před deseti lety přestěhovali do našeho malého domku
Eddie Murphy a Tracey Edmondsová: Dvoutýdenní láska mezi kapkami deště
epochaplus.cz
Eddie Murphy a Tracey Edmondsová: Dvoutýdenní láska mezi kapkami deště
Mohutné dešťové kapky buší do střech a majestátní listy tahitských kaštanů a kokosových palem nabírají ještě svěžejší odstín. Na jednom soukromém ostrůvku atolu Bora-Bora v souostroví Francouzské Polynésie bychom dne 1. ledna 2008 potkali slavného komika Eddieho Murphyho (*1961) a jeho vyvolenou Tracey Edmondsovou (*1967).   Není to jen tak „obyčejná“ dražší dovolená. Hodlají se
Zbláznil se básník po smrti ženy?
historyplus.cz
Zbláznil se básník po smrti ženy?
Postel je zbrocená krví. „Zavolej lékaře, něco je špatně,“ naléhá mladičká Emílie na manžela Josefa. Ten ji chytne za ruku a utře jí pot z čela. „Neboj se,“ zašeptá. „Maminka taky rodila dlouhé dva dny. A nakonec všechno dobře dopadlo.“ Budoucí literát Josef Václav Sládek (1845–1912) se narodil ve Zbirohu jako nejstarší z pěti dětí do rodiny
Poklad templářů na Slovensku? Poznejte tajemství kostela v Ludrové!
epochalnisvet.cz
Poklad templářů na Slovensku? Poznejte tajemství kostela v Ludrové!
Na víko dopadá drobný déšť. Šest mužů nesoucích rakev a oblečených do kroužkové zbroje kráčí pochodovým krokem v čele smutečního průvodu. Bojová vlajka a okraje plášťů zdobených křížem vanou ve větru. Cílem jejich cesty je blízký kamenný kostelík obklopený zdí… V kostele čeká na rytíře kněz mávající kadidelnicí a otevírající vstup do krypty v blízkosti
Neshody! S právníkem se žene Nesvačilová do průšvihu?
nasehvezdy.cz
Neshody! S právníkem se žene Nesvačilová do průšvihu?
Hvězda seriálu ZOO Nové začátky Denisa Nesvačilová (34) se řítí do problémů! Přiznala, že to v jejím vztahu s právníkem Michalem Vikem (38) vůbec není ideální. Její druh má tak trochu deformaci z po
Série Luminox x ICE-SAR 1080: Vůdčí světlo v zemi ledu a ohně
iluxus.cz
Série Luminox x ICE-SAR 1080: Vůdčí světlo v zemi ledu a ohně
Luminox, švýcarské dobrodružné hodinky, které jsou volbou elitních jednotek po celém světě, uvádí na trh nejnovější sérii nepostradatelných modelů pro Islandskou asociaci pro pátrání a záchranu (ICE-S
Sklo jako působivý architektonický materiál
rezidenceonline.cz
Sklo jako působivý architektonický materiál
Velkoplošné prvky ze živého transparentního materiálu stavbu osvěžují, propouštějí do jejího nitra spoustu světla, a tím zlepšují kvalitu vnitřního prostředí. Navíc významně ovlivňují vzhled budovy. Tak jako dřevo a kámen v konstrukčních řešeních zdařile zastupuje ocel, výplně z cihelného či jiného zdiva zase velmi působivě nahrazuje sklo. Jeho vizuálního benefitu v podobě zrcadlení oblohy i
Miliony obětí holokaustu už mají svá jména! Vědcům pomáhá i umělá inteligence
21stoleti.cz
Miliony obětí holokaustu už mají svá jména! Vědcům pomáhá i umělá inteligence
Nespočet lidských osudů bylo pohřbeno pod nánosy času. Zůstaly jen údaje o počtech – neosobní a anonymní. S tím se ale historici odmítli smířit. Dlouhé dekády strávili tím, aby co nejvíce obětí holoka
Tajemné zmizení dětí Beaumontových: Řádil vrah, či nadpřirozené síly?
enigmaplus.cz
Tajemné zmizení dětí Beaumontových: Řádil vrah, či nadpřirozené síly?
Na konci ledna roku 1966 se z pláže Glenelg nedaleko australského města Adelaide beze stopy ztratí tři sourozenci – Jane, Arnna a Grant Beaumontovi. Navzdory rozsáhlému pátrání, které tehdy upoutá poz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz