Domů     Průhonický park: Nejlepší reklama na přírodu
Průhonický park: Nejlepší reklama na přírodu

Příroda je krásná sama o sobě, ale když má někdo cit, dokáže ji ještě vylepšit. Zámecký park v Průhonicích u Prahy je toho nejlepším důkazem. Tady by se příroda mohla od člověka učit, jak se to má dělat.

Obec Průhonice u Prahy sice leží oficiálně už ve Středočeském kraji, i když doslova jen o pár metrů, ale přesto vyhlášený Průhonický park můžeme směle přiřadit k hlavnímu městu.

Prestižní organizace UNESCO totiž v roce 2010 Průhonický park zařadila do seznamu světového kulturního dědictví, a to jako neoddělitelnou součást pražského historického centra.

Park tedy spolu s historickým jádrem Prahy tvoří jeden unikátní soubor, který si vysloužil uznání celého světa.

Hrabě, právník i politik

Na místě těsně přiléhajícím k obci Průhonice samozřejmě takhle nádherný park vždycky nebyl. Kdysi ve 12. století tu stávala tvrz s románským kostelem, z níž se v pozdějších staletích nenápadně stal gotický, renesanční či empírový zámek s běžným okolním parkem.

Jeho majitelé nikdy nepatřili do nejvyšších feudálních kruhů, ale jednoho z nich si přece jen zapamatovat musíme. Na sklonku 19. století získal zdejší panství příslušník významného portugalského šlechtického rodu Arnošt Emanuel Silva-Tarouca.

Kromě přídomku hrabě bychom ho ještě mohli označit také za právníka, dendrologa a koneckonců i politika, protože byl poslancem Říšské rady i Českého zemského sněmu a nakonec se stal v Rakousku-Uhersku ministrem zemědělství.

Konec s nudnými paragrafy!

Průhonice vlastně vyženil, protože si za svou choť zvolil komtesu Marii Antonii z rodu Nosticů, který Průhonický park vlastnil. Svatbu měli právě tady, ve zdejší románské kapli Narození Panny Marie z 12. století.

Jak už víme, Arnošt byl právník, ale vždycky ho to víc táhlo k přírodě. Přestože v tomto oboru žádného vzdělání nedosáhl, pilně studoval a nakonec začal publikovat odborné knihy.

Stromy a květiny ho lákaly víc než paragrafy a teď mu najednou spadl do klína obrovský prostor, v němž si mohl v praxi vyzkoušet své představy o krajinářství.

Romantika za každým rohem

Když poprvé procházel malebným údolím kolem potoka Botiče a jeho dvou přítoků, před očima se mu už rýsovala podoba budoucího parku.

Inspirací pro budování parku mu byl park u rodového sídla v Čechách pod Košířem na Prostějovsku a hlavně slavný park knížete Pücklera v Bad Muskau u hranic s Polskem.

Při zakládání parku mu pomáhal slavný německý botanik, dendrolog a zahradní architekt evropského formátu Camillo Karl Schneider. S přeměnou krajiny hrabě začal v roce 1889, chytře přikupoval i dostupné okolní pozemky a park tak rozšiřoval.

Zvětšil plochy rybníků, vodní toky vedl v přesně vypočítaných meandrech a podle citu neomylně osazoval prostor kombinací domácích a cizokrajných dřevin. Byla to mravenčí práce, protože se snažil, aby se z každého úhlu naskýtaly romantické průhledy.

Měl dokonalý přehled o vegetačním období stromů i keřů, takže dokázal stoprocentně využít i proměnlivosti dřevin v jednotlivých ročních obdobích.

Evropa nám závidí skálu

Promyšlenou skladbou vegetace i vodních ploch se hrabě postaral o vytvoření příznivých klimatických podmínek ideálních nejen pro flóru, ale i pro faunu. Začalo se rodit nesmrtelné dílo.

Arnoštova sbírka domácích i exotických dřevin dosáhla počtu 1600 druhů a přičíst samozřejmě musíme i jeho vášeň pro rododendrony, kterých si pořídil na 8000 kusů ve stovce druhů a kultivarů.

Zdejší skálu úctyhodných rozměrů 65 tisíc čtverečních metrů proměnil v alpinum, které nemělo v dalekém okolí konkurenci a je jedním z největších na přirozené skále v rámci celé Evropy. Roste na něm přes 600 druhů trvalek.

Průhonice náhle vešly do povědomí odborné veřejnosti jako jeden z nejvýznamnějších zámeckých parků na českém území.

Všechny peníze do parku

Hrabě současně rekonstruoval i samotný zámek. V rámci úprav nechal zbourat celé jižní křídlo zámku, aby se z terasy otevřel neopakovatelný pohled na rodící se přírodní krásy kolem.

Nechal sice přistavět novou bohatě zdobenou věž, fasádu zámku pokrýt sgrafity a k vnitřní výzdobě povolal umělce zvučných jmen včetně Mikoláše Aleše nebo Josefa Mánesa, ale jinak bychom v interiérech příliš vybavení, sbírek obrazů nebo vzácného nábytku nenašli. O to víc financí mohlo jít na venkovní úpravy.

Domek, kde bydlela Popelka

Procházíme-li dnes Průhonickým parkem o rozloze 250 hektarů, i po více než století od práce jeho zakladatele obdivujeme důmyslně vytvořenou krásu přírody.

Sotva si přitom uvědomujeme, že nás obklopuje 186 druhů jehličnanů a 847 druhů listnatých stromů a vydat se k nim můžeme po třiadvaceti kilometrech cest.

Na procházkách se před námi občas otevře pohled na zámeckou věž, jinde zase narazíme na některou ze zdejších romantických staveb, které bývaly ve své době v podobných parcích samozřejmostí.

Prohlédnout si tak můžeme třeba poloroubenou Českou chaloupku u rybníka Labeška, kterou si určitě budeme pamatovat třeba ze slavné Popelky s Evou Hruškovou.

Scházet nemůže ani gloriet – typický parkový zděný altán z nosticovských dob, v Průhonicích ovšem proměněný ve vyhlídkovou věž a známý také jako Kozí hrádek.

Ještě na přelomu tisíciletí byla stavba chátrající ruinou, dnes po rekonstrukci ale opět září jako kdysi. Jen okolní stromy za léta vyrostly tak, že okrasná funkce glorietu už dávno převažuje nad vyhlídkovou.

Chystá se vylepšení dokonalosti

Hrabě Silva-Tarouca svůj milovaný park budoval až do své smrti v roce 1936, i když v té době už oficiálně jeho majitelem nebyl, Celé panství totiž v roce 1927 prodal československému státu.

Nyní park spravuje Botanický ústav Akademie věd, při kterém byla v roce 1963 v Průhonicích založena i botanická zahrada. Už nyní je Průhonický park perlou mezi krajinářskými parky republiky. Ale zdá se, že zanedlouho na tom bude ještě lépe.

Na sklonku minulého roku započala jeho rozsáhlá obnova plánovaná na dvouleté období. Zahrnuje nejen ošetření stromů, ale budou opraveny i cestičky a některé zdejší historické stavby, v nichž mají vzniknout nové expozice pro návštěvníky.

Jediný omyl hraběte Arnošta

„Až bude mé jméno zapomenuto, nechť park dále žije, rozvíjí se, těší se pozornosti a stane se tak kulturní památkou naší milé vlasti,“ prohlásil kdysi hrabě Arnošt Silva-Tarouca. Všechna přání se mu splnila.

Park opravdu žije a vzkvétá, kulturní památkou skutečně je a asi ani jeho zakladatel si nepředstavoval, že ho budou obdivovat i odborníci z daleké ciziny. Jen jedna předpověď hraběti opravdu nevyšla.

Jeho jméno zapomenuto není a dokud bude Průhonický park tak krásný jako dnes, ani hned tak zapomenuto nebude.

Foto: Shutterstock
Lokalita:
Související články
Jen tichá příroda obklopuje místo, které se za druhé světové války mohlo stát dějištěm krvavých střetů s okupanty. Dělostřelecká tvrz Stachelberg tak zůstává jen němým dokladem odhodlání českého národa bránit se a zrady, která nám v tom zabránila. Libavské sedlo mezi hřbety Krkonoš a Vraními horami bylo vždy vstupní branou do Čech. Armády tudy pronikaly na naše území už za husitských dob nebo za
Jejich jména zná snad každý Čech, ale okamžiky jejich narození nám možná ve škole unikly. Příběhy jejich rodných domů jsou přitom nevšedním pohledem do historie a současně tipem na zajímavý výlet, obohacený poznáním a nahlédnutím do dějin z poněkud jiné strany, než býváme zvyklí. Narození ve víru tancovačky Antonín Dvořák, Nelahozeves V pronajatém domě čp. 12 v Nelahozevsi provozoval své řemesl
Málokterého českého básníka si ze školních let pamatujeme tak dobře jako Petra Bezruče. Možná je to proto, že se na počátku 20. století stal autorem jediné, a tedy snadno zapamatovatelné básnické sbírky Slezské písně, možná to ale bude tím, že opravdu dokázal promlouvat k duši národa. Objekt fojtství, zvaný Kuhejdovice, v Ostravici jižně od Frýdlantu nad Moravicí si básník koupil spolu se svým ka
Ojedinělá Květná zahrada v Kroměříži obklopuje právě tak ojedinělou stavbu. Historická Rotunda skrývá překvapení pro obdivovatele moderní fyziky a dokáže nám, že naše planeta je stále v pohybu. Navštívit Kroměříž a nepodívat se do Květné zahrady, to asi žádného turistu nenapadne. Libosad, jak se zahradě také říká, patří mezi nejoceňovanější zahrady světa. Založena byla v rámci oprav města, zničen
Již na počátku existence Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm pracovali jeho zakladatelé s ideou živého muzea. Tuto myšlenku naplňuje muzeum dodnes. V průběhu všech ročních období se lze vrátit zpět v minulosti a prožít atmosféru Valašska několika způsoby. Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm je jedno z nejstarších muzeí v přírodě v Evropě. Bylo otevřeno v souvislosti
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
historyplus.cz
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
Vědec zajede prsty hluboko do klaviatury a s pohledem upřeným na skleněnou dózu na pianu několikrát důrazně zmáčkne durový akord. Vtom to v nádobě ožije. Nasbírané žížaly začnou v hlíně lézt, skoro jako by se snažili prchat. Jsou snad tito půdní červi schopni slyšet hudbu? Nikoliv. Charles Darwin ale během pokusu zjistí, že velmi silně
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
epochalnisvet.cz
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
Moc římského krále už nemůže být větší, ale dá se přece jen ještě o něco vylepšit. Titul císaře je symbolický, ale znamená dosažení nejvyššího postavení, o jakém může smrtelník snít. A Karel IV. dokáže mít velké sny!   Český panovník Karel (1316–1378) je už od roku 1346 římským králem, ale císařský titul, který by znamenal
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
iluxus.cz
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
S příchodem sezóny sakur, která zahaluje různé oblasti světa do růžových okvětních lístků, představuje Rolls-Royce Motor Cars unikátní vůz Phantom Cherry Blossom. Tento velkolepý model Phantom Extende
7 kroků k bezchybnému make-upu
nejsemsama.cz
7 kroků k bezchybnému make-upu
Být nalíčená tak, aby to vypadalo, že make-up vlastně nemáte, je v současnosti velký hit, který přispívá k dokonale svěžímu vzhledu. Co přinese jaro 2025 v oblasti líčení? Trendy se vrací zpět k jednoduchosti, která oslavuje přirozenou krásu a ženskou něhu. S nánosy make-upu a silným obočím se tak postupně rozloučíme, na řadu přichází minimalismus. 1. Séra a báze Zralé ženy by měly
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
enigmaplus.cz
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
Italský katolický kněz Marcello Pellegrino Ernetti (1925–1994) spolu se svým kolegou Françoisem Brunem (*1931) tvoří počátkem 60. let minulého století součást dvanáctičlenného týmu odborníků z celého
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
nasehvezdy.cz
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
Herečka a moderátorka Snídaně s Novou Dana Morávková (53) snad zastavila čas. Stále vypadá skvěle a nebojí se svou krásu dát na odiv. Není divu, že má stále spoustu ctitelů, a jakmile sdílí na inter
Medové paličky s limetovou šťávou
tisicereceptu.cz
Medové paličky s limetovou šťávou
Děti zbožňují výrazné chutě a především ve spojení s křupavými kuřecími paličkami. Udělejte je šťavnaté a příjemně sladkokyselé. Ingredience 500 g – 1 kg kuřecích paliček 6 lžic medu 3 lžíce o
Co se zbytky chleba?
panidomu.cz
Co se zbytky chleba?
Zůstal vám doma tři dny starý chleba, který už se nikomu jíst nechce, ale vyhazovat ho je taky škoda? Možná by se dal ještě skvěle zužitkovat a zároveň byste si mohli pochutnat. Ceny pečiva vystřelily za poslední měsíce do výše, o níž se nám dřív ani nezdálo, a tak jsme připravili tipy, jak chléb využít
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
epochaplus.cz
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
21stoleti.cz
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
skutecnepribehy.cz
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
Moje taneční byl jeden velký trapas, už jsem to vzdával, když si najednou pro mě přišla překrásná dívka. Moje nohy se najednou vzpamatovaly. V rádiu hráli valčík Na krásném modrém Dunaji a já se rozpomněl na podivnou událost, která se odehrála tak dávno, v 80. letech minulého století. Jejím hlavním aktérem jsem byl já. Předně je třeba říci,
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz