Orlické hory jsou malebným krajem plným historických památek i staveb lidové architektury. Po celé délce hraničního hřbetu byla navíc ve 2. polovině 30. let 20. století vybudována pevnostní linie.
Bunkry se zde nacházejí dodnes jako smutná připomínka druhé světové války. A vy si je můžete prohlédnout například při jedné z projížděk na běžkách. Čeká vás zde však mnohem víc!
Už více než 80 let láká lyžaře zdejší proslulá Jiráskova cesta. Jde o nejstarší značenou stezku v Orlických horách, která vznikla už v 19. století a byla pojmenována na počet spisovatele Aloise Jiráska, Hronovského rodáka!
V zimě je její hlavní magistrála pravidelně upravována, takže pokud vyrazíte na běžky, budete mít ty nejlepší podmínky. Cestou můžete narazit na několik vyhlídek a rozhleden, horských chat, či například bunkrů.
Zatímco dříve cesta vedla z Nového Města nad Metují do Jablonného nad Orlicí, po druhé světové válce byla prodloužena k Broumovu i k Litomyšli a dnes má téměř 170 kilometrů.
Z Čenkovic do Mladkova
Nástupních míst na stezku je celá řada. My využijeme lyžařskou oblast Buková hora – Suchý vrch. Nejlépe zaparkujeme na centrálním parkovišti v Čenkovicích (asi 30 km východně od Ústí nad Orlicí), odkud se vydáme směrem k vrcholu Buková hora.
Pojedeme po zelené trati, jejíž celková délka je 17 kilometrů, což nám vydá asi na dvě a půl hodinky. Z Bukové hory budeme pokračovat 3 kilometry na Červenovodské sedlo, kde se nachází informační centrum a turistický přístřešek.
Dále pojedeme přes odbočku pod Suchým vrchem k dělostřelecké pevnosti Bouda vybudované kdysi na obranu před Němci.
Dnes slouží jako muzeum avšak v zimním období bývá otevřeno pouze v době pracovních akcí klubu Bouda, což je většinou každý poslední víkend v měsíci.
Následně budeme pokračovat necelé 3 kilometry na rozcestí Pod Vysokým kamenem a pak necelé 4 kilometry do Mladkova na vlakovou zastávku.
Pokud patříte mezi začátečníky, můžete zvolit také kratší modrou trať, která je dlouhá 8,6 kilometrů a vede z Červenovodského sedla přes sjezdové tratě Čenkovice a Náměstíčko zpátky k sedlu.
Na Orlickou hřebenovku
Střední náročnost nabízí také zhruba 20 kilometrů dlouhá trasa po hřebenu v oblasti Velká Deštná na severu Orlických hor (asi 25 km východně od Dobrušky).
Rozhodneme se ušetřit si 2,5 kilometrů dlouhé stoupání a na začátku naší trasy vyjedeme vlekem u sportovní sjezdovky v lyžařském středisku Deštné na Studený vrch.
Odsud pokračujeme po modré směrem do Luisina údolí a na dohled budeme mít nejvyšší vrchol Orlických hor, Velkou Deštnou (1115 m. n. m.). Nahoru se vydáme nejkratší trasou po zelené.
Za odměnu si budeme moci vychutnat skvělý výhled ze zdejší rozhledny na Kralický sněžník či do Polska. Pak pokračujeme necelé čtyři kilometry mírným sjezdem k Masarykově chatě. Zde poobědváme, můžeme vyzkoušet některou ze zdejších zvěřinových specialit.
Následně pokračujeme asi dva kilometry k hotelu Šerlišský mlýn, kde se můžeme znovu občerstvit. Bude nás čekat náročnější stoupání na Kamenný vrch. Trase, kterou pojedeme, se říká bunkrovka a nachází se na ní několik přístupných pevností.
Asi 4 kilometry dlouhou trasu si můžeme do sytosti vychutnat, protože nás už čeká jen závěr: asi stejně dlouhý sjezd do Deštného.
K pevnosti Hanička
Jedním z nejvýznamnějších bunkrů Orlických hor patří bezesporu pevnost Hanička, která byla vybudována mezi lety 1936–1938 a od 70. let 20. století byla tajně přebudovávána na protiatomový kryt.
Dostaneme se k ní po zhruba 5 kilometrů dlouhé trase střední obtížnosti. Vyjedeme z Rokytnice v Orlických horách a pokračujeme asi 3,5 kilometru k chatě Panské Pole (zde se také nachází parkoviště). Následně je to jen necelý kilometr k tvrzi Hanička.
Přestože má otevřeno pouze v letních měsících, v zimě je zde v provozu bufet. Můžete si také prohlídku domluvit předem, a pokud budou příznivé okolnosti, dostanete se sem i v období listopad – duben. Naše další cesta povede na rozhlednu na Anenském vrchu.
Čeká nás zhruba pětikilometrové stoupání, na jehož konci budeme odměněni výhledem ze zdejší 17 metrů vysoké rozhledny, která byla slavnostně otevřena v roce 2010. Pak už se můžeme vrátit zpět do Rokytnice, kam již bude cesta o něco snadnější.
Za zážitky do Deštného
Nejznámějším lyžařským areálem Orlických hor je areál v Deštném v Orlických horách. Pro sjezdaře je zde připraveno 6 vleků a jedna sedačková lanovka. Zasněžované sjezdovky mají celkovou délku 4 kilometry a v jejich blízkosti se nacházejí prostorná parkoviště.
V areálu naleznete i půjčovnu lyží, ski servis nebo lyžařskou školu. Zájemci si mohou užít také večerního lyžování, které se koná každý den od 18.00 do 21.00.
Vzhůru na zakletý vrch
Na jihovýchodní straně vrchu Zakletý (40 km severně od Ústí nad Orlicí) se nachází zimní středisko Říčky v Orlických horách.
Přímo na vrcholu je pak známé křížení turistických cest, Pěticestí, který je oblíbeným výchozím bodem běžkařů směřujících na některou z horských běžkařských tras.
Areál v Říčkách nabízí celkem 4 sjezdovky od modré až po černou, dva vleky a čtyřsedačkovou lanovku. Mimo to je zde pro návštěvníky připraveno skvělé zázemí včetně restaurace s terasou.