Vydat se do Hornického muzea Landek Park v Ostravě znamená, že musíte mít k dispozici celý den. Areál je skutečně rozlehlý a expozic se v něm víc.
Kromě toho tu majitelé připravili i četná sportoviště od kurtů pro tenis nebo plážový volejbal až po speciální cyklokrosovou trať.
Staňte se na chvíli záchranářem!
Hornickou expozici už zdálky představuje bývalý důl Anselm a my ji snadno poznáme podle čtyřicetimetrové těžní věže.
Neméně zajímavá je expozice důlního záchranářství, kde se podařilo shromáždit cenné exponáty jako nejstarší dochované dýchací přístroje z roku 1884 nebo těžkou potápěčskou soupravu Siebe-Gorman z roku 1920. Záchranářský výcvik si tu ostatně můžeme vyzkoušet na vlastní kůži.
Návštěvníci sfárají do dolu v původní hornické kleci.
V hloubce devíti metrů je pak připraveno celkem 250 metrů štol, v nichž se dozvíme hodně o těžbě uhlí od roku 1782 stejně jako o dějinách důlní dopravy a budeme také svědky spuštění historických strojů jako důlního pluhu a hřeblového dopravníku nebo podbíjecího stroje k instalaci kolejí.
Dávný domov štíhlé venuše
V historické štole Albert pak čeká zlatý hřeb expozice, která seznamuje návštěvníky s prací koní při těžbě uhlí.
Koně v dolech sloužili od poloviny 19. století a poslední z nich svou práci ukončili v nynějším dole Bezruč v roce 1945. Celý areál tvoří tři hlavní budovy s expozicemi, ale kromě nich nás možná překvapí i rekonstrukce sídliště lovců mamutů.
Právě v těchto místech bylo totiž objeveno pravěké osídlení, které dokazuje třeba nález slavné Landecké venuše. Soška vyřezaná z krevele a objevená pod mamutí stoličkou je sice jen 46 milimetrů vysoká, ale je unikátní.
Na rozdíl od dalších podobných nálezů paleolitických venuší u nás i ve světě má totiž štíhlou postavu.