Domů     Běžkařská trasa: Šumavský svět přírody je nám otevřen
Běžkařská trasa: Šumavský svět přírody je nám otevřen

„Není krásnější země v celé střední Evropě nad Čechy, není krásnějšího pohoří nad Šumavu.“ To jsou slova básníka Adolfa Heyduka (1835–1923), který se ve svém díle Šumavě často věnoval.

Pokud se následujícími stránkami necháme k návštěvě Šumavy inspirovat, tak určitě zjistíme, že jeho slova jsou pravdivá.

Celá oblast Šumavy je chráněná, nicméně zvláštní význam má její část zvaná Národní park Šumava. Vznikl v roce 1991. Jeho největším bohatstvím, a také předmětem ochrany, jsou především rozsáhlá rašeliniště a smrkové i bukové pralesy.

Také díky nim se Šumavě říká zelená střecha Evropy. Nalezneme zde i několik endemitů, tedy živočišných druhů, které se nenacházejí nikde jinde na světě. Jde o několik druhů hmyzu.

Například zvonečníka černého (Phyteuma nigrum), který žije na Horské Kvildě.

Tři dny na Šumavské magistrále

V minulosti sloužila Šumavská magistrála především jako „dopravní“ tepna spojující důležitá místa v tomto regionu. Dnes již plní funkci spíše rekreační. Nabízí asi 450 kilometrů běžeckých tras. Dnešní magistrála vede od Železné Rudy až k Lipnu.

Během několika dnů po ní můžeme projet opravdu celou Šumavou! Troufnete si na to? Epocha na cestách vám přináší tip na jednu opravdu dlouhou běžkařskou túru pro náročné sportovce, kteří zvládnou několik dní po sobě ujet pár desítek kilometrů.

– Den první

Odvážnou cestu začneme nejspíše v Železné Rudě, v hlavním lyžařském středisku západní části Šumavy. Magistrála startuje nedaleko centra města pod sjezdovkou Samoty.

Začíná tříkilometrovým stoupáním na rozcestí Zámecký les, poté se stáčí zpět na sever ke křižovatce Gerlova Huť. Nyní máme v nohách 8,5 kilometru.

Gerlova Huť
Gerlova Huť

Dále magistrála opět stoupá na bývalou Hůrku a dále pokračuje přes Vysoké Lávky a Formberk až do Prášil, kde můžeme v případě špatného počasí nebo únavy také přenocovat.

Pokud nám ale zbývá dost sil, je lepší pokračovat pod horou Poledník, na níž stojí úžasná stejnojmenná rozhledna. Mírným sjezdem zamíříme na rozcestí Bavorská cesta a pak na Javoří Pilu, kde nás čeká dost ostrý sjezd.

Nyní si užíváme krásnou vyhlídkovou cestu podél Javořího potoka, která vede až do Modravy. Zde doporučujeme zakončit vydatný první den putování (nocleh si musíme rozhodně zarezervovat dopředu, protože Modrava je hojně navštěvovaná lokalita). V nohách máme krásných 40 kilometrů.

– Pohled až do Alp

Z Modravy druhý den pokračujeme mírným stoupáním směrem do Březníka. Dva kilometry před ním odbočíme na rozcestí Na ztraceném vlevo. Nyní je třeba si utáhnout opasky, protože nás čeká stoupání na nejvyšší místo našeho putování, tedy až na Černou horu (1272 m.

n. m.). jde o plochou kupu s rozsáhlou náhorní plošinou, takže stoupání není ani tak prudké, jako spíše vleklé. Při dobré viditelnosti můžeme z vrcholku vidět i 300 kilometrů vzdálené Alpy. Sjíždíme k rozcestí U pramenů Vltavy a pak stoupáme pod horu Stráž. Opět sjíždíme na Bučinu, odkud můžeme znovu při dobré viditelnosti vidět Alpy.

Magistrála pak pokračuje na Ždárské sedýlko a dlouhým sjezdem do obce Strážný. Zde je vhodné po náročném dni přespat. Celkově jsme urazili již téměř 70 kilometrů.

Přesto, že Strážný není tak navštěvovaný jako Modrava, doporučujeme si i zde zamluvit ubytování předem.

– Poslední den na magistrále

Zahajujeme náš třetí a poslední den přejezdu Šumavy. Dnes nás čeká zhruba čtyřicet kilometrů. Ze Strážného zamíříme kolem čerpací stanice AGIP na hraniční přechod.

Zvlněným terénem pokračujeme přes bývalou osadu Dolní Cazov na Mlaka a dále přes Krásnou Horu do Nového Údolí. Zde se určitě také občerstvíme, protože nás čeká 25 kilometrů bez jakéhokoli zázemí.

Doposud jsme se mohli celý den kochat krásnými výhledy, protože trasa vedla mimo lesy, nyní bude cesta obtížnější.

– Zamíříme až do Rakouska?

Z Nového Údolí stoupáme k Schwanzenberskému plavebnímu kanálu. Po pěti kilometrech k němu dorazíme, pak nás čeká naprostá rovinka až k rozcestí Hučina.

Schwanzenberský plavební kanál
Schwanzenberský plavební kanál

Poté už zvlněným terénem míříme na Říjiště a dále na Seitzovu cestu. Pak nás čeká již jen závěrečný sjezd na Josefův Důl a následně rovinka při plavebním kanálu kolem penzionu Marie až na hraniční přechod Pestřice/Sonnenwald.

Zde končíme, a pokud nemáme ještě dost, můžeme pokračovat dál na Rakouské území…

Krátká projížďka podél Vydry

Především pro svou nenáročnost, je na Šumavě velmi populární i běžecká trasa vedoucí z Horské Kvildy přes Turnerovu chatu až do Filipovy huti. Začneme v Horské Kvildě na rozcestníku u Hamerského potoka.

Projedeme příjemnou 3,6 kilometru dlouhou rovinku až k mostu v Antýglu, kde si můžeme chvíli odpočinout v místním přístřešku.

Další kilometr a půl pokračujeme stále rovně k Klostermannově mostu přes řeku vydru (do níž se Hamerský potok vlévá těsně za mostem v Antýglu).

Tento 30 metrů dlouhý a dva metry široký most nese jméno po známém šumavském spisovateli, Karlu Klostermannovi (1848–1923) a zpřístupňuje cestu přes vydru, v níž v minulosti procházel Podhammerský sedlák z jeho díla.

Turnerova chata
Turnerova chata

– Stylový oběd

Po dalším kilometru a půl dorážíme na místo naší nejpříjemnější zastávky na této trase. Turnerova chata je jediná veřejnosti přístupná chata v I. Zóně Národního parku Šumava.

Jde o stylovou roubenku z konce třicátých let, která se nám zachovala v původní podobě. Uvnitř dnes nalezneme bar a restauraci s krbem (v létě využijeme i terasu).

Rozhodně si nesmíme nechat ujít ochutnávku zdejší lokální kuchyně, k níž přijde vhod i pár doušků piva Klostermann. Jen se připravme na to, že ceny jídel jsou poměrně vysoké.

Čeňkova pila
Čeňkova pila

– Závěr v elektrárně

Pokračujeme další čtyři kilometry povodím Vydry až na Čeňkovu pilu, kde náš výlet končí. Na Čeňkově pile však můžeme navštívit volně přístupnou expozici Šumavská energie ve zdejší elektrárně. Nabízí pohled do historie hydroenergetiky na Šumavě.

Nalezneme zde modely vodních elektráren Vydra a elektrárny na Černém jezeře, dále model Vchynicko-tetovského plavebního kanálu a přívodního potrubí k elektrárně Vydra.

Foto:
Lokalita:
Předchozí článek
Související články
Jihočeské rybníky jsou pojmem, který asi zná každý turista. Na některou ze zdejších vodních plopch narazíme takřka na každíém krokuj, Některé z rybníků mají ale delší historii a zaslouží si etaké výjimečnou pozornost. Třeba ten, který ve svém názvu zahrnuje celý Svět. Kariéra naší rybníkářské legendy Jakuba Krčína z Jelčan začala nenápadně. Do školy chodil v Kolíně, tedy docela daleko od míst, kd
Hlavní sezóna zpřístupněných jeskyní sice začne až další víkend, ale už tuto sobotu 29. března 2025 zvou Koněpruské jeskyně na Berounsku na Jarní probouzení domu přírody Českého krasu. Javoříčské jeskyně na Olomoucku zase v sobotu chystají oblíbené Probouzení netopýrů. Program Zahájení sezóny v Koněpruských jeskyních na Zlatém koni v Českém krasu je naplánován v sobotu od 9:00 do 16:00. „Buďte
Zatímco Albert Einstein začíná ve 20 letech studovat v Curychu, Leonardo da Vinci pracuje jako malířský učeň a Steve Jobs vymýšlí první prototyp svého počítače, EPOCHA má za sebou 520 vydání a směle pokračuje dál. Právě v těchto dnech slaví časopis EPOCHA své 20leté výročí. K této příležitosti jsme vydali speciální webovou stránku epocha20let.cz, kde na vás čeká nejedno překvapení. Co jsme p
Máte sice v ruce moderní baterku, ale tady se i tak můžete na chvíli cítit jako příslušník pravěké lovecké tlupy. Unikátní jeskyně Pekárna takových za tisíce let zažila nespočet a svou atmosféru si zachovala dodnes.jeskyn Když spisovatel Eduard Štorch psal své slavné dílo Lovci mamutů, měl poměrně jasnou představu, kde svou tlupu prehistorických lidí ubytuje. Jeskyně, která mu posloužila za vzor,
Téměř šest kilometrů jsou dlouhé třípatrové podzemní chodby nejkrásnějších českých jeskyní. Javoříčské jeskyně jsou významným zimovištěm netopýrů a vrápenců, ale turistů tu potkáme přece jen o poznání víc. Obdivovat přírodní krásy jich sem každoročně přijede na šedesát tisíc. Na vrchu Špraněk nedaleko Javoříčka lidé odnepaměti znali skalní dutinu zvanou Svěcená díra. Byla dlouhá dvacet metrů a ši
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
historyplus.cz
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
Vědec zajede prsty hluboko do klaviatury a s pohledem upřeným na skleněnou dózu na pianu několikrát důrazně zmáčkne durový akord. Vtom to v nádobě ožije. Nasbírané žížaly začnou v hlíně lézt, skoro jako by se snažili prchat. Jsou snad tito půdní červi schopni slyšet hudbu? Nikoliv. Charles Darwin ale během pokusu zjistí, že velmi silně
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
epochalnisvet.cz
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
Moc římského krále už nemůže být větší, ale dá se přece jen ještě o něco vylepšit. Titul císaře je symbolický, ale znamená dosažení nejvyššího postavení, o jakém může smrtelník snít. A Karel IV. dokáže mít velké sny!   Český panovník Karel (1316–1378) je už od roku 1346 římským králem, ale císařský titul, který by znamenal
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
iluxus.cz
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
S příchodem sezóny sakur, která zahaluje různé oblasti světa do růžových okvětních lístků, představuje Rolls-Royce Motor Cars unikátní vůz Phantom Cherry Blossom. Tento velkolepý model Phantom Extende
7 kroků k bezchybnému make-upu
nejsemsama.cz
7 kroků k bezchybnému make-upu
Být nalíčená tak, aby to vypadalo, že make-up vlastně nemáte, je v současnosti velký hit, který přispívá k dokonale svěžímu vzhledu. Co přinese jaro 2025 v oblasti líčení? Trendy se vrací zpět k jednoduchosti, která oslavuje přirozenou krásu a ženskou něhu. S nánosy make-upu a silným obočím se tak postupně rozloučíme, na řadu přichází minimalismus. 1. Séra a báze Zralé ženy by měly
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
enigmaplus.cz
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
Italský katolický kněz Marcello Pellegrino Ernetti (1925–1994) spolu se svým kolegou Françoisem Brunem (*1931) tvoří počátkem 60. let minulého století součást dvanáctičlenného týmu odborníků z celého
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
nasehvezdy.cz
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
Herečka a moderátorka Snídaně s Novou Dana Morávková (53) snad zastavila čas. Stále vypadá skvěle a nebojí se svou krásu dát na odiv. Není divu, že má stále spoustu ctitelů, a jakmile sdílí na inter
Medové paličky s limetovou šťávou
tisicereceptu.cz
Medové paličky s limetovou šťávou
Děti zbožňují výrazné chutě a především ve spojení s křupavými kuřecími paličkami. Udělejte je šťavnaté a příjemně sladkokyselé. Ingredience 500 g – 1 kg kuřecích paliček 6 lžic medu 3 lžíce o
Co se zbytky chleba?
panidomu.cz
Co se zbytky chleba?
Zůstal vám doma tři dny starý chleba, který už se nikomu jíst nechce, ale vyhazovat ho je taky škoda? Možná by se dal ještě skvěle zužitkovat a zároveň byste si mohli pochutnat. Ceny pečiva vystřelily za poslední měsíce do výše, o níž se nám dřív ani nezdálo, a tak jsme připravili tipy, jak chléb využít
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
epochaplus.cz
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
21stoleti.cz
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
skutecnepribehy.cz
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
Moje taneční byl jeden velký trapas, už jsem to vzdával, když si najednou pro mě přišla překrásná dívka. Moje nohy se najednou vzpamatovaly. V rádiu hráli valčík Na krásném modrém Dunaji a já se rozpomněl na podivnou událost, která se odehrála tak dávno, v 80. letech minulého století. Jejím hlavním aktérem jsem byl já. Předně je třeba říci,
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz