Jsou místa, která vyzařují energii. A lidé je vyhledávají, aby jim pomohla ulevit od bolestí těla a někdy i duše. Pojďme se na některá podívat.
Panenský Týnec
Během 13. století tu založili Žerotínové klášter klarisek a začali stavět gotický chrám, který ovšem nebyl nikdy dokončen. Prý stojí v místě, kde se protínají dvě zóny pozitivní energie, což násobí její sílu.
Energie chrámu prý pomáhá při depresích, dodává energii i radost ze života. I proto sem míří mnoho lidí v každém ročním období. A ještě jedna zajímavost. Vypráví se, že právě klarisky tady někde, v tajné chodbě pod kostelem, ukryly ostatky Anežky České.
Chrám ale není jediným léčivým místem, nedaleko odtud u silnice směrem na Slaný stojí kostel sv. Blažeje s barokně zastřešenou studánkou, jejíž vodě je připisována léčivá a zázračná schopnost.
A asi 6 kilometrů odtud u obce Klobuky najdete uprostřed pole nejvyšší kamenný menhir u nás, kterému se říká Kamenný pastýř. Traduje se o něm mnoho legend.
Jedna z nich říká, že při každém zvonění v kostelíku v Klobukách postupuje o jeden krok velikosti zrnka písku vpřed. Až dorazí až k němu, nastane konec světa. Ale to hlavní je, že i tenhle kámen je nabitý pozitivní energií.
Hauswaldská kaple
Najdete ji na Šumavě nedaleko Srní a je považována za malé Lurdy. Vypráví se, že tu u pramene přepadl medvěd dvě ženy, které přišly pokosit louku. Modlily se k panence Marii a medvěd je nechal naživu.
Jako poděkování tu pak pověsily obrázek Panny Marie a začaly sem proudit zástupy lidí toužících po uzdravení. Později byla na místě postavena kaple. Ovšem, když tu po válce vznikl vojenský prostor, kapli prostě odstřelili.
A jako zázrakem se zachovala nepoškozená soška Panny Marie Lurdské, kterou můžete vidět v kostele v Srní. Dnes je na místo přivedena zázračná voda, která dopadá na skleněný blok s otiskem spojených dlaní. A nejsilnější energii prý ucítíte u Božích muk.
Klášter Rosa coeli
Neboli Růže nebes najdeme v Dolních Kounicích asi 25 kilometrů od Brna. Je nejstarším moravským ženským klášterem premonstrátek a byl založen roku 1181. Jenže v roce 1420 jej vypálili husité a o století později, roku 1526, byl zrušen docela.
Od té chvíle chátral, až z něj zbyly jen hlavní zdi a některé klenby. I tak má nebývalé kouzlo a ucítíte kolem sebe proudit vlny pozitivní energie. A jen pro zajímavost: Klášter opěvoval i básník Jan Skácel:
Na celém světě není tolik ticha,
jako když sněží v Dolních Kounicích
a probořenou střechou katedrály
snáší se k zemi bílý sníh…
Dobrá voda
Všimli jste si, kolik je u nás Dobrých či Svatých vod? Skoro to vypadá, jako by každá studánka byla léčivá. My se do jedné vydáme. Naše Dobrá voda leží u Českých Budějovic a pověst o léčivé síle měl zdejší pramen už v 17. století.
Důležité je vědět, že v 1. polovině 16. století se zde těžilo stříbro a křemen. A právě rudné bohatství mělo vliv na složení podzemních vod, které vytékaly z okolních skal.
Prý zdejší voda uzdravila manželku budějovického purkmistra, když jí cestu ukázala Panenka Maria.
Manželé pak nechali nad studánkou postavit kostelík a místo získalo takový věhlas, že tu dokonce byly lázně, kde se sirnoželezitá voda používala k pití nebo ke koupelím. Pomáhala prý léčit zejména slabé údy, ale poradila si i s očima.
Konaly se sem poutě, a protože byl kostel pro poutníky malý, nahradil ho kostel Panny Marie Bolestné, postavený podle plánů Kiliána Ignáce Dienzenhofera.
Hora Říp
Když se tu zastavil praotec Čech, nebylo to možná kvůli krásné krajině, na kterou shlížel. Bájná hora totiž vykazuje jakési magnetické anomálie, které dokážou vychýlit střelku kompasu.
Někteří tvrdí, že to souvisí s velmi silným zdrojem pozitivní energie, která horu obklopuje. Když se oběma rukama dotknete stěny románské rotundy, ucítíte jemné, ale zřetelné vibrace. A i kdyby ne, stejně si sem vyšlápněte, neboť je tu krásně.
A na úpatí, kde vyvěrají tři prameny, vyhledejte ten východní. Prý je léčivý.