Domů     Zámek Veltrusy: Spojená krása baroka a přírody
Zámek Veltrusy: Spojená krása baroka a přírody

Zámek ve Veltrusích bývá označován za jedno z vrcholných barokních děl na našem území. Možná si při prohlídce této úžasné stavby a okolního parku ani neuvědomíme, že celý areál vlastně stojí na ostrově.

Na počátku 18. století začal nápadně vzrůstat vliv rodu Chotků, příslušníků staré české rytířské šlechty. Zvláště Václav Antonín Chotek, císařský komoří a postupně hejtman hned několika krajů, pozvedl rod mezi nejvyšší českou smetánku.

Tomu by samozřejmě mělo náležitě odpovídat honosné rodové sídlo. A tak se v roce 1704 začal stavět zámek s velkorysou barokní koncepcí, s válcovitým jádrem, z něhož vybíhají čtyři nižší křídla.

Kdyby měli tehdejší pozorovatelé možnost prohlédnout i zámek z ptačí perspektivy, určitě by si povšimli, že půdorys nápadně připomíná ondřejský kříž, často užívaný heraldický prvek.

Znějí tu zvučná jména

Na stavbě se podílel významný architekt Giovanni Battista Alliprandi, jehož dílo známe také z Kuksu, některých pražských paláců nebo kláštera v Kosmonosích. Alliprandi nebyl jedinou osobností zvučného jména, která pozvání podílet se na stavbě přijala.

Čestný dvůr uzavřený mezi budovami na severní straně uzavírá řada alegorických soch pocházejících z dílny Matyáše Bernarda Brauna. Není divu, že po svém dokončení byl veltruský zámek považován za nejvýznamnější dílo období vrcholného baroka v Čechách.

Přijíždí sama panovnice

Chotkův syn Rudolf, který se pak stal majitelem zámku, ve zvelebování areálu pokračoval, protáhl jednotlivá křídla a přistavěl hospodářský dvůr, aby samotný zámek sloužil opravdu jen reprezentativním účelům.

Odměnou mu byla třeba návštěva samotné panovnice Marie Terezie u příležitosti veletrhu českého manufakturního zboží v roce 1754. Ostatně nejen za zorganizování této záslužné akce si Rudolf Chotek vysloužil jedno z nejvyšších habsburských vyznamenání – Řád zlatého rouna.

Po Rudolfovi se panství ujal jeho synovec Jan Rudolf Chotek, který měl zase úplně jiné zaměření. Postaral se totiž o obrovský rozmach veltruského zámeckého parku. Ostatně on to byl, kdo založil také zámek Kačina s neméně proslulým parkem.

Když v roce opouštěl tento svět, zabíralo už veltruské panství rozlohu téměř 2000 hektarů a tvořilo ho kromě zámku také osm poplužních dvorů, šest ovčínů, pivovar, palírna vína, čtyři vápenky, vápencový lom a mlýn.

Blahodárná ničivá povodeň

Navštívíme-li Veltrusy, kromě zámku samozřejmě nesmíme vynechat ani zdejší zámecký park. Velké plány s ním měl už sám zakladatel zámku Václav Antonín Chotek, takže nakupoval ovocné i okrasné stromy a semena květin.

Vinou povodní v polovině 18. století se bohužel do dnešních dnů nedochovala jeho obdivovaná francouzská zahrada s typickými geometrickými tvary záhonů a pečlivě stříhanými dřevinami, která obklopovala bezprostřední okolí zámku.

Obnovení se nedočkala především proto, že do módy přišly spíš anglické krajinářské parky, které přírodu nesvazují a nechávají jí volný rozlet. Povodeň tenkrát ale pomohla vytvořit něco, co se od té doby stalo pro Veltrusy typické.

Prorazila totiž z Vltavy nové rameno a zámek s parkem se tak vlastně ocitl na nově vzniklém ostrově. Chotkové toho využili a z nového vodního toku vybudovali sedm kilometrů dlouhý Mlýnský potok, jehož přítok se reguloval stavidlem v nově postaveném pavilonu.

Romantická projížďka na lodičkách

Aby měli Chotkové dostatek příležitostí si užívat odpočinku, k tomu byl park vybaven romantickými stavbičkami, jaké v podobných parcích bývaly samozřejmostí. Do dnešních dnů se zachovaly čtyři pavilony a množství soch rozesetých po parku.

Chotkové se rádi přírodou romanticky projíždět na lodičkách po vodním kanálu. Nezapomínali ale ani na praktičnost. V parku bylo dost zemědělsky využívaných míst a stála tu třeba i sušárna ovoce nebo hospodářský dvůr.

Takové parkové koncepci schopné skloubit užitek s relaxací se začalo říkat Okrasný dvůr.

Daňci pózující pod okny

Park je ovšem nejen místem pro kratochvíle a procházky, ale je také domovem mnoha druhů zvířat. O to, aby měla k životu ty nejlepší podmínky, se správa parku ostatně stará dodnes, a tak návštěvníci mohou zahlédnout nejen srnčí zvěř, ale i zajíce nebo bažanty.

Na počátku 19. století se k parku přidala i další přírodní součást – daňčí obora.

Exoticky vyhlížející daňci byli tenkrát také v módě a majitelé zámku měli šťastnou ruku, když oboru umístili do bezprostřední blízkosti zámku, takže zvěř mohlo panstvo sledovat rovnou z oken hlavního zámeckého sálu.

Stavitelé si dali záležet, aby průhled k oboře vytvořili v místech, kam dopadá nejvíc slunce, je tam tedy chutnější tráva a daňci se právě v těchto místech rádi zdržují nejvíc.

Po parku kočárem i na kole

Po skončení druhé světové války se stal veltruský zámek majetkem státu a vzniklo v něm muzeum bytové kultury pozdního baroka. Až na počátku 90. let dostal zámek nové fasády a o pár let později se dočkal vyhlášení národní kulturní památkou.

To bylo v roce 2002 – ve stejném roce, kdy ho podstatně poškodila další povodeň. A tak od té doby zámek Veltrusy prochází opět renovací a hlavní zámecká budova byla pro veřejnost otevřena teprve loni v létě.

Návštěvníci mají na výběr z několika tematických prohlídek.

Během nich se dozvědí hodně třeba o období baroka či o návštěvě císařovny, kterou připomíná i Salon Marie Terezie, prostor dostává ale také další ze slavných Chotků, hrabě Jindřich, který tu žil v letech 1824-1864 a jehož soukromé pokoje můžeme také navštívit.

Samostatný okruh je věnován životu aristokracie, praktičtěji založení návštěvníci zase ocení okruh s názvem Laboratorium, který umožňuje nahlédnout do technických prostor zámku a současně proniknout do tajů práce restaurátorů.

A pokud si chceme do sytosti užít krásu parku, máme k tomu dvě netradiční možnosti.

Pořádají se totiž nejen projížďky koňským povozem po areálu, ale sportovněji založení návštěvníci se mohou zúčastnit komentované cykloprohlídky, která je provede všemi romantickými zákoutími včetně mostů přes Mlýnský potok.

Foto: Shutterstock
Související články
Už přes sto třicet let tvoří dominantu našeho hlavního města. Petřínská rozhledna měla několikrát namále, ale nezlikvidoval ji požár ani nacistická okupace, a tak se stále pyšně vypíná nad Prahou a láká další a další návštěvníky k rozhledu, jaký nemá obdoby. Když se Francouzi v 80. letech 19. století připravovali na pořádání své Světové výstavy v Paříži, toužili světu pořádně vytřít zrak a předvé
Sklářské město Kamenický Šenov je se sklem navždy spojeno a sklo určovalo běh jeho života i v jiných oblastech. Třeba v architektuře, kterou dnes můžeme obdivovat díky vzniku městské památkové zóny. Přestože Kamenický Šenov známe jako synonymum sklářství, v době založení města ještě do sklářské slávy hodně chybělo. Spíše zemědělská obec Sonow se poprvé připomíná v roce 1352, ale teprve po třiceti
Město Telč je prodchnuto slavnou historií, takže když je zdejší kostel nejstarším ve městě, něco už to znamená. Přesně takový je kostel Matky Boží na Starém městě, z jehož věže už po staletí zní starobylý zvon jménem Panna Marie. O tom, že historické jádro Telče je městskou památkovou rezervací a je zapsáno do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, se samozřejmě všeobecně ví. V centru pozo
Nejvýznamnější gotická stavba Opavy se majestátně tyčí na Rybím trhu už osm století. Věž konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie se svou výškou vyrovná věži dómu svatého Václava v Olomouci. Pověst praví, že v dobách, kdy se v Opavě začal stavět chrám nanebevzetí Panny Marie, žili ve městě dva bratři. Oba byli stavitelé a oba se zamilovali do stejné dívky. Protože ona sama nevěděla, kterému dát předn
Městečko Chřibská leží už hodně blízko u německých hranic, ale odsunutí na okraj našeho zájmu si rozhodně nezaslouží. Vždyť třeba zdejší výjimečné vodopády jezdí obdivovat turisté z celé republiky. Vodopády si většinou představujeme jako proudy vody, stékající a poskakující po prudkém svahu, často plném balvanů a proláklin, které způsobují pěnění vody. Navštívíme-li pozoruhodné vodopády u městečk
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
historyplus.cz
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
Vědec zajede prsty hluboko do klaviatury a s pohledem upřeným na skleněnou dózu na pianu několikrát důrazně zmáčkne durový akord. Vtom to v nádobě ožije. Nasbírané žížaly začnou v hlíně lézt, skoro jako by se snažili prchat. Jsou snad tito půdní červi schopni slyšet hudbu? Nikoliv. Charles Darwin ale během pokusu zjistí, že velmi silně
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
epochalnisvet.cz
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
Moc římského krále už nemůže být větší, ale dá se přece jen ještě o něco vylepšit. Titul císaře je symbolický, ale znamená dosažení nejvyššího postavení, o jakém může smrtelník snít. A Karel IV. dokáže mít velké sny!   Český panovník Karel (1316–1378) je už od roku 1346 římským králem, ale císařský titul, který by znamenal
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
iluxus.cz
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
S příchodem sezóny sakur, která zahaluje různé oblasti světa do růžových okvětních lístků, představuje Rolls-Royce Motor Cars unikátní vůz Phantom Cherry Blossom. Tento velkolepý model Phantom Extende
7 kroků k bezchybnému make-upu
nejsemsama.cz
7 kroků k bezchybnému make-upu
Být nalíčená tak, aby to vypadalo, že make-up vlastně nemáte, je v současnosti velký hit, který přispívá k dokonale svěžímu vzhledu. Co přinese jaro 2025 v oblasti líčení? Trendy se vrací zpět k jednoduchosti, která oslavuje přirozenou krásu a ženskou něhu. S nánosy make-upu a silným obočím se tak postupně rozloučíme, na řadu přichází minimalismus. 1. Séra a báze Zralé ženy by měly
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
enigmaplus.cz
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
Italský katolický kněz Marcello Pellegrino Ernetti (1925–1994) spolu se svým kolegou Françoisem Brunem (*1931) tvoří počátkem 60. let minulého století součást dvanáctičlenného týmu odborníků z celého
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
nasehvezdy.cz
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
Herečka a moderátorka Snídaně s Novou Dana Morávková (53) snad zastavila čas. Stále vypadá skvěle a nebojí se svou krásu dát na odiv. Není divu, že má stále spoustu ctitelů, a jakmile sdílí na inter
Medové paličky s limetovou šťávou
tisicereceptu.cz
Medové paličky s limetovou šťávou
Děti zbožňují výrazné chutě a především ve spojení s křupavými kuřecími paličkami. Udělejte je šťavnaté a příjemně sladkokyselé. Ingredience 500 g – 1 kg kuřecích paliček 6 lžic medu 3 lžíce o
Co se zbytky chleba?
panidomu.cz
Co se zbytky chleba?
Zůstal vám doma tři dny starý chleba, který už se nikomu jíst nechce, ale vyhazovat ho je taky škoda? Možná by se dal ještě skvěle zužitkovat a zároveň byste si mohli pochutnat. Ceny pečiva vystřelily za poslední měsíce do výše, o níž se nám dřív ani nezdálo, a tak jsme připravili tipy, jak chléb využít
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
epochaplus.cz
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
21stoleti.cz
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
skutecnepribehy.cz
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
Moje taneční byl jeden velký trapas, už jsem to vzdával, když si najednou pro mě přišla překrásná dívka. Moje nohy se najednou vzpamatovaly. V rádiu hráli valčík Na krásném modrém Dunaji a já se rozpomněl na podivnou událost, která se odehrála tak dávno, v 80. letech minulého století. Jejím hlavním aktérem jsem byl já. Předně je třeba říci,
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz